Рішення № 99175312, 26.08.2021, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.08.2021
Номер справи
340/3829/21
Номер документу
99175312
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

_____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 серпня 2021 року м.Кропивницький Справа № 340/3829/21

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Пасічника Ю.П., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Управління Держпраці у Миколаївській області (вул. Маршала Василевського, 40/1, м. Миколаїв, 54003, код ЭДРПОУ 39787411) до Товариства з обмеженою відповідальністю "КД-ТРЕЙД" (пр-т Перемоги, 14, кв.69, м.Кропивницький, Кіровоградська область, 25006, код ЭДРПОУ 39922227) про застосування заходів реагування,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувя до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом і просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Товариства з обмеженою відповідальністю "КД-ТРЕЙД" (код ЄДРПОУ - 39922227) юридична адреса: 25006, Кіровоградська область, м. Кропивницький, проспект Перемоги, буд. 14, кв.69 шляхом повної заборони виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки в межах Миколаївської області, а саме:

- експлуатацію об`єктів підвищеної небезпеки ідентифікацію яких не проведено;

- роботи у пожежонебезпечних зонах;

- експлуатацію лінії переробки ковбасної сировини, а саме: ін`єктор -1 од, масажер - 1 од, фаршмішалка мала -1 од, фаршмішалка велика -1 од, шкуродерка - 1 од, вовчок маленький - 1 од, вовчок великий - 1 од, прес для кісток - 1 од, кутер - 1 од, кутер вакумний - 1 од, шприц IDEAL- 1 од, шприц Handman-1 од, перекрутчик сарделей-1 од, блокорізка- 1 од, шпигорізка- 1 од.

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 19 липня 2021 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження та призначено розгляд справи на 10 серпня 2021 року.

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 10 серпня 2021 року відкладено розгляд справи до 26 серпня 2021 року.

Відповідач будь-яких письмових пояснень або заперечень проти позову до суду не надав.

Поштова кореспонденція, яка була направлена відповідачу повернулась до суду з відміткою "адресат відсутній за вказаною адресою".

За змістом пунктів 99, 116, 117 Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05 березня 2009 року № 270, у разі відсутності адресата поштові відправлення повертаються об`єктом поштового зв`язку відправнику за закінченням встановленого строку зберігання.

В той же час, до повноважень адміністративних судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому примірники повідомлень про вручення рекомендованої кореспонденції, повернуті органами зв`язку з позначками "за закінченням терміну зберігання", "адресат вибув", "адресат відсутній" і т.п., з урахуванням конкретних обставин справи можуть вважатися належними доказами виконання адміністративним судом обов`язку щодо повідомлення учасників судового процесу про вчинення цим судом певних процесуальних дій.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Верховного Суду від 01 квітня 2019 року в справі №9901/811/18 (адміністративне провадження № П/9901/911/18).

Згідно пункту 5 частини 6 статті 251 КАС України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Отже, враховуючи те, що копія ухвали про відкриття провадження направлялась на адресу відповідача, зазначену у позовній заяві, однак, поштове відправлення повернулось до суду з відміткою "адресат відсутній за вказаною адресою", суд вважає відповідача належним чином повідомленого про судовой розгляд.

Відповідач правом подати до суду відзив на позовну заяву не скористався, будь-яких заперечень проти позову не надав.

Отже, наявні підстави для розгляду адміністративної справи в порядку спрощеного позовного провадження за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до наказу Управління Держпраці у Миколаївській області від 15.02.2021 № 58 та згідно з направленням на проведення планової перевірки від 29.03.2021 № 145 у період з 29.03.2021 по 09.04.2021 посадовими особами Управління Держпраці у Миколаївській області було проведено планову перевірку ТОВ «КД-ТРЕИД» (код ЄДРПОУ - 39922227) юридична адреса: 25006, Кіровоградська область, м. Кропивницький, проспект Перемоги, буд. 14, кв.69, на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно - правових актів з охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення в межах Миколаївської області.

Відповідно до вимог статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» за результатами перевірки та у зв`язку з виявленням порушень вимог законодавства, посадовими особами Управління складено Акт перевірки суб`єкта господарювання від 09.04.2021 №МК 1482/931/ОП/АПЛ, яким встановлено порушення нормативно-правових актів з питань охорони праці та промислової безпеки, серед яких є такі, що несуть загрозу життю та здоров`ю людей, а саме:

- п. 4 Акту на час перевірки суб`єкт господарювання не склав повідомлення про результати ідентифікації об`єктів підвищеної небезпеки за формою ОПН-1 (додаток 1), чим порушено п.18 Порядку ідентифікації та обліку об`єктів підвищеної небезпеки, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 № 956;

- п. 5 Акту на час перевірки відсутня дозвільна документація на роботи у пожежонебезпечних зонах, чим порушено вимоги п.З групи А додатку 2 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 №1107 (в редакції Постанови Кабінету Міністрів України № 77 від 03.02.2021 (далі - Постанова № 77));

- п. 10 Акту на час перевірки відсутня декларація на експлуатацію лінії переробки ковбасної сировини, а саме: ін`єктор -1 од, масажер - 1 од, фаршмішалка мала -1 од, фаршмішалка велика -1 од, шкуродерка - 1 од, вовчок маленький - 1 од, вовчок великий - 1 од, прес для кісток - 1 од, кутер - 1 од, кутер вакумний - 1 од, шприц ГОЕАЬ- 1 од, шприц Напсітап - 1 од, перекрутчик сарделей - 1 од, блокорізка - 1 од, шпигорізка - 1 од, чим порушено вимоги п.1 групи Б Переліку машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки групи Б Постанова № 77.

Примірник акту перевірки 09.04.2021 отриманий директором ТОВ «КД-ТРЕИД» ОСОБА_1 ..

Відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 р. №877-V (далі за текстом - Закон №877) державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно з частиною 5 статті 2 Закону №877 заходи контролю здійснюються органами державного архітектурно-будівельного контролю (нагляду), державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами, зокрема державного нагляду (контролю) в галузі цивільної авіації - з урахуванням особливостей, встановлених Повітряним кодексом України, нормативно-правовими актами, прийнятими на його виконання (Авіаційними правилами України), та міжнародними договорами у сфері цивільної авіації.

З огляду на абзац 2 частини 1 статті 38 Закону України "Про охорону праці" від 14.10.1994 р. №2694-ХІІ (далі за текстом - Закон №2694) державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 р. №96 (далі за текстом - Положення №96) Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Згідно з підпунктом 1 пункту 3 Положення №96 основними завданнями Держпраці є реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Пунктом 7 Положення №96 встановлено, що Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Частиною першою статті 246 Господарського кодексу України регламентовано, що здійснення будь-якої діяльності, що загрожує життю і здоров`ю людей або становить підвищену небезпеку для довкілля, забороняється.

Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» передбачено, що державна політика в галузі охорони праці спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням та базується на принципах пріоритету життя і здоров`я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устатковання, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих (частина перша статті 39 Закону України «Про охорону праці»).

Частиною 5 статті 4 Закону №877 встановлено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Відповідно до частини 7 статті 7 Закону №877 на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Частиною 4 статті 43 Конституції України встановлено, що кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.

Згідно з абзацом 2 частини 2 статті 4 Закону №2694 державна політика в галузі охорони праці базується на принципах пріоритету життя і здоров`я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

З огляду на частину 1 статті 13 Закону №2694 роботодавець зобов`язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.

На підставі викладеного та зважаючи на зміст акта від 09.04.2021 №МК1482/931/ОП/АПЛ судом встановлено, що відповідачем допущено порушення вимог законодавства з охорони праці, які створюють загрозу життю працівників, при цьому, доказів усунення такого порушення відповідачем суду не надано.

Таким чином, беручи до уваги не усунення відповідачем порушень вимог законодавства з охорони праці, суд дійшов висновку, що подальша експлуатація ТОВ "КД-ТРЕЙД" лінії переробки ковбасної сировини, а саме: ін`єктор -1 од, масажер - 1 од, фаршмішалка мала -1 од, фаршмішалка велика -1 од, шкуродерка - 1 од, вовчок маленький - 1 од, вовчок великий - 1 од, прес для кісток - 1 од, кутер - 1 од, кутер вакумний - 1 од, шприц IDEAL- 1 од, шприц Handman-1 од, перекрутчик сарделей-1 од, блокорізка- 1 од, шпигорізка- 1 од, становить небезпеку, тому, як на переконання суду є підстави, передбачені законодавством України, для зупинення їх експлуатації. А відтак позовні вимоги Управління Держпраці у Миколаївській області підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини 2 статті139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

У даній справі позивачем не понесено витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, а тому відсутні витрати, які б підлягали стягненню з відповідача в порядку розподілу судових витрат.

Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов задовольнити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Товариства з обмеженою відповідальністю "КД-ТРЕЙД" (код ЄДРПОУ - 39922227) юридична адреса: 25006, Кіровоградська область, м. Кропивницький, проспект Перемоги, буд. 14, кв.69 шляхом повної заборони виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки в межах Миколаївської області, а саме:

- експлуатацію об`єктів підвищеної небезпеки ідентифікацію яких не проведено;

- роботи у пожежонебезпечних зонах;

- експлуатацію лінії переробки ковбасної сировини, а саме: ін`єктор -1 од, масажер - 1 од, фаршмішалка мала -1 од, фаршмішалка велика -1 од, шкуродерка - 1 од, вовчок маленький - 1 од, вовчок великий - 1 од, прес для кісток - 1 од, кутер - 1 од, кутер вакумний - 1 од, шприц IDEAL- 1 од, шприц Handman-1 од, перекрутчик сарделей-1 од, блокорізка- 1 од, шпигорізка- 1 од.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду Ю.П. Пасічник