
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
18 серпня 2021 року 17 год. 16 хв.Справа № 280/2870/21 м.ЗапоріжжяСуддя Запорізького окружного адміністративного суду Сацький Р.В., за участі секретаря судового засідання Шелепко Б.В. та учасників
від позивача: адвокат Плецька Ю.В.,
від відповідача: ОСОБА_1 ,
від третьої особи: адвокат Трачук Н.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_2
третя особа, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору - ОСОБА_3
до - Фонду державного майна України
про визнання дій незаконними та скасування наказів,-
ВСТАНОВИВ:
15 квітня 2021 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , іпн НОМЕР_1 ) (далі - позивач) до Фонду державного майна України (01133, м. Київ, вул. Генерала Алмазова, буд. 18/9, код ЄДРПОУ 00032945) (далі - відповідач), в якому позивач, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд:
- визнати протиправними дії Фонду державного майна України щодо проведення та організації конкурсного відбору претендентів на заміщення вакантної посади генерального директора акціонерного товариства «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат» (код ЄДРПОУ 00194122, 69032, Запорізька обл., місто Запоріжжя, Вознесенівський район, Південне шосе, буд. 15);
- визнати протиправним та скасувати наказ Фонду державного майна України «Про затвердження складу Постійної конкурсної комісії Фонду державного майна України з проведення конкурсного відбору керівників суб`єктів господарювання державного сектору економіки» №1 від 04.01.2021;
- визнати протиправним та скасувати наказ Фонду державного майна України «Про проведення конкурсного відбору претендентів на заміщення вакантної посади генерального директора акціонерного товариства «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат» № 1905 від 27.11.2020;
- визнати протиправним та скасувати наказ Фонду державного майна України «Про затвердження складу Постійної конкурсної комісії Фонду державного майна України з проведення конкурсного відбору керівників суб`єктів господарювання державного сектору економіки щодо проведення відбору претендентів на заміщення вакантної посади генерального директора акціонерного товариства Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат» №1355 від 14.08.2020.
В обґрунтування позовних вимог, позивач посилається на те, що Фондом державного майна України при оголошенні конкурсного відбору на заміщення вакантної посади генерального директора «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат» порушено норми чинного законодавства України, а саме: 1. Порушено норми статтей 25, 51, 52 Закону України «Про акціонерні товариства», відповідно до яких до виключної компетенції саме Наглядової ради відноситься обрання генерального директора Товариства, але аж ніяк не до ФДМУ. Порушено вимоги положень розділу 18 Статуту Акціонерного товариства «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат», відповідно до якого керівництво поточною діяльністю Товариства здійснює колегіальний Виконавчий орган Товариства - Дирекція. Очолює та керує діяльністю Дирекції - Генеральний директор, який обирається та повноваження якого припиняються Наглядовою радою. Порушено карантинні обмеження, встановлені на законодавчому рівні, а саме - Постановами Кабінету Міністрів України №641 від 22.07.2020 та №956 від 13.10.2020. Порушено п.2 Порядку проведення конкурсного відбору керівників суб`єктів господарювання державного сектору економіки, затвердженого постановою КМУ від 03.09.2008 за №777.
20 квітня 2021 року ухвалою суду залишено позовну заяву без руху. Надано судом позивачу строк для усунення недоліків - 10 днів з моменту одержання ухвали.
Ухвалою суду від 29.04.2021 продовжено строк для усунення недоліків за позовом ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , ІПН НОМЕР_1 ) до Фонду державного майна України (01133, м. Київ, вул. Генерала Алмазова, буд. 18/9, код ЄДРПОУ 00032945) про визнання дій незаконними та скасування наказів до 17 травня 2021 року (з урахуванням поштового перебігу). Позивачу ухвалено виконати вимоги ухвали суду від 20 квітня 2021 року.
30.04.2021 від представника позивача надійшла заява про усунення недоліків.
Ухвалою суду від 05.05.2021 відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі №280/2870/21. Призначено підготовче засідання на 20 травня 2021 року о/об 09 год. 00 хв.
17.05.2021 ОСОБА_3 через канцелярію суду (вх. №27561) подано заяву про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги.
В обґрунтування заяви ОСОБА_3 зазначає, що є членом дирекції, виконуючим обов`язки генерального директора Акціонерного товариства Акціонерного товариства «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат», також є окремі позовні вимоги до Фонду державного майна України - відповідача у справі № 280/2870/21 про визнання дій незаконними, встановлення відсутності повноважень та скасування наказів, що частково виключають задоволення частини заявлених вимог позивача ОСОБА_2 до Фонду державного майна України.
Разом із заявою про залучення третьої особи з самостійними вимогами, ОСОБА_3 була подана позовна заява, в якій він просить суд: - визнати незаконними дії Фонду державного майна України щодо проведення конкурсного відбору на заміщення вакантної посади генерального директора акціонерного товариства «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат» (ЄДРПОУ 00194122, 69032, Запорізька обл., місто Запоріжжя, Вознесенівський район, Південне шосе, буд. 15), який відбувся 22.04.2021; - визнати незаконним та скасувати результати конкурсного відбору на заміщення вакантної посади генерального директора акціонерного товариства «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат», проведеного Фондом державного майна України 22.04.2021 та оформлені Протоколом Постійної конкурсної комісії Фонду державного майна України з проведення конкурсного відбору керівників суб`єктів господарювання державного сектору економіки від 22.04.2021.
Ухвалою суду від 18 травня 2021 року зяву ОСОБА_3 про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги в адміністративній справі №280/2870/21 - задоволено. Залучено до участі у справі третю особу, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору - ОСОБА_3 ( АДРЕСА_3 , іпн НОМЕР_2 ). Прийнято до розгляду позовну заяву третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмету спору у справі №280/2870/21 за позовом ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , іпн НОМЕР_1 ), який поданий адвокатом Плецькою Юлією Вікторівною ( АДРЕСА_4 ) до Фонду державного майна України (01133, м. Київ, вул. Генерала Алмазова, буд. 18/9, код ЄДРПОУ 00032945), третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги ОСОБА_3 ( АДРЕСА_3 , іпн НОМЕР_2 ) про визнання дій незаконними та скасування наказів. Зобов`язано позивача направити третій особі копію позовної заяви з додатками, докази направлення надати суду. Встановлено третій особі, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмету спору п`ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив, копія якої одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи. Встановлено відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позов третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмету спору.
Ухвалою суду від 18.05.2021 підготовче засідання по справі № 280/2870/21 відкладено. Наступне підготовче засідання призначено на 17 червня 2021 року о 17:00 год.
16.06.2021 від представника відповідача через канцелярію суду (вх. №34306) надійшов відзив на позовну заяву. В обґрунтування відзиву зазначено, що посада генерального директора на АТ «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат» була вакантною, з метою проведення прозорого конкурсного відбору Фондом було прийнято рішення про оголошення конкурсного відбору на заміщення вакантної посади генерального директора АТ «ЗАлК». Станом на кінець дня 30.12.2020 до Фонду надійшло 5 (п`ять) заяв на участь у конкурсному відборі від таких претендентів: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 . Позивач заяву на участь у конкурсному відборі не подавав. Оскільки не було обрано переможцем за результатами конкурсного відбору, на офіційному сайті було повторно оголошено конкурсний відбір на заміщення вакантної посади. Станом на кінець дня 24.03.2020 до Фонду надійшло 6 (шість) заяв на участь у конкурсному відборі від таких претендентів: ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_7 , ОСОБА_13 . Звертає увагу суду, що оголошення переможця конкурсного відбору на заміщення вакантної посади генерального директора АТ «ЗАлК» не є його призначенням на посаду, тому посилання позивача на порушення процедури призначення на посаду є протиправними. Щодо посилання третьої особи, що посада не є вакантною, відповідач зазначає, що відносини із виконання обов`язків за вакантною посадою (може бути тільки на тимчасовій основі) до обрання за конкурсом чи призначення на посаду. Призначення в.о. за вакантною посадою є видом строкового трудового договору, строк якого закінчуються після призначення особи безстроково чи за контрактом. 24.01.2020 між АТ «ЗАЛК» та ОСОБА_3 був укладений контракт № 766. Згідно з п. 8.2 ст. 8 Контракту цей контракт діє з моменту підписання до прийняття рішення Наглядовою радою Роботодавця про припинення повноважень Керівника.Виконання обов`язків керівника підприємства Фактично є замісництвом, а не призначенням на посаду керівника підприємства. Таким чином, призначення особи виконувачем обов`язків керівника підприємства за своєю суттю є тимчасовим заходом, єдиною метою якого є безперервна робота підприємства з діючим виконавчим органом. Відповідно до вимог пункту 4 Порядку проведення конкурсного відбору керівників суб`єктів господарювання державного сектору економіки, затвердженого Постановою, комісія самостійно розробляє та затверджує вимоги до осіб, що виявили бажання взяти участь у конкурсному відборі, критерії їх оцінювання. Таким чином посилання позивача про оціночний характер вимог конкурсного відбору є нікчемними. З наведених підстав просить суд у задоволенні позову відмовити.
Ухвалою суду від 17.06.2021 продовжено строк підготовчого провадження та відкладено підготовче засідання на 03.08.2021 о/об 14 год. 30 хв.
02.08.2021 від представника третьої особи, що заявляє самостійні вимоги надійшла відповідь на відзив.
Ухвалою суду від 03.08.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 18.08.2021 о/об 14 год. 10 хв.
16.08.2021 від представника відповідача через канцелярію суду (вх. №46547) надійшли заперечення на відповідь на відзив.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги пітримала та просила суд їх задовольнити.
У судовому засіданні представник третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги, позовні вимоги підтримала та просила суд їх задовольнити.
У судовому засіданні представник відповідача, у режимі відеоконференції, проти задоволення позовних вимоги заперечував, та просив суд відмовити у задоволенні позовної заяви та позовної заяви третьої особи з самостійними вимогами.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін та учасників справи, оцінивши обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наступне.
27.11.2020 Фондом державного майна України видано наказ № 1905 «Про проведення конкурсного відбору претендентів на заміщення вакантної посади генерального директора акціонерного товариства «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат», яким оголошено конкурс на заміщення вакантної посади генерального директора АТ «ЗАлК».
Наказом визначено обов`язок постійної конкурсної комісії ФДМУ з проведення конкурсного відбору керівників суб`єктів господарювання державного сектору економіки розробити та затвердити вимоги до претендентів на заміщення вакантної посади генерального директора АТ «ЗАлК».
27.11.2020 Фондом державного майна України видано наказ № 1905 «Про проведення конкурсного відбору претендентів на заміщення вакантної посади генерального директора акціонерного товариства «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат», яким оголошено конкурс на заміщення вакантної посади генерального директора АТ «ЗАлК».
Наказом визначено обов`язок постійної конкурсної комісії ФДМУ з проведення конкурсного відбору керівників суб`єктів господарювання державного сектору економіки розробити та затвердити вимоги до претендентів на заміщення вакантної посади генерального директора АТ «ЗАлК».
30.11.2020 на офіційному сайті Фонду державного майна України розміщено оголошення про конкурсний відбір претендентів на заміщення вакантної посади генерального директора акціонерного товариства «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат», який відбудеться 09.02.2021.
09.02.2021 у Фонді державного майна України відбулося засідання Постійної конкурсної комісії з проведення конкурсного відбору керівників суб`єктів господарювання державного сектору економіки по заміщенню вакантної посади генерального директора АТ «ЗАлК», за результатами якого затверджено такі рішення:
Конкурс на заміщення вакантної посади генерального директора АТ «ЗАлК», оголошений на сайті Фонду державного майна України 30 листопада 2020 року, визнано таким, що відбувся.
У зв`язку з тим, що за результатами конкурсного відбору на заміщення вакантної посади генерального директора АТ «ЗАлК» не визнано переможця конкурсного відбору, повторно оголошено конкурсний відбір претендентів на заміщення вакантної посади генерального директора АТ «ЗАлК», який відбувся 22.04.2021.
23.04.2021 на офіційному сайті ФДМУ було оприлюднено результати зазначеного конкурсного відбору, згідно яких:
Конкурс на заміщення вакантної посади генерального директора АТ «ЗАлК», оголошений на сайті Фонду державного майна України 22 лютого 2021 року, визнати таким, що відбувся. Враховуючи результати голосування переможцем конкурсного відбору на заміщення вакантної посади генерального директора АТ «ЗАлК» визнати ОСОБА_10 .
Не погоджуючись з діями відповідача щодо проведення та організації конкурсного відбору на заміщення вакантної посади, позивач, третя особа з самостійними вимогами звернулися до суду із даним позовом.
Розглянувши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення по справі.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Дослідивши обставини справи, - суд погоджується з позицією Позивачів відносно незаконності дій ФДМУ щодо проведення конкурсного відбору та як наслідок - скасування результатів такого конкурсу - з огляду на наступне.
Згідно положень Статуту Акціонерного товариства «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат» - управління діяльністю та контроль за фінансово-господарською діяльністю АТ «ЗАлК» здійснюють його органи, склад і порядок обрання (призначення) яких визначається Статутом Товариства та чинним законодавством України.
Органами Товариства є: Вищий орган Товариства - Загальні збори; Наглядова рада; Виконавчий орган Товариства (колегіальний) - Дирекція;
Органи Товариства діють в межах своїх повноважень та компетенції, що визначається Статутом Товариства та законодавством. Посадовими особами органів АТ «ЗАлК» є фізичні особи - Голова та члени Наглядової ради, Генеральний директор та члени Дирекції. Обрання та припинення повноважень посадових осіб органів Товариства здійснюється відповідно до Статуту та законодавства України.
Відповідно до розділу 18 Статуту, керівництво поточною діяльністю Товариства здійснює колегіальний Виконавчий орган Товариства - Дирекція. Персональний склад Дирекції обирається Наглядовою радою за поданням Генерального директора. Повноваження членів Дирекції припиняються Наглядовою радою. Кількісний склад Дирекції становить 3 (три) члени. Членами Дирекції є Генеральний директор та директори.
Протоколом №15 засідання наглядової ради Акціонерного товариства «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат» від 19.03.2020 було обрано членів дирекції Товариства. Очолює та керує діяльністю Дирекції - Генеральний директор, який обирається та повноваження якого припиняються Наглядовою радою - вказана норма також про дубльована і в укладеному зі мною контракті.
Також, згідно положень розділу 18 Статуту Акціонерного товариства «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат», керівництво поточною діяльністю Товариства здійснює колегіальний Виконавчий орган Товариства - Дирекція. Очолює та керує діяльністю Дирекції - Генеральний директор, який обирається та повноваження якого припиняються Наглядовою радою.
30.11.2020 на офіційному сайті Фонду державного майна України було розміщено оголошення про конкурсний відбір претендентів на заміщення вакантної посади генерального директора акціонерного товариства «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат», який відбудеться 09.02.2021.
За результатами проведення загальних зборів акціонерів АТ «ЗАлК» 01 листопада 2018 року, що оформлено протоколом позачергових загальних зборів акціонерів №24 від 01.11.2018 було створено наглядову раду Товариства.
Відповідно до ст. 51 Закону України «Про акціонерні товариства» Наглядова рада акціонерного товариства є колегіальним органом, що здійснює захист прав акціонерів товариства і в межах компетенції, визначеної статутом та цим Законом, здійснює управління акціонерним товариством, а також контролює та регулює діяльність виконавчого органу. Проведення контролю та регулювання діяльності дирекції АТ «ЗАлК» наглядовою радою визначено також в п. 17.4 Статуту АТ «ЗАлК».
До компетенції Наглядової ради належить вирішення питань, передбачених Законом України «Про акціонерні товариства» та Статутом Товариства.
До виключної компетенції Наглядової ради належить обрання та припинення повноважень Генерального директора, обрання членів Дирекції (директорів) за поданням Генерального директора та припинення їх повноважень; затвердження умов контрактів, які укладатимуться з членами Дирекції, встановлення розміру їх винагороди; прийняття рішення про відсторонення Генерального директора та/або члена Дирекції (директора) від здійснення повноважень та обрання особи, яка тимчасово здійснюватиме повноваження Генерального директора та/або директора; обрання та припинення повноважень голови і членів інших органів Товариства (у разі їх створення); Питання, що належать до виключної компетенції Наглядової ради, не можуть вирішуватися іншими органами Товариства.
Відповідно до рішення загальних зборів акціонерів (контрольний пакет акцій якого належить державі в особі Фонду державного майна України), що оформлено протоколом позачергових загальних зборів акціонерів №24 від 01.11.2018 членами наглядової ради підприємства обрано: ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 . Зазначені особи є представниками акціонера Товариства, юридичної особи - Фонду державного майна України.
Статтею 4 Закону України «Про фонд державного майна України» визначені основні завдання ФДМУ. Так до вказаних завдань зокрема належать:
2) організація виконання Конституції та законів України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, інших актів законодавства та здійснення контролю за їх виконанням;
3) управління об`єктами державної власності, зокрема корпоративними правами держави у статутних капіталах господарських товариств, щодо яких прийнято рішення про приватизацію та затверджено план розміщення акцій; товариств, утворених у процесі перетворення (у тому числі шляхом корпоратизації) державних підприємств, що належать до сфери його управління, а також товариств, утворених за участю Фонду державного майна України;
Пунктом 2 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про Фонд державного майна України» визначено, що ФДМУ здійснює повноваження власника державного майна, у тому числі корпоративних прав, у процесі приватизації та контролює діяльність підприємств, установ та організацій, що належать до сфери його управління.
Працівники Фонду державного майна України, регіональних відділень та представництв за невиконання або неналежне виконання посадових обов`язків несуть кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та цивільно-правову відповідальність відповідно до закону. Вказана відповідальність закріплена в ст. 12 ЗУ «Про фонд державного майна України.
Статтею 5 Закону України «Про Фонд державного майна України» визначено вичерпний перелік повноважень Фонду, згідно яких відсутні положення, які б уповноважували ФДМУ на обрання особи на посаду генерального директора чи то дозволяли б переймати на себе повноваження інших органів чи то органів управління підприємств.
Отже, Законами України «Про фонд державного майна України» та «Про акціонерні товариства та Статутом АТ «ЗАлК» не передбачено можливість ФДМ самостійно обирати генерального директора Товариства. Зазначені повноваження згідно Закону та Статуту має лише Наглядова рада товариства, яка обирається на Загальних зборах акціонерів.
Органи державної влади і посадові особи, уповноважені здійснювати державний контроль і державний нагляд за господарською діяльністю, їх статус та загальні умови і порядок здійснення контролю і нагляду визначаються законами.
Незаконне втручання та перешкоджання господарській діяльності суб`єктів господарювання з боку органів державної влади, їх посадових осіб при здійсненні ними державного контролю та нагляду забороняються.
Відповідно до ст. 51 Закону України «Про акціонерні товариства» Наглядова рада акціонерного товариства є колегіальним органом, що здійснює захист прав акціонерів товариства і в межах компетенції, визначеної статутом та цим Законом, здійснює управління акціонерним товариством, а також контролює та регулює діяльність виконавчого органу. Проведення контролю та регулювання діяльності дирекції АТ «ЗАлК» наглядовою радою визначено в п. 17.4 Статуту АТ «ЗАлК».
Згідно п.8 ч.1 ст.52 Закону України «Про акціонерні товариства», до виключної компетенції наглядової ради належить зокрема (але не виключно) обрання та припинення повноважень голови і членів виконавчого органу.
Нормами Закону України «Про акціонерні товариства» (ст.52) та положеннями Статуту Акціонерного товариства «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат» (розділ 18) визначено, що генеральний директор акціонерного товариства (зокрема і АТ «ЗАлК») - обирається саме Наглядовою радою Товариства.
Також суд приходить до висновку, що наказ ФДМУ № 1905 від 27.11.2020 та дії конкурсної комісії щодо проведення та визначення переможця конкурсу на посаду генерального директора АТ «ЗАлК» є протиправними у зв`язку з наступним.
Згідно з частинами другою, третьою статті 22 ГК України суб`єктами господарювання державного сектора економіки є суб`єкти, що діють на основі лише державної власності, а також суб`єкти, державна частка у статутному капіталі яких перевищує п`ятдесят відсотків чи становить величину, яка забезпечує державі право вирішального впливу на господарську діяльність цих суб`єктів.
Повноваження суб`єктів управління у державному секторі економіки - Кабінету Міністрів України, міністерств, інших органів влади та організацій щодо суб`єктів господарювання визначаються законом.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про управління об`єктами державної власності управління об`єктами державної власності» (далі - Закон № 185-V) здійснення Кабінетом Міністрів України та уповноваженими ним органами, іншими суб`єктами, визначеними цим Законом, повноважень щодо реалізації прав держави як власника таких об`єктів, пов`язаних з володінням, користуванням і розпоряджанням ними, у межах, визначених законодавством України, з метою задоволення державних та суспільних потреб.
За положеннями частини першої статті 3 Закону № 185-V до об`єктів управління державної власності належать, зокрема, корпоративні права, що належать державі у статутних капіталах господарських організацій (далі - корпоративні права держави).
Згідно частини третьої статті 11 Закону № 185-V управління господарськими організаціями, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, здійснюється суб`єктами управління об`єктами державної власності шляхом визначення повноважних представників держави.
За частиною четвертою цієї статті функції з управління корпоративними правами держави виконуються відповідно до цього Закону безпосередньо, без скликання зборів акціонерів, Кабінетом Міністрів України, Фондом державного майна України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері управління об`єктами державної власності, уповноваженими органами управління в разі, якщо корпоративні права держави становлять 100 відсотків у статутному капіталі господарської організації.
Оскільки держава не є одноособовим акціонером АТ «ЗАлК», при вирішенні питань щодо проведення конкурсного відбору на посаду Генерального директора мають застосовуватися норми Законів України «Про управління об`єктами державної власності», положення Порядку № 777 «Про проведення конкурсного відбору керівників суб`єктів господарювання державного сектору економіки» від 03.09.2008 з урахуванням положень Закону України «Про акціонерні товариства» та установчих документів товариства.
До такого висновку також дійшов Київський апеляційний адміністративний суд в постанові від 12.09.2017 по справі № 826/3705/17, яка залишена без змін постановою Верховного Суду від 25.04.2018 по справі № 826/3705/17.
Відповідно до пункту 8 частини першої статті 2 Закону України «Про акціонерні товариства» (далі - Закон № 514-VI) корпоративні права - сукупність майнових і немайнових прав акціонера - власника акцій товариства, які випливають з права власності на акції, що включають право на участь в управлінні акціонерним товариством, отримання дивідендів та активів акціонерного товариства у разі його ліквідації відповідно до закону, а також інші права та правомочності, передбачені законом чи статутними документами.
Згідно частини першої статті 4 Закону № 514-VI акціонерами товариства визнаються фізичні і юридичні особи, а також держава в особі органу, уповноваженого управляти державним майном, або територіальна громада в особі органу, уповноваженого управляти комунальним майном, які є власниками акцій товариства.
Частиною другою статті 3 Закону № 514-VI передбачено, що управління акціонерними товариствами, у статутних капіталах яких є корпоративні права держави або територіальної громади, здійснюється з урахуванням особливостей, визначених законом.
У пункті 1 частини першої статті 25 Закону № 514-VI встановлено, що кожною простою акцією акціонерного товариства її власнику - акціонеру надається однакова сукупність прав, включаючи права на участь в управлінні акціонерним товариством.
За змістом частини першої статті 32 та статті 33 Закону № 514-VI загальні збори є вищим органом акціонерного товариства і можуть вирішувати будь-які питання діяльності акціонерного товариства.
Виконавчий орган акціонерного товариства, згідно з частиною першою статті 58 Закону № 514-VI, здійснює управління поточною діяльністю товариства.
За частиною першою статті 59 Закону № 514-VI кількісний склад виконавчого органу, порядок призначення його членів визначаються статутом товариства.
З наведених правових норм вбачається, що порядок обрання та звільнення керівника визначається статутом товариства.
Наказом Фонду державного майна України від 15.04.2019 №374 затверджено політику власності Фонду державного майна України (далі - політика власності). Положеннями політики власності передбачено, що керівництво поточною діяльністю Суб`єкта господарювання здійснює виконавчий орган Суб`єкта господарювання.
Виконавчий орган може бути одноособовий або колегіальний. Очолює та керує діяльністю колегіального виконавчого органу - Генеральний директор (Голова правління, Директор).
Одноособовий виконавчий орган та члени колегіального виконавчого органу обираються та повноваження їх припиняються наглядовою радою.
Політика власності містить положення про те, що відбір кандидатів на заміщення вакансій голови колегіального виконавчого органу, або особи, що здійснює функції одноособового виконавчого органу здійснюється Фондом як правило на конкурсних засадах.
З чого вбачається, що проведення конкурсного відбору не є обов`язковим та застосовується, якщо Статутом не передбачено інший порядок.
Водночас, у підпункті 12 пункту 17.3 Статуту АТ «ЗАлК» (далі - Статут) визначено, що до виключної компетенції Наглядової ради належить обрання та припинення повноважень Генерального директора, обрання членів Дирекції (директорів) за поданням Генерального директора та припинення їх повноважень.
Статут АТ «ЗАлК» затверджено 01.11.2018. В цей час держава в особі ФДМУ вже була акціонером Товариства. З огляду на що затверджуючи установчі документи товариства, якими визначено порядок обрання та звільнення Генерального директора, держава безпосередньо надала свою згоду на такий порядок управління товариством.
01.11.2018 в АТ «ЗАлК» на Загальних зборах створено Наглядову раду. Відповідно до рішення загальних зборів акціонерів (контрольний пакет акцій якого належить державі в особі Фонду державного майна України), оформленого протоколом позачергових загальних зборів акціонерів від 01.11.2018 членами наглядової ради підприємства обрано: ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 . Зазначені особи є представниками акціонера Товариства, юридичної особи - Фонду державного майна України.
До повноважень Наглядової ради АТ «ЗАлК» входить обрання та припинення повноважень Генерального директора акціонерного товариства.
Таким чином, - Фонд державного майна України, як один з акціонерів АТ «ЗАлК» не має повноважень на одноособове призначення Генерального директора товариства. Фонд має право лише внести пропозицію про призначення відповідної особи на посаду Генерального директора АТ на розгляд Наглядової ради.
Суд погоджується з позицією Позивача, третьої особи з самостійними вимогами відносно того, що проведення конкурсного відбору можливе лише на зайняття вакантної посади. В той час, як посада Генерального директора АТ «ЗАлК» як станом на 27.11.2020, так і на день звернення до суду Позивачів - не була та не є вакантною.
Наказом ФДМУ № 1905 визначено, що конкурсний відбір претендентів на заміщення вакантної посади генерального директора АТ «ЗАлК» здійснюється на підставі Порядку проведення конкурсного відбору керівників суб`єктів господарювання державного сектору економіки, затвердженого постановою КМУ від 03.09.2008 № 777 (далі - Порядок № 777).
За п. 2 Порядку № 777 підставою для оголошення конкурсного відбору керівника підприємства (далі - конкурсний відбір) є рішення (наказ) міністерства, Фонду державного майна або іншого органу, який виконує функцію з управління підприємством, державним господарським об`єднанням, державною холдинговою компанією, іншою державною господарською організацією, для підприємств, функції з управління якими виконує Кабінет Міністрів України, - рішення Кабінету Міністрів України (далі - суб`єкт управління), із зазначенням строку приймання заяв і проведення конкурсного відбору (крім керівників особливо важливих для економіки підприємств), яке для підприємства, що має стратегічне значення для економіки та безпеки держави і вартість активів якого за даними останньої фінансової звітності або річний розмір чистого доходу якого перевищує 200 млн. гривень, приймається не пізніше ніж через 20 днів після відкриття вакансії керівника підприємства.
ЄСПЛ в своєму рішенні від 20.10.2011 у справі «Рисовський проти України» зазначив, що принцип "належного урядування", зокрема передбачає, що державні органи повинні діяти в належний і якомога послідовніший спосіб. При цьому, на них покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах. Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість уникати виконання своїх обов`язків.
В рішенні ЄСПЛ від 01.07.2003 по справі "Суомінен проти Фінляндії" Суд наголосив, що орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
Більше того, 28.12.2016 Постановою Кабінету Міністрів України ПАТ «ЗАлК» було включено до переліку підприємств, які підлягають приватизації, а згодом - відповідно до наказу ФДМУ від 22.06.2018 №859 - прийнято рішення про приватизацію державного пакету акцій Публічного акціонерного товариства «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат», - то згідно п.4 ст.12 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна», з дня прийняття рішення про приватизацію єдиного майнового комплексу державного або комунального підприємства або пакета акцій (частки) господарського товариства і до переходу права власності до покупця або припинення приватизації об`єкта приватизації відповідно до частини шостої цієї статті без згоди органів приватизації такі підприємства (товариства), їх уповноважені органи управління не мають права зокрема щодо скорочення чисельності працівників підприємства, що приватизується.
Зазначені обмеження діють до завершення приватизації об`єкта.
Згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, розділ "Відомості про керівника юридичної особи, про інших осіб, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації тощо: прізвище, ім`я, по батькові (за наявності), дані про наявність обмежень щодо представництва юридичної особи КІЗІЛОВ СЕРГІЙ АНАТОЛІЙОВИЧ - є керівником АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "ЗАПОРІЗЬКИЙ ВИРОБНИЧИЙ АЛЮМІНІЄВИЙ КОМБІНАТ" (АТ "ЗАЛК")".
Керівник АТ «ЗАлК» - Кізілов Сергій Анатолійович - був призначений Наглядовою радою АТ «ЗАлК» на посаду Виконуючого обов`язки генерального директора 23.01.2021. Дана посада не має часового обмеження в своєму існуванні, як те передбачено для посади Тимчасово виконуючого обов`язки генерального директора (як те передбачено Постановою КМУ №777 від 03.09.2008, - «…До оголошення конкурсного відбору або на період проведення конкурсного відбору суб`єкт управління на строк, який не може перевищувати трьох місяців, тимчасово покладає виконання обов`язків керівника підприємства…».
Шляхом проведення конкурсного відбору фактично порушується норма ч.4 ст.12 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» щодо заборони скорочення чисельності працівників на підприємстві, що перебуває в процесі приватизації.
Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності..
З урахуванням викладеного, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, які підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1ст. 139 КАС Українипри задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цьогоКодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Під час звернення до суду з даним позовом, позивачем було сплачено судовий збір у загальному розмірі 3713,72 грн.
Під час звернення до суду з даним позовом, третьою особою, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмету спору було сплачено судовий збір у загальному розмірі 1816,00 грн.
Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 14, 90, 139, 143, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , іпн НОМЕР_1 ), третя особа, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору - ОСОБА_3 ( АДРЕСА_3 , іпн НОМЕР_2 ) до Фонду державного майна України (01133, м. Київ, вул. Генерала Алмазова, буд. 18/9, код ЄДРПОУ 00032945) про визнання дій незаконними та скасування наказів - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати наказ Фонду державного майна України «Про затвердження складу Постійної конкурсної комісії Фонду державного майна України з проведення конкурсного відбору керівників суб`єктів господарювання державного сектору економіки» №1 від 04.01.2021.
Визнати протиправним та скасувати наказ Фонду державного майна України «Про проведення конкурсного відбору претендентів на заміщення вакантної посади генерального директора акціонерного товариства «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат» № 1905 від 27.11.2020.
Визнати протиправним та скасувати наказ Фонду державного майна України «Про затвердження складу Постійної конкурсної комісії Фонду державного майна України з проведення конкурсного відбору керівників суб`єктів господарювання державного сектору економіки щодо проведення відбору претендентів на заміщення вакантної посади генерального директора акціонерного товариства "Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат" №1355 від 14.08.2020.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Фонду державного майна України (01133, м. Київ, вул. Генерала Алмазова, буд. 18/9, код ЄДРПОУ 00032945) на користь ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , іпн НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 3713 (три тисячі сімсот тринадцять) гривень 72 коп.
Позовну заяву третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору - ОСОБА_3 ( АДРЕСА_3 , іпн НОМЕР_2 ) до Фонду державного майна України (01133, м. Київ, вул. Генерала Алмазова, буд. 18/9, код ЄДРПОУ 00032945) про визнання дій незаконними та скасування наказів - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправними дії Фонду державного майна України щодо проведення конкурсного відбору на заміщення вакантної посади генерального директора акціонерного товариства «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат» (ЄДРПОУ 00194122, 69032, Запорізька обл., місто Запоріжжя, Вознесенівський район, Південне шосе, буд. 15), який відбувся 22.04.2021.
Визнати протиправним та скасувати результати конкурсного відбору на заміщення вакантної посади генерального директора акціонерного товариства «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат», проведеного Фондом державного майна України 22.04.2021 та оформлені Протоколом Постійної конкурсної комісії Фонду державного майна України з проведення конкурсного відбору керівників суб`єктів господарювання державного сектору економіки від 22.04.2021.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Фонду державного майна України (01133, м. Київ, вул. Генерала Алмазова, буд. 18/9, код ЄДРПОУ 00032945) на користь ОСОБА_3 ( АДРЕСА_3 , іпн НОМЕР_2 ) судовий збір у розмірі 1816 (одна тисяча вісімсот шістнадцять) гривень 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписане суддею 28.08.2021.
Суддя Р.В.Сацький