
Справа № 591/4868/21
Провадження № 2-а/591/126/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 серпня 2021 року м. Суми
Зарічний районний суд м. Суми в складі судді Северинової А.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи справу № 591/4868/21 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України в Сумській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення про притягнення до адміністративної відповідальності, -
ВСТАНОВИВ :
У липні 2021 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України в Сумській області, у якому просить скасувати постанову начальника 4 групи іпк віпс (тип А) відділу прикордонної служби «Глухів» Сумського прикордонного загону лейтенанта Гладуна В.В. СхРУ № 068813 від 29 червня 2021 року, якою ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 1700 грн за ч. 1 ст. 204-2 КУпАП.
Позовна заява мотивована тим, що 29 червня 2021 відносно неї було винесено постанову про накладення на неї адміністративного стягнення у вигляді штрафу за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-2 КУпАП за змістом якої вона 28 червня 2021 року перетнула державний кордон України з тимчасово окупованої території України, а саме Донецької області, до Російської Федерації через закритий пункт пропуску Державного кордону «Маринівка». Зазначає, що при складанні постанови про адміністративне правопорушення за СхРУ№ 068813 від 29 червня 2021 року начальник 4 групи іпк віпс (тип А) відділу придонної служби Глухів» Сумського прикордонного загону лейтенант ОСОБА_2 не з`ясував обставини її щодо перетину державного кордону зі сторони РФ 29 червня 2021 року, не надав можливість надати пояснення щодо її дій стосовно перетину державного кордону зі сторони РФ 29 червня 2021 року, які були викликані крайньою необхідністю. Також їй не було надано можливість скористатися юридичною допомогою. Зазначає, що вона була змушена приїхати в Україну з ОРДЛО через РФ у зв`язку з необхідністю проходження медичного обстеження, тому що в неї з`явилися симптоми схожі на ГРВІ та пневмонію, так як на тимчасово окупованій території Луганської та Донецької областей неможливо отримати кваліфіковану медичну допомогу.
Вважає постанову протиправною та такою, що підлягає скасуванню у зв`язку з неповним з`ясуванням обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків фактичним обставинам справи, порушенням норм процесуального законодавства.
Ухвалою Зарічного районного суду м. Суми від 26 липня 2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
У відзиві на позову наяву відповідач заперечив проти позову. Зазначає, що на момент скоєння позивачем правопорушення пункт пропуску «Маринівка» був закритий та міжнародний рух там припинений. Позивачка не була обмежена у праві звернутися засобами електронного зв?язку на адресу адміністрації Держприкордонслужби України для отримання дозволу на в?їзд/виїзд з тимчасово окупованої території і перетнути державний кордон на тимчасово окупованій території відповідно до положень Закону України «Про прикордонний контроль». Правопорушення, вчинене позивачем, не є таким, що вчинено у стані крайньої необхідності відповідно до ст. 18 КУпАП. Позивачем не надано доказів того, що її дії були пов?язані саме з цими обставинами. Також слід зауважити, що позивачка повністю визнала свою вину у вчиненні правопорушення, про що є напис у постанові. Крім того, вона не заявляла про її бажання скористатися правовою допомогою. За таких обставин, просить відмовити у задоволенні позову.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Судом встановлено, що позивач зареєстрована у м. Донецьку (а.с. 9, 10-12), тобто, у населеному пункті, на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Відповідно до довідки від 26 травня 2017 року за № 1443-10866 ОСОБА_1 взято на облік як внутрішньо переміщену особу (а.с. 9).
Постановою від 29 червня 2021 № 068813, складеною начальником 4 групи іпк віпс (тип А) відділу придонної служби «Глухів» Сумського прикордонного загону лейтенантом Гладуном В.В., визнано ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-2 КУпАП та накладено на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1700 грн.
Зі змісту постанови вбачається, що ОСОБА_1 28 червня 2021 року в пункті пропуску «Маринівка» Шахтарського району Донецької області, який непідконтрольний органам влади України, на автомобілі (як пасажир) здійснила незаконний перетин державного кордону України, чим порушила вимоги «Порядку в?їзду, переміщення товарів на тимчасово окупованій території у Донецькій та Луганській областях і в?їзду осіб, переміщення товарів з таких територій», затвердженого Постановою КМУ №815 від 17 липня 2019 року, тобто вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 204-2 КУпАП (а.с. 7-8).
Згідно зі статтею 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з приписами статті 12 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» в`їзд осіб, переміщення товарів на тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях і виїзд осіб, переміщення товарів з таких територій здійснюються через контрольні пункти в`їзду-виїзду. Командувач об`єднаних сил у разі реальної загрози життю та здоров`ю осіб, які перетинають лінію розмежування, має право обмежити в`їзд цих осіб на тимчасово окуповані території Донецької та Луганської областей на період існування цієї загрози.
Порядок в`їзду осіб, переміщення товарів на тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях і виїзду осіб, переміщення товарів із таких територій визначаються Кабінетом Міністрів України. Перебування в районі здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях осіб, не залучених до проведення таких заходів, може тимчасово бути обмежено на період проведення таких заходів Командувачем об`єднаних сил. Законні вимоги посадових осіб, залучених до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, є обов`язковими для громадян і посадових осіб.
28 листопада 2019 року набрав чинності Порядок в`їзду осіб, переміщення товарів на тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях і виїзду осіб, переміщення товарів з таких територій, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2019 №815.
Так, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2019 року № 815 в`їзд/виїзд осіб, у тому числі транспортних засобів, за допомогою яких вони переміщуються, а також переміщення товарів на тимчасово окуповані території та з таких територій здійснюється виключно через визначені контрольні пункти відповідно до вимог цього Порядку. Контрольні пункти функціонують без вихідних, цілодобово. Пропуск осіб, транспортних засобів та товарів через такі пункти здійснюється відповідно до режиму їх функціонування, встановленого Командувачем об`єднаних сил. Контрольні пункти не призначені для перетинання державного кордону. Рух автомобільного транспорту в межах контрольованої території від контрольних пунктів до лінії розмежування та у зворотному напрямку здійснюється лише дорожніми коридорами (автомобільними). Об`їзні шляхи навколо дорожніх коридорів (автомобільних та на залізничному транспорті) за рішенням Командувача об`єднаних сил ліквідуються (перекриваються).
За рішенням Командувача об`єднаних сил у районі здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях у випадках, передбачених законодавством, можуть встановлюватися додаткові обмеження та/або заборони переміщення осіб, не залучених до проведення таких заходів, транспортних засобів та товарів. Виконання законних вимог уповноважених службових осіб військових формувань, правоохоронних та інших державних органів, яких залучено до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях та які здійснюють контроль в`їзду/виїзду, є обов`язковим для всіх осіб, які в`їжджають на тимчасово окуповані території та виїжджають з таких територій.
Таким чином, відповідно до пункту 3 вказаного Порядку в`їзд/виїзд осіб, у тому числі транспортних засобів, за допомогою яких вони переміщуються, а також переміщення товарів на тимчасово окуповані території та з таких територій здійснюється виключно через визначені контрольні пункти відповідно до вимог цього Порядку. Поза визначеними контрольними пунктами в`їзду/виїзду переміщення через лінію розмежування осіб, транспортних засобів та товарів заборонено.
Розпорядженням від 18.02.2015 № 106-р «Про закриття пунктів пропуску через державний кордон» Кабінет Міністрів України закрив 23 пункти пропуску, з яких 1 міжнародний, 4 міждержавних та 18 місцевих на кордоні з Російською Федерацією, зокрема, дані рішення стосуються пунктів пропуску (пунктів контролю) «Маринівка», «Новоазовськ», «Успенка», «Іловайськ», «Квашине», «Донецьк», «Должанський», «Червона Могила», «Ізварине», «Красна Талівка», «Юганівка», «Герасимівка», « ІНФОРМАЦІЯ_1 », « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».
Частиною першою статті 204-2 КУпАП визначено, що порушення порядку в`їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї тягне за собою накладення штрафу від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до частини першої статті 222-1 КУпАП органи Державної прикордонної служби України розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов`язані з порушенням прикордонного режиму, режиму в пунктах пропуску через державний кордон України або режимних правил у контрольних пунктах в`їзду - виїзду, порушенням іноземцями та особами без громадянства правил перебування в Україні і транзитного проїзду через її територію, невиконанням рішення про заборону в`їзду в Україну, порушенням порядку в`їзду на тимчасово окуповану територію України або виїзду з неї, а також з порушенням порядку в`їзду до району проведення антитерористичної операції або виїзду з нього (стаття 202, частина друга статті 203, стаття 203-1 (щодо порушень, виявлених у пункті пропуску (пункті контролю) через державний кордон України, контрольному пункті в`їзду-виїзду або контрольованому прикордонному районі), статті 204-2, 204-4).
Від імені органів Державної прикордонної служби України розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право:
- начальники органів охорони державного кордону та Морської охорони Державної прикордонної служби України та їх заступники;
- інші посадові особи, уповноважені керівником центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону України.
Уповноважені посадові особи органів Державної прикордонної служби України можуть стягувати накладені ними штрафи незалежно від їх розміру в пунктах пропуску (пунктах контролю) через державний кордон, контрольних пунктах в`їзду-виїзду та місцях їх дислокації виключно за допомогою безготівкових платіжних терміналів.
За нормами статті 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Таким чином, фактичні дані, на основі яких встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи у його вчиненні та інші обставини, встановлюються, зокрема, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, іншими визначеними законодавством доказами.
З матеріалів справи вбачається, що позивач не заперечує факт перетину кордону з порушенням вимог законодавства. Разом з тим, зазначає, що порушення було вчинено нею в стані крайньої необхідності, оскільки їй необхідно було пройти медичне обстеження та курс лікування.
Так, відповідно до статті 18 КУпАП не є адміністративним правопорушенням дія, яка хоч і передбачена цим Кодексом або іншими законами, що встановлюють відповідальність за адміністративні правопорушення, але вчинена в стані крайньої необхідності, тобто для усунення небезпеки, яка загрожує державному або громадському порядку, власності, правам і свободам громадян, установленому порядку управління, якщо ця небезпека за даних обставин не могла бути усунута іншими засобами і якщо заподіяна шкода є менш значною, ніж відвернена шкода.
Разом у тим, позивач не додала жодного належного і допустимого доказу для підтвердження обставин того, що вчинення нею адміністративного правопорушення було обумовлено саме необхідністю проходження медичного обстеження та курсу лікування, як і не надала докази про те, що вона після порушення нею правил перетину державного кордону звернулася за медичною допомогою, медичним обстеженням та лікуванням.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позивачем не доведено належними і допустимими доказами стан крайньої необхідності в розумінні статті 18 КУпАП.
Крім того, суд звертає увагу на те, що позивачка повністю визнала свою вину та щиро розкаялася, про що в оскаржуваній постанові міститься її підпис (а.с. 7-8).
Що стосується доводів позивача про те, що їй не було надано правову допомогу, то суд звертає увагу на те, що на час складання оскаржуваної постанови позивачка не висловлювала бажання скористатися такою допомогою.
За таких обставин, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 72-79, 90, 241-246, 286 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 до Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України в Сумській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення про притягнення до адміністративної відповідальності.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Другого апеляційного адміністративного суду через Зарічний районний суд м. Суми протягом десяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач: Сумський прикордонний загін Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України, місцезнаходження: пров. Громадянський, буд. 6, м. Суми, 40030, код ЄДРПОУ 14321759.
Повне судове рішення складено 28 серпня 2021 року.
Суддя А.С. Северинова