
Справа № 589/441/21
Провадження № 2/589/748/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 серпня 2021 року Шосткинський міськрайонний суд Сумської області у складі:
головуючого - судді Литвинко Т. В.,
з участю секретаря судового засідання Афанасенко Т.Л.
представника позивача Рекуна С.В.
відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Шостка в спрощеному позовному провадженні цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Шосткинське підприємство "Харківенергоремонт" до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості,-
ВСТАНОВИВ:
09.02.2021 року ТОВ "Шосткинське підприємство "Харківенергоремонт" (далі - ТОВ "ШП "ХАЕР") звернулось до суду з позовною заявою до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за послуги з централізованого опалення за період з 23.10.2018 року по 3.01.2021 року в розмірі 28251 грн 48 коп. та судового збору в сумі 2270 грн. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ТОВ «ШП «Харківенергоремонт» з 15 жовтня 2006 року забезпечує тепловою енергією на опалення підприємства, установи, організації та населення міста Шостка і визнано надавачем послуг з теплопостачання згідно рішення Шосткинського міськвиконкому №226 від 28 липня 2006 року. ТОВ «ШП «Харківенергоремонт» забезпечує тепловою енергією також і будинок АДРЕСА_1 . Так, споживачем послуг в квартирі АДРЕСА_1 вказаного будинку, опалювальна площа 47,7 кв. м є ОСОБА_2 , при цьому плату за отримані послуги вона не сплачує, внаслідок чого за період з 23.10.2018 року по 31.01.2021 року утворилась заборгованість у розмірі 28251 грн 48 коп.
06.04.2021 року ОСОБА_2 на позов подано відзив, в якому вона позовні вимоги вважає необґрунтованими та просить відмовити у їх задоволенні. Посилається на те, що вона неодноразово повідомляла ТОВ «ШП «ХАЕР» про свою неплатоспроможність, вимагала відключити її квартиру від теплової мережі і не надавати примусово послуги. Разом з цим, теплопостачальник проігнорував її вимоги стосовно відключення квартири від магістралі теплопостачання і продовжив надавати послуги від яких вона відмовилася.
07.04.2020 року до суду надійшла відповідь на відзив, в якому представник позивача повністю заперечив доводи відзиву на позов ОСОБА_2 та зазначив, що питання відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води в багатоповерхових житлових будинках відноситься до компетенції органів місцевого самоврядування, які мають сприяти оптимальному розвитку систем теплопостачання на відповідній території. Саме органи місцевого самоврядування надають дозвіл на відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання та дозвіл на встановлення індивідуального газового опалення відповідно до встановленої процедури. Крім того, усі стояки та внутрішні розподільчі мережі при проектуванні гідравлічно ув`язані для забезпечення стабільної роботи системи опалення будинку, і будь-яке втручання в неї шляхом зміни гідравлічного опору (від`єднання від системи централізованого опалення) порушує права інших мешканців. Система опалення відноситься до сантехнічного обладнання і належить мешканцям на праві спільної сумісної власності, якщо вона обслуговує більше однієї квартири, і невмотивоване змінення системи опалення порушує права інших співвласників.
12.04.2021 року ОСОБА_2 надала до суду пояснення на відповідь на відзив, в якій зазначила, що органи місцевого самоврядування вирішують питання про відключення від мережі централізовано опалення при встановленні індивідуального опалення, а вона не має наміру встановлювати індивідуальне опалення і відмовилась від опалення взагалі. Враховуючи вищевикладене, відповідач просить відмовити суд в задоволенні позовних вимог.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав в повному обсязі та просив його задовольнити.
Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні позов не визнала, спираючись на доводи, викладені нею у відзиві та запереченнях на позов, просила відмовити позивачу в задоволенні позову.
Заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов до переконання про задоволення позову на підставі наступного.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Шосткинське підприємство "Харківенергоремонт" дійсно є надавачем послуг з теплопостачання, в тому числі і мешканцям будинку АДРЕСА_1 , відповідно до рішення виконавчого комітету Шосткинської міської ради від 28.07.2006 року № 226 "Про надання послуг з теплопостачання". Також постановами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг № 1171 від 31.03.2015р., № 1101 від 09.06.2016р., № 1536 від 28.12.2017р., №1777 від 10.12.2018р. були встановлені тарифи на послуги теплопостачання.
ОСОБА_2 є одноособовим власником вищевказаної квартири АДРЕСА_1 , що визнається сторонами та підтверджується довідкою КП ПВО «Енергія» від 06.02.2018 року (а.с. 7).
Факт отримання послуг за вказаною адресою в опалювальні періоди 2018-2019, 2019-2020, 2020-2021 роки підтверджується актами приймання теплоносія на опалювальному об`єкті від 23.10.2018 року, 29.10.2019 року, 21.10.2020 року та актами перевірки роботи системи опалення після подачі теплоносія від 24.10.2018 року, 29.10.2019 року, 21.10.2020 року.
Згідно зі ст. 322 ЦК України власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Законом України "Про житлово-комунальні послуги" визначено основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов`язки.
Статтями 20, 32 Закону України Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 року № 1875-ІV (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин і до 30.04.2019р.) та ст. 162 ЖК України передбачено, що власник квартири зобов`язаний сплачувати комунальні послуги в повному обсязі у строки, встановлені договором або законом.
Пунктом 5 ч. 2 ст. 7 Закону України від 09.11.2017р. № 2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги», що введений в дію з 01.05.2019р., також визначено, що індивідуальний споживач зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами. При цьому за положеннями п. 6 ч. 1 ст. 1 даного Закону, індивідуальний споживач - це фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 року № 1875-ІV (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин і до 30.04.2019р.) відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово- комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах. Що також визначено ч. 1 ст. 12 Закону України від 09.11.2017р. № 2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги», який введений в дію з 01.05.2019р.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 20 Закону України Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 року № 1875-ІV (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин і до 30.04.2019р.) визначено право споживача одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг, при цьому такому праву прямо відповідає визначений п. 5 ч. 3 ст. 20 цього Закону обов`язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом та ст. 19 Закону України "Про теплопостачання" встановлено обов`язок споживача оплатити надані послуги.
Пунктами 1, 5 ч. 2 ст. 7 ст. 12 Закону України від 09.11.2017р. № 2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги», який введений в дію з 01.05.2019р, визначено, що індивідуальний споживач зобов`язаний укладати договори про надання житлово-комунальних послуг у порядку і випадках, визначених законом; оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Наведеними положеннями законів передбачено, що споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними, а відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
З дослідженої в судовому засіданні обігової відомості вбачається, що сума заборгованості за спожиті послуги з централізованого опалення в квартирі по особовому рахунку № НОМЕР_1 за період з 01.10.2018 року по 31.01.2021 року складає 28251 грн 48 коп. (а.с. 5-6).
А отже відповідач як власник вказаної квартири зобов`язаний сплатити заборгованість за надані послуги з теплопостачання.
Є безпідставними доводи ОСОБА_2 про неправомірне надання ТОВ «ШП «ХАЕР» послуг теплопостачання, зважаючи на її звернення про припинення теплопостачання та відключення від мереж централізованого опалення.
Відповідно до п. 6 ч.2 ст.4 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до повноважень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства, належить встановлення порядку відключення споживачів від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води.
17 вересня 2019 року набув чинності наказ Мінрегіону від 26.07.2019 № 169, яким затверджено Порядок відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води.
Згідно положень даного Порядку, власники квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, приєднаного до ЦО та ГВП, мають право відокремити (відключити) свою квартиру чи нежитлове приміщення від ЦО та ГВП у разі, якщо на день набрання чинності Законом України «Про житлово-комунальні послуги» не менше як половина квартир та нежитлових приміщень цього будинку відокремлена (відключена) від ЦО та ГВП, та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні.
Для відокремлення (відключення) від ЦО та ГВП власник квартири чи нежитлового приміщення багатоквартирного будинку звертається до органу місцевого самоврядування з письмовою заявою в довільній формі із зазначенням причини відокремлення (відключення) та подає інформацію про намір влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) такої квартири чи нежитлового приміщення.
Заява про відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення багатоквартирного будинку від ЦО та ГВП передається на розгляд Комісії. Комісія надає заявникові рекомендації щодо можливих варіантів влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні та щодо збору вихідних даних і технічних умов для виготовлення відповідної проєктної документації. Витяг із протоколу Комісії з результатами розгляду звернення надається заявникові протягом десяти робочих днів.
Для відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення власник забезпечує розроблення проєкту відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП, який виготовляється відповідно до державних будівельних норм і правил та має забезпечити ізоляцію транзитних стояків, а також, у разі потреби, перенесення транзитних стояків.
За потреби, власник забезпечує виготовлення проєкту встановлення системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні, виготовленого відповідно до державних будівельних норм і правил.
Відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП здійснюється у міжопалювальний період не пізніше ніж 01 жовтня у спосіб, що не перешкоджає постачанню теплової енергії та гарячої води до інших квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, приєднаних до ЦО та ГВП.
Усі витрати, пов`язані з відокремленням (відключенням) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП, здійснюються за рахунок власника.
Виконання робіт із відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП здійснюється виконавцем робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання або постачання гарячої води чи іншим залученим власником суб`єктом господарювання, які у випадках, передбачених законодавством, мають ліцензію на провадження господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми та значними наслідками, з обов`язковим переліком робіт із монтажу внутрішніх інженерних мереж, систем, приладів і засобів вимірювання.
Для виконання робіт із відокремлення (відключення) від ЦО та ГВП власник квартири чи нежитлового приміщення повідомляє виконавця відповідної комунальної послуги та виконавців робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання та постачання гарячої води про своє рішення щодо відокремлення (відключення) від ЦО та ГВП шляхом подання письмової заяви в довільній формі, у якій зазначається наявність підстави для такого рішення згідно із Законом України «Про житлово-комунальні послуги».
До заяви додається копія витягу з протоколу засідання Комісії про розгляд питання щодо відокремлення (відключення) такої квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП, а також копія проєкту такого відокремлення (відключення).
Після завершення робіт із відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП складається акт про відокремлення (відключення) квартири/нежитлового приміщення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води - по одному примірнику для власника, представника виконавця комунальної послуги з постачання теплової енергії, представника виконавця комунальної послуги з постачання гарячої води, виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання, виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем постачання гарячої води, а також для іншого суб`єкта господарювання у разі залучення його власником для виконання робіт з відокремлення (відключення) відповідно до пункту 9 цього розділу.
Такий акт підписується присутніми під час відокремлення (відключення) власником квартири чи нежитлового приміщення і представником виконавця комунальної послуги з постачання теплової енергії, представником виконавця комунальної послуги з постачання гарячої води, представником виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання, представником виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем постачання гарячої води, а також іншим суб`єктом господарювання у разі залучення його власником для виконання робіт з відокремлення (відключення) відповідно до пункту 9 цього розділу.
Після підписання акта виконавець відповідної комунальної послуги повідомляє власника про перегляд умов або розірвання договору про надання послуги.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем порядку відключення квартири від централізованого опалення не дотримано, тому будь-яких правових підстав для ненадання послуг теплопостачання у позивача не було.
Крім того, слід зауважити, що законодавство в сфері надання послуг з теплопостачання взагалі не передбачає відключення окремої квартири від централізованого опалення без встановлення іншого виду опалення.
Відповідно до ч.ч. 1 і 2 ст. 368 ЦК України спільна власність двох або більше осіб без визначення часток кожного з них у праві власності є спільною сумісною власністю. Суб`єктами права спільної сумісної власності можуть бути фізичні особи, юридичні особи, а також держава, територіальні громади, якщо інше не встановлено законом. Оскільки системи опалення та гарячого водопостачання будинку є спільною власністю всіх власників приміщень у багатоквартирному будинку, то власник окремого приміщення не мас права самовільно змінювати ці системи та здійснювати відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання. Відповідно до ч. 2 ст. 369 ЦК України розпорядження майном, що є у спільній власності, здійснюється за згодою всіх співвласників. Також зазначимо, що такі дії можуть погіршити умови проживання у будинку, що порушить права мешканців квартир, не обладнаних індивідуальним опаленням, та суперечитиме ст. 41 Конституції України, відповідно якої використання власності не може завдавати шкоди правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.
При цьому слід зазначити, що переобладнання системи опалення призводить до розбалансування внутрішньо будинкової системи опалення, яка відноситься до інженерної системи будинку, як цілісного майнового комплексу.
Згідно з вимогами відповідних будівельних норм при проектуванні будинку, в якому передбачається централізоване теплопостачання, всі стояки та внутрішні розподільчі мережі опалення гідравлічно ув`язані для забезпечення стабільної роботи внутрішньо будинкової системи загалом.
Будь - яке втручання в неї шляхом зміни гідравлічного опору (від`єднання від системи централізованого опалення) погіршує роботу системи загалом, чим порушує права інших мешканців, що є недопустимим за Цивільним кодексом України.
Підсумовуючи наведене, суд вважає, що позов ТОВ «ШП «ХАЕР» підлягає задоволенню в повному обсязі, а доводи відповідача суд відхиляє.
Згідно ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню понесені ним та документально підтверджені судові витрати.
Керуючись ст. ст. 4, 5, 12, 76-81, 83, 141, 258, 259, 263-268, 279 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Шосткинське підприємство "Харківенергоремонт" заборгованість за спожиті послуги з централізованого опалення за період з 23.10.2018 року по 31.01.2021 року в розмірі 28251,48 грн. та судовий збір в сумі 2270 грн, тобто загалом 30521,48 грн..
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до Сумського апеляційного суду через Шосткинський міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Шосткинське підприємство "Харківенергоремонт" (вул. Гагаріна, 1, м. Шостка, Сумська область, 41107, р/р НОМЕР_2 , відділення №308/18 АБ «Укргазбанк», МФО 320478, код ЄДРПОУ 34113412.
Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_3 .
Повний текст рішення складено 25.08.2021.
Суддя Шосткинського міськрайонного суду
Сумської області Т.В.Литвинко