
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 380/14128/21
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
28 серпня 2021 року
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Гулкевич І.З., перевіривши матеріали позовної заяви Громадська організація “Поморянська ініціатива” до Поморянської селищної ради про скасування рішення та зобов`язання вчинити дії,-
встановив:
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява громадської організації “Поморянська ініціатива”, в якій просить:
- скасувати рішення Поморянської селищної ради Золочівського району Львівської області №355 від 21.05.2021 “Про розгляд колективного звернення жителів Поморянської ОТГ”;
- зобов`язати Поморянську селищну раду Золочівського району Львівської області розмістити адміністративний центр Поморянської об`єднаної громади відповідно до чинного законодавства, а саме до розпорядження Кабінету Міністрів України №718-р від 12.06.2020 в селищі міського типу Поморяни Золочівського району Львівської області.
Перевіривши позовну заяву та додані до неї матеріали суддя встановив, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених процесуальним законом, з огляду на наступне.
Відповідно до п.2 ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв`язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Однак, всупереч вказаної норми, позивач не вказав офіційної електронної адреси або адреси електронної пошти позивача та кожного з відповідача.
В силу ч. 1 ст. 46 КАС України, сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.
Позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб`єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду (п. 8 ч. 1 ст. 4 КАС України).
Як вбачається з адміністративного позову позивачем у справі зазначено громадську організацію “Поморянська ініціатива”.
Згідно з частинами першою, третьою статті 1 Закону України “Про громадські об`єднання” громадське об`єднання - це добровільне об`єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема, економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів. Громадська організація - це громадське об`єднання, засновниками та членами (учасниками) якого є фізичні особи.
Відомості про мету (цілі) та напрями діяльності громадського об`єднання має містити його статут (стаття 11 Закону України “Про громадські об`єднання”), а статтями 21, 22 Закону України “Про громадські об`єднання” визначені права громадських об`єднань, які утворюються в Україні, та їх взаємодія з органами державної влади та місцевого самоврядування.
Статтями 1, 21 Закону України “Про громадські об`єднання” громадським організаціям надано право звертатися у порядку, визначеному законом, до органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб з пропозиціями (зауваженнями), заявами (клопотаннями), скаргами.
При цьому, право громадських організацій на звернення до суду із відповідними позовами у розумінні пункту другого частини першої статті 21 наведеного Закону є загальною прерогативою та обмежено певними категоріями правовідносин, з якими безпосередньо пов`язана статутна діяльність громадських організацій, та законодавством, яке безпосередньо регулює відповідні правовідносини.
Відповідно до частини четвертої статті 4 Закону України “Про громадські об`єднання” громадським об`єднанням громадським об`єднанням не можуть надаватися владні повноваження, крім випадків, передбачених законом.
У Рішенні Конституційного Суду України від 28.11.2013 № 12-рп/2013 у справі за конституційним зверненням асоціації “Дім авторів музики в Україні” щодо офіційного тлумачення положень пункту 7 частини 1 статті 5 Закону України “Про судовий збір” у взаємозв`язку із положеннями пункту “г” частини 1 статті 49 Закону України “Про авторське право і суміжні права” зазначено, що громадська організація може захищати в суді особисті немайнові та майнові права як своїх членів, так і права та охоронювані законом інтереси інших осіб, які звернулися до неї за таким захистом, лише у випадках, якщо таке повноваження передбачено у її статутних документах та якщо відповідний закон визначає право громадської організації звертатися до суду за захистом прав та інтересів інших осіб.
Водночас позивачем не надано до суду статутних документів, якими було б передбачено право громадської організації звертатись до суду за захистом прав та інтересів інших осіб.
Крім того, суд акцентує увагу, що процесуальна правосуб`єктність осіб, які вправі звертатися до суду із позовними заявами в інтересах інших осіб, визначена ч. 1 ст. 53 КАС України.
Нормами ч. 1 ст. 53 КАС України передбачено, що у випадках, встановлених законом, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, державні органи, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до адміністративного суду із позовними заявами в інтересах інших осіб і брати участь у цих справах.
Відтак, зі змісту п. 8 ч. 1 ст. 4 та ч. 1 ст. 53 КАС України слідує, що громадська організація наділена правом на звернення до суду в інтересах своїх членів, проте позивачами у таких справах виступають безпосередньо самі особи, адже з метою захисту їхніх прав та інтересів громадською організацією подається позов.
Вказане узгоджується з правовою позицією Верховного Суду у справі №804/6859/16 (постанова від 07.11.2018).
В такому випадку, з метою виконання вимог п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України, громадська організація повинна в позовній заяві зазначити прізвище, ім`я та по батькові, а також іншу інформацію про осіб, які є її членами та в інтересах яких подано позов, оскільки такі особи вважаються позивачами у справі.
Однак, вказаних вимог процесуального закону Громадська організація “Поморянська ініціатива” не дотрималася.
Крім того, в порушення п.8 ч.5 ст.160 КАС України позивачем не зазначено щодо наявності у нього або іншої особи оригіналів письмових доказів, копії яких додано до позовної заяви.
Відповідно до частини 5 пункту 11 ст.160 КАС України до позовної заяви додається власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Однак, в порушення вимог вищевказаної статті позивач не зазначає у позовній заяві, чи подавав він раніше позов (позови) до цього самого відповідача з тим самим предметом та з тих самих підстав, чи ні.
Відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно з ч.10 ст.169 КАС України заяви, скарги, клопотання, визначені цим Кодексом, за подання яких передбачено сплату судового збору, залишаються судом без руху також у випадку, якщо на момент відкриття провадження за відповідною заявою, скаргою, клопотанням суд виявить, що відповідна сума судового збору не зарахована до спеціального фонду Державного бюджету України. Правила цієї частини не застосовуються до заяв про забезпечення доказів або позову.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено Законом України “Про судовий збір” від 08.07.2011 № 3674-VI (далі – Закон № 3674-VI).
Так, згідно зі ст.2 вказаного Закону, платниками судового збору є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Відповідно до ч.1 та пп. 1 п.3 ч.2 ст.4 Закону України “Про судовий збір” від 08.07.2011 №3674-VI (далі Закон №3674-VI), судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст.9 Закону України “Про судовий збір” судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України. Суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Відповідно до абз.4 ст.7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2021 рік” від 23.11.2018 №2629-VIII у 2021році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць, для працездатних осіб, станом на 01.01.2021 встановлено у розмірі – 2270,00 грн.
Так, згідно з пунктом 3 ч. 2 ст. 4 Закону №3674-VI ставка судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано юридичною особою складає 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно з абз.2 ч. 3 ст.6 Закону України № 3674-VI у разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
З позовної заяви вбачається, що позивач заявив дві вимоги немайнового характеру.
З огляду на вищевикладене розмір судового збору за подання позову у цій справі становить 4540,00 грн.(2270,00 грн.*2).
За таких обставин суд дійшов висновку, що позивачем сплачено судовий збір не в повному обсязі.
З огляду на вищезазначене позивачу необхідно надати до суду докази сплатити судового збору відповідно до кількості позовних вимог.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення.
Враховуючи викладене, суддя дійшов висновку, що позовна заява не відповідає вимогам ст. ст. 160-161 Кодексу адміністративного судочинства України, що має наслідком на підставі ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст. ст. 160, 161, 169, 248, 256, 294, п. 3 розділу VI “Прикінцеві положення” КАС України, суддя
ухвалив :
Позовну заяву Громадська організація “Поморянська ініціатива” до Поморянської селищної ради про скасування рішення та зобов`язання вчинити дії – залишити без руху.
Позивачу слід усунути недоліки позовної заяви у десятиденний строк з дня одержання цієї ухвали у такий спосіб: скерувати на поштову адресу Львівського окружного адміністративного суду (79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2) або здати в канцелярію суду заяву про усунення недоліків позовної заяви, шляхом надання належним чином оформленого та обґрунтованого адміністративного позову із визначенням учасників справи відповідно до процесуальних вимог КАС України, надання копій такого позову для всіх учасників справи, власного підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав, наданням доказів сплати судового збору відповідно до кількості заявлених позовних вимог.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та окремо не оскаржується. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Гулкевич І.З.