
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
20 серпня 2021 року № 520/11922/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Зінченко А.В.
при секретарі- Мурадли А.І.
за участі представників сторін:
позивача - Гіль Є.В.
відповідача - Чернявського А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (вул. Космічна, буд. 21, 8-9 пов.,м. Харків,61145, код ЄДРПОУ 39792822) про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив суд:
- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Харківської області від 18.02.2021 № 839-СГ "Про відмову в затвердженні документації із землеустрою та передачі земельної ділянки у власність";
- зобов`язати Головне управління Держгеокадастру повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої в Обслуговуючому кооперативі "Садівниче товариство Соснове", ділянка № НОМЕР_2 , за межами населених пунктів на території Кочетоцької селищної ради Чугуївського району Харківської області, площею 0,1200 га, за кадастровим номером 6325455600:12:000:0079, із цільовим призначенням для ведення індивідуального садівництва, та надання цієї ділянки у власність.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, надав відзив на позов з обґрунтуванням своєї правової позиції, в задоволенні позовних вимог просив відмовити.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини справи.
Вислухавши пояснення представників сторін, надаючи правову оцінку вищенаведеному, суд встановив наступне.
04 лютого 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області з заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовним розміром 0,1200 га, розташованої за межами населених пунктів Кочетоцької селищної ради Чугуївського району Харківської області, із земель запасу державної власності сільськогосподарського призначення, для ведення індивідуального садівництва. До заяви були додані: копія паспорта та ідентифікаційного коду; графічний матеріал, на якому зазначено місце розташування земельної ділянки, яку позивач бажає отримати у власність; копія статуту Обслуговуючого кооперативу «Садівниче товариство Соснове»; копія свідоцтва про державну реєстрацію Обслуговуючого кооперативу «Садівниче товариство Соснове»; копія виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 12.06.2017; довідка Обслуговуючого кооперативу «Садівниче товариство Соснове»; схема генерального плану Обслуговуючого кооперативу «Садівниче товариство Соснове»; копія рішення виконавчого комітету Чугуївської міської ради народних депутатів від 26.04.1988 № 59/38; копія рішення виконавчого комітету Чугуївської міської ради народних депутатів від 26.02.1991 № 44/67.
Судом встановлено, що листом від 13.03.2019 № К-1519/0-1559/0/95-19 Головне управління Держгеокадастру у Харківській області відмовило ОСОБА_2 у наданні відповідного дозволу, мотивуючи це відсутністю акту на право постійного користування земельною Обслуговуючого кооперативу «Садівниче товариство «Соснове» як користувача земельної ділянки, земельна ділянка у якого вилучається. Вказаний лист позивачем було отримано 23.03.2019.
Позивач не погодився зі вказаним рішенням та звернувся з позовом до суду.
В судовому засіданні знайшло своє підтвердження, що Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 15.11.2019, залишеного без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 24.02.2020, у справі № 520/8234/19 за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області про визнання протиправними та скасування постанов про визнання протиправною відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою та зобов`язання надати такий дозвіл позовні вимоги ОСОБА_2 задоволено в повному обсязі, а саме:
-визнано протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Харківської області у наданні ОСОБА_2 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність для ведення індивідуального садівництва в Обслуговуючому кооперативі Садівниче товариство Соснове земельної ділянки площею 0,1200 га, земельна ділянка № НОМЕР_2 , яка розташована за межами населених пунктів на території Кочетоцької селищної ради Чугуївського району Харківської області, що викладена у листі №К-1519/0-1559/0/95-19 від 13.03.2019 «Про розгляд заяви»,
-зобов`язано Головне управління Держгеокадастру у Харківської області надати такий дозвіл.
Матеріалами справи підтверджено, що Наказом Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 08.04.2020 № 7200-СГ «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою» надано дозвіл ОСОБА_2 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність для ведення індивідуального садівництва в Обслуговуючому кооперативі Садівниче товариство Соснове земельної ділянки площею 0,1200 га, земельна ділянка № НОМЕР_2 , яка розташована за межами населених пунктів на території Кочетоцької селищної ради Чугуївського району Харківської області.
На підставі укладеного договору між ОСОБА_2 як замовником та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_3 останньою виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність ОСОБА_2 відповідно до класифікації видів цільового призначення земель (КВЦПЗ): А.01.05 - для індивідуального садівництва, яка розташована за адресою: Обслуговуючий кооператив «Садівние товариство Соснове», ділянка № НОМЕР_2 , за межами населених пунктів на території Кочетоцької селищної ради Чугуївського району Харківської області.
Вказаний проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для індивідуального садівництва (код згідно КВЦПЗ - 01.05) громадянину ОСОБА_1 на території Кочетоцької селищної ради Чугуївського району Харківської області погоджено без зауважень на підставі висновку про розгляду документації із землеустрою від 23.11.2020р. №20900/82-20.
15.12.2020р. здійснено державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 6325455600:12:000:0079 у Державному земельному кадастрі, що засвідчується витягом з державного земельного кадастру про земельну ділянку від 15.12.2020 № НВ-1214963702020.
05.01.2021 р. позивач звернувся до Центру надання адміністративних послуг міста Харкова із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої в Обслуговуючому кооперативі «Садівниче товариство Соснове», ділянка № НОМЕР_2 , за межами населених пунктів на території Кочетоцької селищної ради Чугуївського району Харківської області, площею 0,1200 га, за кадастровим номером 6325455600:12:000:0079, із цільовим призначенням для ведення індивідуального садівництва, та надання цієї ділянки у власність. До заяви додавалися документація із землеустрою та витяг із Державного земельного кадастру про земельну ділянку.
Наказом Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 18.02.2021 р. № 839-СГ «Про відмову у затвердженні документації із землеустрою та передачі земельної ділянки у власність» відмовлено ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої в Обслуговуючому кооперативі «Садівниче товариство Соснове», ділянка №23, за межами населених пунктів на території Кочетоцької селищної ради Чугуївського району Харківської області, площею 0,1200 га, з кадастровим номером 6325455600:12:000:0079, із цільовим призначенням для ведення індивідуального садівництва, та наданні цієї ділянки у власність , мотивуючи відмову тим, що матеріали геодезичних вишукувань представлені не в повному обсязі та не відповідають вимогам пунктів 4.4.16, 7.4.13, 12.8, 12.9 Інструкції з топографічного знімання у масштабах 1:5000, 1:2000, 1:1000 та 1:500 (ГКНТА-2.04-02-98), затвердженої наказом Головного управління геодезії, картографії та кадастру при КМУ від 09.04.98 № 56, що зареєстрований в Мін`юсті 22.06.1998 за № 392/2833; згідно з графічними матеріалами, наявними у складі проекту, встановлено ймовірне розташування земельної ділянки в межах ентомологічного заказника «Кочетоцький». Відсутні відомості щодо врахування вимог статті 44 Земельного кодексу (ЗК) України.
Позивач вважає, що наказ Головного управління Держгеокадастру у Харківської області від 18.02.2021 № 839-СГ «Про відмову у затвердженні документації із землеустрою та передачі земельної ділянки у власність», є протиправним, а тому підлягає скасуванню, а Головне управління Держгеокадастру необхідно зобов`язати повторно розглянути заяву позивача.
Надаючи правову оцінку вищенаведеному, суд вказує наступне.
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами визначено статтею 118 Земельного кодексу України.
Відповідно до частини шостої статті 118 ЗК України (у редакції, чинній на час звернення позивача із відповідною заявою) громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення садівництва у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Частиною сьомою статті 118 ЗК України (у редакції, чинній на час звернення позивача із відповідною заявою) визначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Відповідно до частини дев`ятої статті 118 ЗК України (у редакції, чинній на час звернення позивача із відповідною заявою) відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи "землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Згідно з частина десятою - одинадцятою статті 118 ЗК України відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду; у разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду питання вирішується в судовому порядку.
Частиною першою статті 44 ЗК України передбачено, що до земель природно-заповідного фонду включаються природні території та об`єкти природні заповідники, національні природні парки, біосферні заповідники, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам`ятки природи, заповідні урочища), а також штучно створені об`єкти (ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки, парки-пам`ятки садово-паркового мистецтва).
Відповідно до частини восьмої статті 118 ЗК України у редакції, чинній на час звернення позивача із відповідною заявою) проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186 і цього Кодексу.
Згідно з частиною п`ятою статті 186і ЗК України у редакції, чинній на час звернення позивача із відповідною заявою) органи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, зобов`язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов`язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері.
В судовому засіданні знайшло своє підтвердження, що відповідно до висновку про розгляд документації із землеустрою 23.11.2020 № 20900/82-20 експерта державної експертизи Головного управління Держгеокадастру у Львівській області Бреньо Л.Л. зауваження до проекту відсутні (пункт 9), категорія земель - землі сільськогосподарського призначення (підпункт 3 пункту 6); обмеження на земельній ділянці відсутні (підпункт 5 пункту 6).
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач як територіальний орган Держгеокадастру у Харківській області вказуючи на невідповідність проекту землеустрою пунктам 4.4.16, 7.4.13, 12.8, 12.9 Інструкції з топографічного знімання у масштабах 1:5000, 1:2000, 1:1000 та 1:500 (ГКНТА 2.04-02-98), затвердженої наказом Головного управління геодезії, картографії та кадастру при КМУ від 09.04.98 № 56, що зареєстрований в Мін`юсті 22.06.1998 за № 392/2833, заперечив висновок територіального органу Держгеокадастру у Львівській області про відсутність зауважень до проекту землеустрою, що створює правову невизначеність, не передбачене законом та очевидно порушує права позивача.
Крім того, припущення відповідача про ймовірне розташування земельної ділянки в межах ентомологічного заказника «Кочетоцький» та відсутність відомостей щодо врахування вимог статті 44 ЗК України нічим не підтверджується.
Таким чином, такий наказ що оскаржується, підлягає визнанню протиправним та скасуванню, а відповідача суд зобов`язує повторно розглянути заяву позивача та прийняти обґрунтоване рішення.
Щодо вимоги встановити судовий контроль за виконанням цього судового рішення, то суд вказує, що відповідно до частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Враховуючи, що встановлення судового контролю за виконанням судового рішення є правом, а не обов`язком суду, суд не вбачає підстав для встановлення контролю за виконанням даного рішення шляхом зобов`язання відповідача подати звіт про виконання.
Суд зазначає, що згідно з вимогами ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з ме тою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів влад них повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень тау спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім фор мам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, протягом розумного строку.
Статтею 6 Кодексу адміністративного судочинства визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Таким чином, проаналізувавши наведене, суд вважає за необхідне вказати, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджені нормативно та документально, а тому є такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 6-9, 139, 242- 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (вул. Космічна, буд. 21, 8-9 пов.,м. Харків,61145, код ЄДРПОУ 39792822) про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Харківської області від 18.02.2021 № 839-СГ «Про відмову в затвердженні документації із землеустрою та передачі земельної ділянки у власність».
Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої в Обслуговуючому кооперативі «Садівниче товариство Соснове», ділянка № НОМЕР_2 , за межами населених пунктів на території Кочетоцької селищної ради Чугуївського району Харківської області, площею 0,1200 га, за кадастровим номером 6325455600:12:000:0079, із цільовим призначенням для ведення індивідуального садівництва, та надання цієї ділянки у власність.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (вул. Космічна, буд. 21, 8-9 пов.,м. Харків,61145, код ЄДРПОУ 39792822) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір в сумі 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00 коп.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 цього Кодексу.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текс рішення виготовлено 26 серпня 2021 року.
Суддя Зінченко А.В.