
Справа № 357/5066/21
2/357/2917/21
Категорія 62
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 серпня 2021 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого судді – Бебешко М. М. ,
при секретарі – Ковальчук Ю. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду в м. Біла Церква в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до військової частини А 2167, третя особа квартирно-експлуатаційний відділ про визнання недійсним рішення житлової комісії про перенесення дати зарахування на квартирний облік,-
В С Т А Н О В И В :
В травні 2021 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з вищевказаним позовом, в якому просить визнати рішення житлової комісії військової частини А 2167 міста Біла Церква, яке оформлено протоколом № 16 від 29.08.2018 про перенесення дати зарахування на квартирний облік ОСОБА_1 недійсним, зобов`язавши відповідача поновити її та членів сім`ї на квартирному обліку з 11.04.1995 в загальній черзі та з 11.01.2106 в першочерговій черзі як учасника бойових дій.
В обґрунтування позову вказувала, що в грудні 2020 року вона дізналася та отримала виписку з протоколу засідання житлової комісії військової частини А 2167 № 16 від 29.08.2008, згідно якого було вирішено перенести дату зарахування на квартирному обліку з 11.04.1995 на 03.06.1996, у зв`язку з тим, що на момент постановки на квартирний облік у позивача не було п`яти років служби в ЗСУ,
Позивач має вислугу в ЗСУ 30 років, є учасником бойових дій, зарахована на квартирний облік 11.04.1995, у першочергову чергу з 11.01.2016. З дати постановки на квартирний облік до перенесення дати зарахування на облік пройшло більше 12 років, запрошення на засідання житлової комісії позивач не отримувала. Протокол про зарахування на квартирний облік від 11.04.1995 не оскаржувався та не скасовувався. Рішенням про переміщення дати зарахування на квартирний облік, житлова комісія фактично переоцінила підстави для взяття на квартирний облік військовослужбовця, чим допустила надмірний формалізм, ухваливши протиправне та безпідставне рішення, через що позивач вимушена звернутися до суду за захистом своїх житлових прав.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18 травня 2021 року вказану справу передано на розгляд судді Бебешко М.М.
Ухвалою суду від 19 травня березня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи та призначено судове засідання на 25 червня 2021 року на 10.00 год.
16 червня 2021 року на адресу суду надійшов відзив від відповідача, в якому представник військової частини А 2167 просив відмовити у задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 .
Відзив обґрунтований тим, що позивач до житлової комісії військової частини А 2167 не подала документи, які підтверджують її реєстрацію в місті Біла Церква.
В судове засідання сторони не з`явилися. Від представника позивача на адресу суду 25 червня 2021 року надійшла заява, в якій останній просить розглядати справу без участі позивача та його представника. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі та не заперечує проти ухвалення заочного рішення.
Відповідач в судове засідання двічі не з`явився. Від представника відповідача 26 серпня 2021 року надійшло клопотання про розгляд справи за наявними в матеріалах справи доказами. Представник відповідача, в надісланій на адресу суду 26 серпня 2021 року заяві, заперечує проти задоволення позовних вимог на підставі викладених доводів у відзиві від 11 червня 2021 року та просить розглядати справу без участі відповідача.
Представник третьої особи до суду двічі не з`явився, клопотання про відкладення розгляду справи не подав. Ухвала про відкриття провадження у справі та судова повістка вручені 27 травня 2021 року та 11 серпня 2021 року відповідно, що підтверджується, повернутими на адресу суду рекомендованими повідомленнями відділення ПАТ «Укрпошта» про вручення поштового відправлення.
Згідно з вимогами частини другої статті 247 ЦПК України - фіксування судового засідання технічним засобом здійснює секретар судового засідання. У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Протоколом засідання житлової комісії військової частини А 0812 від 11.04.1995, постановлено поставити ОСОБА_2 на квартирний облік для одержання житла в м. Біла Церква.
06 листопада 1996 року ОСОБА_2 уклала шлюб та змінила прізвище на ОСОБА_3 .
Витягом з протоколу № 22 від 31.04.2004, постановлено зарахувати військовослужбовця за контрактом старшого солдата ОСОБА_1 в складі сім`ї 5 чоловік в загальну чергу з 11.04.1995 та позачергову з 31.03.2004.
ОСОБА_1 , відповідно до посвідчення від 17 лютого 2015 року, є учасником бойових дій.
Витягом з послужного списку старшого солдата ОСОБА_1 зазначено, що остання з 03.06.1991 по теперішній час проходить військову службу за контрактом у військових частинах, розташованих в місті Біла Церква Київської області.
Відповідно до облікової справи військової частини А 2167 старший солдат ОСОБА_1 , має двох неповнолітніх дітей та зарахована на квартирний облік з 03.06.1996, у тому числі до першочергового списку з 11.01.2016.
Витягом з протоколу № 47 від 05.08.2016 засідання житлової комісії військової частини А 2167 постановлено додати документи в облікову старшого солдата ОСОБА_1 з 05.08.2016, яка має вислугу 25 років.
Згідно з витягом з протоколу № 16 від 29.08.2018, старшого солдата ОСОБА_1 , перебуваючої в загальній черзі з 11.04.1995, вирішено перенести в черзі на отримання житла в загальній черзі з 03.06.1996.
Вказані обставини підтверджуються наявними в матеріалах справи письмовими доказами.
При вирішенні справи суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 1 статті 37 Житлового кодексу Української РСР - облік потребуючих поліпшення житлових умов громадян, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, що мають житловий фонд і ведуть житлове будівництво або беруть пайову участь у житловому будівництві, здійснюється за місцем роботи, а за їх бажанням - також і за місцем проживання. Нарівні з ними беруться на облік громадяни, які залишили роботу на цих підприємствах, в установах, організаціях у зв`язку з виходом на пенсію.
Згідно з вимогами частини першої статті 39 Житлового кодексу Української РСР - Громадяни беруться на облік потребуючих поліпшення житлових умов:
за місцем проживання - виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів за участю громадської комісії з житлових питань, створюваної при виконавчому комітеті;
за місцем роботи - спільним рішенням адміністрації підприємства, установи, організації чи органу кооперативної або іншої громадської організації і відповідного профспілкового комітету. При цьому беруться до уваги рекомендації трудового колективу. Рішення про взяття громадян на облік потребуючих поліпшення житлових умов за місцем роботи затверджується виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів.
Стататею 40 Житлового кодексу Української РСР передбачено, що громадяни перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов до одержання житлового приміщення, за винятком випадків, передбачених частиною другої цієї статті.
Громадяни знімаються з обліку потребуючих поліпшення житлових умов, відповідно до частини другою цієї статті у випадках:
1) поліпшення житлових умов, внаслідок якого відпали підстави для надання іншого жилого приміщення;
1-1) одноразового одержання за їх бажанням від органів державної влади або органів місцевого самоврядування грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення у встановленому порядку;
2) виїзду на постійне місце проживання до іншого населеного пункту;
3) припинення трудових відносин з підприємством, установою, організацією особи, яка перебуває на обліку за місцем роботи, крім випадків, передбачених законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР;
4) засудження до позбавлення волі на строк понад шість місяців, заслання або вислання;
5) подання відомостей, що не відповідають дійсності, які стали підставою для взяття на облік, або неправомірних дій службових осіб при вирішенні питання про взяття на облік.
Громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості.
Статтею 43 Житлового кодексу Укарїнської РСР зазначено, що порядок визначення черговості надання громадянам жилих приміщень встановлюється законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР. З числа громадян, взятих на облік потребуючих поліпшення житлових умов, складаються списки осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень. Черговість надання жилих приміщень визначається за часом взяття на облік (включення до списків осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень). Законодавством Української РСР окремим категоріям громадян, які перебувають у загальній черзі, може бути надано перевагу в строках одержання жилих приміщень у межах календарного року взяття на облік.
Згідно з вимогами статті 44 Житлового кодексу Української РСР - громадянинові, який перебуває на обліку потребуючих поліпшення житлових умов за місцем роботи, черговість на одержання жилого приміщення може бути перенесено на рік, якщо протягом попереднього року за систематичне порушення трудової дисципліни, пияцтво, хуліганство, розкрадання державного або громадського майна до нього застосовувалися заходи дисциплінарного чи громадського впливу або заходи адміністративного стягнення чи кримінального покарання, за винятком випадку, передбаченого пунктом 4 статті 40 цього Кодексу. Черговість може бути перенесено і в інших випадках, передбачених законодавством Союзу РСР і Української РСР. Рішення про перенесення черговості приймається органами, які винесли рішення про взяття громадянина на облік потребуючих поліпшення житлових умов.
Відповідно до абзацу першого пункту першого статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» -держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Абзацом першим пункту дев`ятого статті 12 зазначеного Закону передбачено, що військовослужбовці, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, при звільненні з військової служби в запас за станом здоров`я або якщо вони на час звільнення мають вислугу військової служби не менше 20 років, або у відставку, а також у зв`язку зі скороченням штатів чи проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості їх використання на військовій службі, залишаються на цьому обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду або за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, а в разі її розформування - у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки і відповідних квартирно-експлуатаційних органах та користуються правом позачергового одержання житла. Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Військовослужбовці, які набули право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", залишаються на такому обліку та користуються правом позачергового одержання житла.
Абзацом першим пункту 22 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених Постановою Ради Міністрів УРСР і Укпрофради від 11 грудня 1984 року №470 встановлено, що громадяни вважаються взятими на квартирний облік: у
виконавчому комітеті місцевої Ради народних депутатів-з дня
винесення рішення виконавчого комітету, за місцем роботи-з дня
винесення спільного рішення адміністрації підприємства, установи,
організації чи органу кооперативної або іншої громадської
організації і відповідного профспілкового комітету, затвердженого
виконавчим комітетом місцевої Ради.
Згідно з пунктом 43 вказаних Правил - громадянинові, який перебуває на квартирному обліку за місцем роботи, черговість на одержання жилого приміщення може бути перенесено на рік, якщо протягом попереднього року за систематичне
порушення трудової дисципліни, пияцтво, хуліганство, розкрадання
державного або громадського майна до нього застосовувалися заходи
дисциплінарного чи громадського впливу, або заходи адміністративного стягнення чи кримінального покарання за винятком випадку, передбаченого підпунктом 4 пункту 26 цих Правил. Перенесення черговості на одержання жилого приміщення на рік
може бути застосоване також до громадянина, який безпідставно відмовився від наданого жилого приміщення, що відповідає встановленим вимогам і розміру. Черговість може бути
перенесено і в інших випадках, передбачених законодавством Союзу РСР і Української РСР. Рішення про перенесення черговості приймається органами, які винесли рішення про взяття громадянина на квартирний облік.
Суд критично оцінює дані витягу з протоколу № 16 від 29.08.2008 про прийняття військовою частиною А 2167 рішення про перенесення в черзі на отримання житла ОСОБА_1 , тому що в даному рішенні військова частина керувалася положеннями пункту 2 статті 12 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», так як вказана норма закону встановлює правило, відповідно до якого за військовослужбовцями, які вступили на військову службу за контрактом, зберігається право на жилу площу, яку вони займали до вступу на військову службу. Вони не можуть бути зняті з обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, за попереднім місцем проживання. Будь яких даних щодо зміни черговості вказано норма закону не містить.
Крім цього, даним протоколом фактично надається інша правова оцінка рішенню, оформленому протоколом № 173 від 11.04.1995, що за відсутності рішення про скасування останнього, є неприпустимим.
Посилання відповідача у своєму відзиві на те, що житлова комісія військової частини А 2167 при прийнятті рішення про зміну черговості керувалася положеннями пункту 15 Постанови № 470, відповідно до якої на квартирний облік беруться потребуючі поліпшення житлових умов громадяни, які постійно проживають а також мають реєстрацію місця проживання у даному населеному пункті, не береться судом до уваги так як норма вказаної Постанови не надає право житловій комісії військової частини змінювати черговість житлової черги. Пункт 43 вказаної Постанови також не містить підстав для зміни черговості, відсутність даних щодо прописки у населеному пункті.
За таких обставин суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Відповідно до частини шостої статті 142 Цивільного процесуального кодексу України - якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від оплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
За таких обставин суд вважає за необхідне стягнути із військової частини А 2167 на користь держави судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору при подачі позову в сумі 908, 00 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 81, 141, 258, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 до військової частини А 2167, третя особа: квартирно-експлуатаційний відділ міста Біла Церква – задовольнити повністю.
Визнати рішення житлової комісії військової частини А 2167 міста Біла Церква, яке оформлене протоколом № 16 від 29.08.2008 про перенесення дати зарахування на квартирний облік ОСОБА_1 – недійсним.
Зобов`язати військову частину А 2167 поновити ОСОБА_1 та членів її сім`ї на квартирному в загальній черзі з 11.04.1995 та в першочерговій черзі з 11.01.2016.
Стягнути з військової частини А 2167 на користь держави судові витрати у справі в розмірі 908,00 грн. за сплачений судовий збір.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його складення до Київського апеляційного суду.
Учасник справи, якому рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 . РНОКПП: НОМЕР_1 .
Відповідач: Військова частина А 2167, місцезнаходження: 09100, Київська обл., м. Біла Церква, бульвар Олександрійський, буд. 54 Код ЄДРПОУ: 08267926.
Третя особа: Квартино-експлуатаційний відділ, місцезнаходження: 09100, Київська область, м. Біла Церква, вул. Ярмаркова, буд. 1. Код ЄДРПОУ: 08167863.
СуддяМ. М. Бебешко