
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 серпня 2021 р. Справа№200/6372/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Череповський Є.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання перерахувати пенсію, стягнення заборгованості,
В С Т А Н О В И В:
26 травня 2021 року на адресу Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - Позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - Відповідач) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання перерахувати пенсію, стягнення заборгованості.
Позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Відповідача відносно не перерахунку пенсії ОСОБА_1 як інваліду ІІ групи (особа з інвалідністю внаслідок війни) причина - захворювання, так одержане під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення починаючі з 29.11.2019 до 24.07.2020,
- зобов`язати відповідача перерахувати пенсію ОСОБА_1 , як інваліду II групи (особа з інвалідністю внаслідок війни), причина - захворювання, так одержане під час безпосередньої участі а антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, починаючі з дати зазначеної у довідці МСЄК від 09.07.2020 а саме: захворювання Так, одержані під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, з - 29.11.2019,
- стягнути з відповідача на користь ОСОБА_1 заборгованість з 29.11.2019 по 24.07.2020 у розмірі 6407,40 грн. за кожний місяць.
В обґрунтування позову Позивач зазначив, що перебуває на обліку у відповідача як отримувач пенсії по інвалідності ІІ групи. З 29.11.2019 МСЕК змінила йому підставу захворювання з загального захворювання на захворювання, отримане під час безпосередньої участі в антитерористичній операції на території, забезпеченні її проведення, що підтверджується довідкою від 09.07.2020.
В зв`язку з викладеним відповідач здійснив йому перерахунок пенсії, однак не з дати встановлення інвалідності, а з 24.07.2020.
На звернення позивача відповідач повідомив, що з 29.11.2019 по 31.08.2020 позивач отримував пенсію як особа з інвалідністю 2 групи від захворювання, одержаного під час безпосередньої участі в анти терористичній операції, забезпеченні її проведення. Але це, як зазначає позивач, не відповідає дійсності.
Ухвалою суду від 27 травня 2021 року відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
27 липня 2021 року за результатами повторного автоматичного розподілу справу прийнято до провадження судді Череповського Є.В. за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідачем 30 червня 2021 року до суду надано відзив на адміністративний позов, в якому з посиланням на постановою КМУ від 16.02.1994 № 94 зазначено, що рішенням від 27.07.2020 позивачу проведено з 27.07.2020 перерахунок пенсії. Копію посвідчення НОМЕР_1 від 21.07.2020 позивач надав до управління 24.07.2020. Визначення розміру пенсії є дискреційним повноваженням Головного управління. Сума 6407,40 грн. управлінням не розраховувалась та визначена позивачем самостійно. Просив відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є пенсіонером по інвалідності та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Згідно довідки МСЕК серії 12 ААБ № 065447 від 13.08.2019, позивачу з 09.08.2019 встановлена 2 група інвалідності, причина інвалідності - загальне захворювання.
Як свідчить інформація з постанови медичної військово - лікарської комісії ДУ «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Донецькій області» по встановленню причинного зв`язку захворювання, поранення (травми, контузії) № 90 від 30.10.2019 року, копія якого є у матеріалах справи, станом на час звільнення зі служби 28.01.2015 захворювання ОСОБА_1 одержані під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення.
З 29.11.2019 року позивачу встановлена друга група інвалідності, захворювання одержані під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (довідка МСЕК серії 12 ААБ № 581879 від 09.07.2020).
Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 від 21.07.2020, позивач є особою з інвалідністю 2 групи та має право на пільги для ветеранів війни - осіб з інвалідністю внаслідок війни.
Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про перерахунок пенсії по інвалідності з 29.11.2019 - дати зазначеної у довідці МСЕК серії 12 ААБ № 581879 від 09.07.2020, з якої змінено причину інвалідності на «захворювання одержані під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення».
Згідно з матеріалами пенсійної справи позивачу з 09.08.2019 призначена пенсія як особі з інвалідністю відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», загальне захворювання. Загальний стаж роботи становить 29 років 11 місяців 29 днів.
Листом № 4653-3825/К-02/8-0500/21 від 06.05.2021 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомило позивачу, що у зв`язку з тим, що позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії 24.07.2020 на підставі посвідчення як особі з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи від 21.07.2020 серії А № 005733, розмір пенсії перераховано з 24.07.2020 і складає 8988,00 грн.
З 01.09.2020 позивачу встановлена ІІІ група інвалідності, захворювання одержані під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення.
Частиною першою статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранень чи інших ушкоджень здоров`я, одержаних від вибухових речовин, боєприпасів і військового озброєння на території проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях до 1 грудня 2014 року, а з 1 грудня 2014 року - на території проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, де органи державної влади здійснюють свої повноваження, та в населених пунктах, розташованих на лінії зіткнення, під час проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.
Законом України від 18.10.2016 p. № 1673-VIII (набрав чинності з 13 листопада 2016 р.) внесено зміни до ст. 3 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» і надано право на пенсію по інвалідності учасникам антитерористичної операції або забезпечення її проведення, які перебували безпосередньо в районах її проведення, та членам їх сімей.
Відповідно до пункту е) статті 3 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, встановлені цим Законом для військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей, поширюються також (якщо не передбачено інше) на осіб, які стали інвалідами у зв`язку з пораненням, каліцтвом, контузією або внаслідок захворювання, пов`язаного з безпосередньою участю в антитерористичній операції або забезпеченням її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах її проведення, членів їх сімей та членів сімей осіб, які загинули (померли) внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров`я, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції або забезпечення її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах її проведення.
Відповідно до статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (в редакції на час виникнення спірних правовідносин), пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.
Пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності (п. 2 ч. 1 ст. 45 Закону).
У той же час згідно зі ст. 26 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію, призначаються на весь час інвалідності, встановленої медико-соціальною експертною комісією.
На даний час існує прогалина у законодавстві, оскільки не передбачені норми, які дозволяють органу Пенсійного фонду призначити або перерахувати особі пенсію у випадках, коли своєчасному зверненню перешкоджало існування дійсно непереборних та об`єктивних обставин, на які особа не могла впливати і які не залежали від її волі.
З матеріалів справи вбачається, що на період з 29.11.2019 по 01.09.2020 позивачу була встановлена друга група інвалідності від захворювання, одержаного під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення.
У той же час, довідка до акта огляду МСЕК про встановлення групи інвалідності та її причини датована 09.07.2020.
До цього періоду позивачу була встановлена друга група інвалідності за загальним захворюванням.
Відтак, судом встановлено, що на своєчасність звернення позивача до органу Пенсійного фонду вплинули відповідні об`єктивні обставини, на які він не міг вплинути, а тому його вина у несвоєчасному поданні до управління Пенсійного фонду довідки про зміну причин встановлення інвалідності - відсутня.
Протилежне відповідачем не доведено.
Зважаючи на існування вказаної прогалини у регулюванні спірних правовідносин, а також враховуючи те, що у захисті права не може бути відмовлено лише з огляду на неповноту або відсутність законодавства, суд вважає можливим застосування аналогії законодавства (ч. 6 ст. 7 КАС України).
Відповідно до цього принципу у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону).
У цьому випадку Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" не регулює порядок вирішення ситуації, коли на можливість своєчасного звернення громадянина за призначенням пенсії вплинули такі об`єктивні та непереборні обставини, на які він не міг вплинути, тобто за відсутності його вини.
Однак, оскільки раніше було встановлено, що на позивача поширюється дія норм Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», суд застосовує аналогію закону в частині положення ст. 26 цього Закону, яка визначає, що пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються на весь час інвалідності, встановленої медико-соціальною експертною комісією.
Відтак, під словосполученням «на весь час інвалідності» розуміється проміжок часу від дати встановлення інвалідності і до моменту її припинення, якщо таке має місце. Позивачу ІІ група інвалідності від захворювання, одержаного під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, встановлена з 29.11.2019 по 01.09.2020.
Суд не приймає посилання відповідача на положення постанови КМУ № 94 від 16.02.1994, оскільки вказана постанова встановлює порядок надання пільг, передбачених Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", в той час як предметом даного спору є не надання пільг, а бездіяльність щодо перерахування пенсії.
Отже, суд вважає необхідним задовольнити позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності щодо не перерахунку з 29.11.2019 по 23.07.2020 пенсії позивачу як інваліду ІІ групи від захворювання, одержаного під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, зобов`язавши Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок пенсії позивача по інвалідності на весь час інвалідності, встановленої медико-соціальною експертною комісією, від захворювання, одержаного під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, тобто з 29.11.2019.
Відповідно до п. п. 3, 4, 10 ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправним та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Суд зазначає, що позовна вимога про стягнення з відповідача на користь ОСОБА_1 заборгованості з 29.11.2019 по 24.07.2020 у розмірі 6407,40 грн. за кожний місяць задоволенню не підлягає, оскільки пенсія позивачу не перерахована та розмір належних позивачу пенсійних виплат судом не досліджувався, визначення розміру пенсії є дискреційним повноваженням пенсійного органу під час її перерахунку.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що пред`явлений позов підлягає частковому задоволенню.
Підстави для розподілу судових витрат, відповідно до ст. 139 КАС України - відсутні.
Керуючись ст. ст. 139, 244-250, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3, код в ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання перерахувати пенсію, стягнення заборгованості - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не перерахунку ОСОБА_1 з 29.11.2019 по 23.07.2020 пенсії як інваліду ІІ групи від захворювання, одержаного під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 по інвалідності від захворювання, одержаного під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, на весь час інвалідності, встановленої в довідці медико-соціальної експертної комісії серії ААБ № 581879 від 09.07.2020, тобто з 29.11.2019.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до п. 15.5 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системиапеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Є.В. Череповський