Рішення № 99270761, 31.08.2021, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.08.2021
Номер справи
360/3707/19
Номер документу
99270761
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

31 серпня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3707/19

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Захарова О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

22 серпня 2019 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 , в якому позивач з урахуванням уточнень просив суд:

- визнати бездіяльність суб`єкта владних повноважень - Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області, щодо відмови видавати розпорядження «Про внесення змін до районного бюджету на 2019 рік» після погодження проекту розпорядження Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області «Про внесення змін до районного бюджету на 2019 рік», що підтверджується протоколом постійної комісії Новопсковської районної ради з питань економічного і соціального розвитку, бюджету та фінансів № 92 від 26.07.2019, що унеможливлює ОСОБА_1 отримати грошову компенсацію за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, протиправною;

- зобов`язати Новопсковську районну державну адміністрацію Луганської області видати розпорядження «Про внесення змін до районного бюджету на 2019 рік», проект розпорядження (лист РДА від 05.07.2019 вих. № 24-7/8-2266) якого погоджено на засіданні постійної комісії районної ради з питань економічного і соціального розвитку, бюджету та фінансів 26.07.2019, протокол № 92.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив наступне.

Згідно з випискою з протоколу № 3 від 04.09.2018 засідання районної комісії щодо розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 280 від 18.04.2018 «Порядок та умови надання субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам та виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України» було вирішено призначити ОСОБА_1 грошову компенсацію за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, в сумі 682789,67 грн.

05.07.2019 Новопсковська РДА відповідно до п. 18 рішення Новопсковської районної ради від 22.12.2018 № 28/11 «Про районний бюджет на 2019 рік» направила голові Новопсковської районної ради Лебедєву Б.В. лист № 24-7/8-2266, в якому просить погодити та розглянути на постійній комісії районної ради з питань економічного і соціального розвитку, бюджету та фінансів проект розпорядження Новопсковської РДА «Про внесення змін до районного бюджету на 2019 рік».

15.07.2019 позивач направив до Управління соціального захисту населення Новопсковської РДА в Луганській області листа з проханням повідомити, чи надходили до Управління кошти на виплату ОСОБА_1 грошової компенсації.

Згідно з відповіддю Управління від 16.07.2019 № 16-7/8-2679 Управлінням проведено всю підготовчу роботу для організації виплати, однак до цього часу депутати районної ради не прийняли рішення про внесення змін до районного бюджету з урахуванням суми, яка надійшла в район, що унеможливлює виплату вказаної грошової компенсації.

23.07.2019 позивач направив листа до Новопсковської районної ради з проханням надати інформацію та назвати причину неприйняття до цього часу депутатами районної ради рішення про внесення змін до районного бюджету з урахуванням суми, яка надійшла в район.

31.07.2019 позивач отримав відповідь від Новопсковської РДА № С-225-2-07-37 від 29.07.2019, в якій зазначено, що Новопсковська РДА направила до Новопсковської районної ради проект розпорядження голови РДА «Про внесення змін до районного бюджету на 2019 рік», яким передбачається збільшення обсягу доходної частини районного бюджету на суму 682790 грн.

31.07.2019 позивач отримав відповідь від Новопсковської районної ради № 5-5/8-561, згідно з якою Новопсковською районною радою було вирішено погодити проект розпорядження голови Новопсковської РДА «Про внесення змін до районного бюджету на 2019 рік», наданий у листі РДА від 05.07.2019 вих. № 24-7/8-2266, що підтверджується протоколом постійної комісії районної ради з питань економічного і соціального розвитку, бюджету та фінансів № 92 від 26.07.2019.

Згідно з частиною 18 рішення Новопсковської районної ради від 22.12.2018 № 28/11 «Про районний бюджет на 2019 рік» районній державній адміністрації за погодженням з головою районної ради після попереднього розгляду на постійній комісії районної ради з питань економічного і соціального розвитку, бюджету та фінансів здійснювати протягом 2019 року у разі необхідності розподіл (перерозподіл) обсягів міжбюджетних трансфертів у відповідності з фактичними зобов`язаннями щодо здійснення видатків за рахунок таких трансфертів.

Тобто, дане питання щодо використання субвенції розглядається та погоджується постійною комісією, а не сесією районної ради.

Новопсковська РДА, порушуючи постанову КМУ № 280 від 18.04.2018 «Порядок та умови надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України», п. 18 рішення Новопсковської районної ради № 28/11 від 22.12.2018 «Про районний бюджет на 2019 рік», безпідставно та протиправно відмовляється видавати розпорядження «Про внесення змін до районного бюджету на 2019 рік» після погодження проекту розпорядження Новопсковської РДА «Про внесення змін до районного бюджету на 2019 рік», що підтверджується протоколом постійної комісії районної ради з питань економічного і соціального розвитку, бюджету та фінансів № 92 від 26.07.2019, що унеможливлює позивачеві отримати грошову компенсацію за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України.

Вказані обставини стали підставою звернення позивача до суду.

Ухвалою суду від 27.08.2019 позовну заяву залишено без руху для усунення недоліків.

Ухвалою суду від 03.10.2019 відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу за правилами загального позовного провадження.

22.10.2019 від Новопсковської РДА до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач посилається на таке.

Відповідно до пункту 18 рішення Новопсковської районної ради від 22.12.2018 № 28/11 «Про районний бюджет на 2019 рік» районній державній адміністрації було делеговано право за погодженням з головою районної ради після попереднього розгляду на постійній комісії районної ради з питань економічного і соціального розвитку, бюджету та фінансів здійснювати протягом 2019 року у разі необхідності розподіл (перерозподіл) обсягів міжбюджетних трансфертів у відповідності з фактичними зобов`язаннями щодо здійснення видатків за рахунок таких трансфертів та/або зміну їх обсягу у разі здійснення Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, Міністерством фінансів України, Департаментом фінансів облдержадміністрації та органами місцевого самоврядування зміни загального обсягу трансфертів, чи внесення змін до розпису Державного бюджету з подальшим затвердженням внесених змін районною радою у встановленому порядку під час внесення змін до районного бюджету або затвердження звіту про його виконання відповідно до ч. 10 ст. 23 Бюджетного кодексу України.

05.07.2019 за вих. № 24-7/8-2266 було подано проект розпорядження голови райдержадміністрації «Про внесення змін до районного бюджету на 2019 рік». У супровідному листі голова райдержадміністрації внесла пропозицію голові Новопсковської районної ради погодити та розглянути на постійній комісії районної ради з питань економічного і соціального розвитку, бюджету та фінансів визначений проект розпорядження.

Однак, 19.07.2019 листом вих. № 24-7/8-2416 вищезазначений проект був відкликаний у зв`язку з тим, що кошти субвенції надійшли до загального фонду районного бюджету, а видатки мають проводитися зі спеціального фонду бюджету згідно з підпунктом 2 пункту 2 статті 71 Бюджетного кодексу України, пункту 3.2.4 Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 12.03.2012 № 333 «Про затвердження Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету та Інструкції щодо застосування класифікації кредитування бюджету», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.03.2012 за № 456/20769, тому уточнення районного бюджету шляхом прийняття розпорядження голови райдержадміністрації неможливе і відповідно до вимог частини сьомої статті 13, підпункту 5 частини першої статті 52, частини восьмої статті 78 Бюджетного кодексу України, зміни до районного бюджету можуть бути внесені виключно шляхом ухвалення рішення сесії Новопсковської районної ради.

26.07.2019 відкликаний лист (від 05.07.2019 за вих. № 24-7/8-2266) розглядався на засіданні постійної комісії районної ради з питань економічного і соціального розвитку, бюджету і фінансів, хоча у цьому вже не було необхідності.

Отже, вчинення дій на користь позивача, а саме - ухвалення рішення «Про внесення змін до рішення районної ради від 22.12.2018 № 28/11 «Про районний бюджет на 2019 рік» на підставі Бюджетного кодексу України та рішення Новопсковської районної ради від 22.12.2018 № 28/11 «Про районний бюджет на 2019 рік» віднесено до компетенції іншого суб`єкта владних повноважень - Новопсковської районної ради, а не Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області.

31.07.2019 (вих. № 24-7/8-2556) був поданий проект рішення районної ради «Про внесення змін до рішення районної ради від 22.12.2018 № 28/11 «Про районний бюджет на 2019 рік» на розгляд районної ради, також було ініційовано питання скликання позачергової сесії районної ради з метою забезпечення безперебійного фінансування видатків районного бюджету, забезпечення законних прав окремих категорій громадян, які потребують поліпшення житлових умов за рахунок субвенції з державного бюджету.

Проте, 08.08.2019 листом вих. № 5-5/8-571 Новопсковська районна рада відмовила у включенні цього питання до порядку денного сесії у зв`язку з тим, що на засіданні постійної комісії районної ради з питань економічного і соціального розвитку, бюджету і фінансів 26.07.2019 розглядалося питання погодження проекту розпорядження голови райдержадміністрації «Про внесення змін до рішення районної ради від 22.12.2018 № 28/11 «Про районний бюджет на 2019 рік», який був відкликаний головою райдержадміністрації 19.07.2019 листом вих. № 24-7/8-2416.

14.08.2019 райдержадміністрацією (лист від 14.08.2019 вих. № 3-7/8-2718) було повторно направлено до районної ради проект рішення «Про внесення змін до рішення районної ради від 22.12.2018 № 28/11 «Про районний бюджет на 2019 рік» та ініційовано скликання позачергової сесії районної ради з питання внесення змін до рішення районної ради від 22.12.2018 № 28/11 «Про районний бюджет на 2019 рік».

16.08.2019 відбулося засідання постійної комісії районної ради з питань економічного і соціального розвитку, бюджету та фінансів районної ради, але питання про внесення змін до рішення районної ради від 22.12.2018 № 28/11 «Про районний бюджет на 2019 рік» до порядку денного внесено не було.

Отже, всупереч вимог Бюджетного кодексу України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», постанови КМУ від 18.04.2018 № 280 посадові особи виконавчого апарату Новопсковської районної ради листом від 23.07.2019 № 5-5/8-540 вимагали надання інформації з пропозиціями розподілу коштів субвенції в сумі 682,79 тис. грн. між отримувачами грошової компенсації із зазначенням прізвища, адреси житла та суми коштів, внаслідок чого могла бути завдана істотна шкода охоронюваним законом правам та інтересам гр. ОСОБА_1 та державним інтересам.

17.09.2019 для забезпечення законних прав та інтересів гр. ОСОБА_1 щодо отримання грошової компенсації райдержадміністрацією (лист вих. № 24-7/8-3094) було повторно направлено до районної ради проект рішення «Про внесення змін до рішення районної ради від 22.12.2018 № 28/11 «Про районний бюджет на 2019 рік».

19.09.2019 відбулася сесія Новопсковської районної ради, на якій було ухвалено рішення № 34/4 «Про внесення змін до рішення районної ради від 22.12.2018 № 28/11 «Про районний бюджет на 2019 рік». Цим рішенням було внесено зміни щодо фінансування видатків на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення як внутрішньо переміщеній особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, у розмірі 682789,67 грн. Зазначена обставина доводить, що рішення «Про внесення змін до рішення районної ради від 22.12.2018 № 28/11 «Про районний бюджет на 2019 рік» мало бути ухвалене районною радою.

04.10.2019 згідно з розпорядженням про виділення коштів управлінням фінансів Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області здійснено фінансування видатків на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення як внутрішньо переміщеній особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, у розмірі 682789,67 грн.

Згідно з випискою від 08.10.2019 та платіжним дорученням від 07.10.2019 № 1053 грошова компенсація за належні для отримання жилі приміщення як внутрішньо переміщеній особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, у розмірі 682789,67 грн було перераховано на рахунок ОСОБА_1 .

Враховуючи факт виплати позивачеві суми грошової компенсації в розмірі 682789,67 грн, відповідач вважає, що спірні правовідносини між позивачем та суб`єктом владних повноважень відсутні.

На підставі викладеного відповідач просив відмовити в задоволенні позову (т. 2 арк. спр. 4-7).

23.10.2019 від позивача до суду надійшла відповідь на відзив (т.2 арк. спр. 119-121).

Ухвалою суду від 12 листопада 2019 року закрито провадження у справі на підставі пункту 8 частини першої статті 238 КАС України, оскільки спірні кошти були виплачені позивачу (т.2 арк. спр. 217-221).

Перший апеляційний адміністративний суд постановою від 5 лютого 2020 року залишив апеляційну скаргу без задоволення, а ухвалу Луганського окружного суду від 12 листопада 2019 року про закриття провадження у справі - без змін (т.3 арк. спр. 40-43).

Постановою Верховного суду від 17 червня 2021 року касаційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Луганського окружного суду від 12 листопада 2019 року про закриття провадження у справі і постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 5 лютого 2020 року задоволено частково, скасовано ухвалу Луганського окружного суду від 12 листопада 2019 року про закриття провадження у справі і постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 5 лютого 2020 року, а справу направлено для продовження розгляду до Луганського окружного адміністративного суду (т.3 арк. спр. 123-137).

Ухвалою від 05 липня 2021 року прийнято адміністративну справу до розгляду, призначено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (т.3 арк. спр. 144-145).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою, учасником бойових дій.

04 вересня 2018 року комісія Новопсковської РДА щодо розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, вирішила призначити ОСОБА_1 грошову компенсацію за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, у сумі: 682789,67 грн (т.1 арк. спр. 39, 56, 57).

Рішенням Новопсковської районної ради Луганської області від 22 грудня 2018 року №28/11 «Про районний бюджет на 2019 рік» Новопсковській РДА було делеговано право за погодженням з головою районної ради після попереднього розгляду на постійній комісії районної ради з питань економічного і соціального розвитку, бюджету та фінансів здійснювати протягом 2019 року у разі необхідності розподіл (перерозподіл) обсягів міжбюджетних трансфертів у відповідності з фактичними зобов`язаннями щодо здійснення видатків за рахунок таких трансфертів та/або зміну їх обсягу у разі здійснення Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, Міністерством фінансів України, Департаментом фінансів облдержадміністрації та органами місцевого самоврядування зміни загального обсягу трансфертів, чи внесення змін до розпису Державного бюджету з подальшим затвердженням внесених змін районною радою у встановленому порядку під час внесення змін до районного бюджету або затвердження звіту про його виконання відповідно до частини десятою статті 23 Бюджетного кодексу України (т.1 арк. спр. 50-51).

5 липня 2019 року за вих. №24-7/8-2266 до Новопсковської районної ради було подано проект розпорядження голови Новопсковської РДА «Про внесення змін до районного бюджету на 2019 рік» з додатками. У супровідному листі голова райдержадміністрації внесла пропозицію голові Новопсковської районної ради погодити та розглянути на постійній комісії районної ради з питань економічного і соціального розвитку, бюджету та фінансів визначений проект розпорядження (т.2 арк. спр. 10-15).

19 липня 2019 року листом вих. №24-7/8-2416 вищезазначений проект був відкликаний відповідачем у зв`язку з тим, що кошти субвенції надійшли до загального фонду районного бюджету, а видатки мають проводитися зі спеціального фонду бюджету згідно з підпунктом 2 пункту 2 статті 71 БК України, пункту 3.2.4 Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 12 березня 2012 року № 333.

Відповідач вважав, що уточнення районного бюджету шляхом прийняття розпорядження голови райдержадміністрації неможливе і відповідно до вимог частини сьомої статті 13, підпункту 5 частини першої статті 52, частини восьмої статті 78 БК України зміни до районного бюджету можуть бути внесені виключно шляхом ухвалення рішення сесії Новопсковської районної ради (т.2 арк. спр. 16).

Проте 26 липня 2019 року відкликаний лист розглядався на засіданні постійної комісії районної ради з питань економічного і соціального розвитку, бюджету і фінансів та за наслідками такого розгляду було рекомендовано районній раді погодити проект розпорядження (т.2 арк. спр. 40-41).

31 липня 2019 року за вих. № 24-7/8-2556 Новопсковською РДА на розгляд Новопсковської районної ради було подано проект рішення «Про внесення змін до рішення районної ради від 22 грудня 2018 року №28/11 «Про районний бюджет на 2019 рік», а також було ініційовано питання скликання позачергової сесії районної ради з метою забезпечення безперебійного фінансування видатків районного бюджету (т.2 арк. спр. 17-37).

Листом від 8 серпня 2019 року за вих. № 5-5/8-571 Новопсковська районна рада повідомила відповідача про те, що це питання не було включене до порядку денного сесії у зв`язку з тим, що на засіданні постійної комісії районної ради з питань економічного і соціального розвитку, бюджету і фінансів 26 липня 2019 року розглядалося питання погодження проекту розпорядження голови райдержадміністрації «Про внесення змін до рішення районної ради від 22 грудня 2018 року №28/11 «Про районний бюджет на 2019 рік», який був відкликаний цим головою 19 липня 2019 року листом вих. № 24-7/8-2416 (т.2 арк. спр. 38-39).

Листом Новопсковської РДА від 14 серпня 2019 року вих. № 3-7/8-2718 повторно направлено до Новопсковської районної ради проект рішення «Про внесення змін до рішення районної ради від 22 грудня 2018 року №28/11 «Про районний бюджет на 2019 рік» та ініційовано скликання позачергової сесії районної ради для внесення цих змін (т.2 арк. спр. 42-62).

22 серпня 2019 року позивач звернувся до суду з цим позовом.

Листом Новопсковської РДА від 17 вересня 2019 року вих. №24-7/8-3094 вкотре було направлено до Новопсковської районної ради проект рішення «Про внесення змін до рішення районної ради від 22 грудня 2018 року № 28/11 «Про районний бюджет на 2019 рік» (т.2 арк. спр. 65-66).

19 вересня 2019 року відбулася сесія Новопсковської районної ради, на якій було ухвалено рішення № 34/4 «Про внесення змін до рішення районної ради від 22 грудня 2018 року № 28/11 «Про районний бюджет на 2019 рік».

Цим рішенням, з-поміж іншого, були внесені зміни щодо фінансування видатків на виплату позивачу грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення як внутрішньо переміщеній особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, у розмірі: 682789,67 грн. (т.2 арк. спр. 89-106).

4 жовтня 2019 року управління фінансів Новопсковської РДА здійснило фінансування видатків на виплату ОСОБА_1 грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення як внутрішньо переміщеній особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, у розмірі 682789,67 грн. (т.2 арк. спр. 107-108).

Грошова компенсація у розмірі: 682789,67 грн. була перераховано на рахунок ОСОБА_1 (т.2 арк. спр. 109-110).

Верховний суд у постанові від 17 червня 2021 року у справі, що розглядається, скасовуючи ухвалу Луганського окружного суду від 12 листопада 2019 року про закриття провадження у справі і постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 5 лютого 2020 року зазначив, що звертаючись 22 серпня 2019 року до суду, ОСОБА_1 вважав порушеними свої права внаслідок недотримання встановленого строку видачі розпорядження «Про внесення змін до районного бюджету на 2019 рік» після погодження проекту цього розпорядження постійною комісією Новопсковської районної ради з питань економічного і соціального розвитку, бюджету та фінансів на засіданні 26 липня 2019 року. Також позивач наполягав на тому, що має місце бездіяльність і винним у цьому вважав відповідача, а не іншого суб`єкта владних повноважень.

Також Верховний Суд звернув увагу на те, що передумовою для закриття провадження на підставі пункту 8 частини першої статті 238 КАС України є з`ясування судом того чи були порушені відповідачем права й інтереси, за захистом яких мало місце звернення до суду. Позаяк сама конструкція цієї норми передбачає, що виправити оскаржуване порушення повинен той суб`єкт владних повноважень, який їх допустив та який є відповідачем у справі.

Метою судового рішення є досягнення юридичної визначеності у спірних правовідносинах, яке переконує сторони і суспільство у справедливості суду, утвердженні ним прав людини та запобігає стану невизначеності в аналогічних ситуаціях.

Верховний суд також зауважив, що особливістю цієї справи є обставина, що сторони мають розбіжні погляди стосовно суб`єкта владних повноважень, до компетенції якого входило вирішення питання про внесення змін до районного бюджету.

На думку позивача, зволікання з внесенням таких змін зумовило затримку виплати йому грошової компенсації. Позивач стверджував, що за наявності позитивного висновку відповідної комісії саме відповідач повинен був видати розпорядження «Про внесення змін до районного бюджету на 2019 рік». Водночас відповідач заперечував це, покликаючись на віднесення такого питання до компетенції Новопсковської районної ради Луганської області.

Доводи сторін стосовно цього питання є доречними й важливими та заслуговують на увагу і, коли ставилися перед судами попередніх інстанцій, були залишені ними без належної правової оцінки. Суди не надали відповіді на це питання й не внесли юридичної визначеності у спірні правовідносини.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18 квітня 2018 року №280 «Питання забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України» затверджено Порядок та умови надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також Порядок виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України.

Відповідно до пункту 1 Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, ці Порядок та умови визначають механізм надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Згідно з пунктами 2 та 3 цього Порядку головним розпорядником субвенції та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики. Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є: структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської держадміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення); структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві держадміністрацій, виконавчі органи міських, районних у містах (крім міста Києва) рад.

Відповідно до пункту 2 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України право на отримання грошової компенсації відповідно до цього Порядку мають внутрішньо переміщені особи, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, та визнані особами з інвалідністю внаслідок війни III групи відповідно до пунктів 11-14 частини другої статті 7 або учасниками бойових дій відповідно до пунктів 19-20 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов (далі - квартирний облік), та перебувають не менш як один рік на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб за місцем фактичного проживання в межах міста Києва або в межах однієї області згідно з відомостями Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб за умови, що зміна місця проживання протягом року в межах однієї області не призводить до збільшення розміру компенсації.

Частиною сьомої статті 13 Бюджетного кодексу України (далі - «БК України») у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, встановлено, що передача коштів між загальним та спеціальним фондами бюджету дозволяється тільки в межах бюджетних призначень шляхом внесення змін до закону про Державний бюджет України, прийняття рішення про місцевий бюджет або про внесення змін до нього (крім випадку, передбаченого частиною другою статті 57 цього Кодексу).

Згідно з частиною десятою статті 23 БК України зміни розмірів, мети та обмеження в часі бюджетних призначень, крім випадків, передбачених цим Кодексом, здійснюються лише за наявності у законі про Державний бюджет України (рішенні про місцевий бюджет) відповідного положення.

Відповідно до підпункту 5 частини першої статті 52 БК України зміни до закону про Державний бюджет України можуть вноситися у разі необхідності передачі коштів між загальним та спеціальним фондами державного бюджету відповідно до частини сьомої статті 13 цього Кодексу.

Згідно з підпунктом 2 пункту 2 статті 71 БК України до витрат бюджету розвитку місцевих бюджетів належать капітальні видатки, включаючи капітальні трансферти іншим бюджетам (крім капітальних видатків, що здійснюються за рахунок визначених пунктами 2-13 частини першої статті 69-1 цього Кодексу надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів).

Відповідно до пункту 3.2.4 Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 12 березня 2012 року №333, за кодом 3240 «Капітальні трансферти населенню» здійснюються видатки, пов`язані із забезпеченням житлом (або грошова компенсація), автомобілями тощо громадян, які мають на це право відповідно до законодавства.

Згідно з частиною восьмою статті 78 БК України рішення про внесення змін до рішення про місцевий бюджет можуть бути ухвалені Верховною Радою Автономної Республіки Крим, відповідною місцевою радою з урахуванням положень статті 52 цього Кодексу, в разі необхідності перерозподілу бюджетних призначень між головними розпорядниками бюджетних коштів (за наявності відповідного обґрунтування) та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.

Надаючи оцінку тому, чи допущено відповідачем бездіяльність у спірних правовідносинах, та чи є така бездіяльність протиправною, суд виходить з наступного.

Велика Палата Верховного Суду у своїх постановах неодноразово визначала, що як протиправну бездіяльність суб`єкта владних повноважень слід розуміти зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу, що полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи в нездійсненні юридично значимих й обов`язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб`єкта владних повноважень, були об`єктивно необхідними й реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.

Для визнання бездіяльності протиправною недостатньо одного лише факту несвоєчасного виконання обов`язкових дій, а важливими є також конкретні причини, умови та обставини, через які дії, що підлягали обов`язковому виконанню відповідно до закону, фактично не були виконані чи були виконані з порушенням строків. Значення мають юридичний зміст, значимість, тривалість та межі бездіяльності, фактичні підстави її припинення, а також шкідливість бездіяльності для прав та інтересів особи.

Самі по собі строки вчинення певних дій поза зв`язком із конкретною правовою ситуацією, набором фактів, умов та обставин, за яких розгорталися події, не мають вирішального значення. Сплив чи настання строку набувають (можуть набути) правового сенсу в сукупності з подіями або діями, для здійснення чи утримання від яких встановлюється цей строк.

Зокрема наведені правові висновки викладені в постановах Великої Палати Верховного Суду від 06 грудня 2018 року у справі № 800/259/1719, від 07 квітня 2018 року у справі № 800/426/17, від 22 серпня 2019 року у справі № 9901/986/18.

Як вже було зазначено, позивач вважає порушеними свої права внаслідок недотримання відповідачем встановленого строку видачі розпорядження «Про внесення змін до районного бюджету на 2019 рік» після погодження проекту цього розпорядження постійною комісією Новопсковської районної ради з питань економічного і соціального розвитку, бюджету та фінансів на засіданні 26 липня 2019 року.

Суд звертає увагу, що з огляду на наведені вище приписи статті 78 БК України щодо прийняття рішення про внесення змін до рішення про місцевий бюджет відповідною місцевою радою та враховуючи рішення Новопсковської районної ради Луганської області від 22 грудня 2018 року № 28/11 «Про районний бюджет на 2019 рік», згідно з яким визначено, що Новопсковській РДА було делеговано право за погодженням з головою районної ради після попереднього розгляду на постійній комісії районної ради з питань економічного і соціального розвитку, бюджету та фінансів здійснювати протягом 2019 року у разі необхідності розподіл (перерозподіл) обсягів міжбюджетних трансфертів (…), слідує, що прийняттю відповідачем розпорядження «Про внесення змін до районного бюджету на 2019 рік» передує:

1) розгляд вказаного питання на постійній комісії районної ради з питань економічного і соціального розвитку, бюджету та фінансів;

2) прийняття рішення про внесення змін до рішення про місцевий бюджет районною радою.

Отже, до компетенції відповідача віднесено прийняття розпорядження «Про внесення змін до районного бюджету на 2019 рік», однак після погодження проекту цього розпорядження постійною комісією Новопсковської районної ради з питань економічного і соціального розвитку, бюджету та фінансів на засіданні 26 липня 2019 року, а також за умови прийняття Новопсковською районною радою відповідного рішення про погодження змін до рішення про місцевий бюджет.

Матеріалами справи підтверджується, що відповідачем після погодження проекту розпорядження постійною комісією на адресу Новопсковської районної ради неодноразово скеровувався проект рішення «Про внесення змін до рішення районної ради від 22 грудня 2018 року № 28/11 «Про районний бюджет на 2019 рік» (31 липня 2019 року за вих. № 24-7/8-2556, від 8 серпня 2019 року за вих. №5-5/8-571, від 14 серпня 2019 року вих. № 3-7/8-2718, від 17 вересня 2019 року вих. № 24-7/8-3094 ), який був розглянутий на засіданні Новопсковської районної ради тільки 19 вересня 2019 року.

При цьому, оцінка рішенню Новопсковської районної ради від 19 вересня 2019 року № 34/4 про внесення змін до рішення про місцевий бюджет судом не може надаватися, оскільки правомірність прийняття вказаного рішення перебуває поза межами предмету спору.

Враховуючи, що обов`язковою умовою для прийняття відповідачем розпорядження «Про внесення змін до районного бюджету на 2019 рік» є не тільки погодження проекту цього розпорядження постійною комісією Новопсковської районної ради з питань економічного і соціального розвитку, бюджету та фінансів, а й розгляд та погодження змін до місцевого бюджету Новопсковською районною радою з прийняттям відповідного рішення за наслідками розгляду цього питання, суд дійшов висновку, що у відповідача фактично були відсутні підстави для прийняття вказаного розпорядження відповідно до закону, відтак не можна стверджувати, що відповідач допустив бездіяльність, яка виразилася у неприйнятті або недотримання строку видачі розпорядження «Про внесення змін до районного бюджету на 2019 рік».

Суд також вважає, що за умови неоднократних звернень відповідача до Новопсковської районної ради щодо прийняття рішення про внесення змін до рішення про місцевий бюджет та зважаючи на незначні строки між їхнім скеруванням, не можна стверджувати про бездіяльність відповідача, оскільки як свідчать матеріали справи відповідач навпаки вчиняв дії щодо спонукання Новопсковської районної ради до прийняття рішення.

Надаючи оцінку чи допущено відповідачем бездіяльність щодо неприйняття розпорядження після погодження проекту цього розпорядження постійною комісією Новопсковської районної ради з питань економічного і соціального розвитку, бюджету та фінансів на засіданні 26 липня 2019 року та на підставі рішення Новопсковської районної ради №34/4 від 19 вересня 2019, суд виходить з такого.

19 вересня 2019 року рішення №34/4 «Про внесення змін до рішення районної ради від 22 грудня 2018 року № 28/11 «Про районний бюджет на 2019 рік» Новопсковською районною радою було прийнято 19 вересня 2019 року, згідно з яким були внесені зміни щодо фінансування видатків на виплату позивачу грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення як внутрішньо переміщеній особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, у розмірі: 682789,67 грн. (т.2 арк. спр. 89-106).

04 жовтня 2019 року управління фінансів Новопсковської РДА здійснило фінансування видатків на виплату ОСОБА_1 грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення як внутрішньо переміщеній особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, у розмірі 682789,67 грн. (т.2 арк. спр. 107-108).

08 жовтня 2019 року грошова компенсація у розмірі: 682789,67 грн. була перераховано на рахунок ОСОБА_1 , що підтверджується платіжним дорученням № 1053 від 07.10.2019 (т.2 арк. спр. 109-110).

З наведеного вбачається, що після прийняття Новопсковською районною радою рішення від 19 вересня 2019 року № 34/4 відповідач здійснив виплату належної позивачу грошової компенсації 08 жовтня 2019 року, майже в межах місячного строку, що на думку суду не може свідчити про бездіяльність відповідача, оскільки для визнання бездіяльності відповідача протиправною характерна така ознака як тривалість її вчинення, яка у даній ситуації відсутня.

При цьому суд звертає увагу, що системний аналіз вищенаведених норм законодавства дає підстави для висновку про відсутність встановлених строків щодо прийняття відповідачем розпорядження після погодження проекту комісією та прийняття рішення районною радою.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність ознак бездіяльності відповідача, та як наслідок наявності підстав для визнання такої бездіяльності протиправною.

Відтак, у задоволенні позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області, щодо відмови видавати розпорядження «Про внесення змін до районного бюджету на 2019 рік» після погодження проекту розпорядження Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області «Про внесення змін до районного бюджету на 2019 рік», що підтверджується протоколом постійної комісії Новопсковської районної ради з питань економічного і соціального розвитку, бюджету та фінансів від 26.07.2019 № 92, що унеможливлює ОСОБА_1 отримати грошову компенсацію за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, належить відмовити.

Позовні вимоги щодо зобов`язання Новопсковську районну державну адміністрацію Луганської області видати розпорядження «Про внесення змін до районного бюджету на 2019 рік», проект розпорядження (лист РДА від 05.07.2019 вих. № 24-7/8-2266) якого погоджено на засіданні постійної комісії районної ради з питань економічного і соціального розвитку, бюджету та фінансів 26.07.2019, протокол № 92, задоволенню не підлягають, зважаючи на те, що відповідачем здійснено виплату позивачеві суми грошової компенсації в розмірі 682789,67 грн, що повністю відновлює право позивача на отримання грошової компенсації у спірних правовідносинах.

За встановлених в цій справі фактичних обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову повністю.

Оскільки позивач відповідно до пункту 1 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору, питання про розподіл судових витрат в цій частині суд не вирішує.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Захарова