Рішення № 99214162, 27.08.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.08.2021
Номер справи
200/7895/21
Номер документу
99214162
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 серпня 2021 р. Справа№200/7895/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаш Г.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010, адреса: Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якій просив:

- визнати бездіяльність відповідача щодо не проведення законного перерахунку та невиплати належним чином позивачу пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» протиправною, та такою, що, порушує право позивача на соціальний захист;

- зобов`язати відповідача провести позивачу належний перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року' "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", починаючи з 1 січня 2016 року, виходячи з грошового забезпечення, яке складається із суми його складових, згідно довідки ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Донецькій області від 13.03.2018 р. № 754 лк, а саме: Посадовий оклад – 2900 грн.. оклад за спеціальним званням (підполковник міліції) – 2200,00 грн.; надбавка за стаж служби (50%) – 2550,00 грн.; премія 2,30% - 175,95 грн., та в основному розмірі – 90 відсотків від усіх сум грошового забезпечення.

В обґрунтування позову, позивач зазначає, що з 31.10.2010 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної відповідно Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

На підставі Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон 2262-ХІІ), відповідно до ст. 13 Закону - 2262-ХІІ в редакції, чинній на час призначення пенсії, йому була призначена пенсія у розмірі 90 % від всієї суми грошового забезпечення.

У березні 2018 року відповідач здійснив перерахунок пенсії відносно позивача ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року, відповідно до Постанови КМУ від 21.02.2018 №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб” (далі - Постанова №103), Постанови КМУ від 13.02.2008 №45, якою затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно Закону №2262-ХІІ.

Основний розмір пенсії Пенсійний фонд встановив на рівні 70% або в сумі 5478,17 грн.

25.03.2021 року позивач звернувся до відповідача із заявою встановити розмір пенсії 90 %, або в сумі 7043,36 грн. (7825,95 х 90%) відповідних сум грошового забезпечення, який йому було призначено з 31 жовтня 2010 року. Різницю 20% (90% -70%), а саме в сумі 1565,19 грн., перерахувати з 1 січня 2016 року і сплатити йому негайно на розрахункову карту Ощадбанку однією сумою без граничного обмеження.

Відповідач відмовив у проведені перерахунку пенсії в розмірі 90%, про що йому повідомив листом від 11.05.2021 року.

Свої дії (бездіяльність) щодо відмови у проведені перерахунку пенсії відповідач пояснив, що підстав для перерахунку пенсії в розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення немає.

Ухвалою суду від 29.06.2021 року відкрито провадження в адміністративній справі, за правилами спрощеного судового провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою суду від 14.07.2021 року заяву Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження повернуто без розгляду.

Представник відповідача до суду надав відзив проти адміністративного позову. У відзиві відповідач зазначив, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року №103 (чинної на момент виникнення спірних правовідносин) та постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року №988 позивачу здійснено перерахунок пенсії.

Перерахунок пенсії проведено з 01 січня 2016 року на підставі довідки нового зразка №754лк від 13 березня 2018 року.

Основний розмір пенсії після проведення перерахунку з 01 січня 2016 року складає 5478,17 грн. Пенсія виплачується в повному обсязі.

У зв`язку зі збільшенням грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, яке складається з посадового окладу, окладу за військовим званням, щомісячних та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, а саме розмір основної пенсії до перерахунку складав 4807,29 гривень, після перерахунку складає 5478,71 гривень, змінився процент відповідних сум грошового забезпечення та на даний час складає 70% від грошового забезпечення.

Зміни в законодавстві не призвели до зниження розміру пенсії, що унеможливлює порушення прав позивача. Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм права висловлена колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України №21-38а 14 від 18.06.2014 року.

Висновком Верховного Суду України, викладеного в постанові від 05.11.2013 (справа № 21-293а13), який є обов`язковим для врахування в силу приписів ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України, визначено, що порядок та строки нарахування та виплати пенсій можуть бути змінені за умови іншого законодавчого регулювання.

Перерахунок пенсії позивачу Головним управлінням зроблено своєчасно та відповідно до вимог чинного законодавства, тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

На адресу суду надійшла відповідь на відзив, в якій позивач зазначає, що посилання відповідача на зміни ст.13 Закону України №2262-ХІІ, які були внесені Законами України від 08.07.2011 №3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон №3668-VI) та від 27.03.2014 №1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи і створення передумов для економічного зростання в Україні» (далі Закон №1166-VІІ), якими передбачено максимальний розмір пенсії на рівні 80% та 70% відповідно, від усіх сум грошового забезпечення, є не правомірними. Ці обмеження не поширюються на пенсіонерів, яким пенсія була призначена до набрання чинності цих Законів.

Відповідно статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.

Позивач – ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що свідчить наявна в матеріалах справи копія паспорту громадянина України № НОМЕР_2 , та, відповідно до посвідчення серії № НОМЕР_1 від 16.08.2016 року, є пенсіонером ОВС і отримує пенсію за вислугою років з 31.10.2010 року.

Відповідно до наявної в матеріалах справи копії трудової книжки позивача звільнено з органів внутрішніх справ 28.10.2010 року згідно наказу від 26.10.2010 року №415 о/с. З 31.10.2010 року позивач знаходиться на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області і йому призначено пенсію за вислугою років відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” у розмірі 90% суми грошового забезпечення.

Відповідно протоколу ГУ ПФУ в Донецькій області позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2016 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) від 13.03.2018 року №754лк у розмірі 70% грошового забезпечення.

Листом від 11.05.2021 року № 4707-4250/Б-03/8-0500/21 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомило позивача, що грошове забезпечення для перерахунку пенсії встановлено у розмірі 7825,95 грн. та складається з: посадового окладу 2900,00 грн.; окладу за військове звання 2200,00 грн.; процентної надбавки за стаж служби 50% 2550,00 грн.; премія 2,3% 175,95 грн.

Розмір пенсії після перерахунку складає 5478,17 (7825,95 грн. х 70%) при вислузі 34 роки).

Розмір доплати після проведеного перерахунку пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року складає 11887,44 грн.

Станом на 01.05.2021 року загальний розмір пенсії до виплати складає 5973,48 грн., в т.ч.: 5478,17 грн. – основний розмір пенсії; 495,31 грн. – доплата до пенсії згідно Постанови №103.

Предметом спору в даній справі є правомірність дій відповідача щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 90% до 70% сум грошового забезпечення при здійсненні перерахунку позивачеві пенсії за вислугою років.

Приймаючи рішення по суті спірних правовідносин, суд виходить з такого.

Право на соціальний захист, а саме на отримання пенсії, гарантовано Конституцією України та чинними нормативно-правовими актами України.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Правовідносини, що виникають в процесі реалізації права на пенсійне забезпечення (в даному випадку це стосується можливості реалізації встановленої державою гарантії для військовослужбовців та деяких інших осіб на отримання пенсійного забезпечення, розмір якого визначається у певному порядку, відмінному від пенсій для решти категорій громадян) будуються на принципі юридичної визначеності. Зазначений принцип не дозволяє державі посилатися на відсутність певного нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон №2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до Закону №2262-XII, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Як встановлено судом та вбачається з матеріалів адміністративної справи, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області проведено позивачеві перерахунок пенсії з 01.01.2016.

При проведенні перерахунку пенсії відповідачем застосовано новий максимальний розмір грошового забезпечення - 70% відповідних сум грошового забезпечення, при цьому правомірність своїх дій Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області обґрунтовує необхідністю застосування норми закону, що визначає основний розмір пенсії у відсотках від грошового забезпечення, яка діяла на момент здійснення перерахунку пенсії, тобто виходячи із 70% грошового забезпечення, як це передбачено частиною 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Суд критично оцінює такі доводи відповідача, виходячи з наступного.

Відповідно до статті 13 Закону №2262-XII (в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії - 17.12.1998 року) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів.

Законом України від 08.07.2011 №3668-VI “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону № 2262-XII, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Законом №1166-VII внесено зміни у частину другу статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, згідно з яких цифри “ 80” замінено цифрами “ 70”.

Так, стаття 13 Закону №2262-ХІІ регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку.

Зміни до статті 63 Закону №2262-ХІІ ані Законом №3668-VI, ані Законом №1166-VII у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися.

Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом № 3668-VІ та Законом №1166-VII зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону №2262-ХІІ, яка змін у зв`язку з прийняттям Закону №3668-VІ та Закону №1166-VII, не зазнала.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 04.02.2019 у справі №240/5401/18.

За таких обставин у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії позивача при здійсненні її перерахунку. При цьому, суд зауважує, що при здійсненні перерахунку пенсії відповідачем були вчинені дії, а не бездіяльність, як зазначає позивач, які і мають бути визнані протиправними.

Отже, враховуючи те, що при призначенні пенсії позивачу її розмір був розрахований з 70% його грошового забезпечення, перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 повинен бути здійснений виходячи з 90% грошового забезпечення.

Аналогічні висновки викладено у постанові Верховного Суду від 02.07.2020 у справі № 280/1931/19.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постанові Верховного Суду.

Таким чином, позивач має право на перерахунок пенсії, у зв`язку з чим суд приходить до висновку, що відповідачем у відношенні позивача було вчинено саме дії щодо не нездійснення належного перерахунку пенсії, що підтверджується матеріалами справи, тому суд, з метою повного захисту прав позивача, вважає доцільним визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області щодо не проведення перерахунку та невиплати належним чином ОСОБА_1 , пенсії з 1 січня 2016 року відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей” №900 від 23 грудня 2015 року, Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести ОСОБА_2 , перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей” №900 від 23 грудня 2015 року, Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", починаючи з 1 січня 2016 року, виходячи з грошового забезпечення, яке складається із суми його складових, згідно довідки ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Донецькій області від 13.03.2018 №754лк, в основному розмірі - 90 відсотків від усіх сум грошового забезпечення.

Щодо встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, суд вважає за необхідне зазначити про наступне.

Частиною ч. 2 ст. 14 КАС України визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.

Згідно з положеннями ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

З аналізу викладених норм вбачається, що зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, а не його обов`язком.

З огляду на викладене, а також приймаючи до уваги обставини даної справи, суд до ходить висновку про відсутність підстав для встановлення судового контролю щодо виконання рішення в даній справі, оскільки позивачем не наведено доводів та не надано доказів, які свідчать про те, що відповідач ухилятиметься від виконання рішення суду.

Згідно з положеннями частини першої статті 139 КАС при задоволені позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, судовий збір у розмірі 908 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі вищевикладеного та керуючись статями 2-15, 19-21, 72-79, 90, 94, 122, 123, 132, 159-161, 164, 192-194, 224-228, 241-247, 255, 253-263, 293-295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010, адреса: Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області щодо не проведення перерахунку та невиплати належним чином ОСОБА_1 пенсії з 1 січня 2016 року відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей” №900 від 23 грудня 2015 року, Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей” №900 від 23 грудня 2015 року, Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", починаючи з 1 січня 2016 року, виходячи з грошового забезпечення, яке складається із суми його складових, згідно довідки ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Донецькій області від 13.03.2018 №754 лк в основному розмірі - 90 відсотків від усіх сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010, адреса: Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) судові витрати за сплату судового збору в загальному розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 243 КАС України зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Г.П. Бабаш