Рішення № 99206899, 26.08.2021, Бородянський районний суд Київської області

Дата ухвалення
26.08.2021
Номер справи
939/687/20
Номер документу
99206899
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 939/687/20

РІШЕННЯ

Іменем України

12 серпня 2021 рокуБородянський районний суд

Київської області в складі: головуючого судді - Унятицького Д.Є.

за участю секретаря - Щербакової К.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Бородянка цивільну справу за позовом Бучанської окружної прокуратури Київської області в інтересах держави в особі Київської обласної державної адміністрації, Державного підприємства "Спеціалізоване лісогосподарське підприємство "Київоблагроліс" до Бородянської районної державної адміністрації Київської області, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 про визнання недійсним розпорядження та витребування земельних ділянок з чужого незаконного володіння,

ВСТАНОВИВ:

В квітні 2020 року прокурор звернувся до суду з вказаним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що розпорядженням Бородянської районної державної адміністрації №592 від 21 квітня 2008 року "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність громадянам України для ведення особистого селянського господарства на території Новозаліської сільської ради", затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність, змінено цільове призначення земельних ділянок та передано у власність громадянам (згідно додатку) з виготовленням державних актів земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель запасу Новозаліської сільської ради. На підставі вказаного розпорядження ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_4 , ОСОБА_2 , ОСОБА_8 , ОСОБА_7 , ОСОБА_6 отримали державні акти та стали власниками земельних ділянок з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, на території Новозаліської сільської ради Бородянського району Київської області. Оскільки розпорядження Бородянської РДА №592 від 21 квітня 2008 року прийняте з порушенням вимог земельного та лісового законодавства, то підлягає визнанню недійсним, а спірні земельні ділянки витребуванню в державну власність. Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Лісового кодексу України до одержання в установленому порядку державними лісогосподарськими підприємствами державних актів на право постійного користування земельними лісовими ділянками, документами, що підтверджують це право на раніше надані землі є планово-картографічні матеріали лісовпорядкування, які складаються на підставі натурних лісовпорядкувальних робіт та камерного дешифрування аерознімків, містять детальну характеристику лісу. Відповідно до пункту 1.1 Інструкції про порядок створення і розмноження лісових карт, затвердженої держлісгоспом СРСР 11 грудня 1986 року, планшети лісовпорядкування відносяться до планово-картографічних матеріалів лісовпорядкування, а частина друга зазначеної інструкції присвячена процедурі їх виготовлення. Отже при вирішенні питання щодо перебування земельної ділянки в користуванні державного лісогосподарського підприємства необхідно врахувати положення п.5 розділу VІІІ "Прикінцеві положення" Лісового кодексу України. Відповідно до інформації ДП "СЛП "Київоблагроліс" від 29 січня 2020 року №58 спірні земельні ділянки накладаються на земельну ділянку ДП "СЛП Київоблагроліс" в 9 кварталі виділи 14, 15, 21, 19, 35 Бородянського державного агролісництва, які розташовані на території Новозаліської сільської ради. ДП "СЛП Київоблагроліс", як постійний користувач дозволу на вилучення спірних земельних ділянок лісового фонду, зміни їх цільового призначення не надавало. Отже право користування ДП "СЛП Київоблагроліс" лісами площею 7,8225 га підтверджується планово-картографічними матеріалами лісовпорядкування, згідно з якими спірні лісові ділянки відносились до земель лісогосподарського призначення. Відповідно до ч. 5 ст. 116 Земельного кодексу України надання у власність земельної ділянки, що перебуває у власності або у користуванні, провадиться лише після вилучення (викупу) її в порядку, передбаченому цим кодексом. Бородянська районна державна адміністрація фактично вилучила із земель лісового фонду частину земельної ділянки, яка знаходилась у користуванні ДП "СЛП Київоблагроліс". Зміна цільового призначення земель, зайнятих лісами, провадиться з урахуванням висновків органів виконавчої влади з питань охорони навколишнього середовища та лісового господарства. Згідно інформації Київського обласного та по м. Києву управління лісового та мисливського господарства від 10 грудня 2019 року №04-48/2363 встановлено, що погодження на вилучення та зміну цільового призначення спірних земельних ділянок управління не надавало. Отже при прийнятті спірного розпорядження Бородянською РДА порушено порядок зміни цільового призначення земель лісогосподарського призначення. Крім цього розпорядженням Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2008 року №610-р "Деякі питання розпорядження земельними лісовими ділянками", чинного на момент передачі спірних земель у власність встановлено мораторій на прийняття рішень про передачу у власність зі зміною цільового призначення земельних лісових ділянок. Так з метою недопущення фактів порушення інтересів держави і суспільства під час відчуження і зміни цільового призначення земельних лісових ділянок Міністерству екології та природних ресурсів, Міністерству аграрної політики та продовольства, Міністерству оборони, Державному агентству лісових ресурсів та Державному агентству земельних ресурсів до законодавчого врегулювання питань запобігання зловживанням у цій сфері доручено зупинити прийняття рішень про надання згоди на їх вилучення, передачу у власність та оренду зі зміною цільового призначення, крім випадків коли за умови обґрунтування неможливості реалізації альтернативних варіантів вирішення питання ділянки вилучаються і передаються у постійне користування та /або оренду. Отже законно набути права приватної власності на спірні земельні ділянки лісогосподарського призначення загальною площею 7,8225 га не могла жодна фізична особа, в тому числі і відповідачі. До Бородянського відділу Фастівської місцевої прокуратури надійшла інформація з ДП "СЛП "Київоблагроліс" від 17 квітня 2019 року №105 щодо незаконного відчуження земельних ділянок, протиправної вирубки дерев, підпалів та засмічення лісового фонду. В подальшому на адресу ДП "СЛП "Київоблагроліс" направлена інформація №38-69-6099 від 15 листопада 2019 року щодо факту виявлених порушень та самостійного вжиття заходів представницького характеру. Проте вжитими заходами не вдалося отримати позитивний результат тому вони просять органи прокуратури вжити заходів для захисту інтересів держави. Згідно зі статутом ДП "СЛП "Київоблагроліс" відноситься до сфери управління Київської ОДА, яка належним чином державний контроль за додержанням норм, правил та інших нормативно-правових актів з ведення лісового господарства не здійснювала, жодних заходів для повернення земельних ділянок, які незаконно вибули із власності держави не здійснювала. На адресу Київської ОДА направлена інформація щодо виявлених порушень. Проте лист проігнорований, відповідь не надійшла, а вилучення земель лісового фонду, зміна їх цільового призначення, передача у власність та відчуження земельної ділянки порушує права та інтереси держави в особі Київської ОДА та ДП "СЛП "Київоблагроліс". Відповідно до ч. 1 ст. 261 ЦК України перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила. З огляду на положення статті 261 ЦК України, статті 29 ГПК України, ст. 23 ЗУ "Про прокуратуру" перебіг строку позовної давності починається не з дня виявлення прокурором порушень законодавства під час здійснення перевірки, а з моменту коли орган в інтересах якого звертається прокурор довідався або міг довідатися про порушення своїх прав. Зокрема, оскільки вимоги прокурора є похідними від вимог органу, який на думку прокурора мав відповідні повноваження щодо спірного майна, то й перебіг позовної давності мав початися з моменту, коли про порушення прав та інтересів держави дізнався саме відповідний орган, а не прокурор. Про порушення закону та інтересів держави, необхідність їх захисту в судовому порядку прокурору стало відомо за результатами розслідування кримінального провадження №42017111310000063 від 13 червня 2017 року. Однак великий обсяг документів, які підлягали дослідженню, складнощі, пов`язані із штучними перешкодами вивчення законності розпорядження землями лісогосподарського призначення потребували значного часу для вивчення та аналізу, що свідчить про наявність об`єктивних перешкод для пред`явлення позову у визначені законом строки. Отже трьохрічний строк позовної давності щодо вимог про визнання недійсним вказаного розпорядження РДА пропущено з поважних причин. Тому просив визнати поважними причини пропуску прокурором строку позовної давності для звернення до суду з даним позовом та поновити його, захистивши право. Визнати недійсним розпорядження Бородянської районної державної адміністрації №592 від 21 квітня 2008 року "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність громадянам України для ведення особистого селянського господарства на території Новозаліської сільської ради" в частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність, зміни цільового призначення земельних ділянок та передачі у власність ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_4 , ОСОБА_2 , ОСОБА_8 , ОСОБА_7 , ОСОБА_6 з виготовленням державних актів на земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель запасу Новозаліської сільської ради. Витребувати на користь держави в особі Державного підприємства "Спеціалізоване лісогосподарське підприємство "Київоблагроліс" земельні ділянки з незаконного володіння ОСОБА_1 кадастровий номер 3221082200:05:001:0051, ОСОБА_3 - 3221082200:05:001:0052, ОСОБА_5 - 3221082200:05:001:0055, ОСОБА_4 - 3221082200:05:001:0073, ОСОБА_2 - 3221082200:05:001:0060, ОСОБА_8 - 3221082200:05:001:0047, ОСОБА_7 - 3221082200:05:001:0058, ОСОБА_6 - 3221082200:05:001:0054, які розташовані на території Новозаліської сільської ради Бородянського району Київської області.

В судовому засіданні представники позивача ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 позов підтримали, викладене підтвердили.

Представник Київської обласної державної адміністрації в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Надіслав пояснення в яких зазначив, що згідно з пунктом 5 розділу VІІІ "Прикінцеві положення" Лісового кодексу України до одержання в установленому порядку державними лісогосподарськими підприємствами державних актів на право постійного користування земельними лісовими ділянками, документами, що підтверджують це право на раніше надані землі, є планово-картографічні матеріали лісовпорядкування, які складаються на підставі натурних лісовпорядних робіт та камерного дешифрування аерознімків, містять детальну характеристику лісу. Перелік планово-картографічних лісовпорядкувальних матеріалів, методи їх створення, масштаби, вимоги до змісту та оформлення, якості виготовлення тощо, регламентується галузевими нормативними документами. Зокрема, за змістом пункту 1.1 Інструкції про порядок створення і розмноження лісових карт, затвердженої Держлісгоспом СРСР 11 грудня 1986 року, планшети лісовпорядкування належать до планово-картографічних матеріалів лісовпорядкування, а частина друга зазначеної Інструкції присвячена процедурі їх виготовлення. Отже, вирішуючи питання щодо перебування земельної лісової ділянки в користуванні державного лісогосподарського підприємства необхідно врахувати пункт 5 розділу VІІІ "Прикінцеві положення" Лісового кодексу України. Згідно з перспективним планом організації і ведення лісового господарства Бородянського державного агролісництва Київської області 2006 року та планово-картографічних матеріалів лісовпорядкування спірні земельні ділянки розташовані в межах 9 кварталу: виділи 14, 15, 21 19 35 Бородянського державного агролісництва Київської області, що підтверджується інформацією ВО "Укрдержліспоект" №714 від 16 грудня 2019 року та доданими до нього фрагментами з публічної кадастрової карти України з нанесеними спірними земельними ділянками на межі кварталу і його таксаційних виділів Бородянського державного агролісництва за матеріалами лісовпорядкування 2006 року. Отже право користування ДП "СЛП "Київоблагроліс" лісами площею 7,8225 га відповідно до п. 5 розділу VІІІ "Прикінцеві положення" Лісового кодексу України підтверджується планово-картографічними матеріалами лісовпорядкування, згідно з якими спірні земельні ділянки відносяться до земель лісогосподарського призначення. До розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність та земель, зазначених в абзаці третьому пункту 12 розділу Х "Перехідні положення" ЗК України), в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади (абзац перший пункту 12 розділу Х "Перехідні положення" ЗК України). Порядок вилучення земельних ділянок визначає ст. 149 ЗК України, за приписами якої земельні ділянки, надані у постійне користування, зокрема із земель державної власності, можуть вилучатися для суспільних та інших потреб за згодою землекористувачів за рішеннями Кабінету міністрів України, місцевих державних адміністрацій, відповідно до їх повноважень. Частина шоста ст. 149 ЗК України встановлює, що обласні державні адміністрації на їх території вилучають земельні ділянки державної власності, які перебувають у постійному користуванні, в межах міст обласного значення та за межами населених пунктів для всіх потреб, крім випадків, визначених частинами п`ятою, дев`ятою цієї статті. Отже вилучення для несільськогосподарських потреб спірної земельної ділянки державної власності, що віднесена до земель лісогосподарського призначення та перебуває у постійному користуванні ДП "СЛП "Київоблагроліс" та передання такої ділянки у приватну власність, належало до повноважень Київської ОДА. Право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Підставою набуття права приватної власності на земельну ділянку із земель державної чи комунальної власності, є відповідне рішення органу державної влади чи органу місцевого самоврядування, а не державний акт на право власності на земельну ділянку. Право держави витребувати земельну ділянку, належну до земель лісогосподарського призначення, з огляду на доведену незаконність та безпідставність її відчуження на користь фізичної особи передбачене чинним законодавством України. Повернення у державну власність земельної ділянки, незаконно відчуженої фізичній особі органом місцевого самоврядування переслідує легітимну мету контролю за використанням майна відповідно до загальних інтересів у тому, щоби таке використання відбувалося за цільовим призначенням. Важливість цих інтересів зумовлюється, зокрема особливим статусом земельної ділянки - належністю її до земель лісогосподарського призначення. Враховуючи викладене уповноваженим державою органом на розпорядження даною категорією земель є Київська ОДА. Тому, оскільки на момент відведення у приватну власність ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 спірних земельних ділянок лісового фонду, так і на даний час, розпорядником являється Київська обласна державна адміністрація, а не Бородянська районна адміністрація Київської області просив позов задовольнити.

Представник Державного підприємства "Спеціалізоване лісогосподарське підприємство "Київоблагроліс" в судове засідання не з`явився, відповідно до заяви просив розглянути справу без його участі.

Представник Бородянської районної державної адміністрації Київської області в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Надіслав пояснення в яких зазначив, що підставою для прийняття оспорюваного розпорядження є проект землеустрою до складу якого входять позитивні висновки відповідних органів (управління земельних ресурсів від 03 березня 2008 року №72, санітарно-епідеміологічної експертизи від 11 березня 2008 №05.03.02-07/13500, листи ДП "Клавдієвський лісгосп" від 20 березня 2008 року, директора ДП "Тетерівський лісгосп" від 02 квітня 2008 року №363 про те, що земельні ділянки, які відводились по проекту громадянам, не віднесені до території держлісфонду цих лісогосподарських підприємств, а відповідно до довідки управління земельних ресурсів від 05 березня 2008 року №1147 відносились до земель лісогосподарського призначення та перебували у запасі. Згідно копії висновку державної землевпорядної експертизи №5-27-е від 01 квітня 2008 року проект визнаний таким, що відповідає вимогам чинного законодавства, а відповідно до статті 1 Закону України "Про державну землевпорядну експертизу", державна експертиза землевпорядної документації - це діяльність, метою якої є дослідження, перевірка, аналіз та оцінка об`єктів експертизи на предмет їх відповідності вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам, а також підготовка обґрунтованих висновків для прийняття рішень щодо об`єктів експертизи. Отже на час прийняття оспорюваного розпорядження у райдержадміністрації не було підстав вважати, що вона діє поза межами своїх повноважень.

Відповідачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_13 , ОСОБА_8 , представник відповідачки ОСОБА_8 , адвокат Студзінський М.А. в судове засідання не з`явились, відзив на позов не подали, клопотань до суду не направили, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Вислухавши пояснення представників позивача, дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що розпорядженням Бородянської районної державної адміністрації Київської області №592 від 21 квітня 2008 року "Про затвердження проекту землеустрою та передачу земельних ділянок у власність громадянам України для ведення особистого селянського господарства на території Новозаліської сільської ради" затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам України (згідно додатку) для ведення особистого селянського господарства на території Новозаліської сільської ради, за межами населеного пункту с. Нове Залісся. Змінене цільове призначення земельних ділянок загальною площею 33 га із інших лісових земель на землі лісогосподарського призначення. Передано у власність громадянам (згідно додатку) земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель запасу Новозаліської сільської ради та видати державні акти на право власності на земельні ділянки, що підтверджується копіями розпорядження з додатком, проекту землеустрою (т.1 а.с.167-169, 170-183).

На підставі вказаного розпорядження ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_4 , ОСОБА_14 , ОСОБА_8 , ОСОБА_7 , ОСОБА_6 отримали державні акти та стали власниками земельних ділянок з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства на території Новозаліської сільської ради Бородянського району Київської області з кадастровими номерами: 3221082200:05:001:0051, 3221082200:05:001:0052, 3221082200:05:001:0055, 3221082200:05:001:0073, 3221082200:05:001:0060, 3221082200:05:001:0047, 3221082200:05:001:0058, 3221082200:05:001:0054 відповідно, що підтверджується копіями державних актів на право власності на земельні ділянки (т.1 а.с.44-55).

Земельні ділянки передані у власність ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_4 , ОСОБА_14 , ОСОБА_8 , ОСОБА_7 , ОСОБА_6 накладаються на земельну ділянку ДП "СЛП "Київоблагроліс" в 9 кварталі виділи: 14, 15, 21, 19, 35, які розташовані на території Новозаліської сільської ради, що підтверджується копією інформаційного листа ДП "Спеціалізоване лісогосподарське підприємство "Київоблагроліс" №58 від 29 січня 2020 року, фрагментом з публічної кадастрової карти України з нанесеними межами частини кварталу №9 Бородянського державного агролісництва (т.1 а.с.66-69, 65).

З копії листа Київського обласного та по м. Києву управління лісового та мисливського господарства №04-48/2363 від 10 грудня 2019 року вбачається, що погодження на вилучення та зміну цільового призначення спірних земельних ділянок не надавалося (т.1 а.с.86).

Відповідно до статті 19 Земельного кодексу України, в редакції, що діяла на момент прийняття оспорюваних розпоряджень (далі - ЗК України), землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: землі сільськогосподарського призначення; землі житлової та громадської забудови; землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; землі оздоровчого призначення; землі рекреаційного призначення; землі історико-культурного призначення; землі лісогосподарського призначення; землі водного фонду; землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Згідно з ч.1, 2 та 4 ст. 20 ЗК України, віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об`єктів природоохоронного та історико-культурного призначення. Зміна цільового призначення земель, зайнятих лісами, провадиться з урахуванням висновків органів виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища та лісового господарства.

Статтею 21 ЗК України встановлено, що порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для: а) визнання недійсними рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам; б) визнання недійсними угод щодо земельних ділянок; в) відмови в державній реєстрації земельних ділянок або визнання реєстрації недійсною; г) притягнення до відповідальності відповідно до закону громадян та юридичних осіб, винних у порушенні порядку встановлення та зміни цільового призначення земель.

Відповідно до ст. 8 Лісового Кодексу України, в редакції, що діяла на час прийняття оспорюваних розпоряджень, у державній власності перебувають усі ліси України, крім лісів, що перебувають у комунальній або приватній власності. Право державної власності на ліси набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій відповідно до закону.

Відповідно до статті 55 ЗК України до земель лісогосподарського призначення належать землі, вкриті лісовою рослинністю, а також не вкриті лісовою рослинністю, нелісові землі, які надані та використовуються для потреб лісового господарства. До земель лісогосподарського призначення не належать землі, зайняті: зеленими насадженнями у межах населених пунктів, які не віднесені до категорії лісів; окремими деревами і групами дерев, чагарниками на сільськогосподарських угіддях, присадибних, дачних і садових ділянках.

Згідно з пунктом 5 розділу VIII "Прикінцеві положення" Лісового Кодексу України до одержання в установленому порядку державними лісогосподарськими підприємствами державних актів на право постійного користування земельними лісовими ділянками, документами, що підтверджують це право на раніше надані землі, є планово-картографічні матеріали лісовпорядкування.

Системний аналіз наведених норм законодавства дає підстави дійти висновку про те, що при вирішенні питання щодо перебування земельної лісової ділянки в користуванні державного лісогосподарського підприємства необхідно враховувати положення пункту 5 розділу VIII "Прикінцеві положення" ЛК України.

Зазначене узгоджується з правовими висновками Верховного Суду України, викладеними у постановах від 24 грудня 2014 року у справі № 6-212цс14, від 25 січня 2015 року у справі № 6-224цс14, від 23 грудня 2015 року у справі № 6-377цс15.

Частиною 1 статті 116 ЗК України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Відповідно до частини першої статті 118 ЗК України громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки.

Відповідно до статей 56, 57 ЗК України землі лісогосподарського призначення можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності. Громадянам та юридичним особам за рішенням органів місцевого самоврядування та органів виконавчої влади можуть безоплатно або за плату передаватись у власність замкнені земельні ділянки лісогосподарського призначення загальною площею до 5 гектарів у складі угідь селянських, фермерських та інших господарств. Громадяни і юридичні особи в установленому порядку можуть набувати у власність земельні ділянки деградованих і малопродуктивних угідь для залісення. Земельні ділянки лісогосподарського призначення за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування надаються в постійне користування спеціалізованим державним або комунальним лісогосподарським підприємствам, іншим державним і комунальним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані підрозділи, для ведення лісового господарства. Порядок використання земель лісогосподарського призначення визначається законом.

Згідно зі статтею 48 Лісового Кодексу України в матеріалах лісовпорядкування дається якісна і кількісна характеристика кожної лісової ділянки, комплексна оцінка ведення лісового господарства, що є основою для розроблення на засадах сталого розвитку проекту організації та розвитку лісового господарства відповідного об`єкта лісовпорядкування. Проект організації та розвитку лісового господарства передбачає екологічно обґрунтоване ведення лісового господарства і розробляється відповідно до нормативно-правових актів, що регулюють організацію лісовпорядкування. У проекті організації та розвитку лісового господарства визначаються і обґрунтовуються основні напрями організації і розвитку лісового господарства об`єкта лісовпорядкування з урахуванням стану та перспектив економічного і соціального розвитку регіону. Матеріали лісовпорядкування затверджуються в установленому порядку органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальними органами центрального органу виконавчої влади з питань лісового господарства за погодженням відповідно з органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, територіальними органами центрального органу виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища. Затверджені матеріали лісовпорядкування є обов`язковими для ведення лісового господарства, планування і прогнозування використання лісових ресурсів.

Згідно з перспективним планом організації та ведення лісового господарства Бородянського державного агролісництва Київської області Міністерства аграрної політики України (т.1 а.с. 70-85) земельні ділянки з кадастровими номерами 3221082200:05:001:0051, 3221082200:05:001:0052, 3221082200:05:001:0073 розташовані в межах 9 кварталу виділу 14, покриті лісовою рослинністю, а також мають відповідні таксаційні характеристики: виділ 14, площа 4,3 га, склад - 10 дерев сосни звичайної, вік 44 роки, висота 19 метрів, діаметр 20 см, запас на 1 га 340 метрів кубічних; земельна ділянка з кадастровим номером 3221082200:05:001:0073 частково розташована в межах 9 кварталу виділу 15 покрита лісовою рослинністю, має таксаційні характеристики: виділ 15, площа 1,4 га, склад 10 дерев берези повислої, 10 дерев сосни звичайної, вік 31 рік, висота 15 метрів, діаметр 16 см, запас на 1га 210 метрів кубічних; земельна ділянка з кадастровим номером 3221082200:05:001:0055 розташована в межах 9 кварталу виділ 21 покрита лісовою рослинністю, має таксаційну характеристику: виділ 21, площа 3,8 га, склад 1 дерево вільхи чорної, 4 дерева берези повислої, 3 дерева сосни звичайної, 1 дерево дуба звичайного, 1 дерево осики, вік 25 років, висота 8 метрів, діаметр 10 см, запас на 1 га 65 метрів кубічних; земельна ділянка з кадастровим номером 3221082200:05:001:0060 розташована в межах 9 кварталу виділ 19, покрита лісовою рослинністю, має таксаційну характеристику: площа 1,2 га, склад 4 дерева сосни звичайної, 5 дерев берези повислої, 1 дерево осики, вік 8 років, висота 1,5 метрів діаметр 2 см, запас на 1 га 10 метрів кубічних; земельні ділянки з кадастровими номерами 3221082200:05:001:0047,3221082200:05:001:0058, 3221082200:05:001:0054 розташовані в межах 9 кварталу виділ 35, має таксаційні характеристики: площа 28 га, склад 10 дерев сосни звичайної, вік 51 рік, висота 23 метри, діаметр 24 см, запас на 1 га 410 метрів кубічних. Земельна ділянка з кадастровим номером 3221082200:05:001:0051 надана у приватну власність ОСОБА_1 та земельна ділянка 3221082200:05:001:0052 надана ОСОБА_3 накладаються на виділ 14 кварталу 9 Бородянського державного агролісництва; земельна ділянка з кадастровим номером 3221082200:05:001:0073, надана ОСОБА_4 накладається площею 0,4225 га на виділ 14 кварталу 9, площею 0,4 га - на виділ 15 кварталу 9; земельна ділянка з кадастровим номером 3221082200:05:001:0055, надана ОСОБА_5 накладається на виділ 21 кварталу 9; земельна ділянка з кадастровим номером 3221082200:05:001:0060, надана ОСОБА_2 накладається на виділ 19 кварталу 9; земельна ділянка з кадастровим номером 3221082200:05:001:0047, надана ОСОБА_8 , земельна ділянка з кадастровим номером 3221082200:05:001:0058, надана ОСОБА_7 , земельна ділянка з кадастровим номером 3221082200:05:001:0054, надана ОСОБА_6 накладаються на виділ 35 кварталу 9.

Враховуючи викладене в судовому засіданні знайшло своє підтвердження накладання меж земельних ділянок з кадастровими номерами 3221082200:05:001:0051, 3221082200:05:001:0052, 3221082200:05:001:0073, 3221082200:05:001:0055, 3221082200:05:001:0060, 3221082200:05:001:0047, 3221082200:05:001:0058, 3221082200:05:001:0054 на земельні ділянки лісогосподарського призначення Бородянського державного агролісництва.

Таким чином, розпорядження Бородянської районної державної адміністрації Київської області від 21 квітня 2008 року №592 "Про затвердження проекту землеустрою та передачу земельних ділянок у власність громадянам України для ведення особистого селянського господарства на території Новозаліської сільської ради" необхідно визнати недійсним, оскільки воно видане з порушенням вимог земельного та лісового законодавства України.

Відповідно до ст. 387 ЦК України власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним.

Можливість власника реалізувати його право витребувати майно від добросовісного набувача згідно зі ст. 388 ЦК України залежить від того, на якій підставі добросовісний набувач набув це майно у власність, а у разі набуття його за оплатним договором - також від того, як саме майно вибуло з володіння власника чи особи, якій власник це майно передав у володіння. Якщо майно було набуте безвідплатно в особи, яка не мала права його відчужувати, власник має право витребувати його від добросовісного набувача у всіх випадках. Коло підстав, за яких власник має право витребувати майно від добросовісного набувача, є вичерпним.

Судом встановлено, що держава як власник земель лісогосподарського призначення самостійно чи разом з постійним землекористувачем не виявляла волю на відчуження земельних ділянок. Ні власник, ні землекористувач згоди на вилучення земельної ділянки не надавали. Бородянська районна державна адміністрація Київської області повноважень на розпорядження земельними ділянками лісогосподарського призначення не мала. Таким чином, спірні земельні ділянки вибули з володіння її власника поза його волею.

Враховуючи викладене вимоги про витребування спірних земельних ділянок також підлягають задоволенню.

Відповідно до абзацу 1 частини 3 статті 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Відповідно до абзацу 3 частини 4 статті 23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор зобов`язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб`єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб`єктом владних повноважень.

Враховуючи те, що прокурором під час здійснення процесуального керівництва досудового розслідування у кримінальному провадженні №42017111310000063 від 13 червня 2017 року, в ході якого встановлено, що лісові масиви державного лісового фонду Бородянського агролісництва, що розташовані на території Новозаліської сільської ради фактично передані в приватну власність (користування), тому, оскільки ДП "Спеціалізоване лісогосподарське підприємство "Київоблагроліс" та Київська обласна державна адміністрація на захист порушених прав держави до суду не зверталися у прокурора виникло право на звернення до суду, у зв`язку з бездіяльністю вказаних органів.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 на користь Бучанської окружної прокуратури необхідно стягнути понесені судові витрати в розмірі по 651,86 грн. з кожного.

Керуючись ст.259-260 ЦПК України,

ВИРІШИВ:

Позов Бучанської окружної прокуратури Київської області в інтересах держави в особі Київської обласної державної адміністрації, Державного підприємства "Спеціалізоване лісогосподарське підприємство "Київоблагроліс" до Бородянської районної державної адміністрації Київської області, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 про визнання недійсним розпорядження та витребування земельних ділянок з чужого незаконного володіння задовольнити.

Визнати недійсним розпорядження Бородянської районної державної адміністрації від 21.04.2008 № 592 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність громадянам України для ведення особистого селянського господарства на території Новозаліської сільської ради» в частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність, зміни цільового призначення земельних ділянок та передачі у власність ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_15 , ОСОБА_2 , ОСОБА_8 , ОСОБА_7 , ОСОБА_6 з виготовленням державних актів на земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель запасу Новозаліської сільської ради.

Витребувати на користь держави в особі Державного підприємства «Спеціалізоване лісогосподарське підприємство «Київоблагроліс» з незаконного володіння ОСОБА_1 земельну ділянку площею 1 га із кадастровим номером 3221082200:05:001:0051, ОСОБА_3 земельну ділянку площею 1 га із кадастровим номером 3221082200:05:001:0052, ОСОБА_5 земельну ділянку площею 1 га із кадастровим номером 3221082200:05:001:0055, ОСОБА_4 земельну ділянку площею 0,8225 га із кадастровим номером 3221082200:05:001:0073, ОСОБА_2 земельну ділянку площею 1 га із кадастровим номером 3221082200:05:001:0060, ОСОБА_8 земельну ділянку площею 1 га із кадастровим номером 3221082200:05:001:0047, ОСОБА_7 земельну ділянку площею 1 га із кадастровим номером 3221082200:05:001:0058, ОСОБА_6 земельну ділянку площею 1 га із кадастровим номером 3221082200:05:001:0054, що розташовані на території Новозаліської сільської ради Бородянського району Київської області.

Стягнути з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 на користь Бучанської окружної прокуратури понесені судові витрати в розмірі по 651 (шістсот п`ятдесят одній) гривні 86 копійок з кожного.

На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Київського апеляційного суду через Бородянський районний суд Київської області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення суду складено 26 серпня 2021 року.

Головуючий-суддяД.Унятицький