
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 серпня 2021 року м. Житомир справа № 240/12826/21
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Семенюка М.М.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Національної поліції України про визнання протиправною відмову, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправним відмову Національної поліції України, яка оформлена листом від 24.05.2021 № Г-439/48-2021, у підготовці та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідки про розмір грошового забезпечення по посаді головного інспектора Департаменту організаційно-аналітичного забезпечення та оперативного реагування НПУ станом на березень 2021 року відповідно до вимог статей 43 та 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII, із урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393», а також постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення а саме: посадового окладу - 3000,00 грн., окладу за спеціальним званням (полковник поліції) - 2400,00 грн., надбавки за стаж служби в поліції (50%) - 2700,00 грн., надбавки за специфічні умови проходження служби (82,142%) - 6653,50 грн. та премії (60,476%) - 8922,33 грн. для проведення з 01.04.2021 перерахунку основного розміру пенсії;
- зобов`язати Національну поліцію України підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку про розмір, ОСОБА_1 , грошового забезпечення по посаді головного інспектора Департаменту організаційно-аналітичного забезпечення та оперативного реагування Національної поліції України станом на березень 2021 року відповідно до вимог статей 43 та 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ, із урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393», а також постанови Кабінету Міністрів України від 11.11,2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення а саме: посадового окладу - 3000,00 грн., окладу за спеціальним званням (полковник поліції) - 2400,00 грн., надбавки за стаж служби в поліції (50%) - 2700,00 грн., надбавки за специфічні умови проходження служби (82,142%) - 6653,50 грн. та премії (60,476%) - 8922,33 грн. для проведення з 01.04.2021 перерахунку основного розміру пенсії.
В обґрунтування позову зазначає, що з 01.08.2016, відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ від 06.04.2016 № 260 здійснюється виплата надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, яка не виплачувалась на момент звільнення позивача в лютому 2016 року; згідно інформації відповідача грошове забезпечення поліцейського за посадою, яку позивач обіймав перед звільненням значно підвищилось після його звільнення внаслідок введення надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції та збільшенням розміру премії; рішенням від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі по тексту - Постанова №103) та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі по тексту - Порядок № 45), зокрема щодо переліку видів грошового забезпечення, які обов`язково повинні включатися до довідки про розмір грошового забезпечення та які в подальшому повинні враховуватися пенсійним органом під час обчислення пенсії та здійснення її перерахунку; діюче законодавство не містить обмежень для видачі уповноваженим органом на звернення пенсіонера відповідної довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Ухвалою від 29.06.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог, оскільки після звільнення позивача зі служби в поліції до моменту його звернення до суду із вказаним позовом будь-яких змін до грошового забезпечення поліцейських внесено не було, тому немає жодних підстав для надання йому довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Позивач відповіді на відзив не подав.
Ухвалою від 26.08.2021 суд відмовив в задоволенні клопотання відповідача про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Міністерство соціальної політики України.
Проаналізувавши наявні у справі матеріали, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується учасниками справи, позивач 08.02.2016 був звільнений з посади головного інспектора Департаменту організаційно-аналітичного забезпечення та оперативного реагування Національної поліції України, з лютого 2016 року є пенсіонером органів внутрішніх справ (поліції) та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; позивач в квітні 2021 року звернувся до відповідача з проханням підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області довідку про розмір грошового забезпечення по посаді головного інспектора Департаменту організаційно-аналітичного забезпечення та оперативного реагування НПУ станом на березень 2021 року відповідно до вимог статей 43 та 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII, із урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення а саме: посадового окладу - 3000,00 грн., окладу за спеціальним званням (полковник поліції) - 2400,00 грн., надбавки за стаж служби в поліції (50%) - 2700,00 грн., надбавки за специфічні умови проходження служби (82,142%) - 6653,50 грн. та премії (60,476%) - 8922,33 грн. для проведення з 01.04.2021 перерахунку основного розміру пенсії.
Згідно позовної заяви та доданих до неї доказів, з березня 2018 року по березень 2021 року розмір грошового забезпечення поліцейського на посаді головного інспектора Департаменту організаційно-аналітичного забезпечення та оперативного реагування Національної поліції України збільшився у зв`язку із збільшенням відсоткового розміру премії (майже в шість разів), в той час як відсотковий розмір надбавки за специфічні умови проходження служби залишився майже однаковим.
Листом від 24.05.2021 № Г-439/48-2020 відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для складання нової довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення.
Вважаючи, що відповідач протиправно відмовив у видачі для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення станом на березень 2021 року, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до позовної заяви, позивач вважає, що у зв`язку із збільшенням розміру грошового забезпечення в березні 2021 поліцейським за посадою, з якої він був звільнений в 2016 році перед виходом на пенсію, йому повинні з 01.04.2021 перерахувати пенсію, для чого відповідач має подати до органів Пенсійного фонду відповідну довідку.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Питання перерахунку пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (поліції) врегульоване Розділом VIII "Порядок перерахунку пенсії" Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII).
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
На виконання вказаної норми Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 було затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Суд звертає увагу, що у зв`язку із прийняттям Шостим апеляційним адміністративним судом постанови від 29.01.2020 по справі № 826/6453/18, якою визнано протиправним та скасувати п. 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», до спірних правовідносин застосовується Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 в редакції від 01.01.2016, що діяла до дати (24.02.2018) набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 (далі - Порядок № 45).
Згідно з п. 1 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до п. 3 Порядку № 45, уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення та подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Аналіз пунктів 1, 3 Порядку № 45 свідчить про те, що уповноважений орган, в даному випадку відповідач, має виготовити довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу з 01.04.2021 у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Суд зауважує, що станом на березень 2021 року рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не приймалось, введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не відбувалось, тобто у позивача не виникло права на перерахунок пенсії з 01.04.2021.
Пункт 3 Постанови КМУ №103 від 21.02.2018 втратив чинності з 19.11.2019 - дата набрання чинності рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2019 у справі № 826/12704/18.
Зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, внесені Постановою КМУ № 103 від 21.02.2018, втратили чинності з 05.09.2019 - дата набрання чинності рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18.
Постановою № 103 були внесені зміни до Порядку № 45. При цьому як в Довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), в редакції Постанови № 103, так і в Довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (Додаток 2 до Порядку № 45), повинні зазначатися посадовий оклад, оклад за званням та інші надбавки, які мають постійний характер, та премія, що встановлені Кабінетом Міністрів України за відповідною посадою (посадами) на момент перерахунку пенсії.
Тому рішення у справі №826/3858/18 ніяким чином не вплинуло на види грошового забезпечення, яки повинні зазначатись у Довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.
Тобто, втрата чинності певних норм постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 з 05.09.2019, з 19.11.2019, з 29.01.2020 не свідчить, що у позивача станом на 01.04.2021 виникло право на перерахунок пенсії згідно до Порядку № 45 і, відповідно, ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
В Порядку № 45 (в редакції від 01.01.2016) вказано:
"4. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
5. Для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об`єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються."
Аналіз вказаних пунктів свідчить про те, що "Надбавка за специфічні умови проходження служби" та новий відсоток премії, які передбачені Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988, враховуються для перерахунку пенсії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Враховуючи те, що у позивача не виникло права на перерахунок пенсії з 01.04.2021, то суд приходить до висновку, що у відповідача не було законних підстав виготовляти та надавати до пенсійних органів довідку про розмір грошового забезпечення станом на березень 2021 року для перерахунку пенсії позивачу з 01.04.2021.
Слід зазначити, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, затверджених наказом МВС України від 06.04.2016 № 260, надбавки за специфічні умови проходження служби та премії носять щомісячний характер, їх розмір не є сталою величиною і встановлюється відповідними наказами, а тому щомісячна зміна їх розміру не є підставою для щомісячного перерахунку пенсії відповідно до Порядку № 45.
Таким чином, перевіривши в межах доводів позовної заяви спірну відмову на відповідність приписам ч. 2 ст. 2 КАС України, суд вважає, що вона прийнята на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а тому відмовляє в задоволенні позову.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , номер НОМЕР_1 ) до Національної поліції України (вул. Богомольця, 10, м. Київ, 01601, код 40108578) про визнання протиправною відмову, зобов`язання вчинити дії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Семенюк