Рішення № 99214942, 26.08.2021, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.08.2021
Номер справи
320/4479/19
Номер документу
99214942
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 серпня 2021 року № 320/4479/19

Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Лиска І.Г., розглянувши в м. Києві за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Публічного акціонерного товариства «Темп» про стягнення штрафу,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернулася Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку із позовом до Публічного акціонерного товариства «Темп», в якому просить суд:

- стягнути з Публічного акціонерного товариства «Темп» (код ЄДРПОУ 02970562) штраф у розмірі 17 000 (сімнадцять тисяч ) грн. 00 коп. до Державного бюджету України, який слід перерахувати на рахунок, відкритий в управлінні Державної казначейської служби України за балансовим рахунком 3111 "Надходження до загального фонду державного бюджету", по коду бюджетної класифікації 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції" символ звітності 106.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що за відповідачем рахується заборгованість перед Державним бюджетом України у зв`язку з несплатою у добровільному порядку штрафу за правопорушення на ринку цінних паперів на підставі постанови від 15.05.2019 №223-ДП-Е. Вказав, що відповідачем, всупереч вимог пункту 4 глави 4 розділу II Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого Рішенням НЦКЦПФР від 03.12.2013 №2826 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.12.2013 за №2180/24712, не подано до Комісії регулярної річної інформації ПАТ «ТЕМП» за 2016 рік; не розміщено на веб-сайті в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії регулярної річної інформації ПАТ «ТЕМП» за 2016 рік; неопубліковано в офіційному друкованому виданні регулярної річної інформації ПАТ «ТЕМП» за 2016 рік; не розміщено на власному веб-сайті регулярної річної інформації ПАТ «ТЕМП» за 2016 рік, що і стало підставою для накладення на відповідача штрафних санкцій.

Враховуючи, що заборгованість на загальну суму 17 000 грн. 00 коп. відповідачем у добровільному порядку не погашено, позивач звернувся до суду з даним позовом про стягнення її в примусовому порядку.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 22.11.2019 відкрито провадження в адміністративній справі; судом постановлено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні без виклику учасників справи та проведення судового засідання; запропоновано відповідачеві подати до суду у п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали про відкриття провадження у справі відзив на позовну заяву (відзив).

Відповідач не скористався своїм правом на подачу відзиву на позовну заяву.

Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Так, у відношенні Публічного акціонерного товариства «Т Е М П» уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку було складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів від 11.04.2019 №256-ДЛ-Е, відповдіно до якого встановлено, що ПАТ «Т Е М П» було винесено розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери №408-ЦД-1-Е від 27.03.2018 з терміном виконання до 07.05.2018.

Розпорядження виносилось у зв`язку з порушенням вимог пункту 4 глави 4 розділу II «Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів», затвердженого рішенням Комісії №2826 від 03.12.2013 зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 24.12.2013 за №2180/24712 (в редакції яка діяла до 01.01.2019), а саме:

нерозміщення на власному веб-сайті регулярної річної інформації ПАТ «Т Е М П» за 2016 рік;

неопублікування в офіційному друкованому виданні регулярної річної інформації ПАТ «Т Е М П» за 2016 рік;

неподання до Комісії регулярної річної інформації ПАТ «Т Е М П» за 2016 рік;

нерозміщення на веб-сайті загальнодоступної інформаційної бази даних Комісії регулярної річної інформації ПАТ «Т Е М П» за 2016 рік.

Розпорядження №408-ЦД-1-Е від 27.03.2018 направлено ПАТ «Т Е М П» рекомендованим листом зі щтрих-кодовим ідентифікатором 0101040440462. Відповідно до інформації з офіційного веб-сайту АТ «Укрпошта» http://services.ukiposlita.ua, відправлення за номером 0101040440462 - вручено за довіреністю 04.04.2018 19:59:00.

Станом на 01.04.2019 ПАТ «Т Е М П» не розміщено на власному веб-сайті, не опубліковано в офіційному друкованому виданні, не розміщено в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, не подано до Комісії вказану інформацію.

Таким чином, Товариство не виконало розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери №408-ЦД-1-Е від 27.03.2018, за що пунктом 8 статті 11 Закону. України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачена відповідальність юридичних осіб.

На дату розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів товариство не усунуло вищезазначене правопорушення.

Відповідачем було винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 15.05.2019 №223-ДП-Е, відповідно до якої у відношенні товариства застосовано штрафну санкцію у розмірі 17000 грн..

Доказів оскарження постанови від 15.05.2019 №223-ДП-Е, відповідачем до матеріалів справи не надано. Відтак, суд дійшов висновку, що визначені штрафні санкції є узгодженими та підлягають сплаті до бюджету.

Судом встановлено, що станом на момент вирішення справи визначена в постанові від 15.05.2019 №223-ДП-Е сума штрафних санкцій відповідачем не сплачена.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Спеціальним законом, який визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні, є Закон України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в України" від 30 жовтня 1996 року №448/96-ВР (далі - Закон №448/96).

Відповідно до статті 1 Закону №448/96 державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.

Частиною першою статті 5 Закону №448/96 передбачено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

Згідно частин 1-4 статті 6 Закону №448/96 Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку складається з Комісії як колегіального органу та центрального апарату. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку може утворювати територіальні органи у випадках, передбачених у положенні про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.

Відповідно до частини першої статті 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" №3480-ІУ (далі - Закон №3480) регулярна інформація про емітента - річна та проміжна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Річна інформація про емітента є регульованою інформацією та підлягає розкриттю емітентом не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним (ч. 4 ст. 40 Закону №3480).

Згідно пункту 4 глави 4 розділу II Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого Рішенням НЦКЦПФР від 03.12.2013 №2826 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.12.2013 за №2180/24712 розкриття регулярної річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, розміщення на власному веб-сайті, опублікування в офіційному друкованому виданні та подання до Комісії не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним.

Пунктом 14 статті 8 Закону №448/96 передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Відповідно до положень статті 11 Закону № 448/96 Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції з:

- не опублікування, опублікування не в повному обсязі інформації та/або опублікування недостовірної інформації - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

- нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

- неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно з пунктом 14 розділу І Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 16.10.2012 №1470, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 05.11.2012 за № 1855/22167 постанова про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, акт про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про зупинення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про відновлення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів (постанова по справі про адміністративне правопорушення), постанова про закриття справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про закриття провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про виправлення описок, розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери, розпорядження про скасування розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери вважаються надісланими (врученими) юридичній особі (посадовій особі чи громадянину), яка притягується до відповідальності, якщо їх вручено керівнику чи представнику юридичної особи (посадовій особі чи громадянину) під розписку або надіслано поштою рекомендованим листом.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що постанова про накладення на відповідача санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів у вигляді штрафів на загальну суму 17 000, 00 грн. було направлено рекомендованим поштовим відправленням за зареєстрованим місцезнаходженням Публічного акціонерного товариства «ТЕМП».

Згідно положень пункту 2 розділу XV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів щодо юридичної особи може бути оскаржено до центрального апарату Комісії особою, щодо якої її винесено, протягом п`ятнадцяти робочих днів з дати винесення постанови.

Статтею 11 Закону №448/96-ВР передбачено, що рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу може бути оскаржено в суді.

Відповідно до положень статті 11 Закону №448/96-ВР у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

У матеріалах справи відсутні докази оскарження відповідачем вищезазначених постанов, а також відсутні докази щодо сплати відповідачем суми штрафних санкцій за вищевказаними постановами.

Беручи до уваги, що визначена у постанові від 15.05.2019 №223-ДП-Е про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів сума штрафу є узгодженою, доказів її сплати до Державного бюджету України відповідачем під час розгляду справи не надано, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для стягнення зазначеної суми штрафу в примусовому порядку.

Відповідно до статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і доведенні перед судом їх переконливості. В силу положень статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Оскільки штраф у розмірі 17 000 грн. 00 коп. відповідачем у встановлений чинним законодавством строк добровільно не сплачено, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз позивачем під час розгляду справи не здійснював, у зв`язку з чим судові витрати, які б підлягали розподілу, відсутні. Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд

в и р і ш и в:

Адміністративний позов - задовольнити.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Т Е М П» (код ЄДРПОУ 02970562) штраф у розмірі 17 000 (сімнадцять тисяч ) грн. 00 коп. до державного бюджету України, який слід перерахувати на рахунок, відкритий в управлінні Державної казначейської служби України за балансовим рахунком 3111 "Надходження до загального фонду державного бюджету", по коду бюджетної класифікації 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції" символ звітності 106.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Лиска І.Г.