
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"31" серпня 2021 р. справа № 809/1134/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Матуляка Я.П., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій, -
ВСТАНОВИВ:
У червні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, в якому просив: визнати протиправними дії при проведенні перерахунку пенсії з 01.01.2018 на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" щодо зменшення до 50-ти відсотків розміру доплат передбачених законодавством, як особі з інвалідністю внаслідок війни та пенсії за особливі заслуги; зобов`язати відповідача провести перерахунок пенсії з 01.01.2018 зі 100-відсотковим врахуванням доплат передбачених законодавством, як особі з інвалідністю внаслідок війни, а саме: збільшення 25% основного розміру пенсії передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення", підвищення пенсії в розмірі 30% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлене частиною четвертою статті 13 до Закону України від 22.10.1993 № 3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", цільової грошової допомоги на прожиття інваліду III групи у розмірі 50 гривень передбаченої Законом України від 16.03.2004 № 1603-IV "Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни" та пенсії за особливі заслуги встановленої Законом України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною" і виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01.01.2018.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 , як пенсіонеру військової служби, з 01.01.2018 протиправно здійснюється виплата підвищень до пенсії, як особі з інвалідністю внаслідок війни, в розмірі 50 відсотків від встановлених законодавством розмірів таких доплат. Вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки обмеження розміру таких доплат суперечить нормам законодавства, якими такі пенсійні виплати встановлені.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.09.2018, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12.12.2018, в задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій -відмовлено.
Згідно постанови Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 10.06.2021, рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.09.2018 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12.12.2018 у справі № 809/1134/18 - скасовано, справу № 809/1134/18 направлено на новий розгляд до Івано-Франківського окружного адміністративного суду.
23.06.2021 справа № 809/1134/18 супровідним листом Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 16.06.2021 № 809/1134/18/39009/21 надійшла до Івано-Франківського окружного адміністративного суду.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 23.06.2021, справа передана головуючому судді Матуляку Я.П.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.06.2021 призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 28.07.2021 (а.с.153-156). Проти заявлених позовних вимог представник відповідача заперечив вказавши, що пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" № 103 від 21.02.2018 передбачено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищення (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищення, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01 січня 2018 у таких розмірах: з 1 січня 2018-50 відсотків; з 1 січня 2019 по 31 грудня 2019-75 відсотків; з 1 січня 2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року. На 01.01.2018 розмір пенсійної виплати позивача з урахуванням основного розміру пенсії - 6142,50 грн., підвищення інваліду війни 3 групи - 435,60 грн., збільшення основного розміру пенсії на 25% - 1535,63 грн., надбавка за особливі заслуги перед Україною - 493,68 грн., цільова грошова допомога на прожиття - 50 грн. Вважає, що перерахунок пенсії не вплинув на розмір надбавки зазначеної у позовних вимогах. Таким чином, перерахунок пенсії проведено відповідно до вимог чинного законодавства, а тому в задоволенні позову просив відмовити.
Відповідно до частини 3 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах, розгляд яких проводився за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), заявами по суті справи є позов та відзив. Враховуючи, що приписами частини 3 статті 263 КАС України сторони позбавлені права подання відповіді на відзив та заперечення, пояснення, міркування та аргументи, викладені позивачем у відповіді на відзив не можуть бути предметом дослідження судом при розгляді та вирішенні даної справи.
Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши письмові докази та врахувавши рекомендації Верховного Суду, викладені в постанові від 10.086.2021 у даній справі, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІ, з доплатами передбаченими законодавством, як особі з інвалідністю внаслідок війни. При цьому, пенсія позивачу нарахована із розрахунку 70% від грошового забезпечення на відповідній посаді з доплатами, передбаченими законодавством як особі з інвалідністю третьої групи внаслідок війни. Наведене підтверджується протоколами за пенсійною справою ХД-18246 від 01.12.2017 та24.04.2018 (а.с.8,9).
Позивач є інвалідом 3 групи і має право на пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 .03.2016 (а.с.14).
Відповідачем відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 від 21.02.2018 та частини 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ проведено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018р. на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за ХД 18246 від 20.03.2018 (а.с.26, 27).
Згідно протоколу за пенсійною справою станом на 01.01.2018 року позивачу призначені види підвищення або надбавки до пенсії, а саме: збільшення на 25% основного розміру пенсії, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України №1381 від 28.12.2011 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення"; підвищення розміру пенсії на 30% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до ч.4 ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; цільової грошової допомоги на прожиття інваліду ІІІ групи у розмірі 50 грн., відповідно до Закону України "Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни"; надбавка за особливі заслуги перед Україною в розмірі 30% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Станом на 01.12.2017 року, згідно протоколу за пенсійною справою від 01.12.2017з урахуванням всіх підвищень та надбавок до пенсії пенсія позивача складала 4526,49 грн. (а.с.25).
Станом на 01.01.2018 року, згідно протоколу за пенсійною справою від 01.01.2018 з урахуванням всіх підвищень та надбавок до пенсії пенсія позивача складала 6591,95 грн. (а.с. 24).
Розміри сум встановлених видів підвищень або надбавок до пенсії позивача, під час перерахунку не було змінено, за винятком підвищення на 25% основного розміру пенсії, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України №1381 від 28.12.2011 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення", про що свідчать протоколи за пенсійною справою.
Відповідачем, при проведенні позивачу перерахунку пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018р. та частини 4 статті 63 Закону №2262-ХІІз 01.01.2018р. виплачується щомісячно 50% від підвищення в розмірі 2065,46 грн., з 01.01.2019 - 75% від підвищення , а з 01.01.2020- 100%.
Таким чином судом встановлено, що відповідачем для перерахунку різниці пенсійної виплати у розмірі 50% взято основний розмір пенсії позивача та встановлені позивачу види підвищень або надбавок до пенсії, розмір виплат яких позивач оскаржує.
Вважаючи такі дії протиправними, позивач звернувся із позовом до суду.
При вирішенні вказаного спору суд виходив з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними (частини перша і друга даної статті).
Приписами частини 3 статті 46 Конституції України передбачено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
За приписами пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Закон України "Про пенсійне забезпечення" гарантує соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв`язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992 (далі Закон №2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 за №1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" установлено, що розміри пенсій інвалідам війни, обчислені відповідно до статті 27 та частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", статей 13 і 21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", збільшуються на 25 відсотків.
Збільшення розмірів пенсій здійснюється без урахування передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, сум індексації та інших доплат до пенсії.
Стаття 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" встановлює пільги інвалідам війни. Так, згідно частини 4 коментованої статті інвалідам війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються: інвалідам I групи - у розмірі 50 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, II групи - 40 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, III групи - 30 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Приписами статті 1 Закону України "Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни" встановлено Кабінету Міністрів України, починаючи з 1 травня 2004 року, передбачати щомісячну виплату цільової грошової допомоги на прожиття: інвалідам війни I групи у розмірі 70 гривень; інвалідам війни II та III груп у розмірі 50 гривень, учасникам бойових дій у розмірі 40 гривень, незалежно від розміру пенсій та надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги та пенсії за особливі заслуги перед Україною.
Виплата цільової грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів, з яких виплачується пенсія (стаття 2 Закону України "Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни").
Суд зазначає, що наведені норми матеріального права є спеціальними, не скасовані, їх положення не визнані у встановленому порядку неконституційними і є чинними на час виникнення спірних правовідносин, а тому підлягають обов`язковому застосуванню органами Пенсійного фонду України.
Згідно частини 4 статті 63 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008р., пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 4 цього Порядку передбачено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №704 від 30.08.2017 затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1 та схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14. Вказана постанова набрала чинності 1 березня 2018 року.
Відповідно п.1 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 від 21.02.2018 (в подальшому також - Постанова №103), передбачено перерахування пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Згідно пункту 2 цієї Постанови: виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
З викладеного вбачається, що Постановою №103 врегульовано строки виплати пенсій, а не порядок проведення перерахунку. При цьому врегульовано виплату тільки перерахованих відповідно до пункту 1 цієї Постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством).
Виплату ж з 01.01.2018 у розмірі 50% саме підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законами до встановлених основних розмірів пенсій, даною Постановою не передбачено.
Суд вказує на те, що пункт 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 містить застереження щодо виплати перерахованих підвищених пенсій з 1 січня 2018 року у розмірі 50 відсотків, а саме: стосовно підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом.
У зв`язку з цим суд також зазначає, що питання строків виплати доплат до пенсії за результатами проведеного перерахунку, тобто частини пенсії особи, а також розмірів такої доплати не охоплюються поняттям "порядок проведення перерахунку пенсії".
Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо визначення виплати у розмірі 50% з урахуванням встановлених законами позивачу до пенсії видів підвищень та надбавок, замість 100%, є протиправними, а виплата перерахованого з 01.01.2018 збільшення розміру пенсії інвалідам війни на 25 відсотків, підвищення пенсії інвалідам війни ІII групи - у розмірі 30% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність та щомісячної цільової грошової допомоги на прожиття інваліду війни ІII групи у сумі 50,00 грн., надбавка за особливі заслуги перед Україною в розмірі 30% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність та повинна проводитись без обмеження у 50 відсотків.
У зв`язку з викладеними обставинами суд вважає заявлені позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області(код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 на виконання постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 від 21.02.2018 щодо зменшення до 50-ти відсотків розміру доплат, передбачених законодавством як особі з інвалідністю внаслідок війни та пенсії за особливі заслуги.
Зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести з 01.01.2018 перерахунок пенсії ОСОБА_1 із сто відсотковим врахуванням доплат, передбачених законодавством як особі з інвалідністю внаслідок війни, а саме: підвищення на 25% основного розміру пенсії, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України №1381 від 28.12.2011 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення"; підвищення розміру пенсії на 30% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до ч.4 ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; цільової грошової допомоги на проживання інваліду ІІІ групи у розмірі 50 грн., відповідно до Закону України "Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни"; пенсії за особливі заслуги відповідно до Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною" та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Матуляк Я.П.