Рішення № 99228576, 27.08.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
27.08.2021
Номер справи
640/27320/20
Номер документу
99228576
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 серпня 2021 року м. Київ № 640/27320/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кармазіна О.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомГоловного управління ДПС у м. Києві до Непідприємницького товариства відкритого недержавного пенсійного фонду «Перший національний відкритий пенсійний фонд»простягнення заборгованості,-

В С Т А Н О В И В:

Головне управління ДПС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код ЄДР: 43141267) звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Непідприємницького товариства відкритого недержавного пенсійного фонду «Перший національний відкритий пенсійний фонд» (01023, м. Київ, вул. Первомайського, 4, код ЄДР: 33059889), в якому просить суд стягнути з усіх відкритих рахунків в банках, обслуговуючих товариство суму податкового боргу у розмірі 741 159,84 грн.

Позиція позивача.

Заявник зазначає, що відповідач перебуває на обліку в органах державної податкової служби та є платником податків за основним місцем обліку.

Відповідно до інтегрованої картки платника податків, відповідач на момент звернення до суду має заборгованість перед бюджетом у розмірі 741 159, 84., а саме:

- з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у розмірі 555 692,80 грн. зазначає, що вказана заборгованість виникла на підставі визначених сум контролюючим органом, саме податкове повідомлення - рішення від 04.09.2018 №0045861406, №0045871406№

- з військового збору у розмірі 2 027,04 грн. Вказана заборгованість виникла на підставі визначених сум контролюючим органом, а саме податкове повідомлення - рішення від 04.09.2018 № 0008784208;

- з податку на доходи фізичних у розмірі 183 440,00 грн. Вказана заборгованість виникла на підставі визначених сум контролюючим органом, а саме податкове повідомлення - рішення від 04.09.2018 №0008774208.

Зазначає також, що контролюючим органом було направлено податкову вимогу №29386-17 від 16.01.2019 року.

Посилаючись на наведені обставини та положення профільного законодавства, заявник просить стягнути суми податків до бюджету.

Позиція відповідача.

Відповідачем 20.11.2020 отримано копію ухвали про відкриття провадження у справі.

Між тим, станом на час прийняття рішення у справі відповідачем не надано відзиву на позов, як і заперечень щодо сум податків, заявлених до стягнення, а відтак, справа розглядається за наявними матеріалами справи (ч. 6 ст. 162, ч. 2 ст. 175 КАС України).

Процесуальні дії, вчинені у справі.

Ухвалою судді від 11.11.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Враховуючи положення п. 7 ч. 6 ст. 12 та п. 4 ч. 1 ст. 263 КАС України вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Встановлені судом обставини.

Так, з урахуванням наявних у матеріалах справи ППР (а.с. 23, 26, 28,30, 32), даних інтегрованої картки платника (у т.ч. залишку несплаченої пені у розмірі 42 461,74 грн. ПДВ), загальний податковий борг складає 741 159,84 грн.

Вказані ППР вручені, як вбачається із зворотного повідомлення про вручення, 12.09.2018.

16.01.2019 фіскальною службою сформована податкова вимога № 29386-17 на загальну суму 741 543,17 грн., яка направлена за адресою реєстрації відповідача.

Однак, вказана вимога повернута поштою у зв`язку з відсутністю відповідача за адресою реєстрації.

Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 66 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом, що стосується і юридичних осіб.

Згідно з положеннями ст. 36 ПК України податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Податковий обов`язок виникає у платника за кожним податком та збором.

Податковий обов`язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов`язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.

Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов`язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.

Згідно з п.38.1 38 ПК України виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк.

Між тим, відповідно до п/п. 14.1.39 ПК України «грошове зобов`язання платника податків» - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

У свою чергу, відповідно до п/п. 14.1.156. ПК України «податкове зобов`язання» - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України.

Водночас, згідно з п/п. 14.1.157. ПК України «податкове повідомлення-рішення» - письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов`язок платника податків сплатити суму грошового зобов`язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності.

В контексті останнього слід зазначити, що відповідно до п. 57.3. ПК України у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов`язання платник податків зобов`язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 робочих днів, наступних за днем такого узгодження.

У взаємозв`язку з наведеним, слід зазначити, що відповідно до п/п. 56.17.1 ПК України процедура адміністративного оскарження закінчується днем, наступним за останнім днем строку, передбаченого для подання скарги на податкове повідомлення-рішення або будь-яке інше рішення відповідного контролюючого органу у разі, коли така скарга не була подана у строк, передбачений абзацом першим пункту 56.3 цієї статті.

День закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження грошового зобов`язання платника податків, крім випадку, передбаченого підпунктом 108 1.2.2 пункту 108 1.2 статті 108 1 цього Кодексу.

Доказів оскарження чи скасування вказаних податкових повідомлень-рішень, відповідачем не надано.

Суд при цьому звертає увагу, що законність вказаних ППР не є предметом спору у даній справі та їх оцінка знаходиться поза межами компетенції суду у даній справі.

Доказів сплати визначених податкових зобов`язань, у т.ч. станом на час розгляду справи - відповідачем не надано.

Більш того, позивач звернувся із клопотанням про прискорення розгляду справи.

У зв`язку з чим, слід зазначити, що відповідно до п/п. 14.1.175. ПК України «податковий борг» - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Оскільки податкові зобов`язання за ППР не були сплачені, вони набули статусу податкового боргу, у т.ч. пеня.

Пунктом п. 59.1. ПК України встановлено, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Згідно з п. 59.3. ПК України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов`язання.

Оскільки у дному випадку податкова вимога не була вручена з незалежних від фіскального органу причин, слід зазначити, що відповідно до п. 42.2. ПК України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).

У свою чергу, відповідно до п. 42.5. ПК України у разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв`язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.

Відтак, вказана податкова вимога ППР вважається врученою відповідачу в силу закону.

Доказів оскарження чи скасування зазначеної вимоги суду не надано.

Відповідно до п. 95.1 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

В контексті наведеного слід додати, що згідно із п. 41.2 ПК України органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень.

У свою чергу, згідно з п. 95.2 ПК України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Відповідно до п.95.3 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

З матеріалів справи вбачається, що відповідачем дотримано правило п. 95.2. ПК України.

Відповідачем не надано суду доказів, які б надали суду можливість пересвідчитись у сплаті відповідачем нарахованих сум.

Наявність боргу підтверджується наданими позивачем до справи обліковими та довідковими матеріалами.

При цьому, заявлена до стягнення сума боргу включає пеню (ПДВ), якою є, відповідно до п/п. 14.1.162. ПК України, сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми податкових зобов`язань та/або на суми штрафних (фінансових) санкцій, не сплачених у встановлені законодавством строки, а також нарахована в інших випадках та порядку, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. В силу п/п. 14.1.175. ПК України пеня має статус податкового боргу.

Доказів оскарження нарахування пені суду не надано.

Враховуючи викладене, а також відсутність даних щодо сплати боргу станом на день прийняття рішення у справі, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Керуючись положеннями статей 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 139, 241 - 246, 250, 255 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва,-

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Головного управління ДПС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код ЄДР: 43141267) задовольнити повністю.

Стягнути з Непідприємницького товариства відкритого недержавного пенсійного фонду «Перший національний відкритий пенсійний фонд» (01023, м. Київ, вул. Первомайського, 4, код ЄДР: 33059889) до Державного бюджету України з усіх відкритих рахунків податковий борг у загальному розмірі 173 008,41 грн., що складається з:

555 692,80 грн. - суму податку на додану вартість (код 14010100),

2 027,04 грн. - військовий збір (код 11011000),

183 440,00 грн. - податок на доходи фізичних осіб (код 11010100).

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 КАС України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 292, 293, 295, 296 КАС України з урахуванням положень п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" КАС України.

Суддя О.А. Кармазін