Рішення № 99247494, 30.08.2021, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.08.2021
Номер справи
360/3079/21
Номер документу
99247494
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

30 серпня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3079/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Захарова О.В, розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом Головного управління ДПС у Луганській області до ОСОБА_1 про стягнення коштів за податковим боргом,

ВСТАНОВИВ:

16 червня 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління ДПС у Луганській області (далі - позивач, ГУ ДПС у Луганській області) до ОСОБА_1 (далі - відповідач, ОСОБА_1 ), в якому позивач з урахуванням уточненої заяви про зменшення розміру позовних вимог (арк. спр. 58-60) просить стягнути з відповідача кошти за податковим боргом в загальній сумі 20202,58 грн, в тому числі:

- на користь Державного бюджету з податку на доходи фізичних осіб, сплачені фізичними особами за результатами річного декларування, у загальній сумі 1877,63 грн з яких 1746,85 грн основного платежу та 130,78 грн пені;

- на користь Державного бюджету з військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 147,95 грн основного платежу;

- на користь Державного бюджету з штрафних санкцій за порушення законодавства про патентування в сумі 667,00 грн штрафних санкцій;

- на користь місцевого бюджету з адміністративних штрафів та штрафних санкцій за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів у сумі 17000,00 грн штрафних санкцій;

- на користь місцевого бюджету з адміністративних штрафів та штрафних санкцій у сумі 510,00 грн штрафних санкцій.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що станом на 07.06.2021 у ОСОБА_1 наявний податковий борг на загальну суму 20202,58 грн, у тому числі з податку на доходи фізичних осіб у сумі 1877,63 грн, військового збору у сумі 147,95 грн, штрафних санкцій за порушення законодавства про патентування у сумі 667,00 грн, адміністративні штрафи та інші санкції за порушення законодавства щодо забезпечення зберігання первинних документів у сумі 510,00 грн, адміністративні штрафи та штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів у сумі 17000,00 грн.

Відповідно до вимог пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України, у зв`язку з попередньою несплатою відповідачем грошових зобов`язань, з метою погашення податкового боргу, контролюючим органом ОСОБА_1 пред`являлася податкова вимога форми «Ф» від 13.06.2018 № 12340-17, яку було направлено рекомендованим листом з повідомленням на податкову адресу платника податків, та згідно поштового повідомлення податкова вимога була вручена позивачу 26.06.2018. Станом на даний час вищезазначена податкова вимога не погашена, податковий борг відповідачем не сплачений.

На підставі зазначеного позивач, просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Судом 17 червня 2021 року на виконання вимог частини третьої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) направлено запит на Управління Державної міграційної служби України в Луганській області про надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) відповідача.

На адресу Луганського окружного адміністративного суду 25.06.2021 надійшла відповідь на запит суду про зареєстроване місце проживання (перебування) відповідача.

Ухвалою від 30 червня 2021 року про відкриття провадження в адміністративній справі суд вирішив розглядати дану справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (арк. спр. 49-50).

Поштове відправлення із ухвалою суду від 30 червня 2021 року про відкриття провадження в адміністративній справі, направлене на адресу відповідача, повернуто у зв`язку з неврученням адресату (адресат відсутній за вказаною адресою та за закінченням встановленого терміну зберігання) (арк. спр. 56-57).

Відповідач правом надання відзиву на позовну заяву не скористався.

Відповідно до положень частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до статей 72-76, 90 КАС України, судом встановлено таке.

ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) з 29.11.2011 по 30.03.2021 був зареєстрований як суб`єкт підприємницької діяльності та перебував на обліку в Головному управлінні ДПС у Луганській області, Кремінська ДПІ (Кремінський район) як платник податків, про що свідчить витяг з реєстраційних та облікових даних платника податків (арк. спр. 42) та інформація з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Відповідно до витягів з інтегрованої картки платника податків станом на 12.07.2021 за ОСОБА_1 обліковується податковий борг у сумі 20202,58 грн, який складається з:

податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, в сумі 1746,85 грн основного платежу за період з 20 лютого 2020 року по 06 квітня 2021 року, заборгованість виникла через несплату самостійно визначених відповідачем грошових зобов`язань у податкових звітних деклараціях про майновий стан і доходи від 04.02.2020 № 2207 у сумі 1708,31 грн, від 06.04.2021 № 1615 у сумі 38,54 грн (арк. спр. 14-15, 18-19, 20-21);

військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, в сумі 147,95 грн основного платежу за період з 21 лютого 2019 року по 06 квітня 2021 року, заборгованість виникла через несплату самостійно визначених відповідачем грошових зобов`язань у податкових звітних деклараціях про майновий стан і доходи від 06.02.2019 № 2678 у сумі 104,11 грн, від 04.02.2020 № 2207 у сумі 142,36 грн, від 06.04.2021 № 1615 у сумі 3,21 грн (арк. спр. 11, 16-23);

штрафних санкцій за порушення законодавства про патентування в сумі 667,00 грн, заборгованість виникла через несплату грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом податковим повідомленням-рішенням форми «С» від 26 лютого 2020 року № 00000440505 (арк. спр. 25, 30-31, 32-33);

адміністративних штрафів та штрафних санкцій за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів у сумі 17000,00 грн, заборгованість виникла через несплату грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом податковим повідомленням-рішенням форми «С» від 26 лютого 2020 року № 00000460505 в сумі 17000,00 грн (арк. спр. 27, 34-35, 30-31);

адміністративних штрафів та штрафних санкцій за порушення законодавства щодо забезпечення зберігання первинних документів нарахованих контролюючим органом податковим повідомленням-рішенням форми «С» від 26 лютого 2020 року № 00000450505 в сумі 510,00 грн (арк. спр. 29, 30-31, 36-37).

Податкові повідомлення-рішення від 26 лютого 2020 року направлені відповідачу рекомендованим поштовим відправленням та отримані останнім 28 лютого 2020 року, що підтверджено листом Луганської дирекції АТ «Укрпошта», фіскальним чеком від 27 лютого 2020 року (арк. спр. 38, 39, 41).

Головним управлінням ДФС у Луганській області сформовано податкову вимогу від 13 червня 2018 року № 12340-17, яку направлено поштою з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення та отримано останнім 26 червня 2018 року, що підтверджено підписом про отримання в рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення (арк. спр. 43).

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, суд виходить з такого.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з такого.

Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.

У відповідності із статтею 14 Податкового кодексу України:

- грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);

- податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);

- пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми грошових зобов`язань у встановлених цим Кодексом випадках та не сплачена у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);

- податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1);

- штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1).

У відповідності із пунктом 49.18 статті 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:

- календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (п. п. 49.18.1);

- календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (п. п. 49.18.2);

- календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (п. п. 49.18.3);

- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним (п. п. 49.18.4);

- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб підприємців протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (п. п. 49.18.5).

Згідно з пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.

Контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо:

згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов`язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган (підпункт 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України).

Відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно з пунктом 57.3 статті 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов`язання платник податків зобов`язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

Пунктом 58.3 статті 58 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення вважається належним чином врученим платнику податків (крім фізичних осіб), якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.

Відповідно до пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Згідно з пунктом 59.3 статті 59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов`язання.

Відповідно до підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України нарахування пені розпочинається: при нарахуванні контролюючим органом податкового зобов`язання у встановлених цим Кодексом випадках, не пов`язаних з проведенням перевірки, або при нарахуванні контролюючим органом грошового зобов`язання, визначеного за результатами перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків такого зобов`язання, визначеного в податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом.

Згідно з пунктом 129.3 статті 129 Податкового кодексу України нарахування пені закінчується (крім пені, передбаченої підпунктами 129.1.2, 129.1.4 пункту 129.1 цієї статті):

у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів на відповідний рахунок платника податків та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов`язань (підпункт 129.3.1);

у день проведення взаєморозрахунків непогашених зустрічних грошових зобов`язань відповідного бюджету перед таким платником податків (підпункт 129.3.2);

у день запровадження мораторію на задоволення вимог кредиторів (при винесенні відповідної ухвали суду у справі про банкрутство або прийнятті відповідного рішення Національним банком України) (підпункт 129.3.3);

при прийнятті рішення щодо скасування або списання суми податкового боргу (його частини) (підпункт 129.3.4).

Відповідно до абзацу першого пункту 129.4 статті 129 Податкового кодексу України на суми грошового зобов`язання, визначеного підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, якщо її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов`язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.

Відповідно до пункту 129.5 статті 129 Податкового кодексу України зазначений розмір пені застосовується щодо всіх платників та всіх видів податків, зборів та інших грошових зобов`язань, крім пені, яка нараховується за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється відповідним законодавством.

Нараховану відповідно до статті 129 Податкового кодексу України пеню з податку на доходи фізичних осіб в сумі 130,78 грн відповідач самостійно не сплатив, внаслідок чого за платником податків утворився податковий борг з податку на доходи фізичних осіб в сумі 1877,63 грн.

З вищеописаних доказів судом встановлено, що за відповідачем станом на 12.07.2021 обліковується податковий борг у загальній сумі 20202,58 грн, у тому числі з податку на доходи фізичних осіб в сумі 1877,63 грн; з військового збору в сумі 147,95 грн; з штрафних санкцій за порушення законодавства про патентування в сумі 667,00 грн; з адміністративних штрафів та штрафних санкцій за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів у сумі 17000,00 грн; з адміністративних штрафів та штрафних санкцій за порушення законодавства щодо забезпечення зберігання первинних документів у сумі 510,00 грн.

Вказаний борг виник за відповідачем через несплату у встановлений статтею 57 Податкового кодексу України строк узгоджених податкових зобов`язань, самостійно визначених платником податків у податкових деклараціях та нарахованих контролюючим органом податковими повідомленнями-рішеннями.

Відповідачем доказів сплати вказаного податкового боргу суду не надано.

Пунктом 87.1 статті 87 Податкового кодексу України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.

Джерелом самостійної сплати грошових зобов`язань з податку на додану вартість є суми коштів, джерела яких зазначені в абзаці першому цього пункту та обліковуються в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. У разі сплати податкових зобов`язань, що виникли до 1 липня 2015 року, та/або погашення податкового боргу за податковими зобов`язаннями, що виникли до 1 липня 2015 року, перерахування коштів до бюджету здійснюється безпосередньо з поточних рахунків платника податків, відкритих у банках.

Пунктами 95-1-95.3 статті 95 Податкового кодексу України регламентовано, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Оскільки ОСОБА_1 вручено податкову вимогу, яка є чинною, суд дійшов висновку, що позивач дотримав визначених статтею 95 Податкового кодексу України вимог та має всі підстави для вжиття заходів щодо погашення податкового боргу відповідача шляхом стягнення коштів.

Враховуючи, що відповідачем на час розгляду даної адміністративної справи податковий борг не сплачений, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (частина третя статті 139 КАС України).

З викладеного слідує, що витрати суб`єкта владних повноважень на сплату судового збору відносяться на рахунок суб`єкта владних повноважень. Такий вид судових витрат, як судовий збір, поверненню позивачу - суб`єкту владних повноважень, не підлягає.

Такі обмеження у можливостях суб`єктів владних повноважень свідчать про загальну спрямованість адміністративного судочинства на захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у спірних правовідносинах із владою.

Оскільки Головне управління ДПС у Луганській області у вказаній справі є суб`єктом владних повноважень, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для стягнення з відповідача судового збору на користь позивача.

Керуючись статтями 2, 9, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління ДПС у Луганській області (ідентифікаційний код 44082150, місцезнаходження: 93401, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, буд. 72) до ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу задовольнити повністю.

Стягнути кошти з ОСОБА_1 в рахунок погашення податкового боргу у сумі 20202 (двадцять тисяч двісті дві) гривні 58 копійок, а саме:

в дохід Державного бюджету з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, в сумі 1877 (одна тисяча вісімсот сімдесят сім) гривень 63 копійки; військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, в сумі 147 (сто сорок сім) гривень 95 копійок; штрафних санкцій за порушення законодавства про патентування в сумі 667 (шістсот шістдесят сім) гривень 00 копійок;

в дохід місцевого бюджету з адміністративних штрафів та штрафних санкцій за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів у сумі 17000 (сімнадцять тисяч) 00 копійок; з адміністративних штрафів та штрафних санкцій у сумі 510 (п`ятсот десять) гривень 00 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Захарова