
УХВАЛА
м. Вінниця
30 серпня 2021 р. Справа № 120/5793/21-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Воробйової Інни Анатоліївни, розглянувши у письмовому провадженні заяву про залучення третіх осіб у справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини 2382 Краматорського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Військової частини 2382 Краматорського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії.
02.07.21 р. від представника позивача надійшла заява про залучення в якості третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Адміністрацію Державної прикордонної служби України та Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
В обгрунтування даної заяви представник вказує, що саме Адміністрація Державної прикордонної служби України направляє документи до органу пенсійного фонду, а отже рішення у даній справі може вплинути на права останнього. Також зазначено, що у разі направлення документів у Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області виникне обов`язок у цього органу призначити пенсію.
Оцінюючи подану заяву, суд доходить висновку про її часткове задоволення, виходячи з наступного.
Відповідно до частини другої статті 49 КАС України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Згідно пункту 3 розділу 3 Інструкції організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань, затвердженої наказом МВС від 17 вересня 2018 року № 760 " підрозділи персоналу (кадрового забезпечення) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України:
1) обчислюють вислугу років та за потреби страховий стаж особи, яка набула право на пенсію, оформлюють розрахунок вислуги років для призначення пенсії (далі - розрахунок вислуги років) (додаток 3).
До розрахунку вислуги років додаються такі документи:
витяги з наказів про звільнення зі служби (роботи) та/або виключення з особового (облікового) складу у зв`язку зі смертю із зазначенням вислуги років;
копія послужного списку (за потреби - додаткові відомості з особової справи) особи, яка набула право на пенсію (померлого годувальника);
копія військового квитка або довідка військового комісаріату про період проходження військової служби (за наявності);
копія трудової книжки та/або документи, які підтверджують страховий стаж (стаж роботи);
2) ознайомлюють особу, яка набула право на пенсію, із розрахунком вислуги років;
3) надають допомогу в оформленні документів для призначення пенсії особам, які набули право на пенсію.
В 5-денний строк після отримання інформації про прийняття від особи заяви про призначення пенсії розрахунок вислуги років разом з іншими документами, зазначеними в підпункті 1 цього пункту, подається до уповноваженого структурного підрозділу.
В свою чергу пунктом 1 розділу 2 даної Інструкції визначено, що уповноважені структурні підрозділи:
1) організують роботу з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до чинного законодавства;
2) розглядають листи та звернення із питань оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій, для отримання пільг, а також здійснюють прийом громадян, які звертаються з цих питань;
3) приймають від підрозділів персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерських підрозділів) документи, передбачені Порядком та цією Інструкцією для призначення (перерахунку) пенсій;
4) готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, документи для призначення (перерахунку) пенсій.
Із процитованого видно, що підрозділи персоналу (кадрового забезпечення) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України після отримання інформації про прийняття від особи заяви про призначення пенсії розрахунок вислуги років разом з іншими документами, зазначеними в підпункті 1 цього пункту, подаються до уповноваженого структурного підрозділу. При цьому, готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, документи для призначення (перерахунку) пенсій саме уповноважені структурні підрозділи.
Так, згідно листа Краматорського прикордонного загону ДПС України датованого 28.05.201 р., направлення документів для призначення пенсії віднесено до повноважень Адміністрації Державної прикордонної служби України.
Водночас, предметом спору є саме бездіяльність Краматорського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України, яка полягає у неоформлені та не направлені до ГУ ПФУ у Вінницькій області документів для призначення пенсії та зобов"язання оформити та направити до органу пенсійного фонду документи для призначення пенсії.
Відтак, із урахуванням вищевикладеного суд доходить висновку про необхідність залучення Адміністрації Державної прикордонної служби України в якості третьої особи, адже рішення у цій справи вплине на права або обов"язки служби направити відповідні документи до органу пенсійного фонду.
Разом з тим, стосовно залучення в якості третьої особи Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, то тут суд вказує наступне.
Предметом розгляду даної справи не є оскарження дій, чи бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, а тому оцінка саме її діям судом не надається.
Більш того, в разі подання документів відносно позивача до пенсійного органу в останнього не виникає імперативний обов`язок призначити пенсію, оскільки за наслідком розгляду відповідної заяви може бути прийнято рішення як про призначення пенсії так і про відмову.
Відтак, позивачем не наведено аргументів та доводів, яким чином рішення прийняте судом у даній справі може вплинути на права та інтереси пенсійного органу.
За таких обставин, суд доходить висновку про відсутність підстав для залучення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області в якості третьої особи яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
Окрім того, суд вказує, що положеннями статті 176 КАС України , передбачено, що у строк, встановлений судом в ухвалі про відкриття провадження у справі або ухвалі, постановленій у підготовчому засіданні (якщо третіх осіб було залучено у підготовчому засіданні), треті особи, які не заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору, мають право подати письмові пояснення щодо позову або відзиву.
Відтак, суд доходить висновку про необхідність встановлення третій особі строку для для надання письмових пояснень щодо позову або відзиву та роз`яснення іншим учасникам щодо права подати відповідь на такі пояснення.
При цьому, третя особа, а також інші учасники справи мають право подати клопотання про розгляд справи спочатку не пізніше двох днів з дня вручення їм відповідної ухвали.
Керуючись ст.ст. 49, 176, 256 КАС України суд, -
УХВАЛИВ:
заяву представника позивача - задовольнити частково.
залучити до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Адміністрацію Державною прикордонної служби України.
Запропонувати третій особі надати пояснення до позову та відзиву протягом трьох днів з дня отримання ухвали.
Запропонувати позивачу та відповідачу надати відповідь на пояснення третьої особи протягом трьох днів з дня отримання пояснень.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Суддя Воробйова Інна Анатоліївна