
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
27 серпня 2021 року м. Чернігів Справа № 620/4657/20
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Тихоненко О.М.,
за участі секретаря Якуш І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду заяву ОСОБА_1 про зміну способу виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України у Чернігівській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головне управління Державної казначейської служби України у Чернігівській області, Щорський районний суд Чернігівської області, Державна судова адміністрація України про визнання протиправними дій та стягнення коштів,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до суду з заявою, в який просить змінити спосіб виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 18.12.2020, ухваленого у справі № 620/4657/20, шляхом безспірного списання з рахунку Державної судової адміністрації України (код ЄДРПОУ 26255795) за бюджетною програмою 0501150 “Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів” у порядку, передбаченому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) недоотриманої суддівської винагороди у розмірі 33437,19 грн за виключенням суми, виплаченої у порядку негайного виконання рішення суду та з відрахуванням установлених податків та інших обов`язкових платежів.
Свою заяву мотивує тим, що виконання судових рішень, ухвалених на користь суддів здійснюється у порядку черговості згідно чинного законодавства України Державною судовою адміністрацією України за рахунок коштів бюджетної програми 0501150 “Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів” у межах передбачених асигнувань на відповідний бюджетний період.
В судове засідання учасники справи не з`явилися, про дату, час та місце судового засідання були повідомлені належним чином, заявник просить розглянути заяву за її відсутності.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного запису, відповідно до статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, не здійснювалося.
Від Територіального управління Державної судової адміністрації України у Чернігівській області надійшло клопотання про підтримання заяви ОСОБА_1 про зміну способу виконання судового рішення.
Вивчивши матеріали справи, суд дійшов такого висновку.
Судом встановлено, що рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 18.12.2020 у справі № 620/4657/20 позов ОСОБА_1 задоволено: визнано протиправними дії Територіального управління Державної судової адміністрації України у Чернігівській області щодо обмеження нарахування та виплати ОСОБА_1 суддівської винагороди за період з 21.07.2020 по 28.08.2020; стягнуто з Територіального управління Державної судової адміністрації України у Чернігівській області на користь ОСОБА_1 недоотриману суддівську винагороду за період з 21.07.2020 по 28.08.2020 у розмірі 33437,19 грн, з урахуванням усіх передбачених чинним законодавством України податків, зборів та обов`язкових платежів в день виплати.
Позивач 20.07.2021 пред`явила виконавчий лист у даній справі до виконання до Головного управління Державної казначейської служби України у Чернігівській області та листом від 02.08.2021 № 07-1-09-06/4098 отримала відповідь, в якій позивачеві повідомлено, що списання коштів необхідно здійснювати за рахунок бюджетної програми 0501150 “Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів”. При цьому, головним виконавцем цієї бюджетної програми є Державна судова адміністрація України.
Відповідно до частини першої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Згідно з частиною третьою статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Відповідно до частини другої статті 6 Закону України “Про виконавче провадження” рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
В силу частини третьої статті 33 Закону України “Про виконавче провадження” за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень”, мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
Відповідно до Положення про Державну судову адміністрацію України, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 17.01.2019 № 141/0/15-19, Державна судова адміністрація України (ДСА України) є державним органом у системі правосуддя, який здійснює організаційне та фінансове забезпечення діяльності органів судової влади в межах повноважень, установлених законом.
Територіальними органами ДСА України є територіальні управління Державної судової адміністрації України.
Відповідно до частини першої статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.
Згідно частини другої статті 23 Бюджетного кодексу України бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом.
Порядок виконання рішень судів про стягнення коштів з державних органів регулюється Законом України від 05.06.2012 № 4901-VI “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень” (далі - Закон № 4901) та Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 (далі - Порядок № 845).
Відповідно до частини першої статті 3 Закону № 4901 виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Пунктом 3 Порядку № 845 передбачено, що рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
Відповідно до пункту 24 Порядку № 845 стягувачі, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, подають до органу Казначейства, в якому обслуговується боржник, документи, зазначені у п.6 цього Порядку.
Підпунктом 2 пункту 25 Порядку № 845 передбачено, що у разі наявності у боржника окремої бюджетної програми для забезпечення виконання рішень суду безспірне списання коштів з боржника (виконання рішень суду про стягнення коштів з боржника) здійснюється лише за цією бюджетною програмою. При цьому п.п. 24-34 цього Порядку застосовуються лише щодо зазначеної бюджетної програми.
Виконання судових рішень, ухвалених на користь суддів та працівників апаратів судів, здійснюється у порядку черговості відповідно до вимог чинного законодавства України Державною судовою адміністрацією України за рахунок коштів бюджетної програми 0501150 “Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів” у межах передбачених асигнувань на відповідний бюджетний період.
Так, у Законі України “Про державний бюджет України на 2021 рік” затверджена бюджетна програма КПКВК 0501150 “Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів” із загальним фондом у розмірі 3000,00 тис. грн, головним розпорядником якої є Державна судова адміністрація України.
Таким чином, відповідно до вимог чинного законодавства виконання рішення суду неможливе через відсутність бюджетних призначень чи асигнувань на цю мету, а здійснити виплату нарахованих грошових коштів за рішенням суду можливо лише шляхом списання (стягнення) коштів з рахунків державного органу - боржника, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
При цьому, законодавством передбачений інший законний спосіб виконання подібних судових рішень, а саме - шляхом стягнення коштів з Державного бюджету України за бюджетною програмою 0501150 “Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів”.
Враховуючи, що боржник не є головним розпорядником коштів і як бюджетній установі йому не виділялися кошти на виконання рішення суду, то боржник не може виконати рішення суду в силу об`єктивних причин, які від нього не залежать, відтак, суд дійшов висновку про задоволення заяви ОСОБА_1 про зміну способу виконання судового рішення.
Керуючись статтями 241-242, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1 про зміну способу виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України у Чернігівській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головне управління Державної казначейської служби України у Чернігівській області, Щорський районний суд Чернігівської області, Державна судова адміністрація України про визнання протиправними дій та стягнення коштів - задовольнити.
Змінити спосіб виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 18.12.2020, ухваленого у справі № 620/4657/20, шляхом безспірного списання з рахунку Державної судової адміністрації України (код ЄДРПОУ 26255795) за бюджетною програмою 0501150 “Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів” у порядку, передбаченому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) недоотриманої суддівської винагороди у розмірі 33437,19 грн за виключенням суми, виплаченої у порядку негайного виконання рішення суду та з відрахуванням установлених податків та інших обов`язкових платежів.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту.
Повний текст ухвали складений 27 серпня 2021 року.
Суддя О.М. Тихоненко