
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Вн. №27/26
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 серпня 2021 року м. Київ № 640/25303/19
за позовомПівнічного офісу Державної аудиторської служби України до Державного підприємства "ЗАВОД 410 ЦА" прозобов`язати вчинити діїСуддя О.В.Головань
Обставини справи:
Північний офіс Держаудитслужби звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державного підприємства "ЗАВОД 410 ЦА" про зобов`язання відповідача виконати п.п. 2.1 вимоги Північного офісу Держаудитслужби від 07.08.2019 №26-09-14-14/6666-2019 шляхом проведення претензійно-позовної роботи щодо відшкодування збитків у сумі 1110,00 тис. грн. з наданням копій підтверджуючих документів, завірених у відповідності до вимог чинного законодавства.
Ухвалою суду від 09.01.2020 року відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Відзиву на позов не надано.
Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -
ВСТАНОВИВ:
За результатами проведення Північним офісом Держаудитслужби ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності ДП "ЗАВОД 410 ЦА" за період з 01 березня 2016 року по 01 квітня 2019 року складено акт ревізії від 05 липня 2019 року №09-30/432.
На підставі акта ревізії Північний офіс Держаудитслужби склав вимогу від 07 серпня 2019 року №26-09-14-14/6666-2019 "Щодо усунення порушень законодавства", відповідно до якої встановлено наступні порушення:
вимог статті 45 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", а саме: підприємством протягом 30 днів з дня опублікування відомостей про відкликання банківської ліцензії на своєму офіційному сайті, а також у газеті "Голос України" (29.07.2014 року) не подано вимоги щодо включення до реєстру акцептованих вимог кредиторів ПАТ КБ "Інтербанк", внаслідок чого втрачено активів у вигляді акцій вказаного банку на загальну суму 1 110,0 тис. грн., чим завдано матеріальної шкоди (збитків) ДП "ЗАВОД 410 ЦА" на вказану суму, у зв`язку з чим: визначити винну особу та здійснити відповідні заходи щодо відшкодування збитків, не допускати зазначеного порушення в подальшому та дотримуватись вимог чинного законодавства;
пункту 6 Порядку списання об`єктів державної власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку списання об`єктів державної власності" від 08 листопада 2007 року №1314, а саме: при відсутності дозволу органу управління - ДК "Укроборонпром", ДП "ЗАВОД 410 ЦА" 30 листопада 2017 року виключено зі списку зі складу активів об`єкти незавершених капітальних інвестицій балансовою вартістю 350,9 тис. грн., що призвело до втрати майна, та відповідно до частини 2 статті 224 та частини 1 статті 255 Господарського кодексу України від 16 січня 2003 року №436 - ІV, є збитками, заподіяними підприємству, у зв`язку з чим: забезпечити поновлення первинних документів по об`єктах незавершених капітальних інвестицій балансовою вартістю 350,9 тис. грн. з подальшим направленням їх на погодження органу управління відповідно до Порядку списання об`єктів державної власності, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку списання об`єктів державної власності" від 08 листопада 2007 року №1314;
частини 7 статі 65 від 16 січня 2003 року №436 - ІV, абзацу 1 статті 5 та статті 9 Закону України "Про колективні договори і угоди" від 01 липня 1993 року №996-XVІ, а саме: підприємством не проведено зменшення корисності активів на основні засоби, які знаходяться на неконтрольованій Україною території АР Крим (Адміністративна будівля в Ялті), яке в подальшому призвело до внесення неправдивих даних та викривлення фінансової звітності форми 1 "Баланс" у рядку 1010 за 2017, 2018 рік І квартал 2019 року на загальну суму 10,86 тис. грн., у зв`язку з чим: забезпечити на дату річного балансу оцінку негативного впливу змін у економічному і правовому середовищі, у якому діє підприємство та визнати суми втрат від зменшення корисності щодо основних засобів, які знаходяться на тимчасово окупованій території АРК Крим (Адміністративна будівля в Ялті), а також відобразити вказану операцію в фінансовій звітності підприємства.
Вказано, що вичерпну інформацію про вжиті заходи щодо недопущення порушень в подальшому разом із завіреними копіями, розпорядчих та інших документів надати до Північного офісу Держаудитслужби в термін до 11 вересня2019 року.
Зазначена вимога від 07 серпня 2019 року №26-09-14-14/6666-2019 "Щодо усунення порушень законодавства" винесена відповідачем на наслідком проведення ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності ДП 2ЗАВОД 410 ЦА" за період з 01 березня 2016 року по 01 квітня 2019 року, за результатами якої складено акт ревізії від 05 липня 2019 року №09-30/432.
Не погоджуючись із вказаним актом, позивачем подано відповідні заперечення (зауваження) на акт від 05 липня 2019 року №09-30/432, за результатом розгляду яких, відповідачем складено висновок на заперечення (зауваження) до акта ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності ДП "ЗАВОД 410 ЦА" за період з 01 березня 2016 року по 01 квітня 2019 року, від 05 липня 2019 року №09-30/432, яким не прийнято заперечення позивача в частині висновків щодо прийняття неефективних управлінських рішень при отриманні юридичних послуг, а саме сплата за надані юридичні послуги 76 000,00 грн., які в 4,75 рази перевищують суму позову (який дорівнює 159 994,04 грн.) або на 600 005,96 грн. більше.
Північний офіс Держаудитслужби розглянув заперечення, на які надано обґрунтовані висновки, надіслані на адресу Заводу 410 ЦА листом від 02.08.2019 № 26-09-14-14/6587- 2019.
ДП "ЗАВОД 410 ЦА" листами від 11.09.2019 № 1.3-3314/1 (вх. 14-3251-2019 від 23.09.2019) та від 25.09.2019 № 1.3-3473 (вх. № 14-3280-2019 від 25.09.2019) проінформував Північний офіс Держаудитслужби про усунення виявлених ревізією порушень законодавства, викладених в акті ревізії.
Позивач - Північний офіс Держаудитслужби - звернувся до суду з позовом про зобов`язання виконати п.п. 2.1 вимоги Північного офісу Держаудитслужби від 07.08.2019 №26-09-14-14/6666-2019 шляхом проведення претензійно-позовної роботи щодо відшкодування збитків у сумі 1110,00 тис. грн. з наданням копій підтверджуючих документів, завірених у відповідності до вимог чинного законодавства, оскільки доказів добровільного виконання вказаної вимоги не надано.
Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення з таких підстав.
Під час розгляду справи встановлено, що за наслідками розгляду позовної заяви ДП "ЗАВОД 410 ЦА" до Північного офісу Держаудитслужби про визнання необґрунтованою, та скасування вимоги в частині здійснення відповідних заходів щодо відшкодування збитків за неподання вимоги щодо включення до реєстру акцептованих вимог кредиторів ПАТ КБ "Інтербанк", внаслідок чого втрачено активів у вигляді акцій вказаного банку на загальну суму 1 110,00 грн., зазначену в акті ревізії Північного офісу Держаудитслужби від 05 липня 2019 року №09-30/432; визнання необґрунтованим та таким, що не має свого фактичного відображення, висновок ревізії Північного офісу Держаудитслужби від 05 липня 2019 року №09-30/432 в частині прийняття неефективних управлінських рішень, внаслідок яких Заводом сплачено за надані юридичні послуги 76 000,00 грн., які в 4,75 рази перевищують суму позову (який дорівнює 159 994,04 грн.) або на 600 005,96 грн. більше, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 26.01.2021 р. у справі №640/22855/19 в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Рішення набуло законної сили 26.02.2021 р.
Суд враховує висновки суду по вказаній справі в порядку ч. 4 ст. 78 КАС України.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" від 26.01.1993 р. № 2939-XII головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов`язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов`язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб`єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно, за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про закупівлі, діяльністю суб`єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.
Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону № 2939-XII здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2015 р. №868 "Про утворення Державної аудиторської служби України", утворено Державну аудиторську службу України як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів, реорганізувавши Державну фінансову інспекцію шляхом перетворення.
Згідно з п. 1 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2016 р. № 43, Державна аудиторська служба України (Держаудитслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.
П. 7 Положення №43 визначено, що Держаудитслужба здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку міжрегіональні територіальні органи.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 року №266 "Про утворення міжрегіональних органів Державної аудиторської служби" до складу органів Державної аудиторської служби України входять Держаудитслужба та такі міжрегіональні територіальні органи: Північний офіс Держаудитслужби, Північно-східний офіс Держаудитслужби; Західний офіс Держаудитслужби та Східний офіс Держаудитслужби, які також наділені вищевказаними повноваженнями щодо вжиття в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб.
Згідно з пп. 4 п. 4 Положення №43 Держаудитслужба відповідно до покладених на неї завдань здійснює контроль за: цільовим, ефективним використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів; досягненням економії бюджетних коштів і результативності в діяльності розпорядників бюджетних коштів; цільовим використанням і своєчасним поверненням кредитів (позик), отриманих під державні (місцеві) гарантії; достовірністю визначення потреби в бюджетних коштах під час складання планових бюджетних показників та відповідністю взятих розпорядниками бюджетних коштів бюджетних зобов`язань відповідним бюджетним асигнуванням, паспорту бюджетної програми (у разі застосування програмно-цільового методу в бюджетному процесі); відповідністю взятих розпорядниками бюджетних коштів довгострокових зобов`язань за енергосервісом затвердженим в установленому порядку умовам закупівлі енергосервісу; дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів; дотриманням законодавства про закупівлі; веденням бухгалтерського обліку, а також складенням фінансової і бюджетної звітності, паспортів бюджетних програм та звітів про їх виконання (у разі застосування програмно-цільового методу в бюджетному процесі), кошторисів та інших документів, що застосовуються в процесі виконання бюджету; станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності; виконанням функцій з управління об`єктами державної власності; станом внутрішнього контролю та внутрішнього аудиту у розпорядників бюджетних коштів, станом внутрішнього контролю в інших підконтрольних установах; усуненням виявлених недоліків і порушень; реалізацією інвестиційних проектів.
П. 6 зазначеного Положення передбачено, що Держаудитслужба для виконання покладених на неї завдань має право в установленому порядку, зокрема пред`являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов`язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства; у разі виявлення збитків, завданих державі чи підприємству, установі, організації, що контролюється, визначати їх розмір в установленому законодавством порядку.
Згідно з пп. 9 п. 4 Положення № 43 Держаудитслужба відповідно до покладених на неї завдань: вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, а саме: вимагає від керівників та інших осіб підприємств, установ та організацій, що контролюються, усунення виявлених порушень законодавства; здійснює контроль за виконанням таких вимог; звертається до суду в інтересах держави у разі незабезпечення виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів; застосовує заходи впливу за порушення бюджетного законодавства, накладає адміністративні стягнення на осіб, винних у порушенні законодавства; передає в установленому порядку правоохоронним органам матеріали за результатами державного фінансового контролю у разі встановлення порушень законодавства, за які передбачено кримінальну відповідальність або які містять ознаки корупційних діянь.
Зазначені норми кореспондуються з положеннями п. 7, 10 та 13 ст. 10 Закону № 2939-XII, згідно із якими органу державного фінансового контролю надано право пред`являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов`язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства; звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів; при виявленні збитків, завданих державі чи підприємству, установі, організації, що контролюється, визначати їх розмір у встановленому законодавством порядку.
Ч. 2 ст. 15 Закону № 2939-XII обумовлено, що законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов`язковими для виконання службовими особами об`єктів, що контролюються.
Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що органу державного фінансового контролю надано можливість здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджетів та у разі виявлення порушень законодавства пред`являти обов`язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.
При виявленні збитків, завданих державі чи об`єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Вимога органу державного фінансового контролю спрямована на корегування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства є обов`язковою до виконання. Що стосується відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об`єкту контролю, то про їх наявність може бути зазначено у вимозі, але вони не можуть бути примусово стягнуті шляхом вимоги. Такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом.
Отже, у органу фінансового контролю наявне право заявляти вимогу про усунення порушень, виявлених у ході перевірки підконтрольних установ, яка обов`язкова до виконання лише в частині усунення допущених порушень законодавства, не пов`язаних із стягненням виявлених в ході перевірки збитків.
Відтак, збитки, щодо наявності яких зроблено висновок Держаудитслужбою, стягуються у судовому порядку за позовом органу державного фінансового контролю. Наявність збитків, правильність їх обчислення перевіряє суд, який розглядає позов про відшкодування збитків, а не позов підконтрольної установи про визнання вимоги протиправною.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Великої Палати Верховного Суду від 21 листопада 2018 року у справі №820/3534/16 та у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 27 листопада 2019 року у справі №1440/1820/18, від 10 грудня 2019 року у справі №808/6509/13-а.
Згідно з ч. 4 ст. 5 КАС України суб`єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.
Як зазначено вище, відповідне право позивача на звернення до суду передбачено ст. 10 Закону № 2939-XII.
На підставі вищевикладеного, ст. 241-246, 255, 257-262, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Зобов`язати Державне підприємство "ЗАВОД 410 ЦА" (03151, м. Київ, пр-т Повітрофлотський, 94, код 01128297) виконати п.п. 2.1 вимоги Північного офісу Держаудитслужби від 07.08.2019 №26-09-14-14/6666-2019 шляхом проведення претензійно-позовної роботи щодо відшкодування збитків у сумі 1110,00 тис. грн. з наданням копій підтверджуючих документів, завірених у відповідності до вимог чинного законодавства.
3. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
4. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Головань
Повний текст рішення
виготовлено і підписано 26.08.2021 р.