Ухвала суду № 99186022, 25.08.2021, Запорізький районний суд Запорізької області

Дата ухвалення
25.08.2021
Номер справи
317/2752/21
Номер документу
99186022
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Єдиний унікальний номер 317/2752/21

Провадження № 4-с/317/20/2021

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 серпня 2021 року м. Запоріжжя

Суддя Запорізького районного суду Запорізької області Сакоян Д.І., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Хортицького відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про визнання бездіяльності неправомірною, визнання протиправною та скасування постанови,-

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького районного суду Запорізької області з Запорізького окружного адміністративного суду за підсудністю надійшла адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Хортицького відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про визнання бездіяльності неправомірною, визнання протиправною та скасування постанови.

Ухвалою судді Запорізького районного суду Запорізької області від 13.08.2021 позов ОСОБА_1 залишено без руху, надано п`ять днів для усунення недоліків.

Відповідно до приписів ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.

Дослідивши позовну заяву, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до ст. 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні:

1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;

2) адміністративні справи, пов`язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо:

оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій;

уточнення списку виборців;

оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум;

оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб;

3) адміністративні справи, пов`язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо:

примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства;

примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України;

затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;

продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;

затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні;

затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;

4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті;

5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років».

Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.

Направляючи адміністративну справу до Запорізького районного суду Запорізької області, Запорізький окружний адміністративний суд в ухвалі від 29.06.2021 зазначив, що подана ОСОБА_1 позовна заява зумовлена виконанням рішення Запорізького районного суду Запорізької області № 337/2049/20 у справі про притягнення до адміністративної відповідальності.

Отже, у даному випадку позовна заява є справою з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця щодо виконання рішення суду у справі про притягнення до адміністративної відповідальності. Таким чином, з огляду на приписи п. 4 ч. 1 ст.20 КАС України, справа підсудна місцеву загального суду як адміністративному суду.

Запорізький окружний адміністративний суд прийшов до висновку, що позивачем позовна заява подана із порушенням правила предметної підсудності, з огляду на те, що у відповідності до приписів п. 4 ч. 1 ст. 20 КАС України справа підсудна Запорізькому районному суду Запорізької області. Таким чином, з урахуванням ч. 6 ст. 7, ч. 1 ст. 25, п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України, суд вирішив передати позов на розгляд до Запорізького районного суду Запорізької області.

Жодним чином не оцінюючи доводи ухвали Запорізького окружного адміністративного суду від 29.06.2021 щодо розмежування предметної юрисдикції адміністративних судів, суд приходить до висновку про необхідність направлення справи до Хортицького районного суду м. Запоріжжя у зв`язку з наступним.

Стаття 25 КАС України визначає, що адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об`єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом. Якщо така особа не має місця проживання (перебування) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача. У разі невизначеності цим Кодексом територіальної підсудності адміністративної справи така справа розглядається адміністративним судом за вибором позивача.

За змістом ст. 26 КАС України позови до фізичної особи пред`являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Позови до юридичних осіб пред`являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

Ані зареєстроване місце проживання позивача, ані місцезнаходження відповідача не належить до територіальної юрисдикції Запорізького районного суду Запорізької області.

Стаття 74 Закону України «Про виконавче провадження» передбачає, що рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом. Разом із тим, розділ Х Закону України «Про виконавче провадження» передбачає спеціальну форму звернення до суду – подання скарги, а не позову. ОСОБА_1 звернувся до суду саме із позовом, а не із скаргою, тож при визначенні підсудності слід керуватись Кодексом адміністративного судочинства України.

Частина 5 ст. 287 КАС України передбачає, що адміністративні справи з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень, ухвалених місцевим загальним судом як адміністративним судом, розглядаються місцевим загальним судом як адміністративним судом, який видав виконавчий лист.

Вказана норма права не може бути застосована до позову ОСОБА_1 , оскільки дана справа не стосується виконання рішення, ухваленого місцевим загальним судом як адміністративним судом, а стосується виконання постанови у справі про адміністративне правопорушення.

Отже, у Кодексі адміністративного судочинства України немає приписів, які б передбачали розгляд позову ОСОБА_1 до Хортицького відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про визнання бездіяльності неправомірною, визнання протиправною та скасування постановисаме Запорізьким районним судом Запорізької області.

Таким чином, у даному випадку застосуванню підлягають положення ч. 1 ст. 25 КАС України.

Пунктом 2 ч. 1 ст. 29 КАС України передбачено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

З огляду на вищевикладене, оскільки при первісному зверненні до суду позивач помилився із застосуванням правила підсудності і суд вимушено втручається у вибір позивача, наявні підстави для передання даної адміністративної справи за підсудністю до Хортицького районного суду м. Запоріжжя, тобто за місцезнаходженням відповідача.

Керуючись ст.ст. 20, 25, 26, 29, 30, 287 КАС України,-

УХВАЛИВ:

Справу за позовом ОСОБА_1 до Хортицького відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про визнання бездіяльності неправомірною, визнання протиправною та скасування постановипередати на розгляд до Хортицького районного суду м. Запоріжжя.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення шляхом подачі апеляційної скарги.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи судові рішення оскаржуються до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький районний суд Запорізької області.

Суддя Д.І. Сакоян