Рішення № 99176529, 19.08.2021, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.08.2021
Номер справи
440/8274/21
Номер документу
99176529
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 серпня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/8274/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гіглави О.В.,

за участю:

секретаря судового засідання - Рябухи Ю.В.,

представника позивача - Анопольської Р.В.,

представника відповідачів - Срібної Є.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області, Миргородського міськрайонного відділу Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

23 липня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області, Миргородського міськрайонного відділу Управління Державної міграційної служби у Полтавській області про:

- визнання протиправним та скасування рішення Миргородського міськрайонного відділу Управління Державної міграційної служби у Полтавській області від 21.05.2021 №53324300008104 про відмову у наданні громадянину Арабської Республіки Єгипет ОСОБА_1 дозволу на імміграцію в Україну;

- зобов`язання Миргородський міськрайонний відділ Управління Державної міграційної служби у Полтавській області повторно розглянути заяву громадянина Арабської Республіки Єгипет ОСОБА_1 про надання дозволу на імміграцію в Україну.

Позовні вимоги ОСОБА_1 мотивує протиправністю рішення Миргородського міськрайонного відділу УДМС у Полтавській області від 21.05.2021 №53324300008104 про відмову у наданні громадянину Арабської Республіки Єгипет ОСОБА_1 дозволу на імміграцію в Україну, оскільки при його прийнятті посадовими особами відділу не було вжито усіх можливих заходів щодо перевірки наявності чи відсутності підстав для відмови ОСОБА_1 у наданні дозволу на імміграцію, передбачених статтею 10 Закону України «Про імміграцію», зокрема, направлення відповідних запитів до компетентних органів, висновки яких враховуються при прийнятті рішення про надання дозволу на імміграцію. Також, позивача не було запрошено до територіального органу для надання додаткових пояснень. Окрім того, при прийнятті оскаржуваного рішення контролюючим органом не конкретизовано суть порушення, яке стало причиною для відмови ОСОБА_1 у наданні дозволу на імміграцію.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 28.07.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

16.08.2021 судом одержано спільний відзив УДМС України в Полтавській області та Миргородського міськрайонного відділу УДМС України в Полтавській області на позов, у якому представник відповідачів просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю /а.с. 40-44/. Зазначив, що Миргородським МРВ УДМС України в Полтавській області в місячний термін здійснено перевірку інформації, зазначеної заявником у заяві про надання дозволу на імміграцію в Україну, справжність поданих документів та відповідність їх оформлення вимогам законодавства України. 20.02.2021 Миргородським МРВ під час перевірки поданих громадянином Єгипту ОСОБА_1 документів було виявлено розбіжності в персональних даних заявника, зокрема, в зазначенні його повного імені. 20.02.2021 за вихідним №5332-615/5332-12 Миргородським МРВ надіслано повідомлення заявнику про необхідність звернення до підрозділу для усунення виявлених недоліків в заяві на отримання дозволу на імміграцію. 26.02.2021 на виправлення розбіжностей заявником надано новий переклад паспортного документу НОМЕР_3 та дублікату свідоцтва про народження від 24.02.2021. Під час повторного вивчення документів, поданих після усунення попередніх розбіжностей та отримання відповідей за здійсненими запитами, Миргородським МРВ встановлено, що у нотаріально засвідченому перекладі дублікату свідоцтва про народження дитини ОСОБА_5 дані заявника зазначені наступним чином « ОСОБА_1 », що суперечить нотаріально засвідченому перекладу на українську мову паспортного документа № НОМЕР_1 , де повне ім`я вказано як « ОСОБА_1 ». З огляду на викладене, 21.05.2021 Миргородським МРВ на підставі пункту 6 частини 1 статті 10 Закону у зв`язку з виявленими невідповідностями у документах, а саме, в документах, що є підтвердженням правової підстави для надання громадянину Арабської Республіки Єгипет ОСОБА_1 дозволу на імміграцію в Україну, прийнято рішення №53324300008104 про відмову у наданні дозволу на імміграцію в Україну.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила суд їх задовольнити.

Представник відповідачів в судовому засіданні заперечувала проти задоволення позовних вимог з огляду на їх безпідставність.

Заслухавши доводи представників учасників справи, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Згідно з свідоцтвом про шлюб Серія НОМЕР_2 14.06.2019 зареєстровано шлюб між громадянином Арабської Республіки Єгипет ОСОБА_1 та громадянкою України ОСОБА_7 /прізвище після шлюбу ОСОБА_7 / (а.с. 83).

ІНФОРМАЦІЯ_1 у громадянина Арабської Республіки Єгипет ОСОБА_1 та громадянки України ОСОБА_7 народилася донька ОСОБА_5 , що підтверджується відповідним свідоцтвом про народження (а.с. 127-129).

19.02.2021 ОСОБА_1 звернувся до Миргородського МРВ УДМС України в Полтавській області із заявою про отримання дозволу на імміграцію в Україну та відповідним пакетом документів.

20.02.2021 Миргородським МРВ під час перевірки поданих громадянином Єгипту ОСОБА_1 документів було виявлено розбіжності в персональних даних заявника, зокрема, в зазначенні його повного імені.

Так, відповідно до паспорта громадянина Арабської Республіки Єгипет № НОМЕР_1 та відомостей з Єдиного державного демографічного реєстру повне ім`я заявника зазначено як « ОСОБА_1 » із розмежуванням на складові частини: прізвище - ОСОБА_1 , ім`я - ОСОБА_1 , ім`я батька - ОСОБА_1 , ім`я діда - ОСОБА_1 (а.с. 61).

Однак, в поданому 19.02.2021 перекладі від 15.02.2021 паспорта громадянина Арабської Республіки Єгипет № НОМЕР_1 зазначено повне ім`я « ОСОБА_1 », а в перекладі дублікату свідоцтва про народження ОСОБА_5 від 15.02.2021, що було подано заявником 19.02.2021, вказано « ОСОБА_1 » (а.с. 62, 76).

20.02.2021 за вихідним №5332-615/5332-12 Миргородським МРВ надіслано повідомлення заявнику про необхідність звернення до підрозділу для усунення виявлених недоліків в заяві на отримання дозволу на імміграцію (а.с. 112).

26.02.2021 на виправлення розбіжностей ОСОБА_1 надано новий переклад паспортного документу НОМЕР_3 та дублікату свідоцтва про народження від 24.02.2021 (а.с. 66, 79).

Під час повторного вивчення документів, поданих після усунення попередніх розбіжностей та отримання відповідей за здійсненими запитами, Миргородським МРВ встановлено, що у нотаріально засвідченому перекладі дублікату свідоцтва про народження дитини ОСОБА_5 дані заявника зазначені наступним чином «ОСОБА_1», що суперечить нотаріально засвідченому перекладу на українську мову паспортного документа № НОМЕР_1 , де повне ім`я вказано як « ОСОБА_1 ».

Фактичне виявлення розбіжностей у написанні персональних даних заявника (його прізвища) зафіксовано у висновку про відмову у наданні дозволу на імміграцію в Україну громадянину Арабської Республіки Єгипет ОСОБА_1 від 21.05.2021 (а.с. 108).

21.05.2021, у зв`язку з виявленими невідповідностями у документах, Миргородським МРВ на підставі пункту 6 частини 1 статті 10 Закону України «Про імміграцію» прийнято рішення №53324300008104 про відмову ОСОБА_1 у наданні дозволу на імміграцію в Україну (а.с. 109).

Не погоджуючись з вказаним рішенням, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Оцінюючи обґрунтованість позовних вимог, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 26 Конституції України іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов`язки, як і громадяни України, - за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.

Іноземцям та особам без громадянства може бути надано притулок у порядку, встановленому законом.

Умови і порядок імміграції в Україну іноземців та осіб без громадянства визначає Закон України «Про імміграцію» від 07.06.2001 №2491-III.

Згідно зі статтею 3 Закону України «Про імміграцію» правовий статус іммігранта в Україні визначається Конституцією України, цим Законом, іншими законами України та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до абзацу 5 статті 1 Закону України «Про імміграцію» дозвіл на імміграцію - рішення, що надає право іноземцям та особам без громадянства на імміграцію.

За приписами пункту 6 частини 1 статті 10 Закону України «Про імміграцію» дозвіл на імміграцію не надається в інших випадках, передбачених законами України.

В якості підстави для прийняття оскаржуваного рішення орган ДМС вказав саме пункт 6 частини 1 статті 10 Закону України «Про імміграцію» - «в інших випадках, передбачених законами України».

Проте, у рішенні від 21.05.2021 №53324300008104 про відмову у наданні громадянину Арабської Республіки Єгипет ОСОБА_1 дозволу на імміграцію в Україну орган ДМС не конкретизував, який саме «інший випадок, передбачений законами України» став підставою для висновку про необхідність відмови у задоволенні заяви ОСОБА_1 про надання дозволу на імміграцію в Україну.

Також, у спірному рішенні відсутні й посилання органу ДМС на будь-яку норму іншого закону, яка передбачає «інший випадок» та суть порушення, яке стало причиною відмови.

Зазначена в якості правової підстави норма для відмови позивачу в наданні дозволу на імміграцію є бланкетною та відсилає до інших нормативно-правових актів, що зобов`язує орган ДМС застосовувати її в кореспонденції з відповідними нормами інших нормативно-правових актів.

Проте, Миргородським МРВ в спірному рішенні протиправно не зазначено конкретну підставу для відмови в наданні дозволу на імміграцію позивачу.

Поряд з цим, суд вважає за доцільне також зазначити, що згідно з пунктом 1 частини третьої статті 4 Закону України «Про імміграцію» дозвіл на імміграцію поза квотою імміграції надається одному з подружжя, якщо другий з подружжя, з яким він перебуває у шлюбі понад два роки, є громадянином України, дітям і батькам громадян України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 26.12.2002 №1983 затверджено Порядок формування квоти імміграції та Порядок провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію і поданнями про його скасування та виконання прийнятих рішень.

Порядок провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію і поданнями про його скасування та виконання прийнятих рішень (далі Порядок №1983) визначає процедуру провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію іноземцям та особам без громадянства, які іммігрують в Україну (далі - іммігранти), поданнями про його скасування та виконання прийнятих рішень (далі - провадження у справах з питань імміграції), а також компетенцію центральних органів виконавчої влади та підпорядкованих їм органів, які забезпечують виконання законодавства про імміграцію.

Так, підпунктом 3 пункту 2 Порядку №1983 передбачено, що рішення за заявами про надання дозволу на імміграцію залежно від категорії іммігрантів приймають територіальні підрозділи ДМС (далі - територіальні підрозділи) - стосовно іммігрантів, які на законних підставах перебувають на території України і є іммігрантами позаквотової категорії (крім іммігрантів, стосовно яких рішення приймає ДМС або територіальний орган), а саме: одного з подружжя, якщо другий з подружжя, з яким він перебуває у шлюбі понад два роки, є громадянином України, дітей і батьків громадян України.

Як свідчить довідка Посольства України в Арабській Республіці Єгипет №6163/536-86 від 18.09.2019, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , батьком якої є позивач, зареєстрована громадянкою України (а.с. 81).

Згідно з пунктом 9 Порядку №1983 СБУ та її регіональні органи, Національне центральне бюро Інтерполу, Держкомкордон у межах своєї компетенції вживають у місячний термін за зверненням міграційної служби, територіальних органів та підрозділів заходів: до виявлення серед осіб, які подали заяву про надання дозволу на імміграцію, таких, яким дозвіл на імміграцію не може бути наданий відповідно до статті 10 Закону України "Про імміграцію"; до встановлення відомостей, що можуть бути підставою для скасування дозволу на імміграцію згідно із статтею 12 Закону України "Про імміграцію".

Інші центральні органи виконавчої влади відповідно до своєї компетенції у разі порушення клопотання про надання дозволу на імміграцію особам, імміграція яких становить державний інтерес, розглядають його у місячний термін і у разі позитивного висновку видають документ про підтримку такого клопотання.

Заяви про надання дозволу на імміграцію подаються: до територіальних підрозділів за місцем проживання - особами, які тимчасово перебувають в Україні на законних підставах; до закордонних дипломатичних установ України за місцем постійного проживання - особами, які постійно проживають за межами України (пункт 10 Порядку №1983).

Пунктом 11 Порядку №1983 визначено, що для отримання дозволу на імміграцію разом із заявою встановленого міграційною службою за погодженням з МЗС зразка подаються:

копія документа, що посвідчує особу (підтверджує громадянство (підданство) чи статус особи без громадянства);

три фотокартки розміром 3,5 х 4,5 сантиметра;

документ про місце проживання (в Україні та за кордоном);

документально підтверджені відомості про склад сім`ї (копії свідоцтва про народження, свідоцтва про шлюб, документів про усиновлення, встановлення опіки чи піклування тощо);

документ, виданий лікувально-профілактичним закладом про відсутність у заявника хвороб, зазначених у пункті 5 частини п`ятої статті 9 Закону України "Про імміграцію" (крім осіб, зазначених у пунктах 1 і 3 частини третьої статті 4 Закону). Особи, які постійно проживають за межами України, подають документ, виданий лікувальним закладом держави за місцем проживання, який підлягає легалізації в установленому порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами;

довідка, видана компетентним органом держави попереднього проживання або її дипломатичним представництвом чи консульською установою в Україні, про відсутність судимості (крім осіб, зазначених у пунктах 1 і 3 частини третьої статті 4 Закону України "Про імміграцію"). У виняткових випадках такі відомості можуть бути отримані міграційною службою чи територіальними органами і підрозділами шляхом надсилання відповідного запиту компетентним органам іноземних держав, з якими укладено договір про правову допомогу у цивільних, сімейних та кримінальних справах;

квитанція про сплату державного мита або консульського збору, якщо за дії, пов`язані з наданням дозволу на імміграцію, законодавством передбачена їх сплата, або документ, який підтверджує наявність пільг щодо сплати.

Документи, визначені пунктами 1 - 10 частини сьомої статті 9 Закону України "Про імміграцію", додатково подаються відповідно до категорії іммігрантів.

У разі необхідності відповідні територіальні органи і підрозділи, які забезпечують провадження у справах з питань імміграції, можуть затребувати інші документи, що уточнюють наявність підстав для надання дозволу на імміграцію, якщо це не суперечить Закону України "Про імміграцію", а також запросити для бесіди заявників чи інших осіб.

Матеріалами справи підтверджується, що 20.02.2021 Миргородським МРВ під час перевірки поданих громадянином Єгипту ОСОБА_1 документів було виявлено розбіжності в персональних даних заявника, зокрема, в зазначенні його повного імені, а саме, встановлено, що відповідно до паспорта громадянина Арабської Республіки Єгипет № НОМЕР_1 та відомостей з Єдиного державного демографічного реєстру повне ім`я заявника зазначено як « ОСОБА_1 » із розмежуванням на складові частини: прізвище - ОСОБА_1 , ім`я - ОСОБА_1 , ім`я батька - ОСОБА_1 , ім`я діда - ОСОБА_1 (а.с. 61). Однак, в поданому 19.02.2021 перекладі від 15.02.2021 паспорта громадянина Арабської Республіки Єгипет № НОМЕР_1 зазначено повне ім`я « ОСОБА_1 », а в перекладі дублікату свідоцтва про народження ОСОБА_5 від 15.02.2021, що було подано заявником 19.02.2021, вказано « ОСОБА_1 » (а.с. 62, 76).

20.02.2021 за вихідним №5332-615/5332-12 Миргородський МРВ надіслав повідомлення ОСОБА_1 про необхідність звернення до підрозділу для усунення виявлених недоліків в заяві на отримання дозволу на імміграцію (а.с. 112), у відповідь на що останній 26.02.2021 надав до підрозділу новий переклад паспортного документу НОМЕР_3 та дублікату свідоцтва про народження від 24.02.2021 (а.с. 66, 79).

Під час повторного вивчення документів, поданих після усунення попередніх розбіжностей та отримання відповідей за здійсненими запитами, Миргородський МРВ встановив, що у нотаріально засвідченому перекладі дублікату свідоцтва про народження дитини ОСОБА_5 дані заявника зазначені наступним чином «ОСОБА_1», що суперечить нотаріально засвідченому перекладу на українську мову паспортного документа № НОМЕР_1 , де повне ім`я вказано як « ОСОБА_1 » (а.с. 66), тобто розбіжність стосувалася лише прізвища заявника.

Таким чином, на переконання суду, Миргородський МРВ у відповідності до приписів пункту 11 Порядку №1983 мав законодавчо визначене право додатково запросити заявника ОСОБА_1 для бесіди та уточнення даних щодо його прізвища, оскільки положення вказаного пункту є загальними для застосування та не визначають конкретну кількість разів, коли особу може бути запрошено до органу ДМС для уточнення даних.

Крім того, Миргородський МРВ мав врахувати також і ту обставину, що у свідоцтві про народження ОСОБА_5 , яке надавалося заявником у пакеті документів для надання дозволу на імміграцію в Україну, прізвище заявника зазначено вірно як « ОСОБА_1 » (а.с. 127-129).

За викладених обставин, суд доходить висновку, що у спірному випадку при прийнятті рішення від 21.05.2021 №53324300008104 про відмову у наданні дозволу на імміграцію в Україну Миргородський МРВ не дослідив та не врахував всіх обставин та наданих заявником документів. Тобто, спірне рішення, на переконання суду, прийняте Миргородським МРВ передчасно.

Таким чином, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування рішення Миргородського міськрайонного відділу УДМС України в Полтавській області від 21.05.2021 №53324300008104 про відмову у наданні дозволу на імміграцію в Україну, а також зобов`язання Миргородський міськрайонний відділ УДМС України в Полтавській області повторно розглянути заяву громадянина Арабської Республіки Єгипет ОСОБА_1 про надання дозволу на імміграцію в Україну від 19.02.2021, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на задоволення позовних вимог ОСОБА_1 , суд вважає за доцільне стягнути на користь останнього за рахунок бюджетних асигнувань УДМС України в Полтавській області судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 908,00 грн.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , номер паспорту НОМЕР_1 , тип Р, код країни EGY) до Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області (вул. Пушкіна, 63, м. Полтава, Полтавська область, 36039, ідентифікаційний код 37829297), Миргородського міськрайонного відділу Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області (вул. Якова Усика, 34, м. Миргород, Полтавська область, 37600) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Миргородського міськрайонного відділу Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області від 21.05.2021 №53324300008104 про відмову у наданні дозволу на імміграцію в Україну.

Зобов`язати Миргородський міськрайонний відділ Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області повторно розглянути заяву громадянина Арабської Республіки Єгипет ОСОБА_1 про надання дозволу на імміграцію в Україну від 19.02.2021.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області (вул. Пушкіна, 63, м. Полтава, Полтавська область, 36039, ідентифікаційний код 37829297) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , номер паспорту НОМЕР_1 , тип Р, код країни EGY) судові витрати по сплаті судового збору в сумі 908,00 грн (дев`ятсот вісім гривень нуль копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 25 серпня 2021 року.

Суддя О.В. Гіглава