
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
30 серпня 2021 рокум. Ужгород№ 260/2089/21
Закарпатський окружний адміністративний суд в особі головуючого судді Дору Ю.Ю. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чопського прикордонного загону ( в/ч1493) та до Краматорського прикордонного загону (військова частина 2382) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Чопського прикордонного загону ( в/ч1493) (далі - відповідач 1) та до Краматорського прикордонного загону (військова частина 2382) (далі - відповідач 2) у якому просить, з урахуванням уточнюючих позовних вимог: 1. Визнати протиправною бездіяльність Чопського прикордонного загону у відношенні до ОСОБА_1 щодо не нарахування (нарахування у меншому розмірі) та невиплаті індексації грошового забезпечення в належному розмірі із 20 серпня 2009 року по 05 серпня 2016 року - січень 2008 року та із 11 червня 2018 року по 31 грудня 2018 року - березень 2018 року.; 2. Зобов`язати Чопський прикордонний загін (військової частини 1493) (89502, Закарпатська обл., м. Чоп, вул. Головна, 55а, код ЄДРПОУ: 14321707) вчинити дії щодо нарахування та виплати, ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення (з врахуванням раніше виплачених сум), із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення із 20 серпня 2009 року по 05 серпня 2016 року - січень 2008 року та із 11 червня 2018 року по 31 грудня 2018 року - березень 2018 року, із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до п.2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 року №44.; 3. Визнати протиправною бездіяльність Краматорського прикордонного загону у відношенні до ОСОБА_2 щодо не нарахування та невиплаті індексації грошового забезпечення в належному розмірі із 01 листопада 2016 року по 01 березня 2018 року - січень 2008 року, а із 01 березня 2018 року по 10 травня 2018 року - березень 2018 року.; 4. Зобов`язати Краматорський прикордонний загін (військова частина 2382) (Донецька обл.,м. Краматорськ, вул. Марата, 16, код ЄДРПОУ 14321883) вчинити дії щодо нарахування та виплати, ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення (з врахуванням раніше виплачених сум), із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення із 01 листопада 2016 року по 01 березня 2018 року - січень 2008 року, а із 01 березня 2018 року по 10 травня 2018 року - березень 2018 року, із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до п.2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 року №44; 5. Зобов`язати відповідачів, кожного окремо за свій період, нарахувати та виплатити позивачу компенсацію втрат доходів у зв`язку з порушенням термінів виплати індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2008 року по день її фактичної виплати, - відповідно до Закону України від 19.10.2000 року №2050-111 «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати» та Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 року №159, із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до п.2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 року №44.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачами в порушення вимог Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та п. 2 Порядку проведення індексації грошових доходів громадян, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 року № 1078 (далі - Порядок № 1078) за період з серпня 2009 року по грудень 2018 року не нараховано (нараховано в меншому розмірі) індексацію, та відповідачами протиправно визначено базовими місяцями при обчисленні суми індексації не січень 2008 року та не березень 2018 року.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 16 червня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомленням) сторін.
06 липня 2021 року до суду надійшов відзив на позовну заяву від відповідача 1 - Чопського прикордонного загону, в якому заперечує проти задоволення позовних вимоги, просив у задоволенні адміністративного позову відмовити. Зазначив, що позивачу під час проходження військової служби в Чопському прикордонному загоні у період з 20 серпня 2009 року по 05 серпня 2016 року та із 11 червня 2018 року по 31 грудня 2018 року, на який вказує позивач, нараховувалась та виплачувалась індексація грошового забезпечення на підставі діючих нормативно-правових актів.
07 липня 2021 року до суду від відповідача 2 - Краматорського прикордонного загону (військова частина 2382), надійшов відзив на позовну заяву. У відзиві зазначає, що викладені у позові вимоги не визнає і вважає, такі не ґрунтуються на законі, є безпідставними. Відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетних усіх рівнів на відповідний рік. Вказує, що наказом начальника Краматорського прикордонного загону від 02.11.2016 року № 439-ос «По особовому складу» ОСОБА_1 було зараховано до списку особового складу та на всі види забезпечення, в звязку з прибуттям з Адміністрації Державної служби України для подальшого проходження військової служби до Краматорського прикордонного загону. Таким чином, здійснення виплати індексації грошового забезпечення у період з 02 листопада 2016 року по 01 березня 2018 року, а із 01 березня 2018 року по 10 травня 2018 року перебуває в прямій залежності від фінансових ресурсів відповідних бюджетів та не може виходити за їх межі.
13 липня 2021 року позивачем подано відповіді на відзиви, у яких додатково наведені аргументи для задоволення позовних вимог. Зокрема, у відповідях на відзиви позивач звернув увагу на те, що право на отримання індексації грошового забезпечення гарантується Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" та проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін є безумовним обов`язком роботодавця.
20 липня 2021 року відповідачем - Чопським прикордонним загоном, подано заперечення в порядку статті 164 Кодексу адміністративного судочинства України, у якому вважає, що обставини та обґрунтування, викладені у відповіді на відзив, спростовані у відзиві Чопського прикордонного загону.
Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані сторонами докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.
Позивач, ОСОБА_1 по серпень 2020 року перебував на військовій службі в органах Держприкордонслужби. Останнє місце військової служби - військова частина 2196 (Подільський прикордонний загін Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України).
Наказом Голови Державної прикордонної служби України від 16 липня 2020 року № 679-ос ОСОБА_1 було звільнено з військової служби за підпунктом а) пункту 2 частини 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» у зв`язку із закінченням строку контракту. Наказом начальника 2 прикордонного загону (Подільський прикордонний загін) Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 31 липня 2020 року № 186-ОС мене було знято з усіх видів забезпечення та виключено зі списків прикордонного загону з 01 серпня 2020 року (далі - Подільський прикордонний загін).
Сдудом встановлено, що ОСОБА_1 в період з 03.08.2009 року до 31.10.2016 року та в період з 31.05.2018 року по 15.03.2020 року проходив військову службу в Чопському прикордонному загоні.
Судом встановлено, що наказом начальника Краматорського прикордонного загону від 02.11.2016 року № 439-ос «По особовому складу» ОСОБА_1 було зараховано до списку особового складу та на всі види забезпечення, в зв`язку з прибуттям з Адміністрації Державної служби України для подальшого проходження військової служби до Краматорського прикордонного загону.
29 травня 2018 року Наказом начальника 11 прикордонного загону Донецько-Луганського регіонального управління Державної прикордонної служби № 133-ос «По особовому складу» ОСОБА_1 було виключено із списків особового складу загону та всіх видів забезпечення для подальшого проходження військової служби.
В листопаді 2020 року ОСОБА_1 звернувся із рядом запитів до: Галузевого державного архіву Державної прикордонної служби України, Чопського прикордонного загону, Краматорського прикордонного загону та Подільського прикордонного загону про отримання карток грошового забезпечення із 2008 по 2020 роки та про нарахування йому індексації грошового забезпечення.
Проте, ознайомившись із відповідями та копіями його карток грошового забезпечення позивач вважає, що індексація його грошового забезпечення в період служби обчислювалася та виплачувалась невірно, не в повному обсязі та в порушення вимог чинного законодавства у зв`язку з чим, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли, суд зважає на таке.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини другої статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-XII (далі - Закон України №2011-XII) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частин третя статті 9 Закон України №2011-XII).
Преамбулою Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 №1282-XII (далі - Закон України №1282-XII) встановлено, що вказаний Закон визначає правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.
У статті 1 Закону України №1282-XII визначено, що індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Відповідно до статті 2 Закону України №1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Згідно з частиною першою статті 4 Закону України №1282-XII індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Згідно з частиною першою статті 5 Закону України №1282-XII підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів.
Підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України (частина друга статті 5 Закону України №1282-XII).
Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік (частина шоста статті 5 Закону України №1282-XII).
Відповідно до пункту 1-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 (далі - Порядок №1078) підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 №491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".
За змістом п. 4 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексуються оплата праці (грошове забезпечення), допомога по безробіттю та матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, що надаються залежно від страхового стажу у відсотках середньої заробітної плати, стипендії.
Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.
Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.
П. 5 Порядку № 1078 визначено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.
Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.
Відповідно до пп.2 п. 6 Порядку № 1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.
Суд звертає увагу на те, що правове регулювання виплати індексації визначає умови (якщо величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації), з настанням яких виникає право на щомісячне отримання суми індексації у структурі заробітної плати (грошового забезпечення) до настання обставин (підвищення тарифних ставок, окладів), за яких виплата розрахованої суми індексації припиняється до повторного настання обставин, які обумовлюють повторне виникнення права на отримання індексації.
У рішенні від 15 жовтня 2013 року у справі № 9-рп/2013 за конституційним зверненням громадянина ОСОБА_3 щодо офіційного тлумачення положення ч. 2 ст. 233 Кодексу законів про працю України Конституційний Суд України зазначив про те, що кошти, які підлягають нарахуванню в порядку індексації заробітної плати та компенсації працівникам частини заробітної плати у зв`язку з порушенням строків її виплати, мають компенсаторний характер. Як складові належної працівникові заробітної плати ці кошти спрямовані на забезпечення реальної заробітної плати з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності заробітної плати у зв`язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.
Як зазначив Верховний Суд у постановах від 19 червня 2019 року (справа № 825/1987/17), від 20 листопада 2019 року (справа № 620/1892/19), від 05 лютого 2020 року (справа № 825/565/17) індексація грошового забезпечення, як складова грошового забезпечення військовослужбовців, є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, а отже підлягає обов`язковому нарахуванню і виплаті.
Отже, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці, проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язковим для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи. За відсутності затвердженого особливого порядку індексації грошового забезпечення військовослужбовців, нарахування індексації грошового забезпечення здійснюється у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку, а саме відповідно до Порядку № 1078.
На підприємства, установи, організації незалежно від форм власності покладається обов`язок проводити індексацію заробітної плати (грошового забезпечення) у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації, при цьому базовим місяцем при обчисленні індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації слід вважати місяць підвищення грошового забезпечення за рахунок зростання його складових, які не мають разового характеру.
Щодо позовних вимог звернених до Чопського прикордонного загону про визнання протиправною бездіяльність такого щодо нарахування у меншому розмірі та невиплаті індексації грошового позивачу за період з розмірі із 20 серпня 2009 року по 05 серпня 2016 року - із застосуванням базового місяця січень 2008 року та зобов`язання відповідача нарахувати таку індексацію грошового забезпечення за період із 20 серпня 2009 року по 05 серпня 2016 року - січень 2008 року, суд зазначає наступне.
Відповідно до довідки розрахунку Чопського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України №99 від 18.06.2021 року, позивачу нараховано індексацію грошового забезпечення в таких розмірах:
2009 рік - виплата не проводилася базовий місяць серпень 2009 року.(зміна посадового окладу);
2010 рік - виплата проводилася з лютого по липень, листопад та грудень у розмірі 315,66 грн., при базовому місяці червень 2010 року (зміна надбавки за виконання особливих завдань та премії);
2011 рік виплата проводилася за березень, квітень та вересень в розмірі 165,14 грн. при базовому місяці квітень та жовтень 2011 року (зміна премії);
2012 рік виплата не проводилася, базовий місяць встановлювався квітень 2012 року (зміна премії);
2013 рік виплата не проводилася, базовий місяць залишався квітень 2012 року;
2014 рік виплата проводилася за червень, серпень та з жовтня по грудень в розмірі 847,71 грн. при базовому місяці вересень 2014 року (зміна премії);
2015 рік виплата проводилася з січня 2015 по червень 2015 року в розмірі 1410,01 грн при базовому місяці вересень 2014 року (зміна премії);
2016 рік виплата не проводилася.
Всього з 2009 по 2016 роки, відповідно до довідки № 99, сума індексації була виплачена 2738,52 грн. Посадовий оклад збільшувався з 1100,00 грн. на 1 125,00 грн. в серпні, в жовтні 2009 року з 1 125,00грн. на 1 155,00; в травні 2010 році зменшувався з 1 155,00 на 1040,00; в травні 2012 року збільшився з 1040,00 на 1050,00; в березні 2015 року з 1050,00 грн. на 1 185,00 грн
В період з 20.08.2009 року по 05.08.2016 року порядок нарахування та виплати індексації грошового забезпечення військовослужбовцям здійснювався відповідно до вимог п.5 Порядку №1078 у редакції до 01.12.2015 року, в якій визначалося у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюється відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
Суд встановив, що зміна посадових окладів з урахуванням періоду проходження військової служби позивача відбулась 01.01.2008 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294.
Статтею 4 Закону №1282-XII передбачено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка (до 01.01.2016 р. 101 відсоток).
Згідно з п. 1-1 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (в редакції від 15.09.2015 року), підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка.
Згідно з офіційними даними, що містяться на сайті Державної служби статистики України, індекс споживчих цін (індекс інфляції) перевищував індекс інфляції 101%: листопад 2009р. - 101,1%, січень 2010 р. - 101,8%, лютий 2010 р. - 101,9%, серпень 2010 р. - 101,2%, вересень 2010 р. - 102,9%, березень 2011 р. -101,4%, квітень 2011 р. - 101,3%, березень 2014 р. - 102,2 %, квітень 2014 р. - 103,3%, травень 2014 р. -103,8%, вересень 2014 р. - 102,9%, жовтень 2014 р. - 102,4%, листопад 2014 р. - 101,9%, грудень 2014 р. - 103%, січень 2015 р. - 103,1%, лютий 2015 р. - 105,3%, березень 2015 р. - 110,8%, квітень 2015 р. - 114,0%, травень 2015 р. - 102,2%, вересень 2015 р. - 102,3%; листопад 2015р. - 101,8 %, квітень 2016 р. - 103,5 %.
Суд встановив, що у 2012 року та у 2013 року величина індексу споживчих цін не перевищила поріг індексації 101 відсоток, а тому позовні вимоги в цій частині задоволенню не належать.
В матеріалах справи наявні архівні відомості з архівних документів, в яких відображено нарахування грошового забезпечення та відрахування з грошового забезпечення позивача за період з серпня 2009 р. по серпень 2016 р., з якої суд встановив, що позивачу нараховувалась та сплачувалась індексація грошового забезпечення, а саме: в листопаді 2008 р., в січні, березні, квітні, жовтні, листопаді 2009 р., лютому, березні, квітні, травні, червні, липні, листопаді, грудні 2010 р., березні, квітні, червні, вересні 2011 р., червень, серпень, жовтень, листопад, грудень 2014 р., із січня по грудень 2017 року - індексація грошового забезпечення в загалі не була нарахована та виплачена
Позивач не спростовує той факт, що індексація грошового забезпечення в деякі місяця нараховувалась за спірний період з 20.08.2009 року по 05.08.2016 року.
Також суд встановив, що відповідач 1 не здійснив індексацію грошового забезпечення позивача у ті місяці в яких поріг індексу інфляції перевищував 101%, а саме: листопад 2009р. - 101,1%, січень 2010 р. - 101,8%, серпень 2010 р. - 101,2%, вересень 2010 р. - 102,9%, квітень 2011 р. - 101,3%, березень 2014 р. - 102,2 %, лютий 2015 р. - 105,3%, березень 2015 р. - 110,8%, квітень 2015 р. - 114,0%, травень 2015 р. - 102,2%, вересень 2015 р. - 102,3%; квітень 2016 р. - 103,5 %.
Таким чином, з огляду на вищевикладене суд робить висновок, що відповідач не в повній мірі здійснив індексацію грошового забезпечення позивача за вказаний період у ті місяця в яких поріг інфляції перевищував 101 відсоток починаючи з січня серпня 2009 р.
Суд зазначає, що базовим місяцем вважається місяць, в якому підвищена тарифна ставка (посадовий оклад) військовослужбовця за посадою, яку він займає. Визначення базового місяця залежить тільки від зміни розміру тарифної ставки (посадового окладу), яке вперше відбулось у січні 2008 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 07.11.2007, місяці, у якому відбулося збільшення розміру посадового окладу штату. При цьому, загальна сума збільшення грошового забезпечення перевищила суму індексації нараховану в цьому місяці і відповідно до абзаців 1 і 2, пункту 5 Порядку №1078 січень 2008 року став базовим місяцем для нарахування індексації заробітної плати позивача.
Згідно з п. 14 Порядку №1078 роз`яснення щодо застосування цього Порядку надає Мінсоцполітики.
Відповідно до роз`яснення Мінсоцполітики від 08.08.2017 року №48/о/66-17 на запит ДФ Міноборони від 18.07.2017 року №248/3/9/1/863 зміна розміру доплат, надбавок та премій не впливає на початок обчислення індексації, якщо не підвищується посадовий оклад.
У роз`ясненні Мінсоцполітики від 18.04.2018 року №28/о/66-18 вказано, що у разі зростання грошового забезпечення за рахунок інших його складових, без підвищення посадового окладу, сума індексації не зменшується на розмір підвищення грошового забезпечення.
Зі змісту роз`яснення Мінсоцполітики від 09.02.2015 року №024-106 встановлено, що зміна розміру премії за рахунок фінансових можливостей підприємства не є підставою вважати місяць базовим, при розрахунку індексу для проведення індексації.
З огляду на викладене, підставою для встановлення базового місяця індексації є підвищення, зокрема, посадових окладів особи. Зміна розміру доплат, надбавок та премій не впливає на встановлення базового місяця індексації для початку обчислення індексу споживчих цін при нарахуванні індексації.
Таким чином, визначення базового місяця залежить тільки від зміни розміру тарифної ставки (посадового окладу), яка вперше відбулась у січні 2008 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", яка набрала чинності 01 січня 2008 року та втратила чинність 01 березня 2018 року.
Підвищення тарифних ставок (окладів) військовослужбовців за період з січня 2008 року по березень 2018 року, що є підставою для встановлення іншого базового місяця для проведення індексації, не відбувалося.
Відтак, базовим місяцем при проведенні індексації грошового забезпечення позивача з 20.08.2009 року по 05.08.2016 є січень 2008 року, в якому Постановою №1294 встановлені підвищені розміри посадових окладів військовослужбовців.
Аналогічне встановлюється і Восьмим апеляційний адміністративним судом.
Зокрема, у постанові від 30 березня 2020 року (справа №1.380.2019.004152) зазначається, що в свою чергу схема посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України затверджена Постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року М 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала чинності з 01.01.2008. В подальшому після прийняття Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року N9 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою затверджено схему тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, базовим місяцем для нарахування військовослужбовцям індексації став березень 2018 року. За таких обставин, суд апеляційної інстанції погоджується з аргументами представника позивача щодо січня 2008 року як базового місяця для нарахування індексації відповідно до Порядку № 1078, оскільки в період з 01.01.2008 по 01.03.2018 вбачалась не змінність посадових окладів військовослужбовців.
Аналогічна позиція висвітлена у постановах Восьмого апеляційного адміністративного суду у справах № 380/499/20 від 23 червня 2020 року: №380/163/20 від 16 червня 2020 року; №380/162/20 від 21 травня 2020 року.
Суд зазначає, що відповідач 1 дійшов помилково висновку, що базовими місяцями при нарахуванні грошового забезпечення у період 20.08.2009 року по 05.08.2016 року є серпень 2009 р., червень 2010 р., квітень та жовтень 2011 р.,квітень 2012р, грудень 2012 р., лютий 2015 р., березень 2015 р., квітень 2015 р., липень 2015 р., грудень 2015 р.
Суд не приймає зазначені доводи відповідача та зазначає, що зміна розміру доплат, надбавок та премій не впливає на встановлення базового місяця індексації для початку обчислення індексу споживчих цін при нарахуванні індексації, а тому відповідачем було невірно застосовано при нарахуванні індексації базового місяця у зв`язку із виплатою премії, надбавок та щомісячної додаткової грошової винагороди.
Пунктом 14 Порядку №1078 визначено, що єдиним органом, який має право надавати роз`яснення щодо порядку нарахування індексації грошових доходів населення є Мінсоцполітики.
Так, Мінсоцполітики у своєму листі від 29.12.2017 року №122/0/66-17 зазначає, що посадові оклади військовослужбовців востаннє підвищувались у січні 2008 року.
Цим же листом від 29.12.2017 року №122/0/66-17 Мінсоїщолітики визначає, що сума індексації у грудні 2017 року становить 4258,75 грн. (1762 (прожитковий мінімум) х 241,7 (коефіцієнт індексації) /100).
При цьому, зміна розміру доплат, надбавок та премій не впливає на початок обчислення індексу спооюивчих цін при нарахуванні індексації\ якщо не підвищувався посадовий оклад.
Отже базовим місяцем для нарахування індексації грошового забезпечення є січень 2008 року.
За таких обставин, січень 2008 року є базовим місяцем для нарахування індексації, ОСОБА_1 , відповідно до Порядку № 1078, оскільки в період з 20.08.2009 року по 05.08.2016 року вбачалась незмінність посадових окладів військовослужбовців, відтак дії Чопського прикордонного загону (військової частини 1493) щодо застосування інших базових місяців як січень 2008 року в вказаний період є протиправними.
Разом з тим, З матеріалів справи судом встановлено, що у 2016 році індексація грошового забезпечення позивачу взагалі не була нарахована та виплачена.
Таким чином, з огляду на вищевикладене суд робить висновок, що відповідач не здійснив нарахування індексації грошового забезпечення позивача за період 2016 року у ті місяця в яких поріг інфляції перевищував 101 відсоток.
Враховуючи викладене, суд вважає, що бездіяльність відповідача щодо невиплати позивачу індексації грошового забезпечення протягом 2016 року є протиправною.
Тому для належного захисту прав позивача необхідно зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за 2016 рік.
Стосовно вимоги позивача щодо встановлення для обчислення індексації місяця підвищення (базового місяця) січень 2008 року в спірний період 2016 року, суд враховує таке.
Питання визначення базового місяця для індексації знаходиться в залежності від таких показників, як розмір прожиткового мінімуму за певні періоди, розмір коефіцієнту індексації пенсій тощо, які підлягають застосуванню відповідними органами, підприємствами, установами, організаціями при здійсненні відповідних розрахунків.
Саме в процесі виконання рішення суду в порядку встановленому Законом №1282-ХІІ та Порядком №1078 буде визначений базовий місяць для проведення індексації грошового забезпечення позивача.
Окрім того, захисту підлягає лише вже порушене право, а не те, яке може бути порушене у майбутньому.
Індексація за період 2016 року позивачу не нарахована та не виплачена. Тобто, питання про те, який базовий місяць буде використаний відповідачем при нарахуванні індексації є передчасним, оскільки у цій частині права позивача ще не порушені.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд в своїй постанові від 15.10.2020 у справі №240/11882/19.
Тому вимога позивача щодо прийняття судом рішення в частині базового місяця в період 2016 року, є передчасною та задоволенню не підлягає.
Отже, позовні вимоги звернуті до Чопського прикордонного загону слід задовольнити частково, а саме визнати : протиправною бездіяльність Чопського прикордонного загону (військової частини 1493) щодо не нарахування та не виплати у повному розмірі індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період проходження служби з 20.08.2009 року по 31.12.2011 рік та з 01.01.2014 рік по 05.08.2016 рік.; зобов`язати Чопський прикордонний загін (військової частини 1493) вчинити дії щодо нарахування та виплати, ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення (з врахуванням раніше виплачених сум), із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення із 20.08.2009 року по 31.12.2011 рік та з 01.01.2014 рік по 31.12.2015 рік - січень 2008 року; зобов`язати Чопський прикордонний загін (військової частини 1493) вчинити дії щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення (з врахуванням раніше виплачених сум), із 01 січня 2016 року по 05 серпня 2016 року.
Щодо позовних вимог, звернутих до Краматорського прикордонного загону щодо не нарахування та невиплаті ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення в належному розмірі із 01 листопада 2016 по 01 березня 2018 року із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року та зобов`язання здійснити таку, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що наказом начальника Краматорського прикордонного загону від 02.11.2016 року № 439-ос «По особовому складу» ОСОБА_1 було зараховано до списку особового складу та на всі види забезпечення, в зв`язку з прибуттям з Адміністрації Державної служби України для подальшого проходження військової служби до Краматорського прикордонного загону.
Згідно довідки Краматорського прикордонного загону від 21.07.2020 року № 197, в період з листопада 2016 року по березень 2018 року було здійснено нарахування індексації грошового забезпечення з урахуванням базового місяця - грудень 2015 року в сумі 4501,82 грн, виплачено 00 грн. А отже, в порушення Постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", відповідачем 2 застосовано не січень 2008 рік - як базовий місяць. Відтак звернені до відповідача 2 позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльність щодо не нарахування та невиплаті ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення в належному розмірі, з 02 листопада 2016 по 01 березня 2018 року із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року підлягають до задоволення.
Щодо позовних вимог звернених до Чопського прикордонного загону ( в/ч1493) про визнання протиправною бездіяльність такого щодо нарахування у меншому розмірі та невиплаті індексації грошового позивачу за період з розмірі із 11 червня 2018 року по 31 грудня 2018 року - із застосуванням базового місяця березень 2018 року та зобов`язання відповідача нарахувати таку індексацію грошового забезпечення за період із 11 червня 2018 року по 31 грудня 2018 року - березень 2018 року, суд зазначає наступне.
Зміна грошового забезпечення військовослужбовців відбулась з 01.03.2018 у зв`язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою затверджено нову тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Таким чином, після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 базовим місяцем для нарахування військовослужбовцям індексації грошового забезпечення став березень 2018 року.
Разом з тим, у контексті спірних правовідносин необхідно звернути увагу на те, що питання виплати суми індексації у місяці підвищення грошових доходів, а також виплати визначеної суми індексації до чергового підвищення тарифних ставок (окладів) врегульовано абзацами третім, четвертим, шостим пункту 5 Порядку № 1078.
Так, відповідно до абзаців третього, четвертого, шостого пункту 5 Порядку № 1078 сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.
Отже, для вирішення питання про наявність підстав для виплати індексації у місяці підвищення доходу (базовому місяці) необхідно враховувати дві складові: розмір підвищення грошового доходу особи та суму індексації, що склалася у місяці підвищення цього грошового доходу і встановлювати, чи перевищує розмір підвищення грошового доходу особи суму індексації, що склалася у місяці його підвищення.
Так, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу, то індексація не нараховується; якщо ж розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, то сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. При цьому, до чергового підвищення тарифних ставок (окладів) до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 Порядку № 1078.
Водночас, суд звертає увагу на те, що відповідно до вимог Закону № 1282 та Порядку № 1078 обов`язок визначення розміру підвищення грошового доходу працівника та суми індексації, що склалася у місяці підвищення цього грошового доходу, а також встановлення факту перевищення розміру підвищення грошового доходу працівника над сумою індексації, що склалася у місяці його підвищення з метою вирішення питання про наявність підстав для виплати індексації у місяці підвищення доходу (базовому місяці) покладається безпосередньо на роботодавця.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що у Довідці № 103 вказано, зокрема, що індексація ОСОБА_1 виплачувалася таким чином, а саме : 2018 рік виплата не проводилася базовий місяць березень 2018 року.
Відтак, враховуючи викладене, суд вважає, що бездіяльність відповідача щодо невиплати позивачу індексації грошового забезпечення у період 11 червня 2018 року по 31 грудня 2018 року є протиправною.
Тому для належного захисту прав позивача необхідно зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період 11 червня 2018 року по 31 грудня 2018 року.
Стосовно вимоги позивача щодо встановлення для обчислення індексації місяця підвищення (базового місяця) березень 2018 року в спірний період 11 червня 2018 року по 31 грудня 2018 року, суд враховує таке.
Питання визначення базового місяця для індексації знаходиться в залежності від таких показників, як розмір прожиткового мінімуму за певні періоди, розмір коефіцієнту індексації пенсій тощо, які підлягають застосуванню відповідними органами, підприємствами, установами, організаціями при здійсненні відповідних розрахунків.
Саме в процесі виконання рішення суду в порядку встановленому Законом №1282-ХІІ та Порядком №1078 буде визначений базовий місяць для проведення індексації грошового забезпечення позивача.
Окрім того, захисту підлягає лише вже порушене право, а не те, яке може бути порушене у майбутньому.
Індексація за період 11 червня 2018 року по 31 грудня 2018 року позивачу не нарахована та не виплачена. Тобто, питання про те, який базовий місяць буде використаний відповідачем при нарахуванні індексації є передчасним, оскільки у цій частині права позивача ще не порушені.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд в своїй постанові від 15.10.2020 у справі №240/11882/19.
Тому вимога позивача щодо прийняття судом рішення в частині базового місяця в період 2014 року, є передчасною та задоволенню не підлягає.
Щодо позовних вимог звернених до Краматорського прикордонного загону (військова частина 2382) у відношенні до ОСОБА_2 щодо не нарахування та невиплаті індексації грошового забезпечення в належному розмірі із 01 березня 2018 року по 10 травня 2018 року із застосуванням базового місяця - березень 2018 року та зобов`язати Краматорський прикордонний загін (військова частина 2382) вчинити дії щодо нарахування та виплати, ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення (з врахуванням раніше виплачених сум), із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення із 01 березня 2018 року по 10 травня 2018 року - березень 2018 року, суд зазначає наступне.
Як попередньо вказано судом, зміна грошового забезпечення військовослужбовців відбулась з 01.03.2018 у зв`язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою затверджено нову тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Таким чином, після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 базовим місяцем для нарахування військовослужбовцям індексації грошового забезпечення став березень 2018 року.
Разом з тим, у контексті спірних правовідносин необхідно звернути увагу на те, що питання виплати суми індексації у місяці підвищення грошових доходів, а також виплати визначеної суми індексації до чергового підвищення тарифних ставок (окладів) врегульовано абзацами третім, четвертим, шостим пункту 5 Порядку № 1078.
Так, відповідно до абзаців третього, четвертого, шостого пункту 5 Порядку № 1078 сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.
Отже, для вирішення питання про наявність підстав для виплати індексації у місяці підвищення доходу (базовому місяці) необхідно враховувати дві складові: розмір підвищення грошового доходу особи та суму індексації, що склалася у місяці підвищення цього грошового доходу і встановлювати, чи перевищує розмір підвищення грошового доходу особи суму індексації, що склалася у місяці його підвищення.
Так, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу, то індексація не нараховується; якщо ж розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, то сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. При цьому, до чергового підвищення тарифних ставок (окладів) до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 Порядку № 1078.
Водночас, суд звертає увагу на те, що відповідно до вимог Закону № 1282 та Порядку № 1078 обов`язок визначення розміру підвищення грошового доходу працівника та суми індексації, що склалася у місяці підвищення цього грошового доходу, а також встановлення факту перевищення розміру підвищення грошового доходу працівника над сумою індексації, що склалася у місяці його підвищення з метою вирішення питання про наявність підстав для виплати індексації у місяці підвищення доходу (базовому місяці) покладається безпосередньо на роботодавця.
Судом встановлено, що згідно довідки Краматорського прикордонного загону (військова частина 2382) від 21.07.2020 року № 197, в період з березня 2018 року по травень 2018 року індексація не нараховувалася та не виплачувалася.
Відтак, враховуючи викладене, суд вважає, що бездіяльність відповідача щодо невиплати позивачу індексації грошового забезпечення у період 01 березня 2018 року по 10 травня 2018 року є протиправною.
Тому для належного захисту прав позивача необхідно зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період 01 березня 2018 року по 10 травня 2018 року.
Стосовно вимоги позивача щодо встановлення для обчислення індексації місяця підвищення (базового місяця) березень 2018 року в спірний період 01 березня 2018 року по 10 травня 2018 року, суд враховує таке.
Питання визначення базового місяця для індексації знаходиться в залежності від таких показників, як розмір прожиткового мінімуму за певні періоди, розмір коефіцієнту індексації пенсій тощо, які підлягають застосуванню відповідними органами, підприємствами, установами, організаціями при здійсненні відповідних розрахунків.
Саме в процесі виконання рішення суду в порядку встановленому Законом №1282-ХІІ та Порядком №1078 буде визначений базовий місяць для проведення індексації грошового забезпечення позивача.
Окрім того, захисту підлягає лише вже порушене право, а не те, яке може бути порушене у майбутньому.
Індексація за період 01 березня 2018 року по 10 травня 2018 року позивачу не нарахована та не виплачена. Тобто, питання про те, який базовий місяць буде використаний відповідачем при нарахуванні індексації є передчасним, оскільки у цій частині права позивача ще не порушені.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд в своїй постанові від 15.10.2020 у справі №240/11882/19.
Тому вимога позивача щодо прийняття судом рішення в частині базового місяця в період 2014 року, є передчасною та задоволенню не підлягає.
Щодо компенсації позивачу сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до п. 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 року № 44 та зобов`язання відповідачів, кожного окремо за свій період, нарахувати та виплатити позивачу компенсацію втрат доходів у зв`язку з порушенням термінів виплати індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2008 року по день її фактичної виплати, - відповідно до Закону України від 19.10.2000 року №2050-111 «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати» суд зазначає наступне.
Пункт 3 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 44 від 15.01.2004 (у редакції чинній станом на момент спірних правовідносин): виплата грошової компенсації здійснюється установами (організаціями, підприємствами), що утримують військовослужбовців, поліцейських та осіб рядового і начальницького складу, за рахунок відповідних коштів, які є джерелом доходів цих осіб, шляхом рівноцінного та повного відшкодування втрат частини грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних у зв`язку з виконанням ними своїх обов`язків під час проходження служби (далі - грошове забезпечення), що пов`язані з утриманням податку з доходів фізичних осіб у порядку та розмірах, визначених Законом України Про податок з доходів фізичних осіб.
Пункти 4 та 5 Порядку № 44 визначають, що виплата грошової компенсації військовослужбовцям, поліцейським та особам рядового і начальницького складу здійснюється одночасно з виплатою їм грошового забезпечення.
Грошова компенсація виплачується за місцем одержання грошового забезпечення у розмірі суми податку з доходів фізичних осіб, утриманого з грошового забезпечення.
З огляду на викладене, вимоги позивача про проведення нарахувати та виплатити індексації грошового забезпечення із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України від 15.01.2004 № 44 підлягає задоволенню.
Окрім того, суд вказує, що у пункті 4 Порядку №1078 визначено, що у разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства.
Стаття 2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" від 19 жовтня 2000 року № 2050-ІІІ (далі Закон № 2050-ІІІ) визначає, що компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.
Під доходами у цьому Законі № 2050-ІІІ слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Відповідно до статті 3 Закону № 2050-ІІІ сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов`язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).
Згідно зі статтею 4 Закону № 2050-ІІІ виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.
Зміст і правова природа спірних правовідносин у розумінні положень статей 1- 3 вказаного Закону № 2050-ІІІ дають підстави вважати, що право на компенсацію втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати особа набуває незалежно від того, чи були такі суми їй попередньо нараховані, але не виплачені.
Враховуючи наявність факту невиплати позивачу сум індексації грошового забезпечення суд вважає, що позивач має право на компенсацію втрати частини заробітної плати у зв`язку з порушенням строків виплати індексації грошового забезпечення.
Так, у випадку бездіяльності власника або уповноваженого ним органу щодо нарахування та виплати громадянину індексації заробітної плати, така особа має право на компенсацію втрати доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати за умови зобов`язання власника або уповноваженого ним органу здійснити донарахування належних громадянину сум доходів.
Аналогічна правова позиція наведена у постановах Верховного Суду України від 11 липня 2017 року № 21-2003а16, Верховного Суду від 22 червня 2018 року у справі № 810/1092/17 та від 13 січня 2020 року у справі № 803/203/17, Верховного Суду від 15 жовтня 2020 року у справі № 240/11882/19.
Відтак, суд вважає за необхідне зобов`язати Чопський прикордонний загін ( в/ч1493) та Краматорський прикордонний загін (військова частина 2382) по окремо нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрат доходів, у зв`язку з порушенням термінів виплати індексації грошового забезпечення за спірний період по день її фактичної виплати - відповідно до Закону України від 19 жовтня 2000 року № 2050-ІІІ «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати» та Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів, у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року № 159, із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до п. 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 № 44.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч.1 ст.6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ч.1, 3 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд оцінює належність, організаціями, підприємствами), що утримують військовослужбовців, поліцейських та осіб рядового і начальницького складу, за рахунок відповідних коштів, які є джерелом доходів цих осіб, шляхом рівноцінного та повного відшкодування втрат частини грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних у зв`язку з виконанням ними своїх обов`язків під час проходження служби, що пов`язані з утриманням податку з доходів фізичних осіб у порядку та розмірах, визначених Законом України "Про податок з доходів фізичних осіб".
Таким чином, оцінюючи встановлені факти, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню частково.
З огляду на те, що позивач звільнений від сплати судового збору, відсутні докази понесення ним інших судових витрат, та відсутні витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз, жодні витрати не належать стягненню з відповідача та компенсації за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст 2, 139, 244-246 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Чопського прикордонного загону ( військова частина 1493) (ЄДРПОУ 14321707, 89502, Закарпатська область, м. Чоп, вул. Головна, буд.55 А) та до Краматорського прикордонного загону (військова частина 2382) (ЄДРПОУ 14321883, 84301, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Марата, 16) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Чопського прикордонного загону (військової частини 1493) щодо не нарахування та не виплати у повному розмірі індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) за період проходження служби з 20 серпня 2009 року по 31 грудня 2011 року, з 01 січня 2014 року по 05 серпня 2016 року, з 11 червня 2018 року по 31 грудня 2018 року.
Зобов`язати Чопський прикордонний загін (військової частини 1493) (89502, Закарпатська обл., м. Чоп, вул. Головна, 55а, код ЄДРПОУ: 14321707) вчинити дії щодо нарахування та виплати, ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) індексацію грошового забезпечення (з врахуванням раніше виплачених сум), із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення із 20 серпня 2009 року по 31 грудня 2011 року, із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до п.2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 року №44.
Зобов`язати Чопський прикордонний загін (військової частини 1493) (89502, Закарпатська обл., м. Чоп, вул. Головна, 55а, код ЄДРПОУ: 14321707) вчинити дії щодо нарахування та виплати, ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) індексацію грошового забезпечення (з врахуванням раніше виплачених сум), у періоди з 01 січня 2016 року по 05 серпня 2016 року та 11 червня 2018 року по 31 грудня 2018 року, із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до п.2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 року №44.
Визнати протиправною бездіяльність Краматорського прикордонного загону (військова частина 2382) (ЄДРПОУ 14321883, 84301, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Марата, 16) щодо не нарахування та не виплати у повному розмірі індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) індексації грошового забезпечення за період проходження служби з 01 листопада 2016 року по 01 березня 2018 року, із 01 березня 2018 року по 10 травня 2018 року.
Зобов`язати Краматорський прикордонний загін (військова частина 2382) (ЄДРПОУ 14321883, 84301, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Марата, 16) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) індексацію грошового забезпечення за період проходження служби 01 листопада 2016 року по 28 лютого 2018 року (з врахуванням раніше виплачених сум), із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року, із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до п.2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 року №44
Зобов`язати Краматорський прикордонний загін (військова частина 2382) (ЄДРПОУ 14321883, 84301, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Марата, 16) вчинити дії щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) індексацію грошового забезпечення (з врахуванням раніше виплачених сум), у періоди з 01 березня 2018 року по 10 травня 2018 року, із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до п.2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 року №44.
Зобов`язати Чопський прикордонний загін (військової частини 1493) (89502, Закарпатська обл., м. Чоп, вул. Головна, 55а, код ЄДРПОУ: 14321707) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) компенсацію втрат доходів, у зв`язку з порушенням термінів виплати індексації грошового забезпечення за період з 20 серпня 2009 року по 31 грудня 2011 року, з 01 січня 2014 року по 05 серпня 2016 року, з 11 червня 2018 року по 31 грудня 2018 року по день її фактичної виплати - відповідно до Закону України від 19 жовтня 2000 року № 2050-ІІІ «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати» та Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів, у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року № 159, із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до п. 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 № 44.
Зобов`язати Краматорський прикордонний загін (військова частина 2382) (ЄДРПОУ 14321883, 84301, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Марата, 16) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) компенсацію втрат доходів, у зв`язку з порушенням термінів виплати індексації грошового забезпечення за період з 01 листопада 2016 року по 01 березня 2018 року, із 01 березня 2018 року по 10 травня 2018 року по день її фактичної виплати - відповідно до Закону України від 19 жовтня 2000 року № 2050-ІІІ «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати» та Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів, у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року № 159, із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до п. 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 № 44.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяЮ.Ю.Дору