Постанова № 99225547, 27.08.2021, Доброславський районний суд Одеської області (до 25.04.2025 - Комінтернівський районний суд Одеської області)

Дата ухвалення
27.08.2021
Номер справи
504/2910/21
Номер документу
99225547
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 504/2910/21

Номер провадження 3/504/1438/21

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27.08.2021смт.Доброслав

Суддя Комінтернівського районного суду Одеської області А.В. Якимів, вивчивши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 (дата народження, місце проживання, інші анкетні дані у протоколі про адміністративне правопорушення не зазначені), що надійшли від Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків за ч.1 ст. 163-1 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

до Комінтернівського районного суду Одеської області надійшли зазначені матеріали.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 11.08.2021 року, що складений головним державним ревізором-інспектором відділу податкового адміністрування підприємств інфраструктури водного транспорту та енергетики, за результатами камеральної перевірки ТОВ «М.В. Карго» (код ЄДРПОУ 32834564) встановлено адміністративне правопорушення, вчинене бухгалтером ТОВ «М.В. Карго» ОСОБА_1 , яке полягає у неподанні до контролюючого органу аудиторського висновку в термін до 10 червня 2021 року, чим порушено абз. 4 п. 46.2 ст. 46 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. N 2755- VI із змінами та доповненнями.

Відповідно дост. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує в тому числі питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи витребувано необхідні додаткові матеріали.

Дослідивши дані протоколу про адміністративне правопорушення від 11.08.2021 року за ст. 163-1 ч. 1 КУпАП, а також додані до нього матеріали, суд вважає, що такі, необхідно повернути на доопрацювання, для належного оформлення, із наступних підстав.

Статтею 256 КУпАП визначено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Відповідно до ч. 2, ч. 3 ст. 256 КУпАП протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.

Відповідно до п.п. 7-10 розділу ІІ Інструкції з оформлення органами доходів і зборів матеріалів матеріалів про адміністративні правопорушення, що затверджена наказом від 02.07.2016 № 566 Міністерства фінансів України та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 27 липня 2016 р.за № 1046/29176 (далі Інструкція), особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право надати пояснення і зауваження щодо змісту Протоколу Пояснення та зауваження за суттю вчиненого правопорушення вносяться до Протоколу і засвідчуються підписом особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Пояснення та зауваження можуть додаватися до Протоколу окремо, про що у Протоколі робиться запис. При складанні Протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз`яснюються її права й обов`язки, передбачені статтею 63 Конституції України та статтею 268 КУпАП, про що робиться відмітка у Протоколі. Про ознайомлення із Протоколом особа щодо якої він складений, ставить у протоколі свій підпис. У разі відмови поставити підпис про це робиться відповідний запис у протоколі, який засвідчується підписом посадової особи органу доходів і зборів. Протокол складається у двох примірниках, що підписується посадовою особою, яка склала Протокол, особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, а також свідками і понятими, якщо такі є. У разі відмови особи, щодо якої складається Протокол, від підписання Протоколу посадова особа органу доходів і зборів робить про це відповідний запис, який засвідчує своїм підписом та підписами свідків у разі їх наявності. Особа, щодо якої складається Протокол, має право письмово викласти підстави своєї відмови від підписання Протоколу, які додаються до Протоколу окремо, про що робиться запис у Протоколі.

Обов`язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності за вчинення нею адміністративного правопорушення, є наявність достовірних відомостей про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення).

В порушення зазначених вимо ст. 256 ч. 1 КУпАП в протоколі від 11.08.2021 року, не вказано: дату народження, громадянство, адресу місця проживання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, що унеможливлює суду здійснити її виклик в судове засідання. Протокол від 11.08.2021 року, в порушення зазначених вимог ст. 256 КУпАП, не підписаний особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, у ньому відсутній запис про відмову особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, відсутні дані про надання пояснень особою чи відмову від надання таких.

Крім того, із протоколу про адміністративне правопорушення від 11.08.2021 року вбачається, що адміністративне правопорушення вчинене гр. ОСОБА_1 , як бухгалтером ТОВ «М.В. Карго». Разом з тим, до матеріалів справи не долучено жодних підтверджуючих документів того, що ОСОБА_1 займає зазначену посаду та чи взагалі є працівником цього товариства, разом з тим і суб`єктом відповідальності.

З матеріалів справи, також вбачається, що протокол про адміністративне правопорушення від 11.08.2021 року складений за відсутності ОСОБА_1 .

Відповідно до ст. 254 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності. Пунктом розділу II Інструкції передбачено, що у разі неможливості складання Протоколу за місцем вчинення адміністративного правопорушення Протокол складається в органі доходів і зборів. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, запрошується до органу доходів і зборів для складання та підписання Протоколу. У запрошенні зазначаються дата, час та місце складання Протоколу. Запрошення вважається належним чином врученим, якщо воно надіслано за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручено особисто такій особі. У разі неявки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у визначений у запрошенні час складається акт довільної форми, який засвідчує факт такої неявки. Акт підписується не менш як трьома посадовими особами контролюючого органу та реєструється у журналі реєстрації актів, що засвідчують факт неявки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

З аналізу наведених положень законодавства випливає, що протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, якщо ж особу неможливо виявити протокол складається в органі доходів і зборів, при цьому особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, запрошується до органу доходів і зборів належним чином. У разі неявки такої особи складається акт, який засвідчує факт такої неявки.

Так, в матеріалах справи наявний акт про результати камеральної перевірки своєчасності подання аудиторського звіту разом з річною фінансовою звітністю відповідно до п. 46.2 ст. 46 ПК України від 09.08.2021 N 252/34-00-04-02-02/32834664, в якому йдеться про те, що перевірка проводилась без відома та участі посадових осіб ТОВ «М.В. Карго», зазначений акт не підписаний посадовими особами ТОВ «М.В. Карго», останні не ознайомлені з можливістю надати зауваження та оскаржити рішення посадових осіб державної податкової служби. В матеріалах справи відсутні відомості, які б свідчили про те, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, була повідомлена про факт складення протоколу та акту перевірки, копії квитанцій про відправлення поштової кореспонденції такими не є оскільки, не доводять отримання будь-яких документів.

Як роз`яснено в п.12 Постанови Пленуму ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17.10.2014 за №11, норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.

За таких обставин, вважаю, що матеріали, які надійшли з Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП слід повернути для виконання вимог ст. 256 КУпАП.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 256, 276, 278 КУпАП суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

матеріали, які надійшли з Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП повернути для доопрацювання до Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя А. В. Якимів