Рішення № 99269744, 30.08.2021, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.08.2021
Номер справи
240/7038/21
Номер документу
99269744
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 серпня 2021 року м. Житомир справа № 240/7038/21

категорія 113060000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Єфіменко О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області до Пісківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Житомирського району Житомирської області про застосування заходів реагування,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернулося Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області із позовом, в якому просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, зазначених у даному позові а саме: заборонити подальшу експлуатацію будівлі Пісківської ЗОШ І-ІІІ за адресою: Житомирська область, Житомирський район, с. Піски, вул. Шкільна, 18.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що за результатами планового заходу державного нагляду (контролю) будівлі та приміщень Пісківської ЗОШ І-ІІІ щодо додержання та виконання вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки виявлено порушення, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей.

Представник управління вважає, що виявлені порушення є підставою для застосування до відповідача заходів реагування у відповідності зі статтею 70 Кодексу цивільного захисту України.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 27.04.2021 прийнято до провадження позовну заяву та відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи.

02.06.2021 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача пояснює, що встановлені представником управління порушення частково усунуті, однак ряд інших порушень потребує додаткового фінансування, перебудови або реконструкції, що без виділення коштів засновника - Станишівської сільської ради є неможливим. Вважає, що Пісківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Житомирського району Житомирської області не може бути належним відповідачем у справі, оскільки самостійно позбавлена можливості усунути встановлені порушення.

Наголошує, що задоволення позову призведе до зриву навчального процесу, що є порушенням вимог Конституції України та Закону України "Про освіту".

Суд, розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні докази за своїм внутрішнім переконанням, зазначає наступне.

Встановлено, що на підставі посвідчення на проведення заходу державного нагляду (контролю) №9 від 26.01.2021 капітаном служби цивільного захисту ОСОБА_1 проведено перевірку додержання (виконання) вимог нормативно- правових актів та нормативних документів у сфері пожежної та техногенної безпеки на підставі Річного плану здійснення заходів держаного нагляду (контролю) на 2021 рік.

За результатами проведення планового заходу державного нагляду (контролю) перевіряючим складено акт щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки №8 від 08.02.2021 (далі - акт перевірки).

Відповідно акта перевірки, в ході її проведення встановлено наступні порушення:

- пожежну безпеку не забезпечено шляхом проведення організаційних заходів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж а саме: інженерні системи та технологічне обладнання (система блискавкозахисту) не введена в експлуатацію відповідно до пункту 4.2 розділу 4 ДСТУ 9047:2020 «Системи протипожежного захисту. Настанова з підтримання експлуатаційної придатності» (порушено пункт 4 розділу І ППБУ);

- пожежну безпеку не забезпечено шляхом проведення організаційних заходів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж а саме: системи протипожежного захисту не введені в експлуатацію відповідно до глави 4.2 розділу 4 ДСТУ 9047:2020 «Системи протипожежного захисту. Настанова з підтримання експлуатаційної придатності» (порушено пункт 4 розділу І, пункт 2.2 розділу III ППБУ);

- знижено клас вогнестійкості елементів заповнення (люків) прорізів у протипожежних перешкодах (перекриття стелі) (порушено пункт 2.3 розділу І III ППБУ);

- дерев`яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) не оброблено засобами вогнезахисту, що забезпечують І групу вогнезахисної ефективності (порушено пункт 2.5 розділу III ППБУ);

- двері запасного евакуаційного виходу з приміщення їдальні відчиняються не в напрямку виходу з приміщення (порушено пункт 2.27 розділу III ППБУ);

- на першому поверсі двері з приміщення коридору до запасного евакуаційного виходу №3 відчиняються не в напрямку виходу з приміщення (порушено пункт 2.27 розділу III ППБУ);

- в сходовій клітині запасного евакуаційного виходу №3 влаштовано побутове приміщення для господарського інвентарю (порушено пункт 2.37 розділу III ППБУ);

- в дверях з приміщень коридорів скло замінено на звичайне котре утворює скалки при руйнуванні (порушено пункт 2.37 розділу III ППБУ);

- в приміщенні класу фізики електророзетку встановлено на горючу основу без підкладання суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити не менше ніж на 0,01 метра (порушено пункт 1.17 розділу IV ППБУ);

- в побутових приміщеннях класів хімії та фізики світильники з лампами розжарювання експлуатуються без захисного1 суцільного скла (ковпаків) (порушено пункт 1.18 розділу IV ППБУ);

- в приміщенні бібліотеки горючі матеріали розміщено на відстані менше 1 м від електричне обладнання (щитка) (порушено пункт 1.18 розділу IV ППБУ);

- системи протипожежного захисту ЗОШ перебувають у несправному стані та не забезпечують готовності до виконання роботи (порушено пункт 1.1 розділу V ППБУ, вимоги глави 4.3 розділу 4 ДСТУ 9047:2020 «Системи протипожежного захисту. Настанова з підтримання експлуатаційної придатності»);

- приміщення не забезпечені необхідною кількістю первинних засобів пожежогасіння відповідного до вимог Правил експлуатації та типові норми належності вогнегасників затверджених наказом МВС України від 15.01.2018 №25, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 23 лютого 2018 р. за №225/31677 (порушено пункт 3.9 розділу V ППБУ).

Примірник вказаного акта перевірки уповноважена особа відповідача - директор отримав, про що свідчить підпис вказаної посадової особи в акті перевірки, що відповідачем не заперечується. Відмітки про зауваження та заперечення у акті відсутні.

З метою недопущення спричинення шкоди життю та здоров`ю людей позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом, у якому просить застосувати заходи реагування.

В обґрунтування позовних вимог, представником управління наголошено, що виявлені порушення є такими, що впливають на ризик виникнення пожежі, створюють перешкоди її гасінню, безпечній евакуації людей при виникненні пожежі, тим самим створюють загрозу життю та здоров`ю людей. При цьому, подальша експлуатація будівель Пісківської ЗОШ І-ІІІ ст. з виявленими порушеннями, створює реальну та невідворотну загрозу життю та здоров`ю людей, а їх неусунення прямою дією впливає на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що спричинить загрозу життю та здоров`ю людей, оскільки впливає: на забезпечення безпеки роботи об`єкту, безпеки учнів, працівників, відвідувачів у відповідності з вимогами протипожежних норм; на ліквідацію пожежі та її наслідків та на евакуацію людей та їх захисту від наслідків пожежі тощо.

Представником позивача зауважено, що несправність систем протипожежного захисту призведе до несвоєчасного виявлення пожежі та, як наслідок, неможливості її ліквідації на початковій стадії розвитку.

Зокрема, несправність систем протипожежного захисту призведе до несвоєчасного виявлення пожежі та, як наслідок, неможливості її ліквідації на початковій стадії розвитку. Засклення дверей склом, яке утворює скалки, влаштування комор горючих матеріалів у сходових клітках, відкривання дверей проти напряму евакуації унеможливить безпечну евакуацію людей. Разом з тим, несправність пристроїв блискавкозахисту, порушення при експлуатації та влаштуванні електрообладнання може призвести до виникнення пожежі, а відсутність нормованої кількості первинних засобів пожежогасіння створить перешкоди гасінню пожежі.

Крім того, відсутність вогнезахисного обробляння дерев`яних конструкцій, протипожежних люків (дверей) призведе до швидкого поширення полум`я.

Вирішуючи питання про наявність підстав для застосування заходів реагування, суд вважає за необхідне зазначити.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 №877-V (далі - Закон №877-V).

Відповідно до положень ст.1 Закону №877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбаченихзаконом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом;

Спосіб здійснення державного нагляду (контролю) - процедура здійснення державного нагляду (контролю), визначена законом.

Водночас, відносини, пов`язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту регулює Кодекс цивільного захисту України №5403-VI від 02.10.2012 (далі - Кодекс цивільного захисту України).

Згідно з п.24 ч.1 ст.2 Кодексу цивільного захисту України надзвичайна ситуація - обстановка на окремій території чи суб`єкті господарювання на ній або водному об`єкті, яка характеризується порушенням нормальних умов життєдіяльності населення, спричинена катастрофою, аварією, пожежею, стихійним лихом, епідемією, епізоотією, епіфітотією, застосуванням засобів ураження або іншою небезпечною подією, що призвела (може призвести) до виникнення загрози життю або здоров`ю населення, великої кількості загиблих і постраждалих, завдання значних матеріальних збитків, а також до неможливості проживання населення на такій території чи об`єкті, провадження на ній господарської діяльності.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 64 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб. Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

Пунктом 12 частини 1 статті 67 Кодексу цивільного захисту України визначено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить зокрема звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.

В силу ч. 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Згідно з п.1 ч.1ст.70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є, зокрема, недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами.

Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 року №1052, Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.

Згідно із Положенням про Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області, затвердженого наказом ДСНС України від 04.02.2013 №3 (у редакції наказу ДСНС від 12.11.2018 №661), Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області є територіальним органом Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 №1417 затверджено Правила пожежної безпеки в Україні, які зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05 березня 2015 року за №252/26697, (далі - Правила №1417), які є обов`язковими для виконання суб`єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування (далі - підприємства), громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.

Згідно з пунктом 4 розділу І Правил №1417 пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж.

Відповідно до підпункту 2.2 пункту 2 розділу ІІІ Правил №1417 керівники об`єктів, підприємств повинні забезпечити утримання засобів протипожежного захисту, зокрема системи протипожежного захисту, у працездатному стані та забезпечити підтримання їх експлуатаційної придатності (технічне обслуговування).

Підпунктом 2.3 пункту 2 розділу ІІІ Правил №1417 передбачено, що під час експлуатації об`єкта не допускається знижувати клас вогнестійкості елементів заповнення прорізів у протипожежних перешкодах.

Протипожежні двері, ворота, вікна, люки, клапани, завіси (екрани) у протипожежних перешкодах повинні утримуватися у справному стані. Не допускається встановлювати будь-які пристрої, предмети тощо, що перешкоджають їх зачиненню.

У будинках, крім будинків V ступеня вогнестійкості, дерев`яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) повинні оброблятися засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності.

Необхідність обробляння засобами вогнезахисту дерев`яних елементів інших конструкцій будинків визначається відповідними нормативними документами за видами будинків (п.п.2.5 п.2 розділу ІІІ Правил) .

При цьому, двері на шляхах евакуації повинні відчинятися в напрямку виходу з будівель (приміщень) (п.п.2.27 п.2 розділу ІІІ Правил).

Крім того, Правилами пожежної безпеки, зокрема п.п.2.37 п.37 розділу ІІІ не допускається: улаштовувати на шляхах евакуації пороги, виступи, турнікети, двері розсувні, підйомні, такі, що обертаються, та інші пристрої, які перешкоджають вільній евакуації людей; захаращувати шляхи евакуації меблями, обладнанням, різними матеріалами; забивати, заварювати, замикати на замки, болтові з`єднання та інші запори, що важко відчиняються зсередини, двері на шляхах евакуації та евакуаційних виходах; розташовувати у тамбурах виходів, за винятком квартир та індивідуальних житлових будинків, гардероби, вішалки для одягу, сушарні, пристосовувати їх для торгівлі, а також зберігання, у тому числі тимчасового, будь-якого інвентарю та матеріалу; захаращувати меблями, устаткуванням та іншими предметами двері, люки на балконах і лоджіях, переходи в суміжні секції та виходи на зовнішні евакуаційні драбини, евакуаційні площадки квартир житлових будинків; знімати встановлені на балконах (лоджіях) драбини; улаштовувати у сходових клітках приміщення будь-якого призначення (кіоски), обладнання; улаштовувати у загальних коридорах комори і вбудовані шафи, за винятком шаф для інженерних комунікацій; зберігати в шафах (нішах) для інженерних комунікацій горючі матеріали; розташовувати в ліфтових холах приміщення різного призначення; робити засклення або закладання жалюзі і отворів повітряних зон у незадимлюваних сходових клітках; знімати двері вестибюлів, холів, тамбурів і сходових кліток; заміняти скло, що не дає скалок при руйнуванні, на звичайне у дверях; знімати пристрої для самозачинення дверей сходових кліток, коридорів, холів, тамбурів, а також фіксувати самозакривні двері у відчиненому положенні; зменшувати нормативну площу фрамуг у зовнішніх стінах сходових кліток або закладати їх; розвішувати у сходових клітках на стінах дзеркала, стенди, панно, інші горючі матеріали.

Електророзетки, вимикачі, перемикачі та інші подібні апарати повинні встановлюватися на не горючі основи (конструкції) або з підкладанням під них суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарата не менше ніж на 0,01 метра, що передбачено п.п.1.17 п.1 Правил.

А також, п.п.1.18 п.1 Правил забороняється відкрите прокладання електропроводів і кабелів транзитом через пожежонебезпечні і вибухонебезпечні зони будь-якого класу і ближче 1 м і 5 м від них відповідно, а також у сходових клітках.

Підпунктом 1.1 п.1 розділу V Правил передбачено, що усі системи протипожежного захисту (далі - СПЗ) мають бути справними і утримуватися в постійній готовності до виконання роботи. Несправності, які впливають на їх працездатність, повинні усуватися негайно, інші несправності усуваються в передбачені регламентом терміни, при цьому необхідно робити записи у відповідних журналах.

Підтримання експлуатаційної придатності (технічне обслуговування) СПЗ здійснюється відповідно до вимог технічної документації підприємств-виготовлювачів та затверджених регламентів робіт з технічного обслуговування (п.п 1.4 п.1 розділу V Правил).

Підпунктом 3.9 пункту 3 розділу V Правил №1417 передбачено, що вибирання типу та визначення необхідної кількості вогнегасників повинні здійснюватись відповідно до Типових норм належності вогнегасників, затверджених наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 02 квітня 2004 року № 151, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 29 квітня 2004 року за № 554/9153.

Для зазначення місцезнаходження первинних засобів пожежогасіння слід установлювати вказівні знаки згідно з ДСТУ ISO 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір», ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности». Знаки повинні бути розміщені на видимих місцях на висоті 2-2,5 м від рівня підлоги як усередині, так і поза приміщеннями (за потреби).

Розміщення та експлуатація вогнегасників повинні здійснюватись згідно з вимогами Правил експлуатації та типових норм належності вогнегасників, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 15 січня 2018 року № 25, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 23 лютого 2018 року за № 225/31677 (п.п 3.9 пункту 3 розділу V Правил №1417).

Таким чином, Пісківською ЗОШ І-ІІІ допущено ряд порушень під час експлуатації будівлі.

Як свідчать матеріали справи, зокрема інформація викладена в службовій записці від 30.04.2021, працівниками Пісківської ЗОШ І-III ст. усунуто деякі виявлені під час здійсненої перевірки порушення, зокрема: замінено плафони на електролампи в хімічній та фізичній лаборантський, переставлено електророзетку на негорючу основу та в приміщенні бібліотеки проведено перестановку стелажів, відсунувши їх на відстань більше одного метра від електрощитової.

Втім ряд інших пунктів ( 1-7 та 11-12) відповідачем не усунуто, у зв`язку із відсутністю відповідного фінансування.

Отже, суб`єктом господарювання вимоги законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки не усунуті ряд виявлених порушень, які викладені в акті перевірки №8 від 08.02.2021, допущення яких може спричинити шкоду життю та здоров`ю людей, в тому числі учнів школи.

З огляду на вказане, суд дійшов до висновку, що належних, допустимих та достовірних доказів усунення, викладених в акті перевірки порушень, відповідачем, станом на дату прийняття рішення у справі, до суду не подано, порушення Правил №1417, викладені в акті перевірки №8 від 08.02.2021, відповідачем не усунено в повному обсязі.

Системний аналіз правових норм свідчить на користь висновку, що право заборони експлуатації будівлі виникає у разі виявлення під час перевірки порушень вимог законодавства з пожежної та техногенної безпеки, що створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.

Суд погоджується із доводами позивача про те, що існування хоча б одного істотного порушення, що створює загрозу життю та/або здоров`ю людей є самостійною підставою для застосування заходів реагування.

Відповідності до п. 26 ч. 1ст. 2 Кодексу цивільного захисту України небезпечним чинником є складова частина небезпечного явища (пожежа, вибух, викидання, загроза викидання небезпечних хімічних, радіоактивних і біологічно небезпечних речовин) або процесу, що характеризується фізичною, хімічною, біологічною чи іншою дією (впливом), перевищенням нормативних показників і створює загрозу життю та/або здоров`ю людини.

Як свідчить зміст позовної заяви та доданих до неї документів, застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення роботи, а саме заборона подальшої експлуатації будівлі Пісківської ЗОШ І-ІІІ за адресою: Житомирська область, Житомирський район, с. Піски, вул. Шкільна, 18 є заходом, направленим на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об`єкті порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей.

Суд звертає увагу сторін, що поняття «загроза життю та/або здоров`ю людини» є оціночним поняттям, який лежить у сфері захисту населення, територій, навколишнього природного середовища та майна, функція контролю (нагляду) за якими, зокрема, покладена на позивача, посадові особи якого володіють спеціальними знаннями у цій сфері.

Частиною першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Положеннями статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

З огляду на викладене, та враховуючи те, що відповідачем докази усунення порушень в повному обсязі, вказаних в акті перевірки до суду не подано, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та їх задоволення.

Разом з тим, суд вважає за необхідне наголосити, що згідно із ч.2 ст.5 Закону №877-V відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати, понесені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 6-9, 32, 77, 90, 139, 241-246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд,-

вирішив:

Адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області (вул. Героїв Пожежних, 67 Б, м.Житомир,10006. РНОКПП/ЄДРПОУ: 38624322) до Пісківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Житомирського району Житомирської області (вул. Шкільна, 18, с.Піски, Житомирський район, Житомирська область,12431. РНОКПП/ЄДРПОУ: 22060801) про застосування заходів реагування - задовольнити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, зазначених у даному позові а саме: заборонити подальшу експлуатацію будівлі Пісківської ЗОНІ І-ІІІ за адресою: Житомирська область, Житомирський район, с. Піски, вул. Шкільна, 18.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Єфіменко

Повний текст рішення складено: 30.08.2021.