Рішення № 99177586, 25.08.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.08.2021
Номер справи
520/12598/21
Номер документу
99177586
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 серпня 2021 р. № 520/12598/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тітова О.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ :

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Адміністрації Державної прикордонної служби України (вул. Володимирська, буд. 26,м. Київ,01601, код ЄДРПОУ 00034039) в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Адміністрації державної прикордонної служби України, яка полягає у відмові щодо складання та подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нової довідки для призначення належної пенсії про види грошового забезпечення, нараховані ОСОБА_1 за останні 24 місяці підряд перед звільненням з військової служби, згідно з постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 22.05.2019 по справі № 643/16146/17, з обов`язковим визначенням суми індексації грошового забезпечення за останні 24 місяці підряд перед звільненням з військової служби, з урахуванням довідки Харківського прикордонного загону від 29.11.2019 року № 495, відповідно з рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 10.09.2019 по справі № 520/7587/19 для перерахунку пенсії з 11.10.2017 року;

- зобов`язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України невідкладно скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про види грошового забезпечення для призначення належної пенсії, нараховані ОСОБА_1 за останні 24 місяці підряд перед звільненням з військової служби, згідно з постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 22.05.2019 по справі № 643/16146/17, з обов`язковим визначенням суми індексації грошового забезпечення за останні 24 місяці підряд перед звільненням з військової служби, з урахуванням довідки Харківського прикордонного загону від 29.11.2019 року № 495, відповідно з рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 10.09.2019 по справі № 520/7587/19 для перерахунку пенсії з 11.10.2017 року, а другий примірник нової довідки невідкладно направити поштою позивачу.

В обґрунтування позову зазначив, що дії відповідача щодо не виготовлення та ненадання Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області оновленої довідки про грошове забезпечення позивача з обов`язковим визначенням суми індексації грошового забезпечення за останні 24 місяці підряд перед звільненням з військової служби, відповідно з рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2019 року по справі №520/7587/19 є протиправними. У довідці №11/18054 від 25.06.2019 не зазначено всі додаткові види грошового забезпечення. Зазначене призвело до зменшення обсягу прав позивача. На підставі викладеного просив задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.

Ухвалою суду від 13.07.2021 відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

Відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що включення сум індексації грошового забезпечення, виплачених Харківським прикордонним загоном на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.09.2019 № 520/7587/19 без сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, виходить за межі зобов`язань покладених на Адміністрацію Держприкордонслужби вищезазначеним рішенням суду.

Суддя у період з 04 серпня 2021 року по 20 серпня 2021 року перебував у щорічній відпустці.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 проходив службу за контрактом у військовій частині 9951 м. Харкова Державної прикордонної служби України, загальна вислуга років - 43 роки 05 місяців 23 дні.

Наказом начальника Харківського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 10.10.2017 № 428-ос прапорщика ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу загону та всіх видів грошового забезпечення.

З 11 жовтня 2017 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону № 2262-Х1І "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992.

Рішенням Московського районного суд м. Харкова від 02.04.2018 у задоволенні позову відмовлено у повному обсязі.

Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 22 травня 2019 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково. Рішення Московського районного суду м. Харкова від 02.04.2018 року по справі № 643/16146/17 скасовано. Прийняти нове рішення, яким позов задовольнити частково. Зобов`язано Адміністрацію Державної прикордонної служби України подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про суму отриманої ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби. В іншій частині у задоволенні позову відмовлено.

Постанова набрала законної сили з дати її прийняття та не підлягала касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Згідно ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

На виконання рішення суду від 22.05.2019 у справі № 643/16146/17 листом Адміністрація Держприкордонслужби від 26.06.2019 вих. № 0.11-6134/0/6-19 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області надіслало довідку від 25.06.2019 №11/18054 про розмір грошового забезпечення за останні 24 місяці перед звільненням з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди в сумі 58336,19 грн та індексації 4962,54 грн.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 10.09.2019 в межах справи №520/7587/19 адміністративний позов ОСОБА_1 до Харківського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Харківського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (військової частини 9951) щодо невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2015 року по 10.10.2017 року включно. Зобов`язати Харківський прикордонний загін Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (військову частину 9951) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2015 року по 10.10.2017 року включно.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.09.2019 у справі №520/7587/19 набрало законної сили 11.10.2019.

Згідно ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.09.2019 у справі №520/7587/19 було виконано відповідачем, що підтверджується довідкою №495 від 29.11.2019.

24.12.2020 позивач звернувся до Адміністрації Державної прикордонної служби України із заявою, в якій просив: скласти нову довідку про додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_1 за останні 24 місяці підряд перед звільненням для перерахунку пенсії з урахуванням поданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України до Головного управління пенсійного фонду України в Харківській області довідку про суму отриманої ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення протягом останніх 24 місяців підряд перед звільненням з військової служби по справі по справі № 643/16146/17 та з урахуванням довідки Харківського прикордонного загону від 29.11.2019 року № 495 по справі № 520/7587/19.

19.02.2021 за №11/К-16393 відповідач листом відмовив у задоволенні заяви, обгрунтовуючи тим, що включення сум індексації грошового забезпечення, виплачених Харківським прикордонним загоном на виконання Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.09.2019 р. без сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, виходить за межі зобов`язань покладених на Адміністрацію Держприкордонслужби Рішенням суду від 22.05.2019.

Не погоджуючись із зазначеними діями позивач звернувся за захистом своїх прав в межах даної справи.

Надаючи правову оцінку обґрунтованості заявлених позовних вимог та доводам відповідача, суд виходить з таких норм діючого законодавства, що регулюють спірні правовідносини.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

В силу приписів ч. 2 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" (у редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії.

Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Частиною 3 статті 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Отже, до складу грошового забезпечення військовослужбовця входять основні види грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років), щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія) та одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Разом з тим, Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема, осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише основних видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій.

Відповідно до абзацу 2 ч. 3 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Статтею 18 Закону України від 05.10.2000 № 2017-III "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" визначено, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Державні соціальні гарантії є обов`язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (частина друга статті 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії").

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України регульовано Законом України від 03.07.1991 № 1282-XII "Про індексацію грошових доходів населення" (надалі - Закон № 1282-XII).

Згідно статті 1 вказаного Закону №1282-XII індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 2 Закону №1282-XII передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).

Отже, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, а не тільки грошове забезпечення військовослужбовців. При цьому, здійснення індексації врегульовано окремим законом, до якого стаття 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" містить відсилочну норму, а тому суд вважає, що механізм індексації має універсальний характер і питання її врахування до складу грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років не регулюється положеннями Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" або Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Верховний Суд у складі суддів Судової палати для розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду, розглянувши справу №638/9697/17, при вирішенні питання включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, отриманої військовослужбовцем індексації грошового забезпечення, у постанові від 03.04.2019 відступив від раніше висловленої з цього питання правової позиції Верховного Суду у справах № 522/11262/16-а та № 522/7855/17 та сформулював наступний правовий висновок.

Незважаючи на наявність спеціального законодавства, зокрема Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та відповідних підзаконних нормативних актів, якими врегульовуються відносини щодо обчислення (призначення, перерахунку) пенсій військовослужбовцям, та наявність спеціального законодавства, зокрема Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", яким імперативно визначаються види (складові) грошового забезпечення військовослужбовців, натомість які не врегульовують питання віднесення індексації грошового забезпечення до видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, при вирішенні цього питання слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема Закону України від 05.10.2000 №2017-III "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії", Закону України від 03.07.1991 №1282-XII "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078.

У свою чергу, субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. У іншому випадку, неврахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.

Отже, суд приходить до висновку, що індексація має спеціальний статус виплати з боку держави у формі відшкодування знецінення грошових доходів громадян, зокрема, пенсії, стипендії; оплати праці (грошового забезпечення), які мають систематичний характер, а тому індексація є невід`ємною складовою частиною сум для розрахунку пенсії військовослужбовцям.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 03.04.2019 у справі № 638/9697/17, від 15.04.2019 у справі № 522/9659/16-а, від 21.08.2019 у справі № 569/19058/17, від 16.08.2019 у справі № 638/19989/16-а.

Враховуючи те, що позивач має право на включення до складу його грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, отриманої ним індексації грошового забезпечення, відповідач неправомірно відмовив позивачу у оформленні та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нової довідки для обчислення (нарахування) пенсії про види грошового забезпечення з обов`язковим визначенням суми індексації грошового забезпечення за останні 24 місяці перед звільненням з військової служби.

За висновком суду порушене право позивача на отримання належного йому розміру пенсії підлягає відновленню шляхом визнання протиправною бездіяльність Адміністрації державної прикордонної служби України, яка полягає у відмові щодо складання та подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нової довідки для призначення належної пенсії про види грошового забезпечення, нараховані ОСОБА_1 за останні 24 місяці підряд перед звільненням з військової служби, згідно з постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 22.05.2019 по справі № 643/16146/17, з обов`язковим визначенням суми індексації грошового забезпечення за останні 24 місяці підряд перед звільненням з військової служби, з урахуванням довідки Харківського прикордонного загону від 29.11.2019 року № 495, відповідно з рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 10.09.2019 по справі № 520/7587/19 та зобов`язання Адміністрації Державної прикордонної служби України невідкладно скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про види грошового забезпечення для призначення належної пенсії, нараховані ОСОБА_1 за останні 24 місяці підряд перед звільненням з військової служби, згідно з постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 22.05.2019 по справі № 643/16146/17, з обов`язковим визначенням суми індексації грошового забезпечення за останні 24 місяці підряд перед звільненням з військової служби, з урахуванням довідки Харківського прикордонного загону від 29.11.2019 року № 495, відповідно з рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 10.09.2019 по справі № 520/7587/19.

Суд зазначає, що позовна вимога стосовно направлення другого примірника нової довідки позивачу, задоволенню не підлягає.

Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст. 139 КАС України.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Адміністрації Державної прикордонної служби України (вул. Володимирська, буд. 26,м. Київ,01601, код ЄДРПОУ 00034039) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Адміністрації державної прикордонної служби України, яка полягає у відмові щодо складання та подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нової довідки для призначення належної пенсії про види грошового забезпечення, нараховані ОСОБА_1 за останні 24 місяці підряд перед звільненням з військової служби, згідно з постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 22.05.2019 по справі № 643/16146/17, з обов`язковим визначенням суми індексації грошового забезпечення за останні 24 місяці підряд перед звільненням з військової служби, з урахуванням довідки Харківського прикордонного загону від 29.11.2019 року № 495, відповідно з рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 10.09.2019 по справі № 520/7587/19.

Зобов`язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України невідкладно скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про види грошового забезпечення для призначення належної пенсії, нараховані ОСОБА_1 за останні 24 місяці підряд перед звільненням з військової служби, згідно з постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 22.05.2019 по справі № 643/16146/17, з обов`язковим визначенням суми індексації грошового забезпечення за останні 24 місяці підряд перед звільненням з військової служби, з урахуванням довідки Харківського прикордонного загону від 29.11.2019 року № 495, відповідно з рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 10.09.2019 по справі № 520/7587/19.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Адміністрації Державної прикордонної служби України на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.М. Тітов