Рішення № 99174364, 26.08.2021, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.08.2021
Номер справи
240/11567/21
Номер документу
99174364
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 серпня 2021 року м. Житомир справа № 240/11567/21

категорія 112030500

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Семенюка М.М.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної фіскальної служби України, Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправними дії відповідачів - Державної фіскальної служби України та Головного управління ДФС у Житомирський області щодо розрахунку одноразової грошової допомоги в зв`язку з інвалідністю 2-ї групи, яка настала в наслідок захворювання пов`язаного з виконанням службових обов`язків при ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС на підставі п.4 статті 97 у розмірах згідно з пунктом 4б статті 99 Закону «Про національну поліцію»;

- зобов`язати відповідача - Державну фіскальну службу України у Житомирській області повторно надіслати до Державної фіскальної служби України висновок щодо виплати грошової допомоги у зв`язку із встановленням 2-ї групи інвалідності з розрахунком грошової допомоги відповідно до пункту 1.2 «Порядку та умов отримання загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції» затвердженого постановою КМ України №707 від 12.05.2007 року;

- зобов`язати відповідача - Державну фіскальну службу України розглянути та в зазначений законом термін прийняти рішення щодо призначення одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності працівника міліції (податкової міліції) відповідно до Порядку затвердженого постановою КМУ №707 від 12.05.2007 року та виплатити ОСОБА_1 призначену грошову допомогу через Державну фіскальною служби України у Житомирській області.

В обґрунтування позову зазначає, що при прийнятті рішенні відповідач повинен був керуватися Порядком та умовами отримання загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою КМ України №707 від 12.05.2007 року.

Ухвалою від 14.06.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідачі подали відзиви на позовну заяву, в яких просять відмовити в задоволенні позовних вимог, зазначаючи, що, оскільки позивачу друга група інвалідності встановлена 30.12.2020, то на нього поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені Законом України "Про Національну поліцію", статтею 97 якого передбачена виплата одноразової грошової допомоги.

Проаналізувавши наявні у справі матеріали, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач з 30.12.2020 є інвалідом ІІ групи внаслідок захворювання так, пов`язаного з виконанням службових обов`язків з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Висновком про призначення одноразової грошової допомоги Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області від 05.05.2021, затвердженим Головою ДФС 17.05.2021 на підставі "пункту 4 статті 97 у розмірах згідно пунктом 4 б статті 99 Закону України "Про Національну поліцію" одноразову грошову допомогу призначено" ОСОБА_1 із розрахунку: нараховано 204300 грн. та до виплати 98625,60 грн. з урахуванням раніше виплачених 105674,40 грн.

Не погоджуючись з нарахованим розміром та підставами призначення, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до п.356.1 статті 356 Податкового кодексу України держава гарантує правовий та соціальний захист осіб начальницького і рядового складу податкової міліції та членів їхніх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20 - 23 Закону України "Про міліцію" та Законом України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист".

Частиною шостою ст. 23 Закону України "Про міліцію" (далі - №565-ХІІ) (в редакції Закону України від 13.02.2015 №208-VIII, який набрав чинності 12.03.2015) визначено, що у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов`язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров`я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.

В той же час, Закон України "Про міліцію" №565-ХІІ втратив чинність 07.11.2015 у зв`язку з набранням чинності Законом України "Про Національну поліцію" (далі - Закон №580-VIII). При цьому, в пункті 15 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №580-VIII встановлено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".

Відповідно до довідки Житомирської обласної МСЕК серії 12 ААВ №294355 від 06.01.2021 позивачу при повторному огляді з 30.12.2020 було встановлено ІІ групу інвалідності безстроково, внаслідок захворювання так, пов`язаного з виконанням службових обов`язків з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Отже, з урахуванням наведеного вище вбачається, що за позивачем, який проходив службу в органі податкової міліції, і якому встановлено інвалідність, у зв`язку із захворюванням, яке пов`язане з проходженням служби, зберігається право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 23 Закону України "Про міліцію".

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постановах від 31.03.2020 по справі №824/1046/17-а; від 07.03.2018 по справі №464/5571/16-а, від 21.06.2018 по справі №822/31/18 та від 28.08.2018 по справі №804/6297/17.

Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 №707.

Разом з тим, суд звертає увагу, що 21.10.2015 року Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову №850 "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції".

Відповідно до п.2 вищевказаної Постанови установлено, що особам, які до набрання чинності Законом України від 13 лютого 2015 р. № 208-VIII "Про внесення змін до статті 23 Закону України "Про міліцію" щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції" мають право на отримання одноразової грошової допомоги, допомога призначається і виплачується відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2007 р. № 707 (Офіційний вісник України, 2007 р., № 37, ст. 1461).

Згідно прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" №580-VIII Кабінет Міністрів України, міністерства та інші центральні органи виконавчої влади зобов`язувалися у тримісячний строк після набрання чинності цим Законом привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.

Отже, у період з 12.03.2015 (дата набрання чинності Закону України "Про внесення змін до статті 23 Закону України "Про міліцію" щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції" № 208-VIII від 13.02.2015) до 31.10.2015 (дата набрання чинності Порядку №850) механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 23 Закону №565-XII визначав Порядок №707.

Однак суд зазначає, що в межах спірних правовідносин по даній справі вбачається, що позивачу інвалідність ІІ групи встановлено після набрання чинності Законом №208-VIII та після набрання чинності Порядком №850.

Оскільки право на отримання одноразової грошової допомоги позивач отримав після набрання чинності Законом №208-VIII, розмір такої допомоги йому повинен розраховуватися у відповідності зі статтею 23 Закону №565-XII (в редакції, чинній з 12.03.2015) та відповідно до Порядку №850.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 06.02.2020 року по справі №441/722/16-а; від 31.01.2019 по справі №822/2143/16.

Доводи, що норми Постанови № 850 не поширюється на працівників податкової міліції, зазначаючи про те, що в зазначеній Постанові не міститься положень, які б регулювали порядок та умови призначення такого грошового забезпечення працівникам податкової міліції, а також доводи, що податкова міліція не підпорядковується МВС, а відтак, норми Постанови № 850 не можуть поширюватися на працівників податкової міліції, суд вважає необґрунтованими, що узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, яка була викладена в постанові від 31.03.2020 року по справі №824/1046/17.

Також, доводи, що порядок дій саме органів ДФС у випадку надходження заяв про призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі інвалідності, що настала після набрання чинності Законом України від 13 лютого 2015 року N 208-VIII "Про внесення змін до ст. 23 Закону України "Про міліцію" щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції" чинним законодавством на сьогодні взагалі не визначено, а тому проведення розрахунку одноразової грошової допомоги працівникам і пенсіонерам податкової міліції буде можливим лише після внесення відповідних змін до чинних нормативно - правових актів, суд відхиляє, оскільки наведені вже вище норми Порядку №850 поширюються також і на колишніх працівників податкової міліції, а тому підлягають застосуванню в межах спірних правовідносин.

Враховуючи те, що останнім в часі є Порядок №850, то пріоритетними, в даному випадку, є положення саме цього Порядку.

Так, пп.2 п.3 Порядку №850 визначено, що грошова допомога призначається і виплачується у разі: установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов`язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, у розмірі: 200-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності II групи.

Отже, відповідач (Головне управління Державної фіскальної служби у Житомирській області), отримавши заяву позивача про виплату йому спірної грошової допомоги, а також додані до неї документи, був зобов`язаний, у строк та згідно з процедурою, визначеною Порядком №850, скласти висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги та подати його до ДФС України разом з матеріалами цієї заяви.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що призначення позивачу ОГД на підставі Закону України "Про Національну поліцію" є протиправним.

Разом з тим, відмовляє позивачу у задоволенні вимог щодо призначення йому грошової допомоги керуючись приписами Порядку №707, так як його дія, як вже зазначено вище, не поширюється на спірні правовідносини.

Однак для повного, всебічного захисту прав, свобод та інтересів позивача суд виходить за межі позовних вимог та зобов`язує Головне управління Державної фіскальної служби у Житомирській області, складаючи висновок щодо виплати позивачу спірної грошової допомоги та подаючи його до ДФС України, керуватися вимогами статті 23 Закону України "Про міліцію" в розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України у Порядку №850.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 КАС України, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , номер НОМЕР_1 ) до Державної фіскальної служби України (пл. Львівська, 8, м. Київ, 04053, код 39292197), Головного управління ДФС у Житомирський області (вул. Ю.Тютюнника, 7, м. Житомир, 10014, код 39459195) задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Державної фіскальної служби України та Головного управління ДФС у Житомирський області щодо розрахунку ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги в зв`язку з інвалідністю ІІ групи, яка настала в наслідок захворювання пов`язаного з виконанням службових обов`язків при ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, на підставі п. 4 частини 1 статті 97 Закону України «Про Національну поліцію» у розмірах згідно з підпунктом "б" пункту 4 частини 1 статті 99 Закону України «Про Національну поліцію».

Зобов`язати Головне управління ДФС у Житомирський області повторно надіслати до Державної фіскальної служби України висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням ІІ групи інвалідності ОСОБА_1 з розрахунком грошової допомоги відповідно до статті 23 Закону України "Про міліцію" в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України у Порядку №850.

Зобов`язати Державну фіскальну службу України розглянути та в визначений законом термін прийняти рішення щодо призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 з урахуванням висновків викладених в рішенні суду.

Відмовити і задоволенні позовних вимог щодо застосування приписів Порядку та умов отримання загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою КМ України №707 від 12.05.2007.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Семенюк