
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
31 серпня 2021 р. Справа №200/10948/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Дмитрієв В.С., ознайомившись з позовною заявою ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради про визнання протиправною бездіяльність та стягнення недоотриманої частини допомоги, -
ВСТАНОВИВ:
26 серпня 2021 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради про:
- визнання протиправними дії відповідача щодо невиплати позивачу частини разової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій за 2020 рік, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в загальному розмірі 6800 грн.;
- визнання протиправними дії відповідача щодо невиплати позивачу частини разової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій за 2021 рік, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в загальному розмірі 8845 грн.;
- стягнення з відповідача на користь позивача недоотриману частину разової грошової допомоги за 2020 рік до 5 травня,учаснику бойових дій, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в розмірі 6800 грн.;
- стягнення з відповідача на користь позивача недоотриману частину разової грошової допомоги за 2021 рік до 5 травня,учаснику бойових дій, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в розмірі 8845 грн.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленими ст. 160, 161, 172 цього Кодексу.
Згідно з частиною 1 та 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина 2 статті 122 КАС України).
Відповідно до частини 6 статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Як убачається з позовної заяви позивач, зокрема просить суд стягнути недоплачену частину щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік.
При цьому статтею 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” встановлено, що щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Відповідно до статті 17-1 частини 4 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
Таким чином, 30 вересня поточного року - це встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата вказаної допомоги і до якого позивач міг очікувати на отримання більшої суми, ніж була йому нарахована. Тому перебіг строку звернення позивача до суду з даним позовом слід обраховувати з 30 вересня 2020 року (щодо виплати за 2020 рік).
Дана позиція узгоджується з відповідними висновками Верховного Суду, викладеними в постанові від 6 лютого 2018 року по справі №607/7919/17.
Разом з тим, до позовна заява подана позивачем 26 серпня 2021 року, тобто з пропуском шестимісячного строку звернення до адміністративного суду.
До адміністративного позову представником позивача додано клопотання про поновлення строку звернення до суду в обґрунтування якого вказано, що відповідь на заяву від 20 квітня 2021 року про перерахунок та виплату недоотриманої допомоги не отримав та лише з усної відповіді працівника відповідача 26 серпня 2021 року остаточно дізнався про порушення прав в частині нездійсненя виплат. Тому вважає, що саме з цієї дати повинен обраховуватися строк звернення до суду.
Разом з тим, викладені позивачем обставини не дають суду підстав для поновлення строку звернення до суду з позовом.
Про порушення своїх прав, свобод чи інтересів позивач повинен був дізнатися ще у 2020 року при виплаті разової грошової допомоги до 5 травня 2020 року, у меншому розмірі, ніж встановлений Законом.
Перебіг шестимісячного строку звернення до суду з позовом щодо виплати щорічної разової грошової допомоги за 2020 рік, з урахуванням положень частини 4 статті 171 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, розпочався 1 жовтня 2020 року та закінчився 31 березня наступного за ним року.
Як вже зазначалось вище, з позовом ОСОБА_1 звернулася 26 серпня 2021 року, тобто з пропуском шестимісячного строку звернення до суду з позовом, що встановлений статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України.
Закон України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” у межах спірних правовідносин не передбачає досудового врегулювання спору шляхом звернення до органу з питань соціального захисту населення з заявою (скаргою) з приводу щорічної виплати разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону.
У зв`язку з наведеним звернення позивача до органу з питань соціального захисту населення із заявою (скаргою) про перерахунок та доплату щорічної допомоги до 5 травня за відповідний рік, у межах спірних правовідносин не є обов`язковим та не може вважатися досудовим порядком вирішення спору.
Аналогічна правова позиція щодо досудового врегулювання спору висловлена Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 08 жовтня 2020 року у справі № 9901/32/20.
Єдиним способом захисту порушеного права у цьому випадку є звернення до суду.
Той факт, що, як зазначав позивач, про підстави невиплати грошової допомоги в повному розмірі він дізнався з усної відповіді відповідача, не змінює часу, з якого він повинен був дізнатися про порушення прав. Зазначена дата свідчить лише про час, коли позивач почав вчиняти дії щодо реалізації свого права, і ця дата не пов`язується з початком перебігу строку звернення до суду.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 24 квітня 2018 року в справі №127/15035/17, в постанові Верховного Суду від 31 березня 2021 року в справі № 240/12017/19.
Таким чинном, вважаю, що викладене позивачем клопотання про поновлення строку звернення до суду необгрунтованим.
Згідно з частиною 1 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Також слід зазначити, що відповідно до положень статті 160 КАС України встановлено, що в позовній заяві зазначається, зокрема, щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
Позивачем в порушення зазначених вимог не зазначено в адміністративному позові де знаходяться оригінали письмових доказів, копії яких приєднані до матеріалів справи.
Відповідно до частини 1 статті 169 КАС України суддя встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. Крім того, згідно до п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Таким чином, позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви шляхом:
- надання обґрунтованої заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду та докази поважності причин його пропуску;
- надання інформації про наявність у позивача або іншої особи оригіналів письмових доказів, копії яких додано до заяви.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 160, 161, 171 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради про визнання протиправною бездіяльність та стягнення недоотриманої частини допомоги, - залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви: десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
У разі не усунення недоліків у встановлений судом строк, позовна заява буде вважатись неподаною, та її буде повернуто позивачу.
Ухвала оскарженню в апеляційному порядку не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя В.С. Дмитрієв