Рішення № 99186870, 25.08.2021, Кременецький районний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
25.08.2021
Номер справи
601/895/21
Номер документу
99186870
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа №601/895/21

Провадження № 2/601/414/2021

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 серпня 2021 року Кременецький районний суд Тернопільської області в складі: головуючого судді Білосевич Г.С.

з участю секретаря судового засідання Тимощук О.М.,

розглянувши у судовому засіданні в залі суду м. Кременець цивільну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Тернопільській області до ОСОБА_1 про стягнення збитків, заподіяних державі в результаті порушення природоохоронного законодавства,

встановив:

Державна екологічна інспекція у Тернопільській області звернулась до суду з позовом до ОСОБА_1 про відшкодування збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу, внаслідок незаконної вирубки дерев, посилаючись на те, що СВ Кременецького відділення поліції ГУНП в Тернопільській області винесено постанову за №620/109/01-2018 від 26.01.2018 року про призначення перевірки в рамках кримінального провадження за №12017210120000626 від 10.10.2017 року, внесеного до ЄРДР за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.246 КК України. На виконання вищезазначеної постанови, державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області Вітряком О.В., проведено огляд місця події та заміри по факту незаконної рубки дерев у лісових насадженнях не переданих у власність чи користування, на землях запасу Дунаївської сільської ради Кременецького району. Натурним оглядом у вищевказаному лісовому насадженні встановлено факт незаконної рубки 2 дерев порід сосна та черешня. На пнях незаконно зрубаних дерев відсутні клейма відводу чи контролю. Деревина стовбурів незаконно зрубаних дерев на місці відсутня. Завдані державі збитки, внаслідок незаконної порубки дерев склали 8964,26 гривень. Зазначені обставини (факти) Вітряком О.В. викладені в довідці від 30.01.2018р. до матеріалів кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за №1201710120000626 від 10.10.2017 року, до матеріалів якої додається польова перелікова відомість пнів незаконно зрубаних дерев та розрахунок розміру шкоди. В подальшому, у зв`язку із відсутністю в діяннях ОСОБА_1 складу кримінального правопорушення, 20.02.2018 року СВ Кременецького ВП ГУНП в Тернопільській області винесено постанову про закриття кримінального провадження та скеровано матеріали на адресу Інспекції для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності.

12.04.2018 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області Добенько О.С. складено протокол про адміністративне правопорушення за №001432, в якому зазначено, що ОСОБА_1 здійснив незаконну порубку двох дерев у лісовому масиві не наданому нікому у користування чи власність, на території земель загального користування Дунаївської сільської ради Кременецького району, чим порушив ст.69 Лісового кодексу України. Також 12.04.2018 року Добеньком О.С. винесено постанову №8 про закриття справи про адміністративне правопорушення, якою ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.65 КУпАП, однак, справу закрито у зв`язку із закінченням на момент розгляду справи строків, передбачених ст.38 КУпАП. Оскільки відповідачем був порушений встановлений чинним законодавством порядок, дозвіл (ордер) на вирубку дерева був відсутній, а тому відповідно до ст. 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» відповідач зобов`язаний відшкодувати збитки, спричинені рослинному світу і навколишньому природному середовищу внаслідок порубки дерева без наявності на те дозволу (ордера на видалення зелених насаджень), а тому Державна екологічна інспекція у Тернопільській області просить стягнути з ОСОБА_1 - 8964 гривень 26 копійок шкоди, завданої в результаті порушення вимог природоохоронного законодавства та витрати по сплаті судового збору в розмірі 2270,00 гривень.

Представник позивача Державної екологічної інспекції у Тернопільській області в судове засідання не з`явився, надіславши на адресу суду заяву про слухання справи у його відсутності, позовні вимоги підтримує повністю та просить їх задовольнити.

Відповідач в судове засідання не з`явився, хоча про день, час та місце слухання справи був повідомлений належним чином. Причини його неявки суду невідомі.

Судом прийнято рішення про заочний розгляд справи на підставі частини 4 статті 223 та частини 1 статті 281 ЦПК України, оскільки відповідач належним чином повідомлявся про день, час і місце судового засідання, не з`явився в судове засідання без поважних причин і не повідомив причини неявки та не подав відзив.

Суд, дослідивши надані позивачем документи і матеріали, всебічно та повно з`ясувавши обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення зі слідуючих міркувань.

Слідчим відділом Кременецького відділення поліції ГУНП в Тернопільській області винесено постанову за №620/109/01-2018 від 26.01.2018 року про призначення перевірки в рамках кримінального провадження за №12017210120000626 від 10.10.2017р., внесеного до ЄРДР за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.246 КК України.

Згідно довідки до матеріалів кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за № 12017210120000626 від 10.10.2017 року, 30.01.2018 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області Вітряком О.В., проведено огляд місця події та заміри по факту незаконної рубки дерев у лісових насадженнях не переданих у власність чи користування, на землях запасу Дунаївської сільської ради Кременецького району. Натурним оглядом у вищевказаному лісовому насадженні встановлено факт незаконної рубки 2 дерев порід сосна та черешня. На пнях незаконно зрубаних дерев відсутні клейма відводу чи контролю. Деревина стовбурів незаконно зрубаних дерев на місці відсутня.

Згідно постанови про закриття кримінального провадження від 20.02.2018 року, кримінальне провадження, внесене до ЄРДР за №12017210120000626 від 09.10.2017 року, закрито у зв`язку з відсутністю в діянні складу кримінального правопорушення.

З протоколу про адміністративне правопорушення № 001432 від 12 квітня 2017 року, складеного державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області Добенько О.С. вбачається, що ОСОБА_1 здійснив незаконну порубку двох дерев у лісовому масиві не наданому нікому у користування чи власність, на території земель загального користування Дунаївської сільської ради Кременецького району, чим порушив ст.69 Лісового кодексу України.

Згідно письмових пояснень Добенька О.С. від 20.07.2020 року та акту службового розслідування від 22.07.2020 року, при складані протоколу про адміністративне правопорушення №001432 ним було допущено механічну помилку при вказані року складання вказаного протоколу, а саме: замість 2018 року механічно записано 2017 рік.

14.03.2018 року Інспекція направила ОСОБА_1 повідомлення за №2-1/838 з пропозицією прибути 02.04.2018 року о 10:00 до Інспекції для дачі пояснень щодо незаконної порубки дерев в лісових насадженнях на землях Дунаївської сільської ради Кременецького району.

Згідно постанови про закриття справи про адміністративне правопорушення №8 від 12 квітня 2018 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.65 КУпАП, однак, справу закрито у зв`язку із закінченням на момент розгляду справи строків, передбачених ст.38 КУпАП.

Державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції у Тернопільській області Вітряком О.В. проведено розрахунок розміру шкоди, заподіяної ОСОБА_1 , внаслідок незаконної порубки дерев у лісових насадженнях не переданих у власність чи користування на землях запасу Дунаївської сільської ради Кременецького району, згідно якої ОСОБА_1 завдав шкоду в розмірі - 8964 гривні 26 копійок.

З метою досудового врегулювання спору Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області на адресу ОСОБА_1 14 травня 2018 року направлено лист № 21/1720 про добровільне відшкодування збитків, спричинених державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства.

Відповідно до статті 13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Кожний громадянин має право користуватися природними об`єктами права власності народу відповідно до закону.

Статтею 66 Конституції України визначено, що кожен зобов`язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.

Відповідно до статті 13 Цивільного кодексу України, при здійсненні своїх прав особа зобов`язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб, завдати шкоди довкіллю або культурній спадщині.

Статтею 293 ЦК України передбачено, що діяльність фізичної та юридичної особи, що призводить до нищення, псування, забруднення довкілля, є незаконною. Кожен має право вимагати припинення такої діяльності.

Згідно із статтею 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов`язкових екологічних вимог: здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.

Згідно зі статтею 10 Закону України «Про рослинний світ» спеціальне використання природних рослинних ресурсів здійснюється за дозволом юридичними або фізичними особами для задоволення їх виробничих та наукових потреб, а також з метою отримання прибутку від реалізації цих ресурсів або продуктів їх переробки.

Відповідно до статті 69 Лісового кодексу України, спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно.

Статтею 40 Закону України «Про рослинний світ» передбачено, що порушення законодавства про рослинний світ тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законами України. Відповідальність за порушення законодавства про рослинний світ несуть особи, винні, зокрема, у: самовільному спеціальному використанні природних рослинних ресурсів; порушенні правил загального використання природних рослинних ресурсів; протиправному знищенні або пошкодженні об`єктів рослинного світу.

Статтею 105 Лісового Кодексу України передбачено, що порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність. Відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні, зокрема, у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників.

Статтею 1166 Цивільного кодексу України передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до статті 41 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища передбачають відшкодування в установленому порядку збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Згідно із статтею 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» підприємства, установи, організації та громадяни зобов`язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.

Відповідно до статті 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Статтею 107 Лісового кодексу України передбачено, що підприємства, установи, організації і громадяни зобов`язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.

Несплата ОСОБА_1 шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства, призводить до ненадходження до бюджету коштів, необхідних для забезпечення функцій Держави, визначених Конституцією України, та відповідно завдає шкоди інтересам держави. Згідно статті 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної чи юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. За таких підстав позов є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Вирішуючи спір, суд, відповідно до статті 141 ЦПК України, вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача суму сплаченого судового збору в сумі 2270 гривень.

На підставі вищевикладеного та керуючись статтями 12, 13, 80, 81, 82, 89,

128, 131, 141, 223, 259, 263-265, 274-279, 280-284 ЦПК України, статтями 1166 ЦК України, статтею 107 Лісового кодексу України, статтями 16, 20-2,41,68, 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», суд, -

ухвалив:

Ухвалити заочне рішення.

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 8964 гривні 26 копійок шкоди, завданої державі в результаті порушення вимог природоохоронного законодавства на користь спеціального фонду Кременецької міської ТГ на р/р UA918999980333139331000019775, код бюджету 24062100, ідентифікаційний код 37977599 в Казначейство України.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Державної екологічної інспекції у Тернопільській області - судовий збір в розмірі 2270 гривень на рахунок UA738201720343140003000080912, ідентифікаційний код одержувача - 37977693 в ДКСУ м.Київ.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Тернопільського апеляційного суду протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

Позивач: Державна екологічна інспекція у Тернопільській області, юридична адреса: місто Тернопіль, вулиця Шашкевича, 3, код ЄДРПОУ 37977693.

Відповідач: ОСОБА_1 , житель с.Богданівка (хутір Бондарі) Кременецького району Тернопільської області.

Головуючий: