Рішення № 99203439, 27.08.2021, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
27.08.2021
Номер справи
522/13475/21
Номер документу
99203439
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 522/13475/21

Провадження № 2-а/522/342/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 серпня 2021 року м. Одеса

Приморський районний суд м. Одеси у складі:

головуючого судді - Федчишеної Т. Ю.,

за участі секретаря судового засідання - Гаркуші Є. О.,

представника позивача - адвоката Боряка М. М.,

представників відповідача - Саркісяна А. Р., Діордіци В. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, Приморського районного відділу у м. Одесі Головного управління Державної міграційної служби в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення про примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця, -

ВСТАНОВИВ:

У липні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Приморського районного суду м. Одеси з позовом до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, Приморського районного відділу у м. Одесі Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області з позовом про визнання протиправним та скасування рішення про примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця.

В обгрунтування позову зазначив, що 17.07.2021 його було запрошено до Приморського РВ у м. Одесі ГУ ДМС України в Одеській області, де було вручено рішення № 77 від 17.07.2021 про його примусове повернення до країни походження або третьої країни та повідомлено, що 26.05.2021 Департаментом у справах іноземців та осіб без громадянства ДМС прийнято рішення про скасування посвідки на постійне проживання серії НОМЕР_1 , виданої 12.04.2018, відповідно до Указу Президента України від 21.05.2021 №203/2021 про введення в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 14.05.2021 «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» до суб`єктів підвищеного злочинного впливу та на підставі подання Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України. Вважає прийняте відносно нього рішення про примусове повернення до країни походження або третьої країни від 17.07.2021 безпідставним, необґрунтованим та таким, що підлягає скасуванню, оскільки він з 2017 року постійно проживає на території України, до кримінальної відповідальної ні на території України ні на території Республіки Вірменія не притягувався, в розшуку, під слідством та судом в Україні не перебував, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 203 КУпАП ним добровільно сплачено штраф, за місцем проживання характеризується позитивно, перебуває у шлюбі, зареєстрованому на території України. Вказує, що у момент вручення йому оскаржуваного рішення, він не був повідомлений про прийняття щодо нього рішення про скасування дозволу на імміграцію в Україну, крім того, під час розгляду матеріалів справи працівниками ГУ ДМС в Одеській області не забезпечено дотримання прав для іноземних громадян, передбачених Конституцією України та Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», оскільки не надано йому можливості реалізувати право на професійну правничу допомогу. Також посилається на те, що Указ Президента України від 21.05.2021 №203/2021, яким введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 14.05.2021 «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», підриває фундаментальні принципи права, порушує Конституцію України та міжнародні угоди, ратифіковані Україною, несе загрозу правам людини і основоположним свободам. Крім того зазначає, що його було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 203 КУпАП з порушенням порядку притягнення до адміністративної відповідальності, оскільки позивач не володіє українською мовою, розгляд матеріалів справи та складення відносно нього протоколу про адміністративне правопорушення здійснено за відсутності перекладача. Указує, що 19.07.2021 ним до Одеського окружного адміністративного суду подано позовну заяву про визнання протиправним та скасування рішення про скасування дозволу на імміграцію в Україну.

Посилаючись на зазначене, просив визнати протиправним та скасувати рішення Приморського РВ у м. Одесі ГУ ДМС України в Одеській області № 77 від 17.07.2021 про примусове повернення до країни походження або третьої країни громадянина Республіки Вірменія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

05 серпня 2021 року від Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області до суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому ГУ ДМС в Одеській області посилається на необґрунтованість позовної заяви, зазначає, що підставою для прийняття оскаржуваного рішення стало прийняття міграційним органом рішення про скасування позивачу посвідки на постійне проживання в Україні Указує, що на час прийняття оскаржуваного рішення позивач знаходився на території України нелегально, за що був притягнутий до адміністративної відповідальності, із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового або тимчасового захисту в Україні до ГУ ДМС України в Одеській області не звертався, відповідного бажання під час опитування не виявив, жертвою торгівлі людьми себе не вважає, указував, що позивач порушив правила перебування іноземців в Україні, проживав без документів на право проживання в Україні, у зв`язку з чим відносно нього прийнято рішення від 17.07.2021 № 77 про примусове повернення до країни походження. Під час прийняття оскаржуваного рішення ГУ ДМС України в Одеській області не було встановлено наявності обставин, передбачених ст. 30, ст. 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», які забороняють примусове видворення відповідача, та не встановлено підстав, що позивач підпадає під захист ст. 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Указував, що рішення про примусове повернення позивача в країну походження або третю країну прийнято з урахуванням всіх обставин, що мають значення та відповідно до вимог чинного законодавства.

16 серпня 2021 року від ОСОБА_1 , в інтересах якого діє представник -адвокат Боряк М. М., до суду надійшли заперечення на відзив, у якому позивач просив позовні вимоги задовольнити, на спростування наведених у відзиві на позов тверджень зазначив, що обставини, викладені у відзиві на позовну заяву, містять у собі лише посилання на нормативні акти та подання УСР ГУНП в Одеській області, при цьому, не містять доказів про те, що позивач становить загрозу національній безпеці України. Вказує, що позивач постійно проживає на території України з 2017 року, до кримінальної відповідальності ні на території України, ні на території Республіки Вірменія не притягувався, позитивно характеризується за місцем проживання, перебуває у шлюбі, зареєстрованому на території України. Зазначив, що наявність у іноземця посвідки на постійне проживання свідчить про законність підстав перебування такої особи в Україні, оскільки територіальні управління ДМС України при наданні посвідки на постійне проживання вже проводили перевірку законності залишення на постійне проживання на території України іноземця з огляду на положення пункту 4 Прикінцевих положень Закону України «Про імміграцію».

У судовому засіданні представник позивача - адвокат Боряк М. М. позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві.

Представники Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області - Саркісян А. Р. та Діордіца В. В. у судовому засіданні проти задоволення позову заперечували з посиланням на доводи, викладені у відзиві на позовну заяву.

Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представника позивача та представників відповідача, оцінюючи докази в їх сукупності, дійшов наступних висновків.

Судом установлено, що громадянина Республіки Вірменія ОСОБА_1 документовано посвідкою на постійне проживання в Україні серії НОМЕР_1 від 12.04.2018.

Відповідно до рішення ГУ ДМС в Одеській області від 26.05.2021 № 372382-о/с ОСОБА_1 скасовано дозвіл на імміграцію в Україну, скасовано на підставі вимог пункту 64 Порядку від 25.04.2018 № 321 посвідку на постійне проживання серії НОМЕР_1 , видану 12.04.2018.

17.07.2021 відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення ПР МОД № 005265 та постановою про накладення адміністративного стягнення від 17.07.2021 ПН МОД № 005324 притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено штраф у розмірі 1 700,00 грн.

17.07.2021 Приморським РВ у м. Одесі ГУ ДМС України в Одеській області прийнято рішення № 77 про примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця або особи без громадянства громадянина Республіки Вірменія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та зобов`язано його залишити територію України у термін до 21 липня 2021 року, після скасування посвідки ОСОБА_1 територію України добровільно не залишив та своїми діями порушив законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства (а. с. 10).

За змістом частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Надаючи оцінку правомірності дій та рішень суб`єкта владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, встановлюючи при цьому чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, порядок їх в`їзду в Україну та виїзду з України визначається Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» (надалі - Закон № 3773-VI).

Частиною першою статті 26 Закону № 3773- VI визначено, що іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров`я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.

Відповідно до частини другої статті 26 Закону № 3773- VI рішення про примусове повернення іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частині першій цієї статті, може супроводжуватися забороною щодо подальшого в`їзду в Україну строком на три роки. Строк заборони щодо подальшого в`їзду в Україну обчислюється з дня винесення такого рішення. Порядок виконання рішення про заборону щодо подальшого в`їзду в Україну визначає Кабінет Міністрів України.

Згідно з частиною третьою статті 26 Закону № 3773- VI один із примірників рішення про примусове повернення іноземців та осіб без громадянства видається іноземцю або особі без громадянства, стосовно яких воно прийнято. У рішенні зазначаються підстави його прийняття, порядок оскарження та наслідки невиконання. Форма рішення про примусове повернення іноземців та осіб без громадянства затверджується спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України.

Предметом спору у даній справі є рішення, прийняте Приморським РВ в м. Одесі ГУ ДМС України в Одеській області № 77 від 17.07.2021 про примусове повернення до країни походження або третьої країни громадянина Республіки Вірменія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Тобто, перевірці судом підлягає правомірність прийнятого міграційним органом рішення про примусове повернення позивача до країни походження або третьої країни.

З матеріалів справи слідує, що підставою для прийняття рішення про примусове повернення позивача до країни походження або третьої країни стало те, що 26.05.2021 міграційним органом відповідно до вимог пункту 64 Порядку від 25.04.2018 № 321, скасовано посвідку на постійне проживання в Україні серії НОМЕР_1 , видану 12.04.2018, якою був документований позивач, що свідчить про відсутність на час прийняття оскаржуваного рішення законних підстав для перебування позивача на території України.

Враховуючи те, що після скасування посвідки позивач не вчинив дій щодо добровільного залишення території України, у ГУ ДМС були наявні правові підстави для прийняття рішення про примусове повернення позивача до країни походження або третьої країни іноземця.

Подальше оскарження позивачем рішення від 26.05.2021 № 372382-о/с про скасування дозволу на імміграцію в Україну не свідчить про протиправність рішення про примусове повернення позивача в країну походження або третю країну.

Посилання позивача на процедурні порушення міграційним органом під час прийняття рішення про скасування дозволу на імміграцію в Україну від 26.05.2021 № 372382-о/с, судом не приймаються до уваги, оскільки не є предметом розгляду у даній справі та не підлягають дослідженню в межах спірних правовідносин.

Доводи позивача щодо незаконності Указу Президента України від 21.05.2021 №203/2021, яким введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 14.05.2021 «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» судом не приймаються до уваги, оскільки не є предметом розгляду у даній справі.

Крім того, посилання позивача на те, що під час прийняття оскаржуваного рішення йому не було надано можливості реалізувати право на професійну правничу допомогу спростовуються матеріалами справи з огляду на те, що в оскаржуваному рішенні посадовою особою міграційної служби доведено позивачеві інформацію про можливість звернення до центру з надання правової допомоги, про що свідчить його власноручний підпис.

Суд також відхиляє доводи позивача щодо його проживання на території України понад 3 роки та перебування його у шлюбі, зареєстрованому в Україні, оскільки вказані обставини правового значення для справи не мають та самі по собі не впливають на законність оскаржуваного рішення про примусове повернення позивача до країни походження або третьої країни за відсутності будь-яких законних підстав для перебування позивача на території України.

Також не приймаються до уваги і доводи позивача щодо притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 203 КУпАП з порушенням встановленого законодавством порядку притягнення до адміністративної відповідальності, оскільки це не стосуються предмету розгляду даної справи. Зміст правовідносин, на які посилається позивач щодо неправомірності притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 203 КУпАП, становить інший предмет спору, який охоплюється правовим регулюванням відносин щодо скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.

На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для визнання протиправним та скасування рішення, прийнятого Приморським РВ в м. Одесі ГУ ДМС України в Одеській області № 77 від 17.07.2021 про примусове повернення до країни походження або третьої країни громадянина Республіки Вірменія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а відтак позов ОСОБА_1 задоволенню не підлягає.

Керуючись ст. ст. 2, 72-77, 79, 90, 246, 286, 293 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, Приморського РВ у м. Одесі Головного управління Державної міграційної служби в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення про примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.

Суддя Т. Ю. Федчишена