Окрема ухвала № 99174604, 25.08.2021, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.08.2021
Номер справи
240/18193/20
Номер документу
99174604
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

О К Р Е М А У Х В А Л А

25 серпня 2021 року м. Житомир справа № 240/18193/20

категорія 112010203

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Лавренчук О.В.,

розглянувши у письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, вчинених суб`єктом владних повноважень на виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити дії,,

встановив:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Рішенням суду від 12 березня 2021 року ухвалено: "позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7,Житомир,10003, код ЄДРПОУ 13559341), - задовольнити. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 із 17 липня 2018 року підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України від 28 лютого 1991 року №796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити із 17 липня 2018 року нарахування та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює двом мінімальним заробітним платам (згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік)".

Рішення суду набрало законної сили 13.04.2021.

На виконання вказаного рішення судом 14.05.2021 видано виконавчий лист №4177 2021р. зі строком пред`явлення виконавчого документа до 14.04.2024.

До суду 09.08.2021 надійшла заява ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, вчинених суб`єктом владних повноважень на виконання рішення суду в адміністративній справі. В обґрунтування заяви позивач вказує, що нарахування заборгованості на 2019 - 2021 роки відповідачем проведено у розмірі двох заробітних плат, визначених державним бюджетом на 01.01.2018, а не в розмірі двох мінімальних заробітних плат, встановлених на 01.01.2019, на 01.01.2020 та на 01.01.2021 роки відповідно. Просить зобов`язати відповідача вжити заходи щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню прав та інтересів ОСОБА_1 та встановити строк для надання відповіді про результати повного виконання рішення суду.

Вимогу щодо виплати нарахованої на виконання рішення суду суму підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України від 28 лютого 1991 року №796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із 17.07.2018, заявник у заяві не заявляє.

Розгляд заяви призначено на 19.08.2021.

Заявник до суду не прибула. На електронну пошту суду 09.08.2021 надіслала клопотання про розгляд заяви без її участі.

Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області прибула до суду та подала клопотання про розгляд заяви ОСОБА_1 у порядку письмового провадження.

Відділом документального забезпечення суду 19.08.2021 зареєстровано відповідь Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на заяву ОСОБА_1 .. Заперечуючи викладені у заяві ОСОБА_1 обставини, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зазначає, що у результаті перерахунку на виконання рішення суду, розмір пенсії ОСОБА_1 з 17.07.2018 становить 9214,02 грн, де 7446,00 - підвищення за проживання на території радіоактивного забруднення у розмірі, визначеному рішенням суду (3723 грн * 2). Після подальших перерахунків розмір пенсійної виплати з 01.12.2018 - 9263,52 грн, з 01.07.2019 - 9337,22 грн, з 01.12.2019 - 9418,62 грн, з 01.07.2020 - 9500,02 грн, з 01.12.2020 - 9562,72 грн, з 01.07.2021 - 11316,82 грн. Окрім того, у відповіді на заяві, Головне управління ПФУ в Житомирській області зазначає, що рішенням суду у даній адміністративній справі відсутні зобов`язання здійснювати нарахування та виплату підвищення до пенсії, що дорівнює двом мінімальним заробітним платам (згідно із законом про Державний бюджет на відповідні роки або в подальшому при зміні мінімальної заробітної плати.).

Відповідно до вимог ч. 5 ст. 383 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття в судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду такої заяви.

Суд вважає за можливе розглядати заяву ОСОБА_1 у порядку письмового провадження.

Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Питання визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду, врегульовано ст.383 КАС України.

Відповідно до ч.1 ст.383 КАС України, особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

З системного аналізу вищезазначених норм права можна зробити висновок, що правовий інститут контролю за виконанням рішення суду, механізм якого унормований у тому числі і приписами ст.383 КАС України, підлягає застосуванню виключно у разі наявності протиправних рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень - відповідача щодо виконання рішення суду, що порушує права та законні інтереси позивача.

Таким чином, застосування судом до суб`єкта владних повноважень приписів ст.383 КАС України можливе у разі встановлення факту невиконання таким суб`єктом владних повноважень дій зобов`язального характеру, визначених рішенням суду на користь особи - позивача, що має бути підтверджено відповідними доказами, поданими позивачем.

Так, згідно зі ст.129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Відповідно до ст.370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

З наведеного слідує, що рішення суду, яке набрало законної сили є обов`язковим для учасників справи. Це забезпечується, в першу чергу, через примусове виконання судових рішень відповідно до Закону України "Про виконавче провадження".

Відповідно до ч.6 ст.26 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що при виконанні рішень, за якими боржник зобов`язаний вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, державний виконавець при винесенні постанови про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню).

Після закінчення наданого строку, державний виконавець перевіряє виконання рішення суду. У разі невиконання рішення суду, державним виконавцем складається акт, після чого виноситься постанова про накладання штрафу в якій зазначає розмір штрафу, вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів та попередження про кримінальну відповідальність.

У разі повторного невиконання рішення державним виконавцем складається акт, після чого виноситься постанова про накладання штрафу в якій зазначає розмір штрафу та попередження про кримінальну відповідальність, після чого звертається до органу досудового розслідування з повідомленням про вчинення боржником кримінального правопорушення за ст. 382 Кримінального кодексу України.

Положеннями статті 18 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Судом досліджено надані сторонами докази та встановлено наступне.

Так, рішенням суду у справі зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити із 17 липня 2018 року нарахування та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює двом мінімальним заробітним платам (згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік).

Згідно протоколу розрахунку пенсії ОСОБА_1 , підвищення особам, що проживають у зоні гарантованого добровільного відселення за період із 17.07.2018 по дату звернення до суду із заявою становить 7446,00 грн щомісяця.

Вказані обставини підтверджуються також Розрахунком суми, що підлягає виплаті ОСОБА_1 на виконання рішення суду від 12.03.2021 у справі №240/18192/20.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" №2246-VIII від 07.12.2017 встановлено, що мінімальна зарплата на 01.01.2018 складає 3723,00 грн.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" від 23.11.2018 №2629-VIII встановлено, що мінімальна зарплата на 01.01.2019 складає 4173,00 грн.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" від 14.11.2019 №294-IХ встановлено, що мінімальна зарплата на 01.01.2020 складає 4723,00 грн.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" від 15.12.2020 №1082-IХ встановлено, що мінімальна зарплата на 01.01.2021 складає 6000,00 грн.

У рішенні суду від 12 березня 2021 року у справі №240/18193/21 суд визначив, що розмір щомісячного підвищення до пенсії, на який ОСОБА_1 має право, становить дві мінімальні заробітні плати, встановлені законом про Державний бюджет України на відповідний рік.

Суд зазначає, що відповідним роком є календарний рік, у якому здійснюється нарахування та виплата коштів.

Наданими до суду доказами підтверджується, що Головним управління Пенсійного фонду України в Житомирській області при здійсненні нарахування на виконання рішення суду у справі №240/18193/20 коштів: за 2019 рік не було застосовано величину мінімальної заробітної плати, встановленої Законом України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" від 23.11.2018 №2629-VIII; за 2020 рік не було застосовано величину мінімальної заробітної плати, встановленої Законом України "Про Державний бюджет України на 2020 рік", а за 2021 рік не було застосовано величину мінімальної заробітної плати, встановленої Законом України "Про Державний бюджет України на 2021 рік".

Судом встановлено та Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області визнається, що на виконання рішення суду відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача за період із 17.07.2018 по 31.12.2018, у 2019 році, у 2020 році, у 2021 році (без зазначення кінцевої дати), однак із урахуванням величини мінімальної зарплати, розмір якої встановлено Законом України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" №2246-VIII від 07.12.2017, тобто 3723,00 грн.

Суд враховує, що застосування відповідачем саме такого механізму перерахунку пенсії позивача безпосередньо вплинуло на її остаточний розмір в сторону зменшення, що призвело до того, що рішення суду відповідачем належним чином не виконано.

Вказане порушення при виконанні цього рішення суду залишилися поза увагою та без відповідного реагування керівництва Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області.

Наведене свідчить, що керівництво Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області не скерувало підпорядкованих працівників на посилення роботи на пріоритетних напрямках, зокрема по контролю за належним виконанням рішення суду.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У зв`язку з наведеним, Головному управлінню Пенсійного фонду України у Житомирській області необхідно вжити не тільки відповідних заходів реагування щодо конкретних винних осіб, але й інших заходів з метою недопущення подібних порушень у подальшій діяльності.

Відповідно до вимог частини шостої статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.

Судом встановлено, що відповідачем вчинено протиправні дії щодо неналежного виконання рішення суду від 12.03.2021 у справі №240/18193/20, а тому у суду є підстави для винесення окремої ухвали для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

Відповідно до частини п`ятої статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов`язковими до виконання на всій території України.

Згідно до частин третьої, четвертої статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.

Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, що установлено законом.

Зазначене вказує на неналежне і безвідповідальне виконання службовими і посадовими особами відповідача своїх обов`язків та порушення вищенаведених норм законодавства.

Згідно з частиною першою статті 249 Кодексу адміністративного судочинства України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб`єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

Таким чином, окрема ухвала є формою реагування суду на порушення норм права, причини та умови, що спричинили (зумовили) ці порушення, з метою їх усунення та запобігання таким порушенням у майбутньому.

Враховуючи вищевикладені чисельні порушення службовими і посадовими особами відповідача вимог чинного законодавства України та з метою усунення причин та умов, що сприяли зловживанню ними своїми процесуальними правами і обов`язками, а також призвели до тривалого невиконання судового рішення, що набрало законної сили, суд вважає за необхідне постановити окрему ухвалу у відношенні Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області та направити її керівнику Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області для вжиття відповідних заходів реагування.

Керуючись статтями 243, 248, 249 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ухвалив:

Заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними рішення, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду в порядку ст. 383 Кодексу адміністративного судочинства України - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області щодо неналежного виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 12.03.2021 у справі №240/18193/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити дії.

Направити окрему ухвалу керівнику Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області.

Зобов`язати керівника Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області вжити відповідних заходів для забезпечення виконання рішення суду у справі №240/18193/20 та з метою недопущення подібних порушень у подальшій діяльності та у встановленому порядку розглянути питання щодо притягнення до відповідальності винних осіб.

Встановити строк для надання відповіді щодо вжитих заходів не пізніше 15 днів з дня отримання ухвали.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання та може бути оскаржена особами, яких вона стосується, до суду апеляційної інстанції протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Лавренчук