Постанова № 9925161, 26.05.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.05.2010
Номер справи
2а-18399/09/0570
Номер документу
9925161
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 травня 2010 р. справа № 2а-18399/09/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 14 год. 15 хв

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді Мозгової Н. А.

при секретаріОленьченко М.В.

за участю

представника позивача Бочарової О.Ю.

представника відповідача Винника О.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Словянский Індустріальний Союз «Сода» до Словянської обєднаної державної податкової інспекції Краснолиманське відділення про визнання податкового повідомлення-рішення №0001641742/0 від 22.10.2009р. на суму 25257,50грн. недійсним,-

ВСТАНОВИВ:

04.11.2009р. Товариство з обмеженою відповідальністю «Словянский Індустріальний Союз «Сода» звернулось до суду з позовною заявою до Словянської обєднаної державної податкової інспекції Краснолиманське відділення про визнання податкового повідомлення-рішення №0001641742/01 від 22.10.2009р. на суму 25257,50грн. недійсним.

26.05.2010р. представник позивача надав уточнення до позовної заяви, в яких просить суд визнати податкове повідомлення-рішення №0001641742/0 від 22.10.2009р. на суму 25257,50грн. недійсним.

В обґрунтування позову посилається на те, що спірним повідомленням-рішенням від 22.10.2009р. №0001641742/0 відповідачем позивачеві донараховано податок з власників транспортних засобів за період з 01.01.2008р. по 30.06.2009р. у сумі 16725,00грн. та штрафні (фінансові) санкції у сумі 8532,50грн. Вважає зазначене повідомлення-рішення неправомірним, оскільки транспортні засоби, на які донараховано податок, є самоскидами та класифікуються у товарній позиції 8709, використовуються виключно у цехах позивача та не є об'єктом оподаткування податком з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів.

Просить суд визнати недійсним спірне податкове повідомлення-рішення.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримав, просив його задовольнити в повному обсязі.

Відповідач надав суду заперечення проти позову, у яких посилається на правомірність прийнятого податковим органом повідомлення-рішення з огляду на те, що вантажні автомобілі є об'єктами оподаткування, а у разі приховування (заниження) об'єктів оподаткування з власників транспортних засобів стягується сума несплаченого податку, а також пеня або штраф. Просив відмовити у задоволенні позову.

Представник відповідача у судовому засіданні не визнав позов, заперечував проти його задоволення з підстав, зазначених у запереченнях проти позову.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані докази, судом встановлено наступні обставини справи.

Товариство з обмеженою відповідальністю “Слов'янська індустріальна спілка “Сода” є юридичною особою, зареєстровано виконавчим комітетом Слов'янської міської ради Донецької області 08.08.2000 року, включено до ЄДРПОУ за № 31054873, перебуває на податковому обліку у Слов'янській ОДПІ; згідно статуту здійснює збір, переробку, використання та реалізацію вторинних ресурсів, має на балансі 2 одиниці автомобілів-самоскидів БелАЗ-540В, держ. номер Т0247 ДЦ, БелАЗ -7522, держ. номер Т 0950 ДЦ.

Як платник податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів, позивач 13.02.2008року, 18.06.2008року та 23.07.2008року подав до Слов'янської ДПІ розрахунки суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на 2008 рік; та 17.02.2009 року та 30.06.2009 року - на 2009 рік.

У даних розрахунках автомобілі БелАЗ-540В, держ. номер Т0247 ДЦ, Бел АЗ -7522, держ. номер Т 0950 ДЦ позивачем не зазначені.

Згідно акту виїзної планової перевірки ТОВ “Слов'янська індустріальна спілка “Сода” від 14.10.2009 року № 7493/23-3/31054873 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2008 року по 30.06.2009 року, встановлено порушення з боку суб'єкта перевірки ст. 2 Закону України “Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів”, а саме, заниження податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів за 2008-2009 роки на суму 16725,00грн.

На підставі зазначеного акту перевірки Слов'янською ОДПІ стосовно позивача 22 жовтня 2009 року прийнято податкове повідомлення-рішення №0001641742/0, яким донараховано 25257,50грн., в тому числі за основним платежем з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів 16725,00грн., штрафні санкції 8532,50грн.

Судом встановлено, що для визначення позиції товарної номенклатури по Гармонізованій системі опису та кодування товарів (УКТ ЗЕД) автомобілів марки БелАЗ Слов'янською ОДПІ надіслано запит (вих. №8485/10/17-313 від 17.09.2009р.) до начальника Донецької митниці. Згідно відповіді Східної митниці Державної митної служби України (вих.№11-18/7216 від 28.09.2009р.) багатовантажні автомобілі марки БелАз 540В та БелАз 7522 за своїми технічними характеристиками повинні класифікуватись у товарній підпозиції 870410 як автомобілі - самоскиди, призначені для використання на бездоріжжі.

Правовою підставою прийняття спірного повідомлення-рішення зазначені норми підпункту “б” підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, відповідно до якого контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях; а також підпункту 17.1.4 пункту 17.1. статті 17 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, відповідно до якого у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.

Преамбулою Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 року визначено, що зазначений закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює, в тому числі, порядок визначення податкового зобов'язання, базовий податковий період, строки сплати податків, відповідальність за порушення податкового законодавства.

Податкова декларація, розрахунок в розумінні пункту 1.11 статті 1 цього Закону це документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обовязкового платежу). Пунктом 1.1 зазначеної статті платники податків, серед інших, визначені як юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, на яких згідно з законами покладено обовязок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обовязкові платежі), пеню та штрафні санкції.

Правила податкового обліку при оподаткуванні власників транспортних засобів визначені Законом України “Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів”.

Відповідно до положень ст. 6 зазначеного Закону податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів обчислюється юридичними особами на підставі звітних даних про кількість транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів станом на 1 січня поточного року. Обчислення податку з власників наземних транспортних засобів провадиться виходячи з об'єму циліндрів або потужності двигуна кожного виду і марки транспортних засобів, а податку з власників водних транспортних засобів - виходячи з довжини транспортного засобу за ставками, зазначеними у статті 3 цього Закону.

Юридичні особи на основі бухгалтерського звіту (балансу) у строки, визначені законом для річного звітного періоду, подають відповідному органу державної податкової служби за місцем реєстрації транспортних засобів розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на поточний рік за формою, затвердженою центральним податковим органом України.

Відповідно до абзацу 6 частини 1 статті 2 Закону України “Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів” об'єктами оподаткування є вантажні автомобілі - код за Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності 87.04.

Згідно до положень статті 19 Закону України “Про автомобільний транспорт” транспортні засоби за своїм призначенням поділяються на транспортні засоби загального, спеціалізованого та спеціального призначення. При державній реєстрації вантажних автомобілів у реєстраційних документах роблять відмітку щодо їх призначення згідно з документами виробника (вантажний автомобіль, причіп, напівпричіп з бортовою платформою відкритого або закритого типу, самоскид, цистерна, сідельний тягач, фургон, для аварійного ремонту, автокран, пожежний, автомобіль-мішалка, вишка розвідувальна чи бурова на автомобілі, для транспортування сміття та інших відходів, технічна допомога, автомобіль прибиральний, автомобіль-майстерня, радіологічна майстерня, автомобіль для пересувних телевізійних і звукових станцій тощо).

Згідно преамбули Закону України “Про митний тариф України” товарна класифікація схеми Митного тарифу України в своїй основі має Українську класифікацію товарів зовнішньоекономічної діяльності, яка, в свою чергу базується на Гармонізованій системі опису та кодування товарів.

Розділ ХVІ.І частини ІІ Закону України “Про митний тариф України” включає групу 87 “Автомобілі, тягачі, велосипеди та інші наземні транспортні засоби, їх частини та пристрої”, серед кодів, об'єднаних якою, є код 87.04 “автомобілі вантажні” з підгрупою -“автомобілі-самоскиди, призначені для використання на бездоріжжі” код 87.04.10.

Кодом 87.09. Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності визначені “транспортні засоби вантажні, самохідні без підйомників або навантажувальних пристроїв, які використовуються на заводах, складах, у портах для перевезення вантажів на короткі відстані, тягачі, використовувані на залізничних платформах, їх частини: транспортні вантажні засоби, електричні - код 87.09.11. інші… код 87.09.19.

Таким чином, порівняльний аналіз назви групи 87 та описів кодів 87.04 і 87.09 дає підстави для висновку, що Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності включає як окремі товари, автомобілі вантажні та транспортні засоби вантажні, самосхідні, що не є автомобілями. При цьому ознака щодо використання транспортних засобів вантажних, самосхідних на заводах, складах, у портах для перевезення вантажів на короткі відстані стосується саме їх технічних характеристик, які обумовлюють їх використання, а не фактичне використання в залежності від цілей діяльності їх власника.

На думку суду, позивач безпідставно вважає, що критерієм визначення вказаних автомобілів як об'єктів оподаткування, повинно бути їх фактичне цільове використання, оскільки ст. 2 Закону України “Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів” визначає об'єкти оподаткування лише за ознаками кодів Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності без урахування як цілей використання, відповідно до яких здійснюється державна реєстрація цих об'єктів (органами ДАІ чи державного комітету нагляду за охороною праці), так і фактичного використання цих об'єктів.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що спірне повідомлення-рішення є законним та обґрунтованим, тому будь-які підстави для його скасування відсутні.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 17, 18, 19, 20, 51, 69, 70, 71, 72, 86, 94, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Словянский Індустріальний Союз «Сода» до Словянської обєднаної державної податкової інспекції Краснолиманське відділення про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення №0001641742/0 від 22.10.2009р., яким визначено суму податкового зобов'язання з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів у загальній сумі 25257,50грн. відмовити.

У судовому засіданні 26.05.2010р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови в присутності представників сторін.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя Мозговая Н. А.