
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 серпня 2021 року м. Київ № 826/22502/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Шулежка В.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення до товариства з обмеженою відповідальністю «Новий формат ТВ» про стягнення штрафу,
В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулась Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення (далі - позивач) з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Новий формат ТВ» (далі - відповідач), в якому просить стягнути з відповідача до Державного бюджету штраф у розмірі 36 600,90 грн. на УДКСУ у Шевченківському районі м. Києва, код ЗКПО 37995466, р/р 31115056700011 в ГУДКСУ у місті Києві, МФО 820019, поле призначення платежу: +;2659;101;;;;;; сплата штрафу за порушення умов ліцензії (НР №00169-м від 19.09.2011), без ПДВ.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ним використано всі можливі заходи з метою отримання відповідачем рішення про накладення штрафу. У свою чергу, відповідач умисно не отримував кореспонденцію Національної ради з метою невиконання рішення від 23.07.2015 №1152.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 28.09.2015 відкрито провадження у адміністративній справі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 26.10.2015 зупинено провадження у справі №826/22502/15 до набрання законної сили рішенням в адміністративній справі №826/17741/15.
В подальшому ухвалою суду від 26.10.2020 поновлено провадження у справі та подальший розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідачем надано відзив на позов, в якому останній просив у задоволенні позову відмовити, оскільки звернення до суду з позовом про стягнення штрафу є незаконним, оскільки у відповідача не виник відповідний обов`язок сплатити такий штраф в силу неотримання його керівником в законодавчо встановленому порядку відповідного рішення. Крім того, представник відповідача стверджував, що встановлення міри відповідальності телерадіоорганізацій за порушення законодавства про телебачення та радіомовлення регуляторним актом Національної ради прямо суперечить Конституції України.
Розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Відповідно до рішення від 23.07.2015 №1152 «Про стан виконання ТОВ «НОВИЙ ФОРМАТ ТВ», м. Київ, пункту 3 рішення (розпорядження) Національної ради від 18.06.2015 №811 (НР №00169-м від 19.09.2011, багатоканальна мережа МХ-5, логотип: ТОВ «НОВИЙ ФОРМАТ ТВ» емблема « 112 Україна» вирішено застосувати до ТОВ «НОВИЙ ФОРМАТ ТВ» санкцію «стягнення штрафу» у розмірі 5% від розміру ліцензійного збору, нарахованого за видачу ліцензії та зобов`язано сплатити до Державного бюджету України штраф у розмірі 36 600,90 грн. у зв`язку з невиконанням рішення (розпорядження) Національної ради від 18.06.2015 №811, а також розпорядження Національної ради, направленого ліцензіату 23 червня 2015 року вих. №16/1733, а саме: не усунуто порушення частини сьомої статті 27, частини першої статті 46 (оскільки змінено вихідні дані), частини восьмої статті 28 (оскільки формат і фактичні показники мовлення не відповідають зазначеним у ліцензії після винесення попередження та не приведено свою діяльність у відповідність до вимог чинного законодавства, що свідчить про триваючі порушення Закону України «Про телебачення і радіомовлення».
Згідно з частиною четвертою статті 7 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» (в редакції, що діяла на момент звернення позивача до суду) єдиним органом державного регулювання діяльності у сфері телебачення і радіомовлення незалежно від способу розповсюдження телерадіопрограм і передач є Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення (далі - Національна рада).
Згідно з абзацом 2 статті 13 Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення» Національна рада здійснює нагляд за дотриманням телерадіоорганізаціями та провайдерами програмної послуги вимог законодавства у галузі телерадіомовлення.
Частиною сьомою статті 27 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» встановлено, що ліцензіат зобов`язаний виконувати умови ліцензії. Національна рада контролює виконання ліцензіатами умов ліцензій, а в разі їх порушення - застосовує штрафні санкції відповідно до вимог цього Закону.
Статтею 21 Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення» встановлено, що Національна рада застосовує санкції до порушників законодавства про телебачення і радіомовлення відповідно до вимог Закону України "Про телебачення і радіомовлення".
Згідно з частиною восьмою статті 72 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» рішення про стягнення штрафу приймається: якщо після винесення попередження відповідні порушення не були усунені; якщо телерадіоорганізація за час після видачі (продовження) ліцензії вже отримала не менше трьох попереджень; якщо провайдер програмної послуги за час після сплати ним попереднього штрафу вже отримав не менше трьох попереджень.
Частиною десятою статті 72 зазначеного Закону України «Про телебачення і радіомовлення» встановлено, що розміри штрафів встановлюються Національною радою за погодженням з Кабінетом Міністрів України відповідно до вимог законодавства.
Відповідно до розмірів штрафів, які можуть накладатися на телерадіоорганізації та провайдерів програмної послуги за порушення законодавства про телебачення і радіомовлення, затверджених рішенням Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення №1542 від 08.10.2015 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 03.12.2015 за №1504/27949 встановлено, що розрахунок розмірів штрафів здійснюється відповідно до нарахованого розміру ліцензійного збору ліцензіату за видачу ліцензії, не враховуючи умов (зменшення/збільшення), що діє на момент прийняття Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення рішення про накладення штрафу, і складає 5 відсотків - за порушення інших норм цього Закону або умов ліцензії.
Згідно з частинами першою, третьою, четвертою та п`ятою статті 75 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» рішення Національної ради про застосування санкції вручається або надсилається керівнику ліцензіата. У разі застосування санкції у вигляді штрафу ліцензіат зобов`язаний сплатити штраф у тридцяти денний термін з дня отримання рішення про накладення штрафу. За кожен день прострочення сплати нараховується пеня у розмірі одного відсотка суми штрафу. У разі відмови ліцензіатом від сплати штрафу штраф стягується за рішенням суду. Суми штрафів зараховуються до Державного бюджету України. Ліцензіат зобов`язаний надати Національній раді документальне підтвердження факту сплати штрафу (копію платіжного доручення) протягом п`яти днів з моменту сплати.
Судом встановлено, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва 15.10.2019 у справі №826/17714/15, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 21.01.2020 відмовлено в задоволенні адміністративного позову «НОВИЙ ФОРМАТ ТВ» про визнання протиправним та скасування рішення від 23.07.2015 №1152 «Про стан виконання ТОВ «НОВИЙ ФОРМАТ ТВ», м. Київ, пункту 3 рішення (розпорядження) Національної ради від 18.06.2015 №811 (НР №00169-м від 19.09.2011, багатоканальна мережа МХ-5, логотип: ТОВ «НОВИЙ ФОРМАТ ТВ» емблема « 112 Україна»).
Тобто, в судовому порядку встановлено правомірність прийняття позивачем рішення 23.07.2015 №1152 про застосування до відповідача штрафу. При цьому, вказане судове рішення набрало законної сили.
З матеріалів справи вбачається, що рішення щодо сплати штрафу та усунення порушень законодавства опубліковано на офіційному сайті позивача, що є загальнодоступним.
Проте доказів, які могли б свідчити про сплату штрафу у повному обсязі на час розгляду справи відповідачем не надано.
Враховуючи встановлену в судовому порядку правомірність рішення 23.07.2015 №1152, суд доходить висновку, що позовні вимоги Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно положень статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Згідно зі статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Позивачем доведено та надано достатньо належних та допустимих доказів в підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги.
За таких обставин, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 72-77, 90, 241-246, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення (01601, м. Київ, вул. Прорізна, 2) задовольнити повністю.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Новий формат ТВ» до Державного бюджету штраф у розмірі 36 600,90 грн. на УДКСУ у Шевченківському районі м. Києва, код ЗКПО 37995466, р/р 31115056700011 в ГУДКСУ у місті Києві, МФО 820019, поле призначення платежу: +;2659;101;;;;;; сплата штрафу за порушення умов ліцензії (НР №00169-м від 19.09.2011), без ПДВ.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини першої Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції згідно з Законом України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII.
Суддя В.П. Шулежко