Рішення № 99268970, 16.07.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.07.2021
Номер справи
160/7382/21
Номер документу
99268970
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 липня 2021 року Справа № 160/7382/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Олійника В. М.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

11 травня 2021 року ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради, в якій просить:

визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не виплати компенсації послуги муніципальна няня у розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, встановленого на 1 січня 2020 року, за витрати на оплату послуг няні у листопаді 2020 року;

зобов`язати відповідача виплатити 1779 грн. недоплаченої компенсації послуги муніципальна няня за витрати на оплату послуг няні у листопаді 2020 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 01 квітня 2020 року уклала договір про здійснення догляду за дитиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та 17 лютого 2021 року подала заяву до відповідача для відшкодування вартості послуг з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня". Проте, за листопад 2020 року позивачу не було нараховано та не виплачено компенсацію послуги "муніципальна няня". 23 лютого 2021 року відповідачем було розглянуто звернення та надано лист про відмову в нарахуванні і виплаті компенсації в зв`язку з не підтвердженням права на отримання допомоги та наданням неповного пакету документів передбаченого п.8,9 Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня».

Позивач вважає протиправною бездіяльність Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради щодо невиплати компенсації послуги «муніципальна няня» за листопад 2020 року у розмірі 1779 грн., що і стало підставою для звернення до суду із позовною заявою.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 травня 2021 року клопотання представника позивача задоволено частково, ОСОБА_1 відстрочено сплату судового збору до ухвалення рішення у справі та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

07 червня 2021 року на адресу суду представником Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради надано відзив на позовну заяву вх.№46208/21, в якому останній просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що Кабінетом Міністрів України 30.09.2020 року прийнято постанову №897 «Про внесення змін до Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», яка набрала чинності з 02.10.2020.

Пунктом 2 Постанови №897 установлено, що протягом одного місяця з дня набрання чинності цією постановою батьки, опікуни дитини віком до трьох років, які отримують відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» повинні підтвердити своє право на отримання компенсації послуги «муніципальна няня» шляхом подання структурним підрозділам з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад документів, передбачених п.5 - 7 змін (тобто до 02 листопада 2020 року). З урахуванням викладеного, у зв`язку з не підтвердженням права на отримання допомоги та наданням неповного пакету документів передбаченого п.8,9 Порядку підстави для виплати компенсації послуги «муніципальна няня» ОСОБА_1 за листопад 2020 року в Управлінні відсутні.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 - позивач, ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .

01 квітня 2020 року ОСОБА_1 (з однієї сторони) та ФОП ОСОБА_3 (з іншої сторони) уклали договір про здійснення догляду за дитиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Строк дії договору до 22.01.2022 року.

Позивач отримувала від Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради компенсації послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» до кінця жовтня 2020 року.

17 лютого 2021 року позивач звернулась до відповідача із заявою про відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» за листопад 2020 року.

Листом №Р-14/1 від 23 лютого 2021 року Лівобережним управлінням соціального захисту населення Дніпровської міської ради відмовлено позивачу у відшкодуванні вартості послуги по догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» за листопад 2020 у зв`язку з не підтвердженням права на отримання допомоги згідно абз.2 п.5 Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2019 року №68 зі змінами від 30.09.2020 року та наданням неповного пакету документів передбаченого п.8,9 Порядку.

Позивач, не погоджуючись із бездіяльністю відповідача щодо не виплати компенсації послуги "муніципальна няня" за листопад 2020 року, звернулась до суду із позовною заявою.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 січня 2019 року №68 затверджено Порядок відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня" (далі - Порядок № 68).

Відповідно до пункту 2 Порядку №68 послуга з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» - послуга, що надається для підтримки батьків (усиновлювачів), опікунів дитини для забезпечення догляду за дитиною до трьох років; отримувач послуги «муніципальна няня» - батьки (усиновлювачі), опікуни дитини; муніципальна няня - будь-яка фізична особа - підприємець (КВЕД 97.00, КВЕД 88.91) / юридична особа, яка надає послугу з догляду за дітьми (КВЕД 78.20, КВЕД 85.10), крім державних і комунальних закладів дошкільної освіти, та з якою укладено договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років.

Згідно із пунктами 3-5 Порядку №68 відшкодування вартості послуги "муніципальна няня" є щомісячною адресною компенсаційною виплатою одному з батьків (усиновлювачів), опікуну дитини до трьох років (далі - компенсація послуги «муніципальна няня»). Призначення та виплата компенсації послуги "муніципальна няня" здійснюються згідно з рішенням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві держадміністрації, виконавчого органу міської ради, ради об`єднаної територіальної громади (далі - місцевий структурний підрозділ з питань соціального захисту населення). Компенсація послуги "муніципальна няня" виплачується отримувачу послуги «муніципальна няня» у розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, встановленого на 1 січня відповідного року, за кожну дитину, яку доглядає муніципальна няня. Право на отримання компенсації послуги "муніципальна няня" мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які є батьками (усиновлювачами), опікунами дитини до трьох років і на законних підставах проживають на території України та уклали договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років (далі - договір) з муніципальною нянею. Компенсація послуги "муніципальна няня" не призначається батькам, які є батьками - вихователями дитячих будинків сімейного типу, прийомними батьками, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2020 року №897 були внесені зміни до Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня" від 30 січня 2019 року №68, в тому числі до пункту 5, відповідно до якого визначено, що: "Компенсація послуги "муніципальна няня" надається отримувачам послуги «муніципальна няня» за умови зайнятості кожного з батьків, опікунів дитини відповідно до Закону України "Про зайнятість населення", за винятком отримувачів послуги "муніципальна няня", які здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю, дитиною, хворою на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитиною, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, якій не встановлено інвалідність, а також отримувачів послуги "муніципальна няня", у яких одночасно народилося троє і більше дітей. Компенсація послуги "муніципальна няня" надається у разі, коли один або обидва з батьків, опікунів не зайняті та є особами з інвалідністю I або II групи.".

Водночас, вказаною постановою установлено, що протягом одного місяця з дня набрання чинності цією постановою батьки, опікуни дитини віком до трьох років, які отримують відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня", повинні підтвердити своє право на отримання компенсації послуги "муніципальна няня" шляхом подання структурним підрозділам з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, документів, передбачених пунктами 5-7 змін, що додаються.

У разі не підтвердження права на отримання компенсації послуги "муніципальна няня" її виплата припиняється з місяця, що настає за місяцем виникнення обставин, які призвели до втрати права на отримання такої компенсації.

Судом встановлено, що вказана постанова набрала чинності 02 жовтня 2020 року.

Отже, місяцем виникнення обставин, що призвели до втрати права на отримання компенсації послуги "муніципальна няня" для позивача є листопад 2020 року, тобто, остання мала місяць до 02 листопада 2020 року для надання доказів підтвердження свого права на отримання компенсації послуги "муніципальна няня".

Таким чином, для позивача місяцем припинення права на отримання компенсації в разі ненадання підтверджуючих документів є грудень 2020 року, а не листопад 2020 року.

Крім того, суд зазначає, що відповідно до ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Згідно з висновками щодо тлумачення змісту статті 58 Конституції України, викладеними у рішеннях Конституційного Суду України від 13 травня 1997 року № 1-зп, від 9 лютого 1999 року № 1-рп/99, від 5 квітня 2001 року №3-рп/2001, від 13 березня 2012 року № 6-рп/2012, закони та інші нормативно-правові акти поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності; дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється із втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце; дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.

Єдиний виняток з даного правила, закріплений у ч.1 ст.58 Конституції України, складають випадки, коли закони та інші нормативно-правові акти пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Для визначення дії нормативно-правового акта у часі та, відповідно, для з`ясування того, чи поширюється його юридична сила на конкретні правовідносини, необхідно встановити: момент набуття чинності нормативно-правового акта; наявність або відсутність у новоприйнятому нормативно-правовому акті порядку та строків набрання ним чинності в цілому та/або окремих його положень, а також особливості застосування нормативно-правового акта у певний період часу (як правило, це визначається у «Перехідних положеннях»); момент виникнення та закінчення правовідносин, на регулювання яких спрямована дія акта; чи був чинним на момент виникнення та закінчення правовідносин нормативно-правовий акт; чи містить нормативно-правовий акт положення, які скасовують або пом`якшують відповідальність особи.

Враховуючи, що зміни, внесені постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 року №897 "Про внесення змін до Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня" погіршують становище позивача, то вказані зміни не мають зворотної сили.

Отже, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради щодо невиплати компенсації послуги «муніципальна няня» у розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, встановленого на 1 січня 2020 року, за витрати на оплату послуг няні у листопаді 2020 року.

Також суд вбачає за необхідне зобов`язати Лівобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради виплатити 1779 грн. недоплаченої компенсації послуги «муніципальна няня» на оплату послуг няні у листопаді 2020 року.

За таких обставин позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню в повному обсязі.

Враховуючи, що позивачу відстрочену сплату судового збору до ухвалення рішення у справі та задоволено адміністративний позов у повному обсязі, розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись ст.ст.241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправною бездіяльність Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради щодо невиплати ОСОБА_1 компенсації послуги «муніципальна няня» у розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, встановленого на 1 січня 2020 року, за витрати на оплату послуг няні у листопаді 2020 року.

Зобов`язати Лівобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради здійснити виплату ОСОБА_1 1779,00 грн. (одна тисяча сімсот сімдесят дев`ять гривень нуль копійок) компенсації послуги «муніципальна няня» за витрати на оплату послуг няні у листопаді 2020 року.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.М. Олійник