
Справа № 560/6190/21
РІШЕННЯ
іменем України
27 серпня 2021 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в суд з позовом, в якому просить:
1. Визнати бездіяльність Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області щодо не направлення правильно сформованої довідки для перерахунку пенсії ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду у Хмельницькій області з включенням всіх складових грошового забезпечення, передбачених Законом, а саме враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
2. Зобов`язати Головне управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області направити до Головного управління Пенсійного фонду у Хмельницькій нову довідку про розмір грошового забезпечення, станом на 05.03.2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпеченню осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, статті 9 Закону України від 20.12 1991 №2011-ХТ7 «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим включенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії які належать ОСОБА_1 , а саме надбавку за особливості проходження служби в розмірі 50%, надбавку за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 15 % та премію.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 18.02.2021 у справі №560/8313/20 зобов`язано Головне управління ДФС в Хмельницькій області підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 . Зазначає, що 29.03.2021 представник позивача звернувся до ГУ ДФС у Хмельницькій області із адвокатським запитом, у якому просив повідомити чи направлена довідка на виконання рішення суду до органів пенсійного фонду. У відповідь на адвокатський запит, відповідач надав копію довідки про розмір грошового забезпечення позивача №67/10/22-97-09-12 від 01.04.2021 до якої, на думку позивача, протиправно не включено надбавку за особливості проходження служби в розмірі 50% , та включено премію в розмірі 10%.
Ухвалою від 08.06.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, у якому просить у задоволенні позову відмовити. Зазначає, що пп.2 п.2 Розділу IV Порядку виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу податкової міліції, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 17.07.2018 №616, передбачено, що встановлення надбавки за особливості проходження служби у розмірі 100% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою встановлюється на розсуд керівництва ДФС та керівників їх територіальних органів у межах асигнувань, що виділяються на утримання відповідних органів. Тобто, надбавка за особливості проходження служби є додатковим видом грошового забезпечення. Відповідно до оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії обраховані станом на 05.03.2019 не було включено надбавку за особливості проходження служби, скільки на той період вона була відсутня.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 18.02.2021 по справі №560/8313/20 зобов`язано Головне управління ДФС в Хмельницькій області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та з врахуванням положень постанови КМУ від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 .
Представник позивача звернувся до Головного управління ДФС у Хмельницькій області із адвокатським запитом 29.03.2021 №112, у якому просив надати копію довідки про грошове забезпечення позивача та копію супровідного листа до ГУ ПФУ у Хмельницькій області про направлення оновленої довідки.
Листом від 01.04.2021 №1217/10/22-27-09-23 відповідач надав копію супровідного листа ГУ ДФС у Хмельницькій області до Головного управління Пенсійного фонду України від 01.04.2021 №1190/10/22-97-09-23 та копію довідки про розмір грошового забезпечення позивача від 01.04.2021 №67/10/22-97-09-22.
Довідка про розмір грошового забезпечення від 01.04.2021 №67/10/22-97-09-22, що враховується для перерахунку пенсії позивача станом на 05.03.2019, включає в себе наступні складові: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавку за вислугу років (35%), надбавку за службу в умовах режимних обмежень (15%), премію (10%).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб, є, зокрема, Закон України від 09.04.1992 №2262-XIІ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі – Закон №2262-ХІІ).
Крім того, основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей регулює Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року №2011-ХІІ (далі - Закон України №2011-ХІІ).
Статтею 9 Закону України №2011-ХІІ визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно із частиною другою статті 9 Закону України №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять:
- посадовий оклад, оклад за військовим званням;
- щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
- одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця (частина третя статті 9 Закону України №2011-ХІІ).
Статтею 43 Закону України №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Стаття 43 Закону України №2262-ХІІ міститься в розділі V «Обчислення пенсії» та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення. Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12 листопада 2019 року у справі №826/3858/18.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону України №2262-ХІІ, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, яка набрала чинності 01 березня 2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Зокрема, цією постановою установлено такі додаткові види грошового забезпечення:
- надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років (право установлювати яку надано керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання), порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 Постанови №704);
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (підпункт 6 пункту 6 Постанови №704).
При цьому підпунктом 2 пункту 5 постанови КМУ №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Головне управління ДФС у Хмельницькй області підготувало та надіслало до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05 березня 2019 року.
При цьому, спірним між сторонами є те, чи має включатись в таку довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії надбавка за особливості проходження служби.
Суд зазначає, що наказом Міністерства фінансів України від 17 липня 2018 року №616 затверджено Порядок виплати грошового забезпечення особам рядового та начальницького складу податкової міліції, який визначає механізм нарахування та виплати грошового забезпечення особам рядового та начальницького складу податкової міліції, а також визначає форму та порядок видачі грошових атестатів (далі - Порядок №616).
Пунктом 2 Порядку №616 передбачено, що місячне грошове забезпечення - грошове забезпечення, встановлене на дату настання події, без урахування одноразових додаткових видів грошового забезпечення. При цьому до місячного грошового забезпечення премія включається у розмірі, нарахованому у місяці, що передує події.
Відповідно до пункту 3 Порядку №616, грошове забезпечення осіб начальницького складу податкової міліції (крім курсантів навчального закладу ДФС) складається з:
1) посадового окладу;
2) окладу за спеціальним званням;
3) щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавок за вислугу років, за особливості проходження служби, за спортивне звання, за почесне звання, за виконання функцій державного експерта з питань таємниць, за службу в умовах режимних обмежень; доплати за науковий ступінь доктора філософії (кандидата наук) або доктора наук; доплати за вчене звання; премій;
4) одноразових додаткових видів грошового забезпечення: матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань; допомоги для оздоровлення.
Відповідно до пункту 2 розділу 4 Порядку №616 надбавка за особливості проходження служби виплачується особам начальницького складу податкової міліції (крім курсантів навчального закладу ДФС) з дня її встановлення.
Керівник ДФС та керівники її територіальних органів у межах асигнувань, що виділяються на утримання відповідних органів, мають право встановлювати надбавку за особливості проходження служби у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою.
Надбавка встановлюється та виплачується на підставі наказу.
У разі недостатності фонду грошового забезпечення для проведення виплати надбавки її розмір переглядається.
Надбавку може бути переглянуто у бік як збільшення, так і зменшення або знято у тому самому порядку, в якому здійснюється її встановлення.
Таким чином, при вирішенні спорів про виплату надбавок і доплат, необхідно виходити з нормативно - правових актів, якими визначено умови та розмір цих виплат. Працівники, на яких поширюються зазначені нормативно-правові акти, можуть бути позбавлені таких виплат (або розмір останніх може бути змінений) у випадку, зокрема, відсутності коштів у проведенні вказаних виплат.
Таким чином, оскільки надбавка за особливості проходження служби на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії (05.03.2019) за відповідною посадою (старший оперуповноважений з особливо важливих справ відділу протидії незаконному обігу підакцизних товарів оперативного управління ГУ ДФС у Хмельницькій області) в Головному управлінні ДФС у Хмельницькій області не виплачувалась, тому вона не вказана в довідці про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019.
Отже, твердження позивача про необхідність її відображення в довідці у відповідному проценті суд вважає безпідставними.
З вищенаведеного, позовні вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не включення у довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії надбавки за особливості проходження служби, як складової розміру грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 05 березня 2019 року згідно постанови КМУ №704 для перерахунку пенсії позивача та відповідних зобов`язань відповідача в цій частині, задоволенню не підлягають.
Також суд зазначає про безпідставність позовних вимог про зобов`язання відповідача оформити довідку з зазначенням розмірів (відсотку) надбавки за службу в умовах режимних обмежень 15% та премії, оскільки такі складові грошового забезпечення вже включені у довідку від 01 квітня 2021 року №67/10/22-97-09-12.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 27 серпня 2021 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 39492190)
Головуючий суддя Д.А. Божук