
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №380/9651/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 серпня 2021 року
м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Крутько О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання до вчинення дій, -
в с т а н о в и в :
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в якій позивач просить суд:
-визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 у розмірі 70% грошового забезпечення;
-зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", рішення Львівського окружного адміністративного суду від 04.04.2019 по справі №1.380.2019.000824 на підставі довідки Управління служби безпеки України у Львівській області від 06.08.2020 №62/21-459-26 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 виходячи із розрахунку 88% суми грошового забезпечення та здійснити виплату без обмеженням максимального розміру пенсії (постанова КАС України у справі №360/1428/12 від 12.11.2019 року) з врахуванням раніше виплачених сум починаючи з 01.04.2019 року.
Ухвалою від 17.06.2021 року позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків.
Ухвалою від 25.06.2021 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідачем здійснено перерахунок його пенсії з 01.04.2019 року на підставі довідки про розмір його грошового забезпечення №62/21-459-26 від 06.08.2020 року, однак при здійсненні перерахунку відповідач зменшив основний розмір пенсії з 88% грошового забезпечення на 70% грошового забезпечення та обмежив її максимальним розміром, що і стало підставою для звернення з цим позовом до суду.
Відповідач позов не визнає. У відзиві на позовну заяву за вх.№52066 представник відповідача зазначає, що рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14.12.2020 у справі №380/7473/20 виконано та проведено перерахунок пенсії позивачу з 01.04.2019 на підставі довідки Управління Служби безпеки України у Львівській області про розмір грошового забезпечення від 06.08.2020 №62/21-459-26. З 01.06.2021 розмір пенсійної виплати становить 14433,09 грн. Таким чином, дане судове рішення виконане Головним управління Пенсійного фонду України у Львівській області в межах покладених судом зобов`язань та відповідно до чинного на момент виконання судового рішення законодавства. Під час призначення (перерахунку) пенсії застосовуються нормативно - правові акти, які діють на дату з якого призначається (перераховується) пенсія. Зокрема, застосовано Закон України від 27.03.2014 № 1166-VI1 «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», яким було внесено зміни в Закон - 2262. Згідно зі статтею 13 Закону - 2262 (в редакції діючої на час виконання рішення суду) максимальний розмір пенсії за вислугу років, обчислений за нормами цієї етап і, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до І категорії, - 100 %, до II категорії - 95%. Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області правомірно врахувало при перерахунку пенсії на виконання рішення суду, розмір 70% грошового забезпечення позивача, оскільки на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії з 01.04.2019 року Законом 2262 встановлений максимальний розмір пенсії 70 % відповідних сум грошового забезпечення. Зміни в статтю 13 Закону-2262 законодавцем не внесені.
Щодо позовної вимоги про здійснення перерахунку та виплату пенсії з 01.04.2019 без обмеження її максимальним розміром, відповідач вказує, що ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років 01.03.1999 у розмірі 85% грошового забезпечення відповідно до Закону №2262. Станом на 01.10.2011 загальний розмір пенсії позивача становив 5664,87 грн., тобто на момент набрання чинності Законом України від 08.07.2011 року №3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» її розмір не досягав максимального.
Позивачем подано відповідь на відзив на позовну заяву та клопотання про долучення додаткових доказів.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області і отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 14.12.2020 року у справі №380/7473/20, визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_2 відповідно до статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII, положень постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704, на підставі довідки Управління Служби безпеки України у Львівській області про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, від 06.08.2020 №62/21-459-26 та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; ЄДРПОУ 13814885) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) відповідно до статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII, положень постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704, з 01.04.2019 на підставі довідки Управління Служби безпеки України у Львівській області про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, від 06.08.2020 №62/21-459-26 із обов`язковим урахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, з врахуванням виплачених сум.
Ухвалою 16.12.2020 року виправлено описку в резолютивній частині рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14.12.2020 у справі №380/7473/20, виклавши абзац другий в наступній редакції: "Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 відповідно до статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII, положень постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704, на підставі довідки Управління Служби безпеки України у Львівській області про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, від 06.08.2020 №62/21-459-26".
На виконання рішення суду Львівського окружного адміністративного суду від 14.12.2020 року у справі №380/7473/20, відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача, однак при здійсненні перерахунку відповідач зменшив основний розмір пенсії з 88% грошового забезпечення на 70% грошового забезпечення.
Не погоджуючись з такими діями відповідача щодо визначення відсотку від грошового забезпечення на рівні 70% та обмеження його пенсії максимальним розміром, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи даний спір, суд застосовує такі норми права та виходить з таких мотивів.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальний Закон, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-XII (далі - Закон №2262-ХІІ).
Відповідно до статті 13 Закону № 2262-ХІІ (в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії), пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08 липня 2011 року № 3668-VI, який набрав чинності 01 жовтня 2011 року, внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону № 2262-XII, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Таким чином, з 01.10.2011 року положення частини 2 статті 13 Закону № 2262-ХІІ щодо визначення граничного розміру пенсії за вислугу років 90 % відповідних сум грошового забезпечення втратили чинність у зв`язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-VІ.
В подальшому, відповідно до Закону України від 27.03.2014 за №1166-VІІ "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України", який набрав чинності 01.04.2014 було внесено зміни до частини другої статті 13 Закону № 2262-ХІІ, де число " 80" замінили на число "70" (максимальний розмір пенсії), що, на думку відповідача, передбачає необхідність проведення перерахунку пенсії позивача в розмірі 70% від грошового забезпечення.
Аналізуючи встановлені у справі обставини та враховуючи положення процитованих норм у їх сукупності, суд доходить висновку, що положення статті 13 Закону № 2262-ХІІ, якими встановлено розмір пенсії виходячи з 70 відсотків від грошового забезпечення, можуть застосовуватись лише до правовідносин, що виникли після 01.04.2014 року, тобто набрання ними чинності, та стосуються питань саме призначення пенсії, а не її перерахунку. Адже до останнього застосовуються спеціальні норми, що регулюють умови та підстави встановлені саме щодо перерахунку пенсії.
Всупереч наведеного, при здійснені перерахунку пенсії позивачу на підставі рішення суду, управління пенсійного фонду застосувало норми, які регулюють питання саме призначення пенсії, що є безпідставним.
Так, згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (Рішення № 5-рп/2002).
Виходячи з висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії.
Вказана позиція щодо застосування норм права до спірних правовідносин, міститься в постанові Верховного Суду України від 10.12.2013 року у справі № 21-420а13.
Більше того, оцінку правомірність дій відповідача щодо зменшення позивачу відсоткового значення розміру грошового забезпечення під час її перерахунку надано рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 04.04.2019 року у справі №1.380.2019.000824.
Проте, правове регулювання питання щодо визначення відсотку грошового забезпечення під час перерахунку пенсії з моменту прийняття рішення №1.380.2019.000824 не змінилось.
За сукупністю наведених обставин, суд дійшов висновку про протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення відсотку основного розміру пенсії з 88% на 70% при проведені її перерахунку на підставі рішення суду від 14.12.2020 року, а тому відповідача слід зобов`язати здійснити з 01.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії позивача виходячи з 88 % від відповідних сум грошового забезпечення.
При цьому, надаючи оцінку вимозі "виплатити без обмеження максимальним розміром" пенсію, то суд підстав для її задоволення не вбачає, виходячи з наступного.
Відповідно до рішення про перерахунок пенсії за вислугою років, ОСОБА_1 перераховано з 01.06.2021 року пенсію у розмірі 70% грошового забезпечення у сумі 14433,09 грн. без обмеження у її виплаті.
Таким чином, вимоги про зобов`язання "виплатити без обмеження максимальним розміром" є передчасними, адже спрямовані на майбутнє, а тому не підлягають задоволенню.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовній вимоги підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст.6-10, 14, 72-77, 90, 132, 159, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання до вчинення дій - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 у розмірі 70% грошового забезпечення.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи з 88 % грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) гривень 00 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, з урахуванням положення п. 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. При цьому, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга на рішення суду подається до або через суд першої інстанції, який ухвалив рішення.
Суддя Крутько О.В.