Рішення № 99226720, 28.08.2021, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.08.2021
Номер справи
320/5750/21
Номер документу
99226720
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 серпня 2021 року справа №320/5750/21

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дудіна С.О. розглянув у порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ТД Рибпром» до Головного управління ДПС у Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.

Суть спору: до Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «ТД Рибпром» з позовом до Головного управління ДПС у Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 05.01.2021 № 0084620706 про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) та/або пені у розмірі 500000,00 грн.

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач зазначив, що спірним податковим повідомленням-рішенням від 05.01.2021 № 0084620706 до нього застосовано штраф у сумі 500000,00 грн. за порушення вимог статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», а саме: зберігання пального без наявності ліцензії.

Позивач повідомив, що для здійснення господарської діяльності ТОВ «ТД Рибпром» придбало паливно-мастильні матеріали (бензин автомобільний А-92 Євро 5-Е5) у ТОВ «Технологічна паливна компанія», які було відвантажено безпосередньо у паливні баки риболовних суден у пункті розвантаження: Київська обл., Вишгородський р-н., с. Глібівка. При цьому позивач стверджує, що не здійснює зберігання пального, а паливні баки риболовних суден не є акцизним складом в розумінні норм чинного законодавства України.

Позивач наголосив на тому, що вимогами чинного законодавства передбачено обов`язок суб`єкта господарювання отримувати ліцензію на право зберігання пального тільки для стаціонарних ємкостей, у зв`язку з чим просить визнати протиправним та скасувати спірне податкове повідомлення-рішення.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 18.05.2021 відкрито провадження у справі, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

Головне управління ДПС у Київській області, заперечуючи проти позовних вимог, зазначило про те, що під час перевірки встановлено факт зберігання ТОВ «ТД Рибпром» пального для власного споживання за адресою: Київська обл., Вишгородський р-н., с. Глібівка, без наявності відповідної ліцензії. При цьому відповідач посилається на пояснення, надані головним бухгалтером Товариства з обмеженою відповідальністю «ТД Рибпром», щодо використання підприємством заправного модуля-резервуара місткістю 4 тони з паливно-роздавальним пістолетом.

Відповідач повідомив, що постачальником пального (бензину моторного зі вмістом свинцю 0,013 г/а) виступає ТОВ «Технологічна паливна компанія», яким в Єдиному державному реєстрі акцизних накладних в період з 01.04.2010 по дату перевірки реєструвались акцизні накладні: від 09.06.2020 № 2096 в кількості пального 2969,32 л, від 22.06.2020 № 2263 - 3951,87 л, від 15.07.2020 № 2587 - 3044,35 л, від 10.08.2020 № 2966 - 1982,66 л, від 21.08.2020 № 3185 - 2951,58 л, від 07.09.2020 № 3432 - 2939,85 л, від 21.09.2020 № 3689 - 3111,79 л та від 12.10.2020 № 4004 - 2968,27 л. Вказані операції з поставки пального підтверджуються наданими до перевірки видатковими та товарно-транспортними накладними.

Відповідач ставить під сумнів твердження позивача про те, що процес заправки риболовних суден відбувався в момент постачання палива шляхом переливу з бензовозу у каністри та подальшого його заливу у паливний бак, оскільки доказів наявності такої кількості каністр (не більше 5 літрів) суду надано не було.

У додаткових поясненнях по справі відповідач зазначив, що представниками контролюючого органу здійснювався виїзд на перевірку в головний офіс товариства, який розташований за адресою: Київська обл., Києво-Святошинський р-н., м. Вишневе, вул. Промислова, 5. Натомість виїзд за адресою: Київська обл., Вишгородський р-н., с. Глібівка (місце зберігання пального) контролюючими органами не здійснювався, оскільки висновок про використання позивачем резервуару для зберігання пального без наявності необхідної ліцензії був зроблений на підставі пояснень головного бухгалтера підприємства.

Усною ухвалою суду від 22.06.2021, постановленою без виходу до нарадчої кімнати із занесенням до протоколу судового засідання, за згодою сторін було закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті у той самий день.

Присутній у судовому засіданні 22.06.2021 представник позивача заявив клопотання про здійснення подальшого розгляду справи у порядку письмового провадження. Присутній у судовому засідання представник відповідача не заперечував проти подальшого розгляду справи у порядку письмового провадження.

Згідно з частиною третьою статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Враховуючи клопотання представника позивача, усною ухвалою суду від 22.06.2021, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, із занесенням до протоколу судового засідання, вирішено здійснювати подальший розгляд справи у порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі, суд

в с т а н о в и в:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ТД Рибпром» (ідентифікаційний код 32846847, місцезнаходження: 08132, Київська обл., Києво-Святошинський р-н., м. Вишневе, вул. Промислова, буд. 5) 26.02.2004 було зареєстровано в якості юридичної особи, про що свідчить інформація з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Головним управлінням ДПС у Київській області 17.11.2020 проведено фактичну перевірку діяльності ТОВ «ТД Рибпром» за його місцезнаходженням: 08132, Київська обл., Києво-Святошинський р-н., м. Вишневе, вул. Промислова, буд. 5.

Перевірку проведено на підставі підпункту 80.2.2 пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України згідно з наказом Головного управління ДПС у Київській області від 02.11.2020 № 1659 «Про проведення фактичних перевірок» (а.с.11).

В ході перевірки, результати якої були оформлені актом № 2767/1036/07/32846847 від 26.11.2020, встановлено факт зберігання пального для власного споживання без наявності ліцензії на право зберігання пального для власних потреб (власного споживання чи промислової переробки) за адресою: Київська область, Вишгородський район, с. Глібовка. Постачальником пального є ТОВ «Технологічна паливна компанія», яким в Єдиному державному реєстрі акцизних накладних в період з 01.04.2010 по дату перевірки реєструвались акцизні накладні: від 09.06.2020 № 2096 в кількості пального 2969,32 л, від 22.06.2020 № 2263 - 3951,87 л, від 15.07.2020 № 2587 - 3044,35 л, від 10.08.2020 № 2966 - 1982,66 л, від 21.08.2020 № 3185 - 2951,58 л, від 07.09.2020 № 3432 - 2939,85 л, від 21.09.2020 № 3689 - 3111,79 л та від 12.10.2020 № 4004 - 2968,27 л. Вказані операції з поставки пального підтверджуються наданими до перевірки видатковими та товарно-транспортними накладними.

Контролюючий орган зазначив, що згідно наданих до перевірки пояснень, отримане від постачальника пальне використовується для власних потреб для заправки рибацьких баркасів в акваторії Київського водосховища, а зберігання і заправки пального (бензин А-92) використовується заправний модуль-резервуар місткістю 4 тони РСМ з паливно-роздавальним пістолетом.

У зв`язку з цим контролюючим органом зроблено висновок про порушення ТОВ «ТД Рибпром», зокрема, положень статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», а саме: зберігання позивачем пального за відсутності ліцензії на право зберігання пального (виключно для власних потреб та промислової переробки).

Також контролюючий орган в акті перевірки зазначив, що позивачем не було подано до органу ДПС заяв та повідомлення за формою №20-ОПП про об`єкти оподаткування, місця торгівлі або об`єкти, що підлягають оподаткуванню, а саме: до перевірки надано перелік орендованих транспортних засобів в кількості 31 одиниця, по яким до органу ДПС не подано жодної заяви та повідомлення за формою №20-ОПП.

05.01.2021 відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0084620706, згідно з яким до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 500000,00 грн. за порушення статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (а.с.19-20).

Скориставшись можливістю адміністративного оскарження винесеного контролюючим органом податкового повідомлення-рішення, позивачем подано до ДПС України скаргу від 02.02.2021 № 5 (а.с.21-23), яку рішенням ДПС України від 15.04.2021 № 8559/6/99-00-06-03-02-06 було залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення від 05.01.2021 № 0084620706 - без змін (а.с.24-28).

Не погоджуючись з правомірністю прийняття відповідачем спірного податкового повідомлення-рішення, ТОВ «ТД Рибпром» звернулося до суду з позовом про визнання його протиправним та скасування, з приводу чого суд зазначає таке.

25.11.2015 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Смачненькоф» (надалі - Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ТД Рибпром» (надалі - Орендар) було укладено договір оренди транспортних засобів № 15ОС, за умовами якого орендодавець передає за плату у строкове користування, а орендар приймає у строкове платне користування аеросані-амфібія «Патруль», 2014 року випуску із загальним обємом паливного баку 135 літрів.

Відповідно до пункту 1.2 договору аеросані-амфібія «Патруль», що орендуються, повинні використовуватись орендарем виключно для здійснення промислового вилова риби.

Згідно з пунктом 1.4 договору предмети оренди вважаються переданими орендарю та повернутими після закінчення дії цього договору з моменту оформлення відповідних актів приймання-передачі, що є додатками до цього договору.

Орендна плата встановлюється в розмірі 22500 грн., у т.ч. ПДВ 3750,00 грн. за кожен місяць строку користування аеросані-амфібія «Патруль», що орендуються (пункт 3.1 договору).

Пунктом 3.2 договору визначено, що орендар сплачує орендну плату шляхом перерахування відповідної суми коштів на поточний рахунок орендодавця у строк до 20-го числа наступного місяця на підставі виставленого рахунку-фактури.

У пункті 4.1 договору зазначено, що цей договір вступає в силу з моменту його підписання сторонами та закінчується 31 грудня 2021 року (а.с.87-90).

На підставі акта передачі-приймання майна від 25.11.2015 № 1 до договору оренди транспортних засобів від 25.11.2015 № 15ОС ТОВ «Смачненькоф» було передано в тимчасове оплатне користування позивачу вказаний об`єкт (а.с.91).

01.12.2019 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Смачненькоф» (надалі - Судновласник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ТД Рибпром» (надалі - Фрахтувальник) було укладено договір фрахтування судна № 0112, за умовами якого судновласник зобов`язався надати фрахтувальнику на певний час та за обумовлену плату (фрахт) судно (риболовецький баркас), не укомплектоване екіпажем, яке належить судновласнику на праві власності для здійснення промислового вилова риби. Зокрема, у фрахтування передаються риболовні судна типу РБа-8600/РБа-9100, загальний об`єм паливного баку яких складає 135 літрів.

Перелік суден (риболовецький баркас), що передається в орендну, наведений у пункті 1.2 договору.

Відповідно до пункту 2.1 договору судно, що передається судновласником фрахтувальнику, надається для промислового вилову риби та її перевезення у межах акваторії Київського водосховища.

Згідно з пунктом 3.1 договору передача судна фрахтувальнику і прийом їх після припинення дії цього договору здійснюється за адресою: м. Вишневе, вул. Промислова, буд. 5, за актом приймання-передачі.

Пунктом 5.1 договору визначено, що ставка фрахту за місяць використання судна складає 3500,00 (три тисячі п`ятсот) грн., включаючи ПДВ 583,33 грн. за кожне судно (риболовецький баркас).

Фрахтувальник сплачує фрахт щомісячно протягом 20 календарних днів наступного дня за розрахунковим.

У пунктах 7.1-7.2 договору зазначено, що цей договір вважається укладеним і набирає чинності з моменту його підписання сторонами та скріплення печатками сторін.

Строк цього договору починає свій перебіг у момент, визначений у п. 7.1 цього договору, та закінчується 31 грудня 2021 року (а.с.70-74).

Судом встановлено, що передача позивачу в тимчасове оплатне користування вказаних об`єктів (в кількості 30 штук) була здійснена ТОВ «Смачненькоф» на підставі акта передачі-приймання майна від 01.12.2019 № 1 до договору фрахтування судна № 0112 від 01.12.2019 (а.с.75-76).

09.09.2015 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Технологічна паливна компанія» (надалі - Постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ТД Рибпром» (надалі - Покупець) було укладено договір поставки № 744, за умовами якого постачальник зобов`язався в порядку та на умовах, визначених цим договором, поставити та передати у власність покупця нафтопродукти (надалі - товар), а покупець зобов`язався в порядку та на умовах, визначених цим договором, прийняти і оплатити такий товар.

Відповідно до пункту 1.2 договору предметом поставки є товар, зазначений у додатковій угоді, яка з моменту підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів відбитками печаток сторін є невід`ємною частиною даного договору (далі - додаткова угода).

Згідно з пунктом 1.3 договору додаткова угода до договору оформляється сторонами на кожну окрему партію товару у вигляді додатка до договору поставки (є невід`ємною частиною даного договору), та містить положення щодо найменування товару, одиниці виміру, кількості, ціни за одиницю товару та суми, а також щодо базису поставки, місця поставки (відвантаження) товару та кінцевого терміну поставки товару та інші умови, обумовлені положеннями даного договору.

Товар, що є предметом даного договору, постачається в строки, визначені в додатковій угоді (пункт 3.1 договору).

У пунктах 5.1-5.2 договору зазначено, що загальна ціна цього договору визначається кількістю отриманого та оплаченого товару покупцем протягом всього строку дії договору. Вартість кожної окремої партії товару визначається постачальником в додатковій угоді та відображається в видатковій накладній.

Покупець здійснює повну 100% оплату товару протягом 1 (одного) календарного дня з моменту отримання ним товару шляхом безготівкового переказу грошових коштів на поточний рахунок постачальника, вказаний у реквізитах постачальника в даному договорі (а.с.29-34).

На виконання умов вказаного договору ТОВ «Технологічна паливна компанія» було поставлено ТОВ «ТД Рибпром» товар (бензин автомобільний А-92 Євро 5-Е5), про що між сторонами складені та підписані видаткові накладні:

- від 09.06.2020 № 1821 на суму 54870,90 грн. (у т.ч. ПДВ - 9145,15 грн.) на поставку пального в кількості 2958 літрів (а.с.35);

- від 22.06.2020 № 1968 на суму 74400,00 грн. (у т.ч. ПДВ - 12400,00 грн.) на поставку пального в кількості 4000 літрів (а.с.39);

- від 15.07.2020 № 2258 на суму 56870,00 грн. (у т.ч. ПДВ - 9478,33 грн.) на поставку пального в кількості 3025 літрів (а.с.43);

- від 10.08.2020 № 2619 на суму 39182,10 грн. (у т.ч. ПДВ - 6530,35 грн.) на поставку пального в кількості 1994 літрів (а.с.47);

- від 21.08.2020 № 2807 на суму 58568,40 грн. (у т.ч. ПДВ - 9761,40 грн.) на поставку пального в кількості 2958 літрів (а.с.51);

- від 07.09.2020 № 3036 на суму 58864,20 грн. (у т.ч. ПДВ - 9810,70 грн.) на поставку пального в кількості 2958 літрів (а.с.55);

- від 21.09.2020 № 3256 на суму 61690,00 грн. (у т.ч. ПДВ - 10281,67 грн.) на поставку пального в кількості 3100 літрів (а.с.59);

- від 12.10.2020 № 3553 на суму 60047,40 грн. (у т.ч. ПДВ - 10007,90 грн.) на поставку пального в кількості 2958 літрів (а.с.62);

- від 30.10.2020 № 3794 на суму 61526,40 грн. (у т.ч. ПДВ - 10254,40 грн.) на поставку пального в кількості 2958 літрів (а.с.66).

Перевезення товару (бензину автомобільного А-92 Євро 5-Е5) здійснювалось ТОВ «Технологічна паливна компанія» до пункту розвантаження товару: Київська обл., с. Глібівка, згідно з товарно-транспортними накладними на відпуск нафтопродуктів (нафти) від 09.06.2020 № Р1821 (а.с.36), від 22.06.2020 № Р1968 (а.с.40), від 15.07.2020 № Р2258 (а.с.44), від 10.08.2020 № Р2619 (а.с.48), від 21.08.2020 № Р2807 (а.с.52), від 07.09.2020 № Р3036 (а.с.56), від 21.09.2020 № Р3256 (а.с.60), від 12.10.2020 № Р3553 (а.с.63), від 30.10.2020 № Р3794 (а.с.67).

Як вбачається з матеріалів справи, видача паливно-мастильних матеріалів для заправки риболовних баркасів була оформлена актами видачі паливно-мастильних матеріалів (бензину марки А-92):

- від 09.06.2020, за яким було видано ПММ загальним об`ємом 2958 л (а.с.37-38);

- від 22.06.2020, за яким було видано ПММ загальним об`ємом 4000 л (а.с.41-42);

- від 15.07.2020, за яким було видано ПММ загальним об`ємом 3025 л (а.с.45-46);

- від 10.08.2020, за яким було видано ПММ загальним об`ємом 1994 л (а.с.49-50);

- від 21.08.2020, за яким було видано ПММ загальним об`ємом 2958 л (а.с.53-54);

- від 07.09.2020, за яким було видано ПММ загальним об`ємом 2958 л (а.с.57-58);

- від 21.09.2020, за яким було видано ПММ загальним об`ємом 3100 л (а.с.61);

- від 12.10.2020, за яким було видано ПММ загальним об`ємом 2958 л (а.с.64-65);

- від 30.10.2020, за яким було видано ПММ загальним об`ємом 2958 л (а.с.68-69).

Таким чином, судом встановлено, що придбаний ТОВ «ТД Рибпром» для здійснення власної господарської діяльності бензин автомобільний А-92 Євро 5-Е5 було відвантажено безпосередньо у паливні баки орендованих (фрахтованих) позивачем риболовних суден у пункті розвантаження: Київська обл., Вишгородський р-н., с. Глібівка.

При цьому суд вважає непереконливими твердження контролюючого органу про необхідність отримання позивачем ліцензії на право зберігання пального, яке ТОВ «ТД Рибпром» використовує у своїй господарській діяльності, у зв`язку з таким.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі пальним, забезпечення його високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом пального на території України врегульовані Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19.12.1995 № 481/95-ВР (далі - Закон № 481, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Згідно з приписами статті 15 Закону № 481 оптова торгівля пальним та зберігання пального здійснюються суб`єктами господарювання (у тому числі іноземними суб`єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності за наявності ліцензії.

Встановлено річну плату за ліцензії на право зберігання пального у розмірі 780 гривень.

Суб`єкти господарювання (у тому числі іноземні суб`єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензії на право оптової торгівлі пальним та зберігання пального на кожне місце оптової торгівлі пальним або кожне місце зберігання пального відповідно, а за відсутності місць оптової торгівлі пальним - одну ліцензію на право оптової торгівлі пальним за місцезнаходженням суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) або місцезнаходженням постійного представництва.

Ліцензії на право зберігання пального видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем розташування місць зберігання пального терміном на п`ять років.

Суб`єкт господарювання (у тому числі іноземний суб`єкт господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) має право зберігати пальне без отримання ліцензії на право зберігання пального в місцях виробництва пального або місцях оптової торгівлі пальним чи місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримані відповідні ліцензії.

Ліцензія на право зберігання пального не отримується на місця зберігання пального, що використовуються: підприємствами, установами та організаціями, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевого бюджету; підприємствами, установами та організаціями системи державного резерву; суб`єктами господарювання (у тому числі іноземними суб`єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) для зберігання пального, яке споживається для власних виробничо-технологічних потреб виключно на нафто- та газовидобувних майданчиках, бурових платформах і яке не реалізується через місця роздрібної торгівлі.

Суб`єкти господарювання, які здійснюють роздрібну, оптову торгівлю пальним або зберігання пального виключно у споживчій тарі до 5 літрів, ліцензію на роздрібну або оптову торгівлю пальним або ліцензію на зберігання пального не отримують.

Згідно зі статтею 17 Закону № 481 за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами, пальним та зберігання пального посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

До суб`єктів господарювання (у тому числі іноземних суб`єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі, зокрема, оптової торгівлі пальним або зберігання пального без наявності ліцензії у розмірі 500000 гривень.

Як було вказано вище, в ході проведення фактичної перевірки контролюючим органом встановлено, що ТОВ «ТД Рибпром» придбавало у ТОВ «Технологічна паливна компанія» у значних обсягах бензин автомобільний А-92 Євро 5-Е5.

Разом з тим, відповідно до статті 1 Закону № 481 під місцем зберігання пального розуміється місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для зберігання пального на праві власності або користування; під зберіганням пального - діяльність із зберігання пального (власного або отриманого від інших осіб) із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик.

Проте, з акта перевірки не вбачається, у якій ємності, чи у якій споруді/обладнанні перебувало на зберіганні пальне за адресою: Київська обл., Вишгородський р-н., с. Глібівка.

Як зазначив представник відповідача, перевірку зберігання пального було здійснено за юридичною адресою (в офісі) позивача на підставі документів, без реального встановлення факту такого зберігання, оскільки виїзд на місце зберігання пального не здійснювався, а висновок про фактичне використання позивачем резервуару для зберігання пального був зроблений на підставі пояснень головного бухгалтера підприємства та без перевірки підтвердження такого використання первинними документами.

За визначенням, наведеним у підпункті 14.1.141-1 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), пальне - нафтопродукти, скраплений газ, паливо моторне альтернативне, паливо моторне сумішеве, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, інші товари, зазначені у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу.

Відповідно до підпункту 14.1.6 пункту 14.1 статті 14 ПК України акцизний склад - це:

а) спеціально обладнані приміщення на обмеженій території (далі - приміщення), розташовані на митній території України, де під контролем постійних представників контролюючого органу розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі, а також реалізації спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів;

б) приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального.

Не є акцизним складом:

а) приміщення відокремлених підрозділів розпорядника акцизного складу, які використовуються ним виключно для пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі маркованих марками акцизного податку горілки та лікеро-горілчаних виробів, відвантажених з акцизного складу, а також для здійснення оптової та/або роздрібної торгівлі відповідно до отриманої розпорядником акцизного складу ліцензії;

б) приміщення або територія, на кожній з яких загальна місткість розташованих ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального не перевищує 200 кубічних метрів, а суб`єкт господарювання (крім платника єдиного податку четвертої групи) - власник або користувач такого приміщення або території отримує протягом календарного року пальне в обсягах, що не перевищують 1000 кубічних метрів (без урахування обсягу пального, отриманого через паливороздавальні колонки в місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано відповідні ліцензії), та використовує пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки і не здійснює операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам.

в) приміщення або територія незалежно від загальної місткості розташованих ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального, власником або користувачем яких є суб`єкт господарювання - платник єдиного податку четвертої групи, який отримує протягом календарного року пальне в обсягах, що не перевищують 10000 кубічних метрів (без урахування обсягу пального, отриманого через паливороздавальні колонки в місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано відповідні ліцензії), та використовує пальне виключно для потреб власного споживання і не здійснює операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам;

г) паливний бак як ємність для зберігання пального безпосередньо в транспортному засобі або обладнанні чи пристрої;

ґ) приміщення або територія, у тому числі платника податку, де зберігається або реалізується виключно пальне у споживчій тарі ємністю до 5 літрів включно, отримане від виробника або особи, яка здійснила його розлив у таку тару.

Згідно зі статтею 15 Закону № 481 для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів:

- документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об`єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об`єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення;

- акт вводу в експлуатацію об`єкта або акт готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об`єктів у місці виробництва пального, необхідних для виробництва та зберігання пального;

- документ, що підтверджує акредитацію випробувальної лабораторії з визначення показників якості пального, виданий уповноваженим органом, та договір з акредитованою відповідно до законодавства лабораторією (у разі відсутності власної акредитованої лабораторії);

- дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;

- технологічна документація (стандарти, регламенти, технологічні інструкції), що стосується виробництва та зберігання пального;

- технічні умови щодо виробництва пального заданої якості, які повинні відповідати вимогам технічних регламентів та національним стандартам з якості пального.

З вказаних вище положень законодавства випливає висновок, що отримувати ліцензію на право зберігання пального суб`єкт господарювання повинен тільки для стаціонарних цистерн/ємностей.

Зазначене вбачається як з визначення термінів «місце зберігання пального», «зберігання пального», так і з переліку документів, які слід надати для отримання ліцензії на право зберігання пального, адже надати такий перелік документів для пересувних ємностей та транспортних засобів неможливо, оскільки останні не є нерухомим майном та не мають чіткої прив`язки до місця (території).

Такий висновок відповідає роз`ясненню ДФС України від 15 серпня 2019 року № 3814/6/99-99-12-02-02-15/ІПК, в якому зазначено, що у розумінні Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», суб`єкту господарювання необхідно отримувати ліцензію для здійснення зберігання пального у стаціонарних цистернах/ємностях.

Таким чином, приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом зберігання пального є акцизним складом.

Водночас, наведеною вище нормою закону визначено, що не є акцизним складом, зокрема, паливний бак як ємність для зберігання пального безпосередньо в транспортному засобі або обладнанні чи пристрої.

З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що отримання позивачем пального відповідно до видаткових накладних та товарно-транспортних накладних не є доказом того, що позивач фактично зберігав отримане пальне в певних ємкостях, а не використав його у власній господарській діяльності.

Доводи податкового органу про те, що на території підприємства є ємність для пального, а тому позивач у цій ємності зберігав пальне, суд не приймає до уваги, оскільки відповідачем фактично не перевірявся ані факт зберігання пального в ємності, ані факт наявності взагалі у позивача такої ємності та перебування її на балансі підприємства.

Фактично такі твердження є лише припущеннями відповідача, яке не підтверджено відповідними доказами.

Отже, паливно-мастильні матеріали, які придбаваються позивачем для здійснення господарської діяльності, не перепродаються і не зберігаються у спеціальних визначених законом місцях для зберігання пального, а використовуються виключно для заправки наявних у позивача риболовних суден.

Водночас, зберігання залишків пального в паливних баках транспортних засобів (риболовних баркасів) не потребує отримання ліцензії на право зберігання пального у розумінні вимог Закону №481.

Таким чином, з урахуванням вимог статті 15 Закону № 481 та положень підпункту 14.1.6 пункту 14.1 статті 14 ПК України, суд дійшов висновку, що позивач не повинен був отримувати ліцензію на право зберігання пального, якщо таке пальне було завантажене у паливні баки риболовних суден, які, в свою чергу, були використані в межах здійснення господарської діяльності.

При цьому суд не приймає до уваги посилання відповідача на неподання позивачем до органу ДПС заяв та повідомлення за формою №20-ОПП про об`єкти оподаткування, місця торгівлі або об`єкти, що підлягають оподаткуванню, а саме: до перевірки надано перелік орендованих транспортних засобів в кількості 31 одиниця, по яким до органу ДПС не подано жодної заяви та повідомлення за формою №20-ОПП.

Так, суд зауважує, що неподання платником податків форми 20-ОПП або не включення до неї всіх об`єктів не може бути доказом на підтвердження факту зберігання позивачем пального без ліцензії та є лише порушенням обов`язку платника податків щодо подання заяв або документів для взяття на облік у відповідному органі ДПС, подання інформації про реєстрацію змін місцезнаходження, внесення змін до облікових даних, відповідальність за яке передбачена пунктом 117.1 статті 117 ПК України.

Цією нормою визначено, що неподання у строки та у випадках, передбачених цим Кодексом, заяв або документів для взяття на облік у відповідному контролюючому органі, реєстрації змін місцезнаходження чи внесення інших змін до своїх облікових даних, неподання виправлених документів для взяття на облік чи внесення змін, подання з помилками чи у неповному обсязі, неподання відомостей стосовно осіб, відповідальних за ведення бухгалтерського обліку та/або складення податкової звітності, відповідно до вимог встановлених цим Кодексом, тягнуть за собою накладення штрафу на самозайнятих осіб у розмірі 340 гривень, на юридичних осіб, відокремлені підрозділи юридичної особи чи юридичну особу, відповідальну за нарахування та сплату податків до бюджету під час виконання договору про спільну діяльність, - 1020 гривень.

Отже, у разі виявлення контролюючим органом факту неподання платником податків повідомлення за формою №20-ОПП він не позбавлений можливості притягнути такого платника до відповідальності за ст.117 ПК України, однак виявлення цього факту не може свідчити про зберігання платником податків пального, оскільки є недопустимим доказом

Таким чином, податкове повідомлення-рішення від 05.01.2021 № 0084620706, яким до ТОВ «ТД Рибпром» застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 500000,00 грн., прийняте Головним управлінням ДПС у Київській області без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.

Отже, вимоги позивача підлягають задоволенню повністю.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем під час розгляду справи було сплачено судовий збір у сумі 7500,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням від 05.05.2021 № 6749811, оригінал якого міститься у матеріалах справи (а.с.7).

Враховуючи задоволення позовних вимог, сума судового збору, яка підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - Головного управління ДПС у Київській області, становить 7500,00 грн.

На підставі викладеного, керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Київській області від 05.01.2021 № 0084620706.

3. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ТД Рибпром» (ідентифікаційний код: 32846847, місцезнаходження: 08132, Київська обл., Києво-Святошинський р-н., м. Вишневе, вул. Промислова, буд. 5) судовий збір у сумі 7500,00 грн. (сім тисяч п`ятсот грн. 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - Головного управління ДПС у Київській області (ідентифікаційний код 44096797, місцезнаходження: 03151, м. Київ, вул. Народного Ополчення, 5-а).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Дудін С.О.