
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 серпня 2021 року м. Київ № 640/18282/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Пащенка К.С., за участю секретаря судового засідання Легейди Я.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 доМіністерства внутрішніх справ України, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області в особі Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській областіпровизнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
07.08.2020 ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Міністерства внутрішніх справ України (далі - відповідач-1), Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області в особі Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України у Львівській області (далі - відповідач-2) та Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач-3), в якому просить суд:
- зобов`язати ЛК УМВС у Львівській області виготовити та направити до ГУ ПФУ у Львівській області нову довідку на ім`я ОСОБА_1 для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 , відповідно до нормативно-правових актів, чинних на момент виникнення спірних правовідносин станом на 01 грудня 2015 року відповідно до Постанови № 988 з зазначенням усіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, які враховувалися до грошового забезпечення;
- зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідки «про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії» на ім`я ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 01 лютого 2019 року, 01 вересня 2019 року, 01 лютого 2020 року та 01 липня 2020 року з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років із обов`язковим включенням до розміру грошового забезпечення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, встановленому Кабінетом Міністрів України, які враховувались мені до грошового забезпечення та новими щомісячними додатковими видами грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, що фактично виплачені за прирівняною посадою поліцейському у січні 2019 року, у серпні 2019 року, у січні 2020 року та у червні 2020 року;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити заходи, передбачені постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року, якою затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», щодо проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 відповідно до нових довідок із обов`язковим включенням до розміру грошового забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсії, середніх сум щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, що фактично виплачені за прирівняною посадою поліцейського у лютому 2019 року, у серпні 2019 року, у січні 2020 року та червні 2020 року з проведенням індексації грошового забезпечення відповідно до частини третьої статті 9 Закону № 2011-XII;
- допустити до негайного виконання рішення суду в межах стягнення перерахованої пенсії за один місяць з врахуванням раніше виплачених сум.
В якості підстав позову позивач вказує на протиправність бездіяльності відповідачів щодо непроведення перерахунку пенсійних виплат. Зокрема позивач зазначає, що є пенсіонером органів внутрішніх справ України з березня 1994 року та пенсія призначена відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; 28.03.2017 за вих. № 9493/02-23 Пенсійний фонд України повідомив свої територіальні органи про підготовку та надання списків пенсіонерів МВС, які мають право на перерахунок пенсій до Ліквідаційних комісій УМВС-ГУ МВС України; на підставі отриманих списків відповідач-2 підготував та 03.05.2017 за вих. № 91-11702 направив до Головного управління ПФУ у Львівській області довідку № 91-11702 від 03.05.2017 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016, у якій зазначено розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, зокрема: посадовий оклад - 2 500,00 грн., підвищений посадовий оклад - 2 500,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням - майор міліції - 2 000,00 грн.; надбавка за вислугу років (40%) - 1 800,00 грн., премія (2, 73%) - 171,99 грн.; всього 6 471,99 грн.; проте, позивач вважає надану довідку складеною з порушенням нормативно-правових актів, які були чинними на момент проведення перерахунку пенсії, остання не містить додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії, які позивач отримувала до перерахунку; крім того, ОСОБА_1 зазначає, що перерахунок її пенсії мав бути здійснений 01.12.2015, тобто з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії; також, позивач зазначає, що 22.03.2018 відповідачем-2 була виготовлена нова довідка № 91-11702 про розмір грошового забезпечення та направлена до відповідача-3 для проведення перерахунку пенсії відповідно до вимог п. 3 постанови КМУ № 103 та внесених нею змін до п. 5 і додатка 2 Порядку № 45; до складу вищезазначеної довідки про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії ввійшли: посадовий оклад - 2 500,00 грн., підвищення посадового окладу - 0,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням - майор міліції - 2 000,00 грн.; надбавка за вислугу років (40%) - 1 800,00 грн., премія (2,05%) - 129,15 грн.; всього 6 429,15 грн.
Додатково позивач зазначає, що провести перерахунок пенсії з 01.01.2016 відповідно до п. 3 постанови КМУ № 103 неможливо; тобто, вказаний перерахунок можна провести лише з 01.02.2018; відтак, враховуючи, що розмір грошового забезпечення поліцейського за січень місяць 2016 року, що враховується для перерахунку пенсії по довідці від 22.03.2018 року № 91-11702 є меншим в грошовому еквіваленті і сумарно становить - 6 429,15 грн., а відповідно до довідки від 03.05.2017 № 91-11702 становить - 6 471,99 грн., то саме, відповідно до довідки від 03.05.2017 повинен здійснюватися перерахунок пенсії; однак, відповідач-1 всупереч п. 5 постанови КМУ № 103, у листі від 28.02.2018 № 2900/05/22-2018 вказав, що: «Ураховуючи вищезазначене, вважаємо неможливим проводити перерахунок пенсій з використанням довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного з урахуванням премії за грудень 2015 року.»; проте, позивач вважає, листи - це службова кореспонденція, вони не є нормативно-правовими актами, можуть носити лише роз`яснювальний, інформаційний та рекомендаційний характер і не повинні містити нових правових норм, які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер.
Крім того, остання довідка про розмір грошового забезпечення виготовлена після набрання чинності постанови КМУ № 103 та є такою, відповідно до якої повинен здійснюватися перерахунок пенсії; станом на 01.01.2016 розмір премії поліцейського за січень 2016 року не міг бути визначений, оскільки лише до 25.01.2016 відповідно до абз. 5 п. 12 Наказу МВС України від 06.04.2016 року № 260 видається такий наказ, тобто зазначене свідчить, що провести перерахунок пенсії з 01.01.2016 відповідно до п. 3 постанови КМУ № 103 є неможливим; відповідач-3 на виконання приписів зазначених у вищевказаному листі, вилучив з пенсійної справи позивача довідку від 03.05.2017 № 91-11702, чим на думку позивача позбавив її на перерахунок пенсії; довідку ж від 22.03.2018 № 91-11702 у зв`язку із визнанням протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови КМУ № 103 та зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку № 45 не може бути використана пенсійним органом.
18.05.2020 позивач звернулася до Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України із заявою про виготовлення та направлення до відповідача-3 оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії на її ім`я для перерахунку пенсії з урахуванням розміру посадового окладу, підвищення посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років та усіх інших додаткових видів грошового забезпечення, станом на 01.02.2019 у зв`язку зі збільшенням премії поліцейським до 81,84% (5 155,92 грн.) та індексації (762,64 грн.) станом на 01.01.2019 - загальна сума грошового забезпечення складає - 12 218,56 грн.; та з 01.09.2019, так як відповідно до вказівки Національної поліції України від 26.07.2019 № 8714/09/29- 2019, з серпня місяця 2019 року поліцейським почали виплачувати надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції і за вказаною посадою (старшого інспектора відділу (відділення) поліції) така надбавка може встановлюватися у розмірі до 45% (2 835,00 грн.), премія 24,05% (2 196, 97 грн.), індексація - 887,09 грн., - грошове забезпечення складає 12 219,06 грн.; тобто, відбулися зміни у грошовому забезпеченні поліцейських, а отже виникли підстави для проведення перерахунку пенсії, відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; 19.05.2020 позивач звернулася з інформаційним запитом до Національної поліції України щодо надання інформації про зміни у грошовому забезпеченні поліцейських, які відбулися у 2020 році; 29.05.2020 Департамент фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Національної поліції України листом № 186 зі/29/2/03-2020 вказав, грошове забезпечення поліцейських (за рахунок збільшення розміру преміювання) у 2020 році порівняно з 2019 роком, збільшено у середньому до 10 відсотків (із січня 2020 року - до 5 відсотків та з червня 2020 року ще до 5 відсотків); на думку позивача, зазначене свідчить, що відповідач-1, у зв`язку із змінами у грошовому забезпеченні поліцейських, повинний був виготовити і направити до відповідача-3 ще дві довідки про перерахунок пенсії, як вважає позивач з 01.02.2020 та з 01.07.2020; разом з тим, Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України листом від 26.05.2020 № Я-7477/22 відмовив у виготовленні та направленні до відповідача-3 довідки про розмір грошового забезпечення позивача; таку відмову позивач вважає протиправною, яка порушує її конституційні права, свободи та інтереси, так як суперечить вимогам чинного законодавства.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справу було передано судді Пащенку К.С.
08.09.2020 ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва було відкрито провадження в адміністративній справі № 640/18282/20 та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні без виклику учасників справи та проведення судового засідання, а також витребувано матеріали пенсійної справи позивача.
23.09.2020 позивачка подала до Окружного адміністративного суду м. Києва додаткові пояснення, в яких вказує на те, що ні відповідач-1, ні відповідач-3 не можуть посилатися на відсутність постанови КМУ для виготовлення нової довідки, у зв`язку із збільшенням грошового забезпечення поліцейських та проведення перерахунку пенсії; тому, відповідно до ч. 3 ст. 63, ч. 2 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на підставі постанови КМУ № 988 та наказу № 260, відповідач-1 повинен виготовити нову довідку на її ім`я, а відповідач-3, відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 63 вищезазначеного закону та нової довідки, виготовленої відповідачем-1 або його територіальним органом, провести перерахунок пенсії.
02.10.2020 відповідач-3 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з клопотанням про передачу справи за підсудністю до Львівського окружного адміністративного суду.
02.10.2020 до Окружного адміністративного суду м. Києва від відповідача-3 надійшов відзив на позовну заяву, у якому останній заперечує проти задоволення позовних вимог, а також копія пенсійної справи позивача. Відповідач-3 у поданому відзиві зазначає, що абз. 5, 7 п. 5 порядку № 45 (в редакції, чинній на час виникнення у позивача права на перерахунок пенсії - 01.01.2016) передбачав, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою, крім зазначених у абз. 6 цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються; відповідачем-3 було проведено перерахунок пенсії на виконання постанови КМУ № 103, з урахуванням довідки від 23.03.2018 № 91-11702 про розмір грошового забезпечення позивача, з 01.01.2016; вказаний перерахунок не оскаржувався, довідка нечинною не визнавалася; також, відповідач-3 зазначає, що відповідач-1 листом від 28.02.2018 № 2900/05/22-2018 повідомив Пенсійний фонд України про відсутність підстав для використання довідок про розмір грошового забезпечення, виданих до набрання чинності постанови КМУ № 103 для проведення перерахунку пенсії; додатково відповідач-3 вказує на ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 17.12.2018, якою адміністративний позов задоволено частково; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за вислугу років у розмірі 55% відповідних сум грошового забезпечення у відповідності до п. «а» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», починаючи з 01.01.2016; в задоволенні решти позовних вимог відмовлено; постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28.03.2019 вищезазначене рішення залишено без змін; у зазначеній постанові вказано, що «суд першої інстанції дійшов вірного висновку щодо необґрунтованості позову в частині визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо нездійснення перерахунку пенсії з 01.01.2016 відповідно до довідки № 91-11702 від 03.05.2017 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016, яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУМВС України у Львівській області»; тобто, після набрання рішенням законної сили сторони та інші особи, які брали участь у справі, а також їх правонаступники не можуть знову заявляти в суді ті ж вимоги, з тих же підстав або оспорювати в іншому процесі встановлені судом факти і правовідносини.
Щодо посилань позивачки на п. п. 1, 2 постанови КМУ від 21.02.2018 № 103, то відповідач-3 акцентував увагу на тому, що позивачка звільнена з органів внутрішніх справ та п. п. 1, 2 постанови КМУ № 103 на останню не поширюються; водночас порядок здійснення перерахунку пенсії позивача регулювався п. 3 постанови КМУ № 103 та постановою КМУ № 988.
Крім того, відповідач-3 вказує, що після проведення останнього перерахунку пенсії позивачки, КМУ не приймав рішень про зміну розміру видів грошового забезпечення поліцейських за відповідною посадою, як і не були введені на них нові щомісячні види грошового забезпечення, тому відсутні підстави для будь-якого перерахунку пенсії позивачу.
07.10.2020 до Окружного адміністративного суду м. Києва від позивачки надійшла відповідь на відзив відповідача-3, у якій вона зазначила, що відповідач-3 жодним чином не спростував її доводи, викладені у позовній заяві, а тому відзив є таким, що не підлягає задоволенню.
16.10.2020 до Окружного адміністративного суду м. Києва від позивачки надійшло клопотання, у якому вона зазначає, що збільшення грошового забезпечення поліцейських відповідно до рішення Ради національної безпеки і оборони України від 06.09.2018 є безумовною підставою для проведення перерахунку пенсії позивачки.
21.10.2020 до Окружного адміністративного суду м. Києва від відповідача-2 надійшов відзив на позовну заяву, у якому останній заперечує проти задоволення позовних вимог з огляду на таке. На виконання п. п. 31, 32, 33 положення про МВС України, затвердженого постановою КМУ від 28.10.2015 № 878, та з метою забезпечення своєчасного та якісного обслуговування пенсіонерів системи органів внутрішніх справ за місцем їх проживання відповідно до наказу МВС України від 25.09.2018 № 787 «Про організаційно - штатні зміни у МВС» при територіальних медичних об`єднаннях МВС по областях, місту Києву розпочали свою роботу сектори із соціально-гуманітарних питань; ліквідаційними комісіями ГУМВС, УМВС України в областях та місті Києві організовано прийом-передачу секторам інформації в електронному вигляді щодо осіб, які проходили службу в ОВС і отримують пенсії відповідно до Закону, наявних (архівних) пенсійних справ, документів (копій), підготовлених у попередні періоди, для забезпечення перерахунку пенсій за період з 2008 рік по 2018 роки, бланків документів необхідних для призначення пенсій, надання пільг, систематизованої бази даних законодавчих, інших нормативно-правових актів та документації, якою врегульовувалися питання пенсійного, соціального забезпечення, обчислення років тощо, згідно з актами, складеними за формою, визначеною наказом МВС України від 26.10.2015 № 1290; у зв`язку із чим, відповідач-2 стверджує, що не уповноважений видавати довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій колишнім працівникам органів внутрішніх справ; тому позивачу слід звернутися до уповноваженого органу, який уповноважений станом на сьогодні видавати вище зазначені довідки - Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області».
26.10.2020 до Окружного адміністративного суду м. Києва від позивачки надійшла відповідь на відзив, у якій остання підтримує позовні вимоги в повному обсязі та зазначає, що відзив відповідача-2 не відповідає вимогам приписів ч. ч. 2 - 4 ст. 162 КАС України.
15.02.2021 ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва у задоволенні клопотання відповідача-3 від 28.09.2020 № 1300-0802-7/75966 про передачу справи за підсудністю до Львівського окружного адміністративного суду, - відмовлено.
28.05.2021 до Окружного адміністративного суду м. Києва від позивачки надійшло клопотання про врахування при вирішенні справи № 640/18282/20 постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22.12.2020 у справі № 380/264/20.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 згідно з пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 від 25.08.2011 серія ААЄ є пенсіонером органів внутрішніх справ України, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 05.03.1994.
Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області в особі Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України у Львівській області на підставі отриманих списків підготувало довідку № 91-11702 від 03.05.2017 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 та направило її до ГУ ПФУ у Львівській області.
ОСОБА_1 звернулася до ГУ ПФУ у Львівській області з проханням про перерахунок їй пенсії та надання довідки № 91-11702 від 03.05.2017 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016.
26.12.2017 ГУ ПФУ у Львівській області скеровано позивачці довідку від 03.05.2017 № 91-11702, в якій зазначено, що розмір грошового забезпечення для перерахунку ОСОБА_1 пенсії становить: посадовий оклад 2 500,00 грн., підвищений посадовий оклад 2 500,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням майор міліції 2 000,00 грн., надбавка за вислугу років (40%) 1 800,00 грн., премія (2,73%) 171, 99 грн., всього - 6 471, 99 грн.
В подальшому ОСОБА_1 звернулась із позовом до Львівського окружного адміністративного суду, у якому просила зобов`язати ГУ ПФУ у Львівській області провести їй перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки № 91-11702 від 03.05.2017 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016, яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУМВС України у Львівській області, починаючи з 01.01.2016.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 17.12.2018 у справі № 1340/3721/18, залишеного без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28.03.2019, відмовлено у задоволенні цієї позовної вимоги. В обґрунтування своїх рішень суди зазначили, що у зв`язку з затвердженням постановою КМУ від 21.02.2018 № 103 нової форми довідки про розмір грошового забезпечення та визначення, зокрема, розміру премії, що враховується для перерахунку пенсій, на теперішній час відсутні правові підстави для здійснення перерахунку пенсії на підставі зазначеної довідки.
Міністерство внутрішніх справ України листом від 28.02.2018 № 2900/05/222018 повідомило Пенсійний фонд України про неможливість проведення перерахунку пенсій з використанням довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного з урахуванням премії за грудень 2015 року.
У 2018 році ГУ ПФУ у Львівській області на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 на підставі наданої довідки № 91-11702 від 22.03.2018.
Перерахунок пенсії був здійснений із врахуванням таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 2 500,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - майор міліції - 2 000,00 грн.; надбавка за вислугу років (40%) - 1 800,00 грн., премія (2,05%) - 129,15 грн.; всього 6 429,15 грн.
29.12.2018 ГУ ПФУ у Львівській області листом № 27520/02.02-06 повідомило ОСОБА_1 про те, що ЛК ГУ МВС у Львівській області на адресу ГУ ПФУ у Львівській області скеровано довідку від 22.03.2018 № 91-11702, на підставі якої проведено перерахунок пенсії.
18.05.2020 ОСОБА_1 звернулась до МВС України із заявою про виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Департамент персоналу МВС України листом від 26.05.2020 № Я-7477/22 відмовив у виготовленні та направленні до ГУ ПФУ у Львівській області нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , оскільки після визнання нечинними п. п. 1-3 постанови КМУ від 21.022018 № 103 Урядом не прийнято жодної іншої постанови, яка б визначала умови, порядок та розміри перерахунку пенсій та списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, до МВС України не надходили.
Не погоджуючись із діями відповідачів, позивачка звернулася з цим позовом до Окружного адміністративного суду м. Києва.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Аналіз даної норми дає змогу дійти висновку, що діяльність органів державної влади здійснюється у відповідності до спеціально-дозвільного типу правового регулювання, яке побудовано на основі принципу «заборонено все, крім дозволеного законом; дозволено лише те, що прямо передбачено законом». Застосування такого принципу суттєво обмежує цих суб`єктів у виборі варіантів чи моделі своєї поведінки, а також забезпечує використання ними владних повноважень виключно в межах закону і тим самим істотно обмежує можливі зловживання з боку держави та її органів.
Вчинення ж державним органом чи його посадовою особою дій у межах компетенції, але непередбаченим способом, у непередбаченій законом формі або з виходом за межі компетенції є підставою для визнання таких дій та правових актів, прийнятих у процесі їх здійснення, неправомірними.
Зазначене узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, що викладена у його постанові від 14.04.2021 у справі № 2340/3024/18 (адміністративне провадження № К/9901/2378/19).
Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Отже, під час розгляду спорів щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, суд зобов`язаний незалежно від підстав, наведених у позові, перевіряти оскаржувані рішення, дії та бездіяльність на їх відповідність усім зазначеним вимогам.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Частиною 1 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця (ч. 3 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»).
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
29.12.2015 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», яким ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Відповідно до ч. 2 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Відповідно до абз. 2 п. 15 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Згідно із статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Кабінет Міністрів України постановою від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та постановою від 18.11.2015 № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268» встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Верховний Суд у своєму рішенні від 15.02.2018 у зразковій справі № Пз/9901/8/18 (820/6514/17) зазначив, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови № 988 згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Отже, суд акцентує увагу на тому, що з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набрала чинності 02.12.2015, у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016 та з огляду на вказану обставину суд відхиляє доводи позивача про те, що перерахунок пенсії повинен здійснюватися з 01.12.2015.
Зазначене підтверджується і висновками, які викладені у постанові Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22.12.2020 у справі № 380/264/20 (провадження № А/857/5489/20), яка винесена за результатами розгляду справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання здійснити перерахунок пенсії.
У вказаній постанові Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22.12.2020 у справі № 380/264/20 (провадження № А/857/5489/20) вказано, що право позивача на здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2016 є абсолютним. Натомість твердження про перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2015 судом оцінено критично.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45).
Відповідно до п. 1 Порядку № 45, у редакції від 01.01.2016, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до п. 5 Порядку № 45, у редакції від 01.01.2016, для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію; щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об`єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
За приписами абз. 7 п. 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Додаток 2 до Порядку № 45 передбачає форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, яка у редакції до внесення змін постановою КМУ від 21.02.2018 № 103 містила такі складові грошового забезпечення як посадовий оклад, підвищення посадового окладу, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови, надбавка за почесне звання «заслужений» чи «народний», доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, надбавка за спортивні звання, премія.
21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», пунктом 3 якої встановлено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 пункт 5 Порядку № 45 викладено в наступній редакції: « 5. Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.».
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 доповнено Порядок № 45 додатком 3, який визначає форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції). За змістом цієї довідки грошове забезпечення передбачає: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, оклад за спеціальним званням, надбавку за стаж служби, надбавку за службу в умовах режимних обмежень, надбавку за почесне звання «заслужений» чи «народний», доплату за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, інші надбавки, які мають постійний характер та визначені постановою № 988, премію.
Водночас у додатку 2 до Порядку № 45 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Отже, як вбачається з вищевикладеного, з набранням чинності постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 Порядок № 45 зазнав змін, відповідно до яких особи, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» поділені на 2 групи: 1) військовослужбовці, пенсія яким перераховується виходячи лише з трьох складових грошового забезпечення на підставі довідки, форма якої затверджена додатком 2 до Порядку № 45; 2) особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), пенсія яким перераховується виходячи з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії на підставі довідки, форма якої затверджена додатком 3 до Порядку № 45.
В подальшому рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Зміни, внесені постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, зокрема, до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103.
Суд підкреслює, що після скасування 05.03.2019 змін до пункту 5 Порядку № 45 і додатку 2 Порядку № 45 був чинним пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, який безпосередньо стосувався перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та містив вказівку здійснити перерахунок пенсій з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи основні та щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії в розмірах, установлених законодавством, премії за січень 2016 року відповідно до Постанови № 988, а також пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, яким внесено зміни до Порядку № 45, зокрема, доповнено цей Порядок додатком 3.
У подальшому рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі № 826/12704/18 від 14.05.2019, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103.
Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема Головні управління Пенсійного фонду України та органи, уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення, у зв`язку з втратою чинності положеннями пунктів 1, 2, 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився.
На час звернення ОСОБА_1 до МВС України із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення (18.05.2020), пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Довідки видаються на осіб, які звільнені із служби, зокрема, в апараті МВС, органах та підрозділах МВС, в закладах, на підприємствах та в установах, що належать до сфери управління МВС (крім органів, підрозділів, закладів та установ, передбачених абзацами четвертим, п`ятим і сьомим цього пункту) - МВС.
При цьому, суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій № 3-1, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).
Відповідно до п. 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленному ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Відповідно до п. 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5).
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10 жовтня 2019 року у справі № 553/3619/16-а (адміністративне провадження № К/9901/29727/18), від 02.12.2020 у справі № 338/1296/16-а (адміністративне провадження № К/9901/44700/18), від 08.02.2021 у справі № 820/4963/18 (адміністративне провадження № К/9901/65918/18).
Кабінет Міністрів України постановою від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та постановою від 18.11.2015 № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268» встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 постановлено Міністерству внутрішніх справ за погодженням з Міністерством соціальної політики та Міністерством фінансів затвердити у двотижневий строк порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок № 260).
Пунктом 3 Порядку № 260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад; оклад за спеціальним званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); премії; одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Зокрема, Порядком № 260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (п. 4 розділу ІІ Порядку № 260); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (п. 5 розділу ІІ Порядку № 260); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (п. 6 розділу ІІ Порядку № 260); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (п. 7 розділу ІІ Порядку № 260); надбавка за почесне звання заслужений (п. 8 розділу ІІ Порядку № 260); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (п. 9 розділу ІІ Порядку № 260); доплата за вчене звання (п. 10 розділу ІІ Порядку № 260); доплата за службу в нічний час (п. 11 розділу ІІ Порядку № 260).
Пенсію позивачки з 01.01.2016 перераховано, виходячи з складових грошового забезпечення поліцейського за нормами чинними на 01.01.2016 у відповідності до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 (на підставі довідки від 22.03.2018 № 91-11702).
Водночас, у встановлений постановою КМУ від 11.11.2015 № 988 двотижневий строк уповноваженими міністерствами не було затверджено порядку і умов грошового забезпечення поліцейських, які пройшли переатестацію до новоутворених органів поліції, або тимчасово залишалися поза штатом, тому фактично доплати, додаткові види грошового забезпечення поліцейські у січні 2016 року не отримували. Зазначене підтверджується і матеріалами справи.
Відтак, пенсія позивача перерахована з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премій, виплачених поліцейським у січні 2016 року, при цьому фактично додаткові види грошового забезпечення поліцейським були затверджені лише у квітні 2016 року наказом МВС України № 260 від 06.04.2016.
В той же час скасовуючи пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 суди першої та другої інстанції у адміністративній справі № 826/12704/18 дійшли висновків про те, що вказаний пункт постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 у відсотковому співставленні встановлює зменшення виплати пенсії військовослужбовцям у порівнянні з тими умовами, які вони мали до його прийняття, та фактично звужують складові грошового забезпечення, які підлягають врахуванню при обрахунку пенсії вказаним особам.
Таким чином, оскільки саме з 19.11.2019 (з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/12704/18) виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення і премій, то з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно постанови від 11.11.2015 № 988 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно з ч. ч. 2 і 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Викладене, у свою чергу, свідчить про те, що право на перерахунок пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення виникло у позивача з 01.12.2019 (з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії), оскільки, як було підкреслено вище, скасування 05.03.2019 у судовому порядку пунктів 1, 2 постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 та 19.11.2019 пункту 3 постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 у контексті спірних правовідносин не змінює алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону, передбачений Порядком № 45.
Наведені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду у зразковій справі № 160/8324/19, незважаючи на те, що вказана справа і не є типовою, однак стосується схожих за своїм змістом правовідносин.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що дії Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 19.11.2019 є протиправними.
Таким чином, з метою повного відновлення порушених прав позивача, Міністерство внутрішніх справ України належить зобов`язати скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача, станом на 19.11.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та з врахуванням положень Порядку № 45 та постанови КМУ від 11.11.2015 № 988, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.12.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 .
Разом з цим, суд не приймає доводи позивача щодо необхідності видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.09.2019 відповідно до рішення Ради національної безпеки і оборони України від 06.09.2018 «Про пропозиції до проекту Закону України «Про державний бюджет України на 2019 рік» по статтях, пов`язаних із забезпеченням національної безпеки і оборони України», затвердженого Указом Президента України № 283/2018 від 14.09.2018, адже таке рішення не визначає види та розміри грошового забезпечення поліцейських, а лише визначає порядок дій Кабінету Міністрів України щодо виділення додаткових бюджетних коштів для забезпечення збільшення грошового забезпечення поліцейських.
Також суд ставиться критично і до посилань позивача стосовно змін у грошовому забезпеченні поліцейських у 2020 році (порівняно з 2019 роком на 10%), так як такі рішення не визначають інших видів та розмірів грошового забезпечення. Натомість збільшення грошового забезпечення поліцейських відбулося шляхом збільшення розмірів преміювання.
Процедура організації в Міністерстві внутрішніх справ України, центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України (далі - ЦОВВ)), та Національній гвардії України роботи з оформлення документів, зокрема, для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» регламентується Інструкцією про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань, затвердженою наказом МВС України від 17.09.2018 № 760, (далі - Інструкція № 760).
Відповідно до п. 3 розділу І Інструкції № 760 уповноважені структурні підрозділи - це визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів.
Згідно з п. 1 розділу ІІ Інструкції № 760 уповноважені структурні підрозділи, зокрема, організують роботу з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до чинного законодавства; розглядають листи та звернення із питань оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій, для отримання пільг, а також здійснюють прийом громадян, які звертаються з цих питань; приймають від підрозділів персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерських підрозділів) документи, передбачені Порядком та цією Інструкцією для призначення (перерахунку) пенсій; готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, документи для призначення (перерахунку) пенсій; ведуть облік осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону.
У відповідності до п. 2 розділу ІІІ Інструкції № 760 при проведенні перерахунку пенсій відповідно до списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, складених головними управліннями Пенсійного фонду України, уповноважений структурний підрозділ готує довідки про розмір грошового забезпечення.
На період підготовки довідок про розмір грошового забезпечення для масового перерахунку пенсій уповноважений структурний підрозділ має право залучати до цієї роботи необхідну кількість спеціалістів.
Таким чином, структурні підрозділи апарату МВС задіяні до розгляду питання щодо підготовки довідки про розмір грошового забезпечення для призначення (перерахунку) пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». З урахуванням наведеного суд дійшов висновку, що відповідач-1, до якого звернувся позивач, відмовляючи у видачі довідки для перерахунку пенсії, є суб`єктом порушеного, оспорюваного чи невизнаного матеріального правовідношення, а отже є належним відповідачем на якого покладено функції по складанню довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача.
Відтак, оскільки підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 виникли з 19.11.2019, то пенсія підлягає перерахунку з 01.12.2019 на підставі довідки станом на 19.11.2019, а тому позовні вимоги щодо зобов`язання МВС України скласти та подати до ГУ ПФУ у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії на ім`я ОСОБА_1 підлягає задоволенню саме з урахуванням того, що довідка має бути видана станом на 19.11.2019.
Щодо позовних вимог до ГУ ПФУ у Львівській області щодо зобов`язання перерахувати пенсію ОСОБА_1 на підставі ще невиданої довідки, то суд зазначає, що органи Пенсійного фонду України здійснюють перерахунок пенсії виключно на підставі розміру грошового забезпечення, який визначається довідкою уповноваженого органу, в якому працював міліціонер.
Таким чином, суд прийшов до висновку про відсутність з боку відповідача-3 порушень прав та законних інтересів позивача, оскільки законодавством чітко визначено процедуру, за якою провадиться перерахунок розміру пенсії, відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а тому покладення обов`язку на відповідача діяти не у відповідності до Порядку № 45, означало б спонукання до виходу за межі своїх повноважень.
Верховний Суд у своїх постановах від 11.07.2019 у справі № 642/7159/16-а (адміністративне провадження № К/9901/20720/18), від 31.07.2019 у справі № 522/18053/15-а (касаційне провадження № К/9901/11413/18) акцентував увагу, що органи ПФУ не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, що зазначені у довідках.
Верховний Суд у своєму рішенні від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19 (адміністративне провадження № Пз/9901/20/19) також зазначив, що до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.
Аналогічну позицію підтримано і Великою Палатою Верховного Суду, що відображено у постанові від 24.06.2020 у справі № 160/8324/19 (провадження № 11-20заі20).
До того ж, суд не може під час прийняття рішення вирішувати питання щодо правовідносин, які можливо будуть мати місце в майбутньому. Аналогічний висновок викладено і Верховним Судом у його ухвалі від 12.07.2019 у справі № 620/4300/18 (адміністративне провадження № К/9901/18673/19).
Щодо індексації пенсії, яка буде перерахована на підставі нової довідки МВС України, то суд зазначає таке.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України регламентуються Законом України «Про індексацію грошових доходів населення».
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
За приписами ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.
Отже, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Суд акцентує увагу, що позивачем не заявлено позовних вимог про зобов`язання МВС України включити індексацію до довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , а тому позовна вимога до ГУ ПФУ у Львівській області стосовно проведення індексації грошового забезпечення є такою, яка задоволенню не підлягає, оскільки ГУ ПФУ у Львівській області не є належним суб`єктом індексації саме грошового забезпечення ОСОБА_1 .
Отже, беручи до уваги все викладене вище, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Львівській області.
Згідно з положеннями ст. 9 Конституції України та ст. ст. 17, 19 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.
Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод вперше у рішенні від 16.12.1974 у справі «Міллер проти Австрії», де Суд встановив принцип, згідно з яким обов`язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні «Гайгузус проти Австрії» від 16.09.1996, в якому зазначено, що якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України (рішення від 08.11.2005) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними.
Європейський Суд з прав людини в своєму рішенні «Великода проти України» від 03.06.2014 зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
У рішенні від 31.07.2003 у справі «Дорани проти Ірландії» Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття «ефективний засіб» передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права. Причому, як наголошується у рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Салах Шейх проти Нідерландів», ефективний засіб - це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настала подія, наслідки якої будуть незворотними. При вирішенні справи «Каіч та інші проти Хорватії» (рішення від 17.07.2008) Європейський Суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту, але без його практичного застосування. Таким чином, обов`язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.
При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.
Статтею 90 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Виходячи зі змісту статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року справедливість судового рішення вимагає, аби такі рішення достатньою мірою висвітлювали мотиви, на яких вони ґрунтуються. Межі такого обов`язку можуть різнитися залежно від природи рішення і мають оцінюватись у світлі обставин кожної справи. Національні суди, обираючи аргументи та приймаючи докази, мають обов`язок обґрунтувати свою діяльність шляхом наведення підстав для такого рішення. Таким чином, суди мають дослідити: основні доводи (аргументи) сторін та з особливою прискіпливістю й ретельністю - змагальні документи, що стосуються прав та свобод, гарантованих Конвенцією.
Рішенням ЄСПЛ від 19.04.1993 у справі «Краска проти Швейцарії» визначено, що ефективність справедливого розгляду досягається тоді, коли сторони процесу мають право представити перед судом ті аргументи, які вони вважають важливими для справи. При цьому такі аргументи мають бути почуті, тобто ретельно розглянуті судом. Іншими словами, суд має обов`язок провести ретельний розгляд подань, аргументів та доказів, поданих сторонами.
Надаючи оцінку кожному окремому специфічному доводу всіх учасників справи, що мають значення для правильного вирішення адміністративної справи, суд застосовує позицію ЄСПЛ, сформовану в пункті 58 рішення у справі «Серявін та інші проти України» (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) № 303-A, пункт 29).
Наведена позиція ЄСПЛ також застосовується у практиці Верховним Судом, що, як приклад, відображено у постанові від 28.08.2018 (справа № 802/2236/17-а).
Приймаючи до уваги викладене вище, виходячи з вимог, заявлених позивачем у цій справі, суд, з метою належного захисту прав позивача, вважає за доцільне зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії на ім`я ОСОБА_1 із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премії, що фактично виплачені за прирівняною посадою поліцейського у листопаді 2019 року, для проведення з 01.12.2019 перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 .
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається із квитанції № 4 від 06.08.2020 та № 9 від 28.08.2020 позивачем за подачу позову до Окружного адміністративного суду м. Києва було сплачено судовий збір у розмірі 2 552,40 грн.
З огляду на те, що суд дійшов до висновку про часткове задоволення позову, то відшкодуванню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань МВС України підлягає судовий збір у розмірі 850,80 грн.
Керуючись ст. ст. 1, 2, 9, 72-78, 241-246, 250 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
2. Зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України (адреса: 01601, м. Київ, вул. Академіка Богомольця, 10, ідентифікаційний код 00032684) скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, на ім`я ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премії, що фактично виплачені за прирівняною посадою поліцейського у листопаді 2019 року, для проведення з 01.12.2019 перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
3. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ України (адреса: 01601, м. Київ, вул. Академіка Богомольця, 10, ідентифікаційний код 00032684) шляхом їх безспірного списання на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) сплачений при поданні позовної заяви судовий збір у розмірі 850 (вісімсот п`ятдесят) грн. 80 коп.
Рішення, відповідно до ст. 255 КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма часниками справи, якщо таку скаргу не було подано, а у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного ухвали.
Відповідно до пп. 15.5 п. 1 Розділу VII Перехідні положення КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Окружний адміністративний суд міста Києва.
Суддя К.С. Пащенко