
Суддя Шевченко С. В.
Справа № 644/7435/21
Провадження № 2-о/644/170/21
26.08.2021
РІШЕННЯ
іменем України
26 серпня 2021 року Орджонікідзевський районний суд міста Харкова в складі: головуючого судді Шевченка С.В., за участю секретаря Коломієць О.В., розглянув у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, заінтересована особа: Індустріально-Немишлянський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків),
встановив:
В обґрунтування заяви ОСОБА_1 посилався на те що, оскільки, його дід ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер на тимчасово окупованій території України, встановлення такого юридичного факту йому необхідне для отримання свідоцтва про смерть останнього, яке видане уповноваженим державним органом.
ОСОБА_1 та заінтересована особа, про дату розгляду справи були повідомлені належним чином, в судове засідання не з`явилися, заявник через канцелярію суду подав заяву, в якій просив розгляд справи проводити у його відсутність, підтримав заяву та просив її задовольнити, представник заінтересованої особи надав суду заяву, в якій просив розгляд справи проводити у його відсутність, не заперечував проти задоволення заяви.
З`ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.
ОСОБА_2 був рідним батьком матері заявника ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про народження, з якої вбачається, що батьками ОСОБА_3 зазначені « ОСОБА_4 » (рос.) та « ОСОБА_5 » (рос.). ОСОБА_3 та ОСОБА_6 уклали шлюб, після реєстрації якого ОСОБА_3 присвоєне прізвище « ОСОБА_7 », що підтверджується копією свідоцтва про шлюб. Після розірвання шлюбу з ОСОБА_6 , мати заявника залишила прізвище яке було їй присвоєне після реєстрації шлюбу « ОСОБА_7 ». Після укладання шлюбу з ОСОБА_8 , ОСОБА_9 присвоєне прізвище « ОСОБА_10 » ( ОСОБА_11 ), вказані обставини підтверджуються копією свідоцтва про розірвання шлюбу та копією свідоцтва про укладання шлюбу з ОСОБА_8 . Отже, заявник ОСОБА_1 є сином ОСОБА_12 та онуком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про народження заявника, яка знаходиться в матеріалах справи.
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , був громадянином України, уродженцем м.Київа, та був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Заявник ОСОБА_1 , який є уродженцем м.Луганська та громадянином України, має зареєстроване місце проживання по АДРЕСА_1 , що підтверджується копією паспорту заявника, та фактичного проживає за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується копією витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності.
На даний час м.Луганськ є тимчасово окупованою та непідконтрольною українській владі територією.
Встановлення факту смерті діда необхідно заявникові для отримання свідоцтва про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті, відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
Відповідно до п.8 ч.1 ст.317 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до ч.1 ст.317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Відповідно п.2 ч.1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.
Враховуючи викладене, єдиною підставою для державної реєстрації смерті в даних випадках є рішення суду про встановлення факту смерті.
Постановою Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» від 17 березня 2015 року № 254-VIII, визнано тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, російських окупаційних військ, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України та відновлення повного контролю України за державним кордоном України.
Населений пункт м.Луганськ входить до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 1085 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення».
Відповідно до ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Відповідно до ч.1 ст. 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Україна вживає всіх необхідних заходів щодо гарантування прав і свобод людини і громадянина, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, усім громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Згідно ч.1 ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території», громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Зі змісту ч. ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території», вбачається, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Європейський суд з прав людини у справі «Кіпр проти Туреччини» зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади.
Частиною 4 статті 317 ЦПК України визначено, що рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Таким чином, судом встановлено, що зареєструвати факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , на території тимчасово непідконтрольній Україні в м.Луганськ,в Індустріально-Немишлянському відділі державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) заявник не в змозі, оскільки видане незаконним органом свідоцтво про смерть не є документом, на підставі якого можливо провести державну реєстрацію смерті особи, а отже не створює жодних юридичних наслідків на території України.
Встановлення факту смерті діда ОСОБА_4 має для заявника юридичне значення, оскільки необхідне для реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану України факту його смерті та видачі свідоцтва про смерть.
На підставі наведеного, суд приймає в якості доказу факту смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , надане заявником лікарське свідоцтво про смерть останнього №109/ор, видане 25.09.2019 року державною установою «Луганська міська поліклінік», з якого вбачається, що ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 на території м.Луганська, причиною смерті стала хронічна серцева недостатність, кардіосклероз.
З огляду на викладене, суд доходить висновку, що заява ОСОБА_1 про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.293, ст. ст. 315- 319, п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України, суд , ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, заінтересована особа: Індустріально-Немишлянський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) задовольнити.
Встановити юридичний факт, а саме те, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, уродженець м.Київа, помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у м.Луганську.
Зобов`язати Індустріально-Немишлянський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) провести реєстрацію факту смерті ОСОБА_2 .
Рішення суду підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення суду може бути оскаржене до Харківського апеляційного суду або через Орджонікідзевський районний суд м. Харкова протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду складено 26.08.2021 року.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженець м.Луганська, адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 .
Заінтересована особа: Індустріально-Немишлянський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків), місце знаходження: вул. Валентинівська, б.31, м. Харків, 61123, код ЄДРПОУ 41403995.
Суддя: С.В. Шевченко