
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
26 серпня 2021 року м. Рівне №460/2873/21
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді К.М.Недашківської, розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Рівненській області до Комунального підприємства «Дубнокомуненергія» Дубенської міської ради про стягнення податкового боргу.
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов Головного управління ДПС у Рівненській області (далі – позивач) до Комунального підприємства «Дубнокомуненергія» Дубенської міської ради (далі – відповідач), в якому позивач просить суд, з урахуванням заяви про збільшення розміру позовних вимог, стягнути з відповідача суму податкового боргу у загальному розмірі 2730606 грн 00 коп.
Заяви по суті справи.
Позовна заява обґрунтована тим, що за платником податків обліковується податковий борг у загальному розмірі 2730606 грн 00 коп, який виник внаслідок несплати платником податків сум податкових зобов`язань з податку на додану вартість згідно податкової звітності у строки, встановлені нормами Податкового кодексу України. Просив задовольнити позов повністю.
Ухвалою судді від 12.04.2021 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою судді від 29.04.2021 продовжено позивачу процесуальний строк для усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою суду від 24.05.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, та призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження у підготовчому засіданні на 27.07.2021.
Ухвалою суду від 27.07.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні на 26.08.2021.
03 серпня 2021 року відповідач подав до суду заяву про визнання позову у повному обсязі.
Учасники справи, належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, у судове засідання не прибули.
Відповідно до частини дев`ятої статті 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Тому суд дійшов висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження, оскільки потреба заслухати свідка чи експерта відсутня.
За приписами частини четвертої статті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Суд при вирішенні справи керується принципами верховенства права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з`ясування всіх обставин, гласності і відкритості адміністративного процесу.
Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд
В С Т А Н О В И В:
Комунальне підприємство «Дубнокомуненергія» пройшло процедуру державної реєстрації, а відтак набуло правового статусу суб`єкта господарювання в розумінні Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» №755-IV від 15.05.2003; зареєстроване за юридичною/податковою адресою: вулиця Костянтина Острозького, 23, місто Дубно, Рівненська область, 35600; код ЄДРПОУ 13971076.
За змісту інтегрованої картки платника податків вбачається, що за відповідачем обліковується податковий боргу у загальному розмірі 2730606 грн 00 коп (а.с. 48), який виник внаслідок несплати податкових зобов`язань відповідно до звітностей:
Податкова декларація з податку на додану вартість «Звітна» за 7 місяць 2020 року від 20.08.2020 термін сплати – 31.08.2020 (а.с. 16);
Податкова декларація з податку на додану вартість «Звітна» за 8 місяць 2020 року від 17.09.2020 термін сплати – 30.09.2020 (а.с. 15);
Податкова декларація з податку на додану вартість «Звітна» за 9 місяць 2020 року від 20.10.2020 (а.с. 14);
Податкова декларація з податку на додану вартість «Звітна» за 10 місяць 2020 року від 17.11.2020 термін сплати – 31.11.2020 (а.с. 13);
Податкова декларація з податку на додану вартість «Звітна» за 11 місяць 2020 року від 16.12.2020 термін сплати – 30.12.2020 (а.с. 12);
Податкова декларація з податку на додану вартість «Звітна» за 12 місяць 2020 року від 18.01.2021 термін сплати – 01.02.2021 (а.с. 11);
Податкова декларація з податку на додану вартість «Звітна» за 1 місяць 2021 року від 18.02.2021 термін сплати – 02.03.2021 (а.с. 10);
Податкова декларація з податку на додану вартість «Звітна» за 2 місяць 2021 року від 17.03.2021 термін сплати – 30.03.2021 (а.с. 17);
Податкова декларація з податку на додану вартість «Звітна» за 3 місяць 2021 року від 19.04.2021 термін сплати – 30.04.2021 (а.с. 51).
Податкова декларація з податку на додану вартість «Звітна» за 4 місяць 2021 року від 18.05.2021 термін сплати – 31.05.2021 (а.с. 50);
Податкова декларація з податку на додану вартість «Звітна» за 5 місяць 2021 року від 22.06.2021 термін сплати – 30.06.2021 (а.с. 49).
Відповідно до пункту 203.1 статті 203 Розділу V «Податок на додану вартість» Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010 (далі – ПК України), податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Сума податкового зобов`язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації (пункт 203.2 статті 203 ПК України).
У зв`язку з несплатою платником податків сум податкових зобов`язань (підпункт 14.1.156 пункту 14.1 статті 14, підпункт 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України) у строки, визначені нормами ПК України, зазначені зобов`язання набули статусу податкового боргу (підпункт 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України).
Позивачем вживались заходи щодо стягнення податкового боргу у встановленому законодавством порядку (пункт 59.1 статті 59 ПК України). Податкова вимога форми «Ю» від 05.06.2020 №44932-52 надіслана на належну адресу платника податків та отримана ним 23.06.2020 (а.с. 9).
Відповідно до пункту 59.5. статті 59 ПК України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
В силу норм пунктів 59.3, 59.5 статті 59, статті 60 ПК України, податкова вимога на момент розгляду справи по суті є невідкликаною (чинною), що також вбачається зі змісту інтегрованої картки платника податків.
За приписами підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України, контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Щодо можливості стягнення податкового боргу з комунального підприємства суд зазначає таке.
У разі якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного у податкову заставу майна комунального підприємства, не покриває суму його податкового боргу і витрат, пов`язаних з організацією та проведенням публічних торгів, або у разі відсутності у такого боржника власного майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено у податкову заставу та відчужено, контролюючий орган зобов`язаний звернутися до органу місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить майно такого платника податків, з поданням щодо прийняття рішення про: виділення коштів з місцевого бюджету на сплату податкового боргу такого платника податків. Рішення про фінансування таких витрат розглядається на найближчій сесії відповідної ради (пункт 96.1 статті 96 ПК України).
Відповідь щодо прийняття рішення надсилається контролюючому органу протягом 30 календарних днів з дня направлення звернення. У разі неотримання зазначеної відповіді у визначений строк або отримання відповіді про відмову у задоволенні його вимог контролюючий орган зобов`язаний звернутися до суду із позовною заявою про звернення стягнення податкового боргу на кошти органу місцевого самоврядування, в управлінні якого перебуває таке комунальне підприємство або його майно.
Водночас наведені особливості погашення податкового боргу комунального підприємства не змінюють послідовність реалізації стадій стягнення податкового боргу з платника податків, визначених статті 95 ПК України.
Так, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а за їх недостатності – шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Для цього контролюючий орган звертається до суду з позовом про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, що обслуговують такого платника податків, а також щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. Рішення суду щодо надання зазначеного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу.
Зміст наведених положень свідчить про те, що податковим законодавством встановлено особливий порядок погашення заборгованості платників податків (у тому числі комунальних підприємств) та визначено перелік заходів, які зобов`язаний здійснити контролюючий орган у відповідній послідовності для примусового стягнення податкового боргу, а саме: звернутись до суду з вимогою про стягнення коштів з рахунків у банку; отримати судовий дозвіл на погашення усієї суми боргу за рахунок майна; провести торги з продажу майна, внесеного у податкову заставу.
У разі якщо усі перелічені заходи не мали результатом погашення податкового боргу комунального підприємства, то контролюючий орган вчиняє дії, передбачені статтею 96 ПК України, для залучення коштів (майна) органу місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить такий платник податків, на погашення податкового боргу останнього.
Правова позиція щодо можливості стягнення податкового боргу з комунального підприємства викладена у постанові Верховного Суду від 09.03.2021 (справа №160/2598/20).
Тому заявлені позовні вимоги про стягнення суми податкового боргу у загальному розмірі 2730606 грн 00 коп підлягають задоволенню повністю, оскільки відповідачем не надано суду доказів часткової або повної сплати суми боргу, а позов визнаний відповідачем.
Питання щодо розподілу судових витрат в порядку статті 139 КАС України не підлягає вирішенню.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов Головного управління ДПС у Рівненській області (вулиця Відінська, 12, місто Рівне, 33023; код ЄДРПОУ ВП 44070166) до Комунального підприємства «Дубнокомуненергія» (вулиця Костянтина Острозького, 23, місто Дубно, Рівненська область, 35600; код ЄДРПОУ 13971076) про стягнення податкового боргу – задовольнити повністю.
Стягнути з рахунків платника податків – Комунального підприємства «Дубнокомуненергія» (код ЄДРПОУ 13971076) суму податкового боргу у загальному розмірі 2730606 (два мільйони сімсот тридцять тисяч шістсот шість) грн 00 (нуль) коп на рахунок UA138999980313040029000017509, одержувач – ГУК у Рівненській області / Дубен.міськ.отг/14060100, код ЄДРПОУ 38012494, код МФО 899998.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 26 серпня 2021 року
Суддя К.М. Недашківська