Рішення № 99177730, 26.08.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.08.2021
Номер справи
560/3984/21
Номер документу
99177730
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

Справа № 560/3984/21

РІШЕННЯ

іменем України

26 серпня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини А2573 про визнання протиправними та скасування наказів, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Військової частини А2573 про визнання протиправними та скасування наказів в частині, що стосується підстав звільнення з військової служби, зобов`язання відповідача внести зміни до наказу №15-РС від 08.12.2020, звільнивши позивача з військової служби за станом здоров`я на підставі висновку (рішення) військово-лікарської комісії.

Позивач покликається на те, що проходив службу у військовій частині та був звільнений зі служби у зв`язку з закінченням строку контракту. Одночасно з цим, підставу звільнення позивач вважає необґрунтованою, оскільки на час видання наказу про звільнення зі служби відповідач не взяв до уваги факт здійснення військово-лікарською комісією медичного обстеження позивача на предмет придатності до військової служби, а також результати цього медичного обстеження.

Провадження у справі відкрите за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідач подав відзив, у якому покликається на те, що позивачем був поданий рапорт з проханням звільнити його у зв`язку з закінченням строку контракту. У рапорті було зазначено про бажання проходити ВЛК, відтак командиром військової частини було видане направлення про проходження ОСОБА_1 медичного огляду військово-лікарською комісією та наказ про вибуття на лікування. У той же час вважає, що висновок ВЛК «обмежено придатний до військової служби», який був отриманий станом на час звільнення зі служби, не дає позивачу право на звільнення за станом здоров`я під час дії особливого періоду. Також зазначає, що у відповідача не виникало обов`язку щодо зміни підстави звільнення, тому у задоволенні позову просить відмовити.

Від позивача надійшла відповідь на відзив, де він не погоджується з доводами відповідача, зазначаючи, що на час звільнення він мав частину невикористаної відпустки, а тому відповідач мав можливість дочекатись рішення ВЛК, яка визнала позивача непридатним до військової служби.

Дослідивши обставини справи, перевіривши їх доказами, суд виходить з наступного.

Згідно зі ст. 2 Закону України "Про військовий обов`язок та військову службу" військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Відповідно до пунктів "а", "б" частини 5 статті 26 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" під час дії особливого періоду (крім періодів з моменту оголошення мобілізації - протягом строку її проведення, який визначається рішенням Президента України, та з моменту введення воєнного стану - до оголошення демобілізації) контракт припиняється (розривається), а військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом, звільняються з військової служби: у зв`язку із закінченням строку контракту (п. а); за станом здоров`я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби в мирний час або обмежену придатність у воєнний час, за винятком випадків, визначених положеннями про проходження громадянами України військової служби. (п. б)

Згідно з п.35 Положення №1153/2008 контракт припиняється (розривається), а військовослужбовець звільняється з військової служби (крім випадку, передбаченого пунктом 195 цього Положення):1) за рішенням командування військової частини за наявності підстав, передбачених підпунктами «а» - «г», «д», «е», «є», «з» - «й» та «л» пункту 1 частини п`ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу». Під час дії особливого періоду контракт припиняється (розривається), а військовослужбовець звільняється з військової служби за рішенням командування військової частини у період: після закінчення строку проведення мобілізації та до моменту введення воєнного стану - на підставах, передбачених пунктом 2 (крім підстав, передбачених підпунктами «ґ», «й» та «к») частини п`ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу»; протягом строку проведення мобілізації та з моменту введення воєнного стану - до оголошення демобілізації - на підставах, передбачених пунктом 3 частини п`ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу»; 2) за бажанням військовослужбовця - за наявності підстав, передбачених підпунктами «а», «б», «в», «ґ», «ж», «к» пункту 1, а в особливий період (крім строку проведення мобілізації та дії воєнного стану) - за наявності підстав, передбачених підпунктами «а», «б», «в», «ґ», «й» та «к» пункту 2 частини п`ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу».

Звільнення військовослужбовців з військової служби здійснюється в порядку, передбаченому положеннями про проходження військової служби громадянами України, що передбачено частиною 7 статті 26 Закону №2232-XII. Порядок проходження військової служби за контрактом також визначений розділом II Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністра оборони України № 170 від 10.04.2009 (далі - Інструкція № 170), згідно з пунктом 2.12 якої контракт про проходження служби припиняється (розривається), а військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом, звільняються з військової служби з підстав, визначених пунктом 35 Положення №1153/2008. Інструкція про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України (далі - Інструкція) визначає механізм реалізації та порядок організації у Збройних Силах України виконання вимог Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України (далі - Положення), затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153. Згідно з пунктом 233 Положення №1153 військовослужбовці, які бажають звільнитися з військової служби, подають по команді рапорти та документи, які підтверджують підстави звільнення. У рапортах зазначаються: підстави звільнення з військової служби; думка військовослужбовця щодо його бажання проходити службу у військовому резерві Збройних Сил України за відповідною військово-обліковою спеціальністю; районний (міський) військовий комісаріат, до якого повинна бути надіслана особова справа військовослужбовця.

Пунктом 240 Положення №1153/2008 визначено, що військовослужбовці, які визнані непридатними до військової служби за станом здоров`я, підлягають звільненню з військової служби за станом здоров`я, крім військовослужбовців, визнаних військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби за станом здоров`я за наслідками захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв), одержаних під час виконання обов`язків військової служби, що призвело до встановлення їм інвалідності, часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (за винятком розумових, сенсорних, психологічних вад та інших захворювань, визначених Міністерством оборони України), які виявили бажання проходити військову службу та стосовно яких прийнято рішення про залишення на військовій службі за контрактом. Військовослужбовці, які були визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби за станом здоров`я за наслідками захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв), одержаних під час виконання обов`язків військової служби, що призвело до встановлення їм інвалідності, часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності, та яким згідно з прийнятими рішеннями дозволено проходити військову службу за контрактом на визначених посадах, можуть бути звільнені з військової служби до закінчення строку контракту в порядку, визначеному пунктом 35 цього Положення.

Після отримання військовою частиною відповідного висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність військовослужбовця до військової служби за станом здоров`я документи про його звільнення з військової служби оформляються та надсилаються посадовій особі, яка видає наказ про звільнення.

Згідно з пунктом 1.1 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за №1109/15800 (далі - Положення № 402), придатність за станом здоров`я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов`язаних, встановлення причинного зв`язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначення необхідності і умов застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям визначає військово-лікарська експертиза. Відповідно до пункту 2.1 Положення №402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов`язкові до виконання. Пунктом 22.12 Положення №402 визначено, що постанова ВЛК про ступінь придатності військовослужбовця до військової служби чинна протягом 12 місяців з моменту проведення медичного огляду. Якщо постанова ВЛК не реалізована та в стані здоров`я оглянутого, незалежно від терміну, за його заявою або висновками лікарів військових (цивільних) лікувальних закладів виникли зміни, то проводиться повторний медичний огляд.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу у Військовій частині А2573 на посаді командира комендантського взводу.

08.09.2020 позивачем поданий рапорт про звільнення зі Збройних Сил України у запас відповідно до п. п. «а» пункту 2 частини 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» у зв`язку з закінченням строку контракту. В рапорті ОСОБА_1 також зазначено про його бажання проходити ВЛК.

На виконання рапорту командиром військової частини видане направлення №2069 від 24.11.2020 на медичний огляд згідно з п. п. «б» пункту 6.1 наказу Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» (далі - Положення №402) та наказ командира військової частини А2573 №254 від 27.11.2020.

Зі змісту Виписного епікризу, складеного відносно ОСОБА_1 , вбачається, що позивач був направлений на огляд ВЛК з метою визначення ступеня придатності до військової служби та за результатами медичного обстеження у період з 27.11.2020 по 04.12.2020 на підставі ст. 39б, 68б, 53б графи II Розкладу хвороб ОСОБА_1 визнано обмежено придатним до військової служби.

Одночасно з цим, як вбачається зі змісту свідоцтва про хворобу №605, 18.12.2020 госпітальна Військово-лікарська комісія ВЧ А2339 здійснила обстеження позивача і останній відповідно до ст. ст. 39б, 68б, 53а графи II Розкладу хвороб визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

Наказом командира кадру 3 окремої танкової бригади ( по особовому складу) № 15-РС від 08.12.2020 позивача звільнено з військової служби у зв`язку закінченням строку дії контракту. Позивач не погоджується з підставою звільнення та з відмовою відповідача змінити її.

На виконання ухвали суду про витребування доказів госпітальною військово-лікарською комісією ВЧ А2339 надані копії направлення на медичний огляд ВЛК, подання на ВЛК та рішення ГВЛК військової частини А2339 № 605 від 18.12.2020, складені стосовно ОСОБА_1 .

У рішенні ГВЛК № 605 від 18.12.2020 встановлено, що захворювання позивача пов`язане з проходженням ним військової служби, ОСОБА_1 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

Суд враховує те, що на момент звільнення позивач продовжував проходити медичний огляд на предмет придатності до військової служби, рішення стосовно чого було прийняте 18.12.2020, тобто через нетривалий час після його звільнення (08.12.2020). Одночасно з цим, очевидним є те, що процедура проходження ВЛК не може залежати виключно від бажання особи, яка оглядається, відтак можливі ситуації затримок або зволікань, на які особа впливати не може.

У даному випадку позивач своєчасно (у вересні 2020) заявив відповідачу про свій намір пройти ВЛК з метою підтвердження придатності/непридатності до військової служби, отримавши відповідне направлення через 2 місяці після цього, що також вплинуло на строки вирішення питання. Станом на час звільнення позивача у відповідача було відсутнє рішення/висновок ВЛК про непридатність позивача до військової служби, однак враховуючи те, що відповідач своїм же наказом скерував позивача для проходження ВЛК, його дії щодо звільнення ОСОБА_1 до отримання будь-якого офіційного результату ( висновку /рішення ВЛК), є непослідовними та передчасними.

Крім того, відповідач не спростував того, що на час звільнення позивач мав право на частину невикористаної щорічної основної відпустки ( наказ № 267 від 14.12.2020), за умови використання якої дата його звільнення настала б пізніше, оскільки строк дії контракту повинен був бути продовжений.

Зважаючи на це, судом встановлено, що після звільнення позивача виникли обставини, безпосередньо пов`язані з його звільненням, а саме було прийняте рішення ГВЛК про визнання його непридатним до військової служби, що прямо впливало на підставу звільнення, породжуючи для сторін подальші юридичні наслідки. Таким чином, відповідач повинен був внести зміни до спірних наказів щодо підстави звільнення ОСОБА_1 з військової служби.

У адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи те, що відповідачем не надано суду доказів на підтвердження обґрунтованості висловленої ним позиції, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов - задоволити.

Визнати протиправними наказ командира кадру 3 окремої танкової бригади ( по особовому складу) № 15-РС від 08.12.2020, наказ командира Військової частини А2573 від 14.12.2020 № 267 в частині зазначення підстави звільнення ОСОБА_1 з військової служби.

Зобов`язати військову частину А2573 внести зміни до наказу № 15-РС від 08.12.2020 в частині, що стосується підстави звільнення ОСОБА_1 з військової служби, зазначивши належну підставу звільнення: "за станом здоров`я" (на підставі висновку (рішення) військово - лікарської комісії про непридатність до військової служби від 18.12.2020 № 605)

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 26 серпня 2021 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Військова частина А2573 (вул. Залізнична, 1,Ярмолинці,Ярмолинецький район, Хмельницька область,32101 , код ЄДРПОУ - 24973440)

Головуючий суддя І.С. Козачок