Рішення № 99227072, 28.08.2021, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.08.2021
Номер справи
400/3513/20
Номер документу
99227072
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 серпня 2021 р. справа № 400/3513/20 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін, в письмовому провадженні, розглянув адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачівВійськової частини 3039 Національної гвардії України, вул. 1 - ша Госпітальна, 2, м. Миколаїв, 54039, Головного управління Національної гвардії України, вул. Народного Ополчення, 9-а, м. Київ 151, 03151,

провизнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся з позовом до Військової частини 3039 Національної гвардії України (надалі - відповідач 1, Військова частина) та Головного управління Національної гвардії України (надалі - відповідач 2, ГУ НГУ), в якому просить суд:

1) визнати протиправною бездіяльність Військової частини щодо не донарахування речового майна неотриманого позивачем під час проходження військової служби та яке підлягає грошовій компенсації, а саме: куртка і штани - 3 комплекти, шкарпетки літні - 56 пар, шкарпетки зимові - 16 пар, панама літня польова - 1 штука, рукавички зимові - 1 пара, термобілизна - 2 комплекти, черевики з високими берцями зимові - 2 пари, та не виплати їх грошової компенсації;

2) визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної гвардії України щодо не надання закупівельних цін Військовій частині, станом на 01.01.2020 року, на наступне речове майно: куртку і штани, шкарпетки літні, шкарпетки зимові, панаму літню польову, рукавички зимові, термобілизну, черевики з високими берцями зимові;

3) зобов`язати Головне управління Національної гвардії України надати Військовій частині закупівельні ціни станом на 01.01.2020 року на наступне речове майно: куртку і штани, шкарпетки літні, шкарпетки зимові, панаму літню польову, рукавички зимові, термобілизну, черевики з високими берцями зимові;

4) зобов`язати Військову частину нарахувати та виплатити позивачу грошову компенсацію за неотримане ним під час проходження військової служби речове майно, а саме: куртку і штани - 3 комплекти, шкарпетки літні - 56 пар, шкарпетки зимові - 16 пар, панаму літню польову - 1 штука, рукавички зимові - 1 пара, термобілизну - 2 комплекти, черевики з високими берцями зимові - 2 пари.

Ухвалою суду позовну заяву було залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків.

Вимоги ухвали були виконані позивачем у повному обсязі 10.09.2020 року, адміністративний позов приведений у відповідність до вимог статей 160-161 КАС України.

Суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Свої вимоги позивач обґрунтовує наявністю права на компенсацію за неотримане речове майно на підставі Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі – Закон № 2011). Розмір грошової компенсації визначено в довідці від 10.04.2020 року № 82. Позивач не погодився із зазначеною в довідці кількістю речового майна та отримав довідку від 18.05.2020 року, в якій не зазначено вартість на наступне речове майно: куртку і штани, шкарпетки літні, шкарпетки зимові, панаму літню польову, рукавички зимові, термобілизну, черевики з високими берцями зимові. Відповідач 2 порушив право позивача шляхом не надання відповідачу 1 ціни окремих номенклатурних назв речового майна, що належить позивачу до компенсації.

Військова частина подала відзив на позов (а. с. 45-46), в якому відзначила, що довідка про вартість речового майна видається на підставі закупівельних цін речового майна станом на 1 січня поточного року, розрахованих ГУ НГУ. Виплата грошової компенсації здійснюється в межах бюджетних призначень.

Позивач подав відповідь на відзив відповідача 1 (а. с. 50-51).

ГУ НГУ подано відзив на позов (а. с. 55-57), відповідно до якого окремі предмети речового майна військовими частинами не закуповувались, а тому ГУ НГУ закупівельні ціни на них не надсилались для нарахування звільненим військовослужбовцям грошової компенсації вартості за неотримане речове майно. Під час проходження військової служби рапорти (заявки) на отримання речового майна позивачем не подавались, відтак, позивач навмисно не отримував речове майно з метою отримання грошової компенсації. Військовослужбовець до проведення з ним усіх необхідних розрахунків не виключається без його згоди зі списків особового складу військової частини. Позивач про звільненні з військової служби фактично надав згоду та не заперечував на проведені з ним розрахунки.

Представники позивача та відповідача 1 подали клопотання про розгляд справи за їх відсутності, в порядку письмового провадження (а. с. 47, 49).

Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України, суд розглянув справу у письмовому провадженні.

Вирішуючи спір, суд враховує наступне.

Позивач проходив військову службу за контрактом у Військовій частині 3039 Національної гвардії України (а. с. 9-10).

Наказом командира Військової частини від 10.04.2020 року № 82 припинено контракт про проходження військової служби та виключено позивача зі списків особового складу частини (а. с. 11). У наказі вказано, що грошова компенсація за неотримане речове майно складає 37629,36 грн.

10.04.2020 року відповідачем 1 видана довідка № 308 про вартість речового майна, що належить до видачі, на загальну суму 37629,36 грн (а. с. 17).

У відповідь на адвокатський запит відповідач 1 листом від 19.05.2020 року повідомив, що грошова компенсація за неотримане речове майно позивачу виплачена не була у зв`язку з неналежним фінансуванням (а. с. 13).

До відповіді відповідачем 1 додано довідку від 18.05.2020 року № 500 про речове майно, що не було видано позивачу (а. с. 18). У довідці зазначено, зокрема, куртка і штани - 3 комплекти, шкарпетки літні - 56 пар, шкарпетки зимові - 16 пар, панама літня польова - 1 штука, рукавички зимові - 1 пара, термобілизна - 2 комплекти, черевики з високими берцями зимові - 2 пари, однак не на зазначено вартість за одиницю та загальну суму.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців визначає Закон № 2011.

Абзацом 2 ч. 1 ст. 9-1 Закону № 2011 передбачено, що речове забезпечення військовослужбовців здійснюється за нормами і в терміни, що визначаються відповідно Міністерством оборони України, у тому числі для Державної спеціальної служби транспорту, іншими центральними органами виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні військові формування, Головою Служби безпеки України, начальником Управління державної охорони України, Головою Служби зовнішньої розвідки України, Головою Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, а порядок грошової компенсації вартості за неотримане речове майно визначається Кабінетом Міністрів України.

Порядок виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майно затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.03.2016 р. № 178 (далі – Порядок № 178).

Відповідно до п. 3, 4 Порядку № 178 грошова компенсація виплачується військовослужбовцям з моменту виникнення права на отримання предметів речового майна відповідно до норм забезпечення у разі звільнення з військової служби.

Грошова компенсація виплачується військовослужбовцям за місцем військової служби за їх заявою (рапортом) на підставі наказу командира (начальника) військової частини, територіального органу, територіального підрозділу, закладу, установи, організації (далі - військова частина), а командирам (начальникам) військової частини - наказу старшого командира (начальника), у якому зазначається розмір грошової компенсації на підставі довідки про вартість речового майна, що належить до видачі, оригінал якої додається до відомості щодо виплати грошової компенсації.

Постанова № 178 не містить обмежень для виплати грошової компенсації в залежності від підстав звільнення з військової служби.

Пункт 4 розділу ІІІ Інструкції про організацію речового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України в мирний час та особливий період, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 29.04.2016 р. № 232 (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) військовослужбовці, які звільняються в запас або відставку, за їх бажанням отримують речове майно, яке не було отримане під час проходження служби, або грошову компенсацію за нього, виходячи із закупівельної вартості такого майна.

Порядок виплати грошової компенсації здійснюється відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 16 березня 2016 року № 178 "Про затвердження Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майно".

Грошова компенсація замість речового майна, що підлягає видачі, виплачується на підставі довідки про вартість речового майна, що належить до видачі, форма якої наведена у додатку до Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 березня 2016 року № 178, яка видається речовою службою військової частини, виходячи із заготівельної вартості цих предметів.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для отримання позивачем грошової компенсації вартості неотриманого речового майна, на отримання якого він мав право за час проходження військової служби відповідно до норм забезпечення. Відсутність рапорту про видачу певного речового майна під час проходження військової служби не звільняє військову частину від обов`язку виплатити при звільненні грошову компенсацію за неотримане речове майно, яке належало до видачі за нормативами.

Суд відхиляє доводи відповідача 2 щодо фактичного надання позивачем згоди при звільненні на проведені з ним розрахунки. Військовослужбовець не втрачає право на отримання грошової компенсації у разі звільнення, якщо така компенсація протиправно з ним не проведена.

Водночас, суд виходить з того, що відповідно до п. 5 Порядку № 178 довідка про вартість речового майна, що належить до видачі, видається речовою службою військової частини виходячи із закупівельної вартості такого майна, розрахованої Міноборони, МВС, Головним управлінням Національної гвардії, СБУ, Службою зовнішньої розвідки, Адміністрацією Держприкордонслужби, Адміністрацією Держспецтрансслужби, Адміністрацією Держспецзв`язку, Головним управлінням розвідки Міноборони та Управлінням державної охорони станом на 1 січня поточного року.

Отже, саме відповідач 2 уповноважений встановлювати закупівельну вартість речового майна. До складу внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України входили бази зберігання та постачання, склади недоторканого запасу, інші органи та підрозділи забезпечення, до функцій яких входило матеріально-технічне забезпечення особового складу, у тому числі, і речовим майном. З 2014 року Національна гвардія України є правонаступником установ внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України. Отже, саме у відповідача 2 знаходяться бухгалтерські документи по закупівлі чи проведеній оцінці речового майна за період з 1992 по 2017 роки.

Відповідач 2 не навів суду доказів правомірності своєї бездіяльності щодо не надання закупівельних цін відповідачу 1 станом на 01.01.2020 року на наступне речове майно: куртку і штани, шкарпетки літні, шкарпетки зимові, панаму літню польову, рукавички зимові, термобілизну, черевики з високими берцями зимові.

Таким чином, позовні вимоги до відповідача 2 слід задовольнити.

У той же час, бездіяльність Військової частини щодо не донарахування зазначеного позивачем речового майна стала наслідком не надання відповідачем 2 закупівельних цін на відповідні найменування. До надання відповідачем 2 закупівельних цін військова частина не могла нарахувати та виплатити позивачу грошову компенсацію за неотримане ним під час проходження військової служби речове майно, а саме: куртка і штани - 3 комплекти, шкарпетки літні - 56 пар, шкарпетки зимові - 16 пар, панама літня польова - 1 штука, рукавички зимові - 1 пара, термобілизна - 2 комплекти, черевики з високими берцями зимові - 2 пари. За відсутності наданих відповідачем 2 закупівельних цін, така бездіяльність відповідача 1 не є протиправною.

Отже, позовні вимоги до відповідача 1 є передчасними та задоволенню не підлягають.

Судові витрати по справі відсутні.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 287 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Військової частини 3039 Національної гвардії України (вул. 1-ша Госпітальна, 2, м. Миколаїв, 54039, ЄДРПОУ 23313925) та Головного управління Національної гвардії України (вул. Народного ополчення, 9-А, м. Київ, 03151, ЄДРПОУ 08803498) задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної гвардії України щодо не надання закупівельних цін Військовій частині 3039 Національної гвардії України, станом на 01.01.2020 року, на наступне речове майно: куртку і штани, шкарпетки літні, шкарпетки зимові, панаму літню польову, рукавички зимові, термобілизну, черевики з високими берцями зимові.

3. Зобов`язати Головне управління Національної гвардії України надати Військовій частині 3039 Національної гвардії України закупівельні ціни станом на 01.01.2020 року на наступне речове майно: куртку і штани, шкарпетки літні, шкарпетки зимові, панаму літню польову, рукавички зимові, термобілизну, черевики з високими берцями зимові.

4. У задоволенні позовних вимог до Військової частини 3039 Національної гвардії України відмовити.

5. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя А. О. Мороз