
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Вн. №27/408
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 серпня 2021 року м. Київ № 640/12431/21
за позовомМіністерства оборони України до Міністерства юстиції України в особі Департаменту державної виконавчої служби провизнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити діїСуддя О.В.Головань
Обставини справи:
Міністерство оборони України звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про визнання незаконними дії державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Берегових В.С. та скасування постанови Відділу ДВС, в рамках виконавчого провадження (ВП № 63855072) про накладання штрафу у розмірі 5100.00 грн. від 15.04.2021.
Ухвалою суду від 19.07.2021 р. відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження за наявними у справі матеріалами без виклику сторін.
Відзиву на позов не надано.
Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 29.01.2020 р. у справі №640/21661/19, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 30.06.2020 р., адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства оборони України задоволено -
визнано протиправною бездіяльність Міністерства оборони України щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 грошової компенсації відпустки як постраждалому внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС з 2014 по 2019 роки, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби 06.09.2019;
зобов`язано Міністерство оборони України (ідентифікаційний код 00034022, місцезнаходження: 03168, м. Київ, пр-т. Повітрофлотський, буд. 6) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) грошову компенсацію за відпустку як постраждалому внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС з 2014 по 2019 рік, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби 06.09.2019.
03.11.2020 р. на виконання судового рішення видано виконавчий лист.
08.12.2020 р. державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України відкрито виконавче провадження ВП №63855072 з примусового виконання виконавчого листа про зобов`язання Міністерство оборони України (ідентифікаційний код 00034022, місцезнаходження: 03168, м. Київ, пр-т. Повітрофлотський, буд. 6) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) грошову компенсацію за відпустку як постраждалому внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС з 2014 по 2019 рік, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби 06.09.2019.
09.02.2021 р. Міністерство юстиції України звернулося до суду з заявою про роз`яснення рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.01.2020 у справі № 640/21661/19, у якому просить роз`яснити рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.01.2020 з огляду на те, що Міністерство соціальної політики відмовило Міністерству оборони України у відшкодуванні витрат, пов`язаних з виплатою грошової компенсації ОСОБА_1 за відпустку як постраждалому внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС з 2014 по 2019 рік.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 03.03.2021 р. в задоволенні заяви відмовлено.
15.04.2021 р. державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України у ВП №63855072 винесено постанову про накладення штрафу на позивача як боржника у виконавчому провадженні у розмірі 5 100 грн. в порядку ст. 63, 75 Закону України "Про виконавче провадження".
Позивач - Міністерство оборони України - вважає вказану постанову протиправною та просить її скасувати з таких підстав.
Позивач зазначає, що кошти на здійснення видатків пов`язаних з виплатою пільг та компенсацій відповідно до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачені державним бюджетом на 2020 та 2021 роки за КПКВ 2501200 "Соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та виділенні в розпорядження Управлінню соціального захисту населення Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації, якому затверджені встановленим порядком кошториси на 2020 та 2021 роки. Крім того, зазначені витрати передбачені паспортом бюджетної програми 2501200 "Соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Паспортом бюджетної програми КПКВ 2101020 "Забезпечення діяльності Збройних Сил України та підготовка військ" на 2020 та 2021 роки не передбачено видатків на виплату грошових компенсацій за відпустку як постраждалим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.
Отже, виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.01.2020 № 640/21661/19 та рішення Шостого апеляційного адміністративного суду міста Києва від 01.07.2020 № 620/21661/19 можливе за рахунок коштів, які виділені Управлінню соціального захисту населення Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації за КПКВ 2501200 "Соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Позивачем 23.07.2020 року на виконання даних рішень був наданий розрахунок видатків, пов`язаних із виплатою компенсацій та допомоги і надання пільг, відповідно до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" до Управління соціального захисту населення Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації щодо відшкодування витрат на виплату ОСОБА_1 грошової компенсації за відпустку як постраждалому внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС з 2014 по 2019 рік.
Управління соціального захисту населення Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації листом від 06.08.2020 № 108/26-5329/33 відмовило Міністерству оборони України у відшкодуванні витрат згідно з визначеним рішенням суду
Також позивач листом від 28.08.2020 № 220/5189 звернулося до Міністерства соціальної політики України про надання роз`яснення щодо виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.01.2020 р. № 640/21661/19 та рішення Шостого апеляційного адміністративного суду міста Києва від 01.07.2020 р. №620/21661/19.
Міністерство соціальної політики України листом від 28.08.2020 р. № 220/5189 чіткого роз`яснення щодо виконання даних рішень не надало.
Позивачем 26.01.2021 р. повторно на виконання даних рішень був наданий розрахунок видатків, пов`язаних із виплатою компенсацій та допомоги і надання пільг, відповідно до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" до Управління соціального захисту населення Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації щодо відшкодування витрат на виплату ОСОБА_1 грошової компенсації за відпустку як постраждалому внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС з 2014 по 2019 рік, проте, кошти на вказані видатки не виділено.
Таким чином, позивачем вжито всіх можливих заходів для виконання судового рішення, і воно не виконано з незалежних від позивача причин.
Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до часткового задоволення з таких підстав.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Позовну заяву може бути подано до суду: 1) у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
В даному випадку оскаржувана постанова про накладення штрафу у виконавчому провадженні №63855072 у розмірі 5 100 грн. винесена 15.04.2021 р., отримана позивачем 21.04.2021 р. згідно відмітки вхідної кореспонденції на супровідному листі; позов подано до суду 30.04.2021 р., в межах передбаченого десятиденного строку.
Щодо позовних вимог по суті суд зазначає наступне.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 63, ч. 1 ст. 75 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 р. №1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
У разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.
Для накладення штрафу згідно вказаних положень необхідний факт невиконання судового рішення та неповажні причини такого невиконання.
В даному випадку такі підстави відсутні, а саме.
Згідно з матеріалами справи позивачем після ухвалення постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 30.06.2020 р. у справі №640/21661/19, до відкриття виконавчого провадження ВП №63855072 постановою державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України відкрито виконавче провадження від 08.12.2020 р., вживалися заходи для фактичного виконання судового рішення, а саме.
Позивачем виконано судове рішення в частині нарахування ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) грошової компенсації за відпустку як постраждалому внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС з 2014 по 2019 рік, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби 06.09.2019, що підтверджується наданими копіями розрахунку видатків та грошового забезпечення ОСОБА_1 , доданими до листа Міністерства оборони України від 21.07.2020 р. №220/4269.
В той же час, фактична виплата нарахованих коштів здійснюється в порядку, передбаченому Бюджетним кодексом України, оскільки Міністерство оборони України є бюджетною установою.
Відповідно до ст. 3 та 23 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 р. № 2456-VI бюджетні кошти використовуються в межах наявних бюджетних призначень відповідно до затвердженого Державного бюджету на певний бюджетних період, який становить один календарний рік, що починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року.
Згідно з ч. 1 та 2 ст. 23 Бюджетного Кодексу України будь-які зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, яке встановлюється Законом про Державний бюджет України.
Також відповідно до ч. 1 ст. 48 Бюджетного Кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть зобов`язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, враховуючи необхідність виконання бюджетних зобов`язань минулих років, узятих на облік органами Казначейства України.
Відповідно до ч. 5-7 ст. 48 та 49 Бюджетного Кодексу України Казначейство України здійснює реєстрацію та облік бюджетних зобов`язань розпорядників бюджетних коштів і відображає їх у звітності про виконання бюджету. При реєстрації та обліку бюджетних зобов`язань здійснюється перевірка відповідності напрямів витрачання бюджетних коштів бюджетному асигнуванню, паспорту бюджетної програми.
Бюджетні зобов`язання щодо виплати субсидій, допомоги, пільг з оплати спожитих житлово-комунальних послуг та послуг зв`язку (в частині абонентної плати за користування квартирним телефоном), компенсацій громадянам з бюджету, на що згідно із законами України мають право відповідні категорії громадян, обліковуються Казначейством України незалежно від визначених на цю мету бюджетних призначень.
Порядок здійснення реєстрації та обліку бюджетних зобов`язань розпорядників бюджетних коштів визначається Міністерством фінансів України.
Кошти на здійснення видатків пов`язаних з виплатою пільг та компенсацій відповідно до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачені державним бюджетом на 2020 та 2021 роки за КПКВ 2501200 "Соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та виділенні в розпорядження Управлінню соціального захисту населення Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації, якому затверджені встановленим порядком кошториси на 2020 та 2021 роки. Крім того, зазначені витрати передбачені паспортом бюджетної програми 2501200 "Соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
П. 5 Порядком використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов`язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.09.2005 року № 936 визначено, що соціальні виплати, передбачені підпунктом 9 пункту 4 цього ж Порядку: оплата додаткової відпустки громадянам строком 14 робочих днів (16 календарних днів) відповідно до пункту 22 частини першої статті 20, пункту 1 частини першої статті 21, пункту 3 частини третьої статті 30 Закону, проводяться за місцем основної роботи (служби) громадян підприємствами, установами, організаціями, військовими частинами, фізичними особами - підприємцями відповідно до розрахункових даних, поданих до уповноваженого органу за формою, затвердженою Міністерством соціальної політики України.
Оскільки паспортом бюджетної програми КПКВ 2101020 "Забезпечення діяльності Збройних Сил України та підготовка військ" на 2020 та 2021 роки не передбачено видатків на виплату грошових компенсацій за відпустку як постраждалим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.01.2020 р. № 640/21661/19 № 620/21661/19 може бути здійснене за рахунок коштів, які виділені Управлінню соціального захисту населення Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації за КПКВ 2501200 "Соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Позивач, здійснивши нарахування ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) грошової компенсації за відпустку як постраждалому внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС з 2014 по 2019 рік, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби 06.09.2019, починаючи з липня 2020 р., звертався до Управління соціального захисту населення Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації щодо фінансування відповідних рахунків, що підтверджується доданими до матеріалів справи листами від 21.07.2020 р. №220/4269 (на адресу Управління соціального захисту населення Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації), від 28.08.2020 р. №220/5189 (на адресу Міністерства соціальної політики України).
Проте, надані позивачем документи до виконання прийняті не були, про що свідчать копії листа від 06.08.2020 р. за №108/260-5329/33 та листа Мінсоцполітики (без реквізитів), в яких міститься посилання на порушення Порядку №936 щодо своєчасності подання розрахункових документів (до 25 числа місяця, за який здійснюється нарахування), що дотримати було неможливо у зв`язку зі здійсненням нарахувань за попередній період на виконання судового рішення.
З врахуванням викладеного у позивача наявні поважні причини невиконання судового рішення в частині фактичної виплати нарахованих коштів.
В той же час, у оскаржуваній постанові відсутні висновки органу стягнення, з яких він дійшов до висновку про те, що вжиті позивачем заходи не свідчать про поважність причин невиконання судового рішення, зокрема, які ще заходи позивач міг вжити для фактичного виконання рішення.
Згідно з нормами ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З врахуванням викладеного у суду наявні підстави для висновку про порушення відповідачем вказаних принципів під час винесення оскаржуваної постанови.
В той же час, суд зазначає, що питання відповідності законодавству дій органу стягнення при винесенні оскаржуваної постанови охоплюється позовною вимогою про визнання протиправною та скасування оскаржуваної постанови і окремого відображення в резолютивній частині рішення не потребує.
На підставі вищевикладеного, ст. 241-246, 255, 257-262, 287, 293, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ :
1. Позовні вимоги задовольнити частково.
2. Визнати протиправною та скасувати постанову Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України ВП № 63855072 про накладання штрафу від 15.04.2021.
3. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
4. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
5. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Головань
Повний текст рішення
виготовлено і підписано 26.08.2021 р.