Ухвала суду № 99246530, 30.08.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.08.2021
Номер справи
200/1745/21-а
Номер документу
99246530
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

У Х В А Л А

про закриття провадження у справі в частині позовних вимог

30 серпня 2021 р. Справа №200/1745/21-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Ушенка С.В., розглянувши у письмовому провадженні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (ЄДРПОУ 25953617; 84333, Донецька обл. м. Краматорськ, вул. Героїв Небесної Сотні, буд. 23) про визнання протиправними дій, визнання протиправними і скасування рішень та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради, в якому з урахуванням уточнення позовних вимог просить:

визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Краматорської

міської ради щодо відміни житлової субсидії ОСОБА_1 , наданої

на адресу домогосподарства:

АДРЕСА_1 ;

визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення

Краматорської ради, які полягають у вимозі повернути суму надмірно сплаченої

субсидії;

визнати протиправним та скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про необхідність повернення надмірно виплачених коштів житлової субсидії (у готівковій формі), наданої ОСОБА_1 , за адресою її мешкання - АДРЕСА_1 , яке оформлене повідомленням № 453 від 19.08.2020;

визнати протиправним та скасувати рішення про відміну житлової субсидії,

оформленого повідомленням про призначення житлової субсидії до особової

справи № 66172 від 19.08.2020;

визнати протиправним та скасувати рішення Управління праці та соціального

захисту населення про призначення субсидії від 19.08.2020.

зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Краматорської

міської ради розглянути питання продовження надання житлової субсидії

ОСОБА_1 , за адресою її мешкання - АДРЕСА_1 на опалювальний період 2020 - 2021.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 23.02.2021 вказану заяву залишено без руху та заявнику надано строк 10 днів з дня отримання копії ухвали для усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 22.03.2021 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 21.04.2021 справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання у справі призначено на 08.06.2021.

08.06.2021 підготовче судове засідання відкладене на 22.06.2021.

09.06.2021 на адресу суду надійшла заява позивача про уточнення позовних вимог.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 22.06.2021 прийнято до розгляду заяву ОСОБА_1 від 09.06.2020 про уточнення позовних вимог у справі № 200/1745/21-а. Продовжено строк підготовчого провадження у справі на тридцять днів, підготовче засідання відкладене на 20 липня 2021 року.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 20.07.2021 закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду по суті на 30.08.2021.

Учасники справи, належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання не з`явилися, причин неявки не повідомили.

Враховуючи приписи ч. 9 ст. 205 КАС України, суд здійснює розгляд справи у письмовому провадженні.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для закриття провадження у справі в частині позовних вимог про визнання протиправним і скасування рішення Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про необхідність повернення надмірно виплачених коштів житлової субсидії (у готівковій формі), наданої ОСОБА_1 , за адресою її мешкання - АДРЕСА_1 , яке оформлене повідомленням № 453 від 19.08.2020, та визнання протиправним і скасування рішення про відміну житлової субсидії, оформленого повідомленням про призначення житлової субсидії до особової справи № 66172 від 19.08.2020, з огляду на таке.

Частиною 2 ст. 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частини 1 статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, у спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Вжитий у цій процесуальній нормі термін «суб`єкт владних повноважень» позначає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг; публічно-правовий спір - спір, у якому, зокрема, хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій (стаття 4 КАС).

Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними під час здійснення владних управлінських функцій.

Інструкцією щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги, затвердженою наказом Мінпраці від 19.09.2006 №345 (далі - Інструкція №345), визначено порядок оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги в управліннях праці та соціального захисту населення районної, районної у містах Києві та Севастополі державної адміністрації, структурних підрозділах з питань праці та соціального захисту населення виконавчого органу міської, районної у місті ради (далі - Управління), які працюють в умовах як централізованої, так і децентралізованої виплати коштів призначеної соціальної допомоги, пільг та компенсацій (далі - допомога), у тому числі: допомоги на оплату житла та комунальних послуг.

Відповідно до положень пунктів 5.1, 5.2 Інструкції №345 надання соціальної допомоги припиняється та поновлюється у випадках, передбачених відповідними нормативно-правовими актами, а також згідно із заявою отримувача допомоги.

Рішення про припинення чи поновлення виплати соціальної допомоги оформлюється протоколом та затверджується підписом начальника Управління або іншої особи, якій надано таке право, датою та скріплюється печаткою (за наявності) Управління на протоколі.

Пунктом 5.4. наведеної Інструкції передбачено, що повідомлення про припинення (або поновлення) надання соціальної допомоги надсилається отримувачу не пізніше 5 днів після прийняття такого рішення.

Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива визначені Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» від 21 жовтня 1995 року №848 (в редакції, що була чинною на час виникнення спірних правовідносин) (далі - Положення №848).

Відповідно до пункту 1 це Положення визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій.

Пункт 4 Положення №848 встановлює, що право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Відповідно до пункту 22 Положення №848 субсидія призначається одному з членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні. В окремих випадках на підставі рішень виконавчих органів міських і районних рад та актів обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства субсидія може призначатися іншій особі, зареєстрованій у житловому приміщенні (будинку).

Відповідно до пп. 4 п. 14 Положення житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив купівлю або іншим законним способом набув право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб (механізм), будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла (в тому числі понаднормової площі житла у випадку, зазначеному у пункті 10 цього Положення) та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування) на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тис. гривень.

Згідно п. 90 Порядку громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про настання умов, зазначених у підпунктах 2 і 4 пункту 14 цього Положення.

Відповідно до п. 119 Положення (у редакції на момент прийняття відповідачем рішення про припинення раніше призначеної субсидії) за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли:

- домогосподарству припинено надання житлово-комунальної послуги (послуг) внаслідок того, що громадянин має заборгованість за житлово-комунальні послуги;

- громадянин не виконує зобов`язання за договором про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг;

- у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії;

- громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 90 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення;

- під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства державним соціальним інспектором виявлено ознаки порушення норм законодавства щодо призначення житлової субсидії, які вплинули на право призначення житлової субсидії або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії;

- виникнення обставин, зазначених у пункті 18 цього Положення.

Згідно пунктів 125, 127 Положення №848 у випадках, зазначених в абзацах четвертому - сьомому пункту 119 цього Положення, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об`єднанням, виконавцем комунальних послуг шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії. У разі призначення житлової субсидії громадянину на наступний період структурний підрозділ з питань соціального захисту населення може утримувати суму надміру виплаченої житлової субсидії під час виплати щомісячних сум субсидій шляхом їх зменшення не більш як 20 відсотків.

У разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується органом, який призначив житлову субсидію, у судовому порядку.

Отже, повноваження відповідача у цьому випадку обмежуються лише направленням повідомлення про повернення житлової субсидії.

Щодо повернення надміру виплаченої субсидії, то вона повертається у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом.

Таким чином, оскаржувані повідомлення про призначення житлової субсидії та про повернення житлової субсидії не створюють жодних правових наслідків для позивача, а тому не можуть порушувати її права чи інтереси.

З огляду на викладене суд дійшов висновку, що такі вимоги не підлягають розгляду як в порядку адміністративного судочинства, так і взагалі не підлягають судовому розгляду. Обраний позивачем спосіб захисту прав шляхом подання позову про визнання незаконними та скасування повідомлень про призначення житлової субсидії по особовій справі № 66172 від 19.08.2020 та про повернення житлової субсидії №453 від 19.08.2020 сам по собі не сприяє ефективному відновленню порушеного права.

За правилами пункту 1 частини першої статті 238 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Ужите в цій нормі формулювання не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства треба розуміти і трактувати так, що не підлягають розгляду за цими правилами не тільки справи, спори в яких виникають поза сферою адміністративних публічно-правових відносин, але й справи, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів, однак щодо них на рівні законодавчого положення встановлено веління, яке обмежує чи забороняє розгляд вимоги про судовий захист порушеного права через подію (явище, фактор), з настанням якої виникають відповідні для цього підстави.

Частиною першою статті 239 КАС України передбачено, що якщо провадження у справі закривається з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої статті 238 цього Кодексу, суд повинен роз`яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд таких справ.

У цій справі такої потреби немає, адже мотивами для закриття провадження у справі в частині позовних вимог стало не стільки порушення правил предметної підсудності, яке існувало на час розгляду справи, скільки виявлення обставин, які дозволяють сторонам та учасникам цього спору висловити волю і вирішити, чи бажають вони звертатися за захистом порушеного права у зв`язку з виникненням нових правовідносин.

Аналогічна правова позиція висловлена в постанові Верховного Суду від 09 червня 2021 року у справі № 583/2617/17.

Відтак, суд приходить до висновку, що наявні підстави для закриття провадження у справі в частині позовних вимог про визнання протиправним і скасування рішення Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про необхідність повернення надмірно виплачених коштів житлової субсидії (у готівковій формі), наданої ОСОБА_1 , за адресою її мешкання - АДРЕСА_1 , яке оформлене повідомленням № 453 від 19.08.2020, та про визнання протиправним і скасування рішення про відміну житлової субсидії, оформленого повідомленням про призначення житлової субсидії до особової справи №66172 від 19.08.2020 на підставі пункту 1 частини першої статті 238 КАС України.

Керуючись статтями 140, 238, 239, 241, 243, 248, 382, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Закрити провадження в адміністративній справі № 200/1745/21-а за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (ЄДРПОУ 25953617; 84333, Донецька обл. м. Краматорськ, вул. Героїв Небесної Сотні, буд. 23) в частині позовних вимог про визнання протиправним і скасування рішення Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про необхідність повернення надмірно виплачених коштів житлової субсидії (у готівковій формі), наданої ОСОБА_1 , за адресою її мешкання - АДРЕСА_1 , яке оформлене повідомленням № 453 від 19.08.2020, та про визнання протиправним і скасування рішення про відміну житлової субсидії, оформленого повідомленням про призначення житлової субсидії до особової справи №66172 від 19.08.2020.

У разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.

Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 КАС України.

Повний текст ухвали складено і підписано 30 серпня 2021 року.

Суддя С.В. Ушенко