Постанова № 99190653, 25.08.2021, Голосіївський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
25.08.2021
Номер справи
752/20779/21
Номер документу
99190653
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 752/20779/21

Провадження №: 3/752/9404/21

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.08.2021 м. Київ

суддя Голосіївського районного суду міста Києва Бушеленко О.В., розглянувши у матеріали адміністративної справи, що надійшли

відГоловного управління Державної податкової служби у м. Києвіпропритягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 163-1 КУпАПвідносноОСОБА_1 як головного бухгалтера Товариства з обмеженою відповідальністю "Концерн Європа" (03131, м. Київ, Столичне шосе, 103, корп. 1, поверх 21, ідентифікаційний номер 20046820) ідентифікаційний код - 2551408184

ВСТАНОВИВ:

06.08.2021 Головним управління Державної податкової служби у м. Києві складено протокол про адміністративне правопорушення № 1654/26-15-04-15-22 відносно ОСОБА_1 як головного бухгалтера Товариства з обмеженою відповідальністю "Концерн Європа" за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.

У графі зазначеного протоколу "суть порушення" вказано наступне: "порушено ведення податкового обліку з порушенням податкового законодавства, а саме: п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України, що відображено в акті перевірки від 20.07.2021 № 56579/ж5/26-15-04-15-18/37037268 за період за період з 01.05.2021 по 31.05.2021.

До протоколу про адміністративне правопорушення приєднано у копіях, що не засвідчені належним чином, акт про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю "Концерн Європа"(ідентифікаційний номер 20046820) від 20.07.2021 № 56589/Ж5/26-15-04-15-18/20046820, супровідний лист від 23.07.2021 № 2004911/26-15-04-15-16 про запрошення на підписання протоколу про адміністративне правопорушення, акт від 06.08.2021 № 3138/26-15-04-15-23 про неявку на підписання протоколу про адміністративне правопорушення, акт від 06.08.2021 №3139/26-15-04-15-23 про неможливість вручення примірника протоколу про адміністративне правопорушення, супровідний лист від 11.08.2021 № 77460/6/26-15-04-15-16 щодо направлення другого примірника протоколу про адміністративне правопорушення.

Проаналізувавши та детально дослідивши матеріали, що надійшли від вказаного органу, суд (суддя) вважає за належне повернути їх для належного оформлення, зважаючи на таке.

Вимоги до змісту протоколу та оформлення про адміністративне правопорушення закріплені у ст. 256 КУпАП, де вказано, що у ньому зазначаються дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи; відомості про заподіяння матеріальної шкоди (у разі її наявності).

У п. 3-5 розділу ІІ Інструкції з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженій наказом Міністерства фінансів України № 566 від 02.07.2016 та зареєстрованій в Міністерстві юстиції України 27.07.2016 за № 1046/29179 (надалі по тексту - Інструкція) вказується, що посадові особи органів доходів і зборів при виявленні адміністративного правопорушення складають протокол про адміністративне правопорушення на бланку за формою згідно з додатком № 1 до цієї Інструкції. Зміст протоколу повинен відповідати вимогам, викладеним у ст. 265 КУпАП. Усі реквізити протоколу заповнюються розбірливим почерком державною мовою. Не допускаються закреслювання або виправлення відомостей, що заносяться до протоколу, а також внесення додаткових записів після того, як протокол підписаний особою, відносно якої він складений. У разі ненадання особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, документів для складання Протоколу використовуються відомості про таку особу, наявні у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків.

Матеріали, що надійшли від Головного управління Державної податкової служби у м. Києві жодним чином не надають можливість вести мову про те, що для цілей складання протоколу від 06.08.2021 цим органом було використано відомості про ОСОБА_1 наявні Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків. При цьому слід зауважити, що ідентифікаційний номер ОСОБА_1 орган доходів і зборів визначає - 2551408184.

Відповідно до п. 12, 13 розділу ІІ вищевказаної Інструкції у разі неможливості складання протоколу за місцем вчинення адміністративного правопорушення протокол складається в органі доходів і зборів. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, запрошується до органу доходів і зборів для складання та підписання протоколу. У запрошенні зазначаються дата, час та місце складання протоколу. Запрошення вважається належним чином врученим, якщо воно надіслано за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручено особисто такій особі. У разі неявки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у визначений у запрошенні час складається акт довільної форми, який засвідчує факт такої неявки. Акт підписується не менш як трьома посадовими особами контролюючого органу та реєструється у журналі реєстрації актів, що засвідчують факт неявки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

З наявних матеріалів вбачається, що запрошення органу доходів і зборів для складання та підписання протоколу (від 23.07.2021 № 20049/1/26-15-04-15-16) надіслано на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю "Концерн Європа", та у повідомленні не зазначено ні прізвища, ні ініціалів особи відносно якої був складений протокол про адміністративне правопорушення від 06.08.2021.

Доказів надіслання запрошення для ОСОБА_1 за правилами п. 12 розділу ІІ описаної Інструкції до суду не передано.

Крім того, протокол про адміністративне правопорушення не містить даних про дату народження і адресу проживання особи, відносно якої його було складено, що позбавляє суд можливості ідентифікувати особу та, відповідно до ст. 277-2 КУпАП, повідомити її про дату, час та місце судового розгляду справи.

Статтею 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, серед іншого, протоколом про адміністративне правопорушення. Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.

До того ж норми КУпАП не надають судді повноважень на самостійне внесення змін або ж будь-яких доповнень, виправлень у протокол про адміністративне правопорушення, так само і права визначати кваліфікацію вчиненого на власний розсуд, адже це є недопустимим та може мати наслідком порушення права особи на захист або ж бути витлумачене як упередженість чи необ`єктивність судді.

Згідно зі ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

До повноважень суду не належить збирання доказів на користь сторони обвинувачення, суд розглядає справу на засадах об`єктивності, неупередженості, диспозитивності.

Невиконання органом доходів і зборів зазначених вимог позбавляє суд можливості повно та об`єктивно розглянути справу у розумний строк, з дотриманням прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Згідно зі ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди України застосовують при розгляду справ Конвенцію про захист прав і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях неодноразово зазначав, що деякі справи про адміністративні правопорушення за своєю суттю мають кримінальний характер та повністю підпадають під гарантії ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (п. 21-22 рішення у справі "Надточій проти України", п. 53 рішення у справі "Гурепка проти України").

Відповідно до п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Також ст. 6 Конвенції визнає за обвинуваченим право бути негайно і детально поінформованим не лише про "причину" обвинувачення, тобто про висунені проти нього матеріальні факти, на яких ґрунтується обвинувачення, а й про "характер" обвинувачення, тобто про юридичну кваліфікацію цих фактів (рішення у справах "Маточча проти Італії", § 59; "Пенєв проти Болгаріі", §§ 33 і 42). Обов`язок повідомити обвинуваченого про зміст пред`явленого обвинувачення повністю покладається на сторону обвинувачення, і він не може бути дотриманий у пасивний спосіб, шляхом створення інформації без повідомлення про неї стороні захисту (рішення у справі "Маточча проти Італії", § 65).

Крім того ст. 6 Конвенції передбачає право обвинуваченого захищати себе особисто чи використовувати юридичну допомогу захисника, вибраного на власний розсуд, або - за браком достатніх коштів для оплати юридичної допомоги захисника - одержувати таку допомогу безоплатно, коли цього вимагають інтереси правосуддя.

На переконання суду (судді) розгляд справи за умови необізнаності особи про складення відносно неї протоколу про адміністративне правопорушення, на підставі протоколу, який не може вважатися належним доказом у справі, за умови необізнаності особи про наявність у провадженні суду справи, що стосується її прав та обов`язків, порушуватиме право на захист, а також і право на справедливий суд.

У постанові Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17.10.2014 № 11 "Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення" зазначено, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.

З огляду на викладене протокол про адміністративне правопорушення разом з приєднаними до них матеріалами підлягає поверненню до органу, який його подав для належного оформлення.

Керуючись ст. 256, 257, 278 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Протокол про адміністративне правопорушення № 1654/26-15-04-15-22 від 06.08.2021, складений відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, а також інші матеріали, що надійшли разом з ним, повернути до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві для належного оформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя О.В. Бушеленко