
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 серпня 2021 р. Справа№200/7500/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хохленкова О.В. розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про визнання протиправними дій по невиплаті згідно звернення від 18.05.2021року одноразової допомоги, призначеної раніше згідно Постанови відділення Фонду у м. Торезі від 21 травня 2014 року №0561/18325/18325/7 та про зобов`язання сплатити раніше призначену, нараховану, але не виплачену страхову виплату, -
У С Т А Н О В И В:
16 червня 2021 року на адресу Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про визнання протиправними дій по невиплаті згідно звернення від 18.05.2021року одноразової допомоги, призначеної раніше згідно Постанови відділення Фонду у м. Торезі від 21 травня 2014 року №0561/18325/18325/7 та про зобов`язання сплатити раніше призначену, нараховану, але не виплачену страхову виплату.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив наступне.
Постановою начальника відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Торезі від 21 травня 2014р. N 0561/18325/18325/8 позивачу було призначено одноразову допомогу в разі стійкої втрати працездатності в сумі 78 682 грн.80 коп.
Вказана постанова на даний час є дійсною і чинною, відповідачем визнається і не оспорюється, заперечень на цю постанову відповідач не має.
Листом від 11.05.2021р. від Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області позивача було повідомлено для перерахування мені раніше призначеної згідно постанови від 21.05.2014 року №0561/18325/18325/7 відділенням Фонду м.Торез (Чистякове) Донецької області суми одноразової допомоги в сумі 78 682грн.80 коп. позивачу необхідно надати до відділення банківські реквізити мого рахунку в Ощадбанку.
На виконання вказаного листа він надав до відповідача та до Маріупольського міського відділення управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування свою письмову заяву від 18.05.2021р. із зазначенням реквізитів його особистого банківського рахунку в Ощадбанку та з проханням перерахувати мені туди раніше призначену мені згідно Постанови від 21.05.2014р. №0561/18325/18325/7 відділенням Фонду м.Торез (Чистякове) Донецької області суму одноразової допомоги в сумі 78 682 грн.80коп.
На вказане звернення позивач отримав лист-відповідь від 02.06.2021р. із роз`ясненням. Одноразова допомога, яка раніше була йому призначена відповідачем, так і не була ним перерахована, незважаючи навіть на його письмове звернення про перерахування раніше призначеної суми одноразової допомоги і зазначення реквізитів особистого банківського рахунку в Ощадбанку.
Вказані дії відповідача позивач вважає незаконними і такими, які порушують його законні Конституційні права у сфері соціального страхування.
Просить суд:
Визнати протиправними дії управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області по невиплаті згідно звернення ОСОБА_1 від 18.05.2021 року, одноразової допомоги, призначеної згідно Постанови відділення Фонду у м. Торезі від 21 травня 2014року №0561/18325/18325/7 та зобов`язати управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області сплатити раніше призначену, нараховану, але не виплачену ОСОБА_1 суму 78 682 .80коп.одноразової допомоги.
Встановити судовий контроль за виконанням постановленого судового рішення, відповідно до частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, зобов`язавши управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області подати у встановлений судом строк суду звіт про виконання судового рішення.
14 липня 2021року відповідачем надано відзив на адміністративний позов, у якому зазначено, що оскільки питання про стягнення одноразової допомоги на користь ОСОБА_1 вже розглянуто судом по справі № 200/14042/19-а в травні 2020 року, то справу з тим же предметом та з тих же підставі необхідно закрити.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 22 червня 2021 року провадження по справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначене судове засідання на 27 липня 2021 року.
Враховуючи ту обставину що суддя головуючий знаходився на лікарняному до 30 липня 2021 року суд відклав розгляд справи на 26 серпня 2021 року.
26 серпня 2021 року позивач в судове засідання не з`явився. Надав заяву про розгляд справи в його відсутність.
Представник відповідача 26 серпня 2021 року в судове засідання не з`явився. Був повідомлений належним чином про дату, час та місце судового розгляду справи.
Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивачем у справі є ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , який є громадянином України відповідно до паспорту серія НОМЕР_1 , виданого Харцизьким МВ УМВС України в Донецькій області 24.11.1998 року. РНОКПП № НОМЕР_2 (а.с.6).
Відповідачем є управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області яке є юридичною особою код ЄДРПОУ 41325231 та суб`єктом владних повноважень.
Відповідно до постанови № 0561/18325/18325/7 від 21 травня 2014 року потерпілому ОСОБА_1 призначено одноразову допомогу в разі стійкої втрати професійної працездатності в сумі 78682,80 грн. (а.с.8).
Листом № С-01-04/19-312 від 11.05.2021 року управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області повідомило ОСОБА_1 що на виконання постанови № 0561/18325/18325/7 від 21 травня 2014 року йому необхідно надати реквізити особового банківського рахунку (а.с.9).
Листом № С-01-04/19-372 від 02.06.2021 року управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області повідомило ОСОБА_1 що на виконання постанови № 0561/18325/18325/7 від 21 травня 2014 року, відповідно до Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат, затвердженого постановою Правління фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 27.04.2007 року № 24, йому необхідно подати наступні документи:
1) заява потерпілого про призначення страхових виплат;
2) акт про нещасний випадок, пов`язаний з виробництвом, за формою Н-1 ( 1112-2004-п ) (якщо стався нещасний випадок), висновок за формою Т-1 (якщо такий складався); { Підпункт 2 пункту 3.1 глави 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань № 4 ( z0382-12 ) від 01.03.2012 ;
3) акт (спеціального) розслідування нещасного випадку (аварії), що стався (сталася), за формою Н-5 ( 1112-2004-п ) (якщо такий складався);
4) акт розслідування хронічного професійного захворювання за формою П-4 ( 1112-2004-п ) (якщо таке встановлено);
5) рішення суду про встановлення факту нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (якщо було засідання суду з цього питання);
6) висновок МСЕК про ступінь втрати професійної працездатності;
7) довідка про середню заробітну плату (доход);
8) копія трудової книжки або витяг з неї, засвідчені страхувальником або підписом працівника робочого органу виконавчої дирекції Фонду при пред`явленні оригіналу;
9) довідка про розмір пенсії по інвалідності (якщо вона призначена) унаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (у тому числі про розмір одержуваних надбавок);
10) довідка будинку-інтернату для громадян похилого віку та інвалідів або пансіонату для ветеранів війни та праці про розмір вартості утримання потерпілого в ньому;
11) протокол засідання комісії з питань охорони праці підприємства, а у разі, якщо вона не створена на підприємстві, комісії з питань вирішення спорів при робочих органах виконавчої дирекції Фонду про відсоток зменшення розміру одноразової допомоги
потерпілому на виробництві (у разі встановлення комісією з розслідування нещасного випадку, що ушкодження здоров`я настало не лише з причин, що залежать від роботодавця, а і внаслідок порушення застрахованою особою нормативних актів про охорону праці). (а.с.10-11).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.
Згідно із частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини, що виникли між сторонами регулюються Конституцією України, Законом України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 23 вересня 1999 року № 1105-ХIV (далі - Закон № 1105-ХIV), Законом України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від 20 жовтня 2014 року № 1706-VII (далі - Закон № 1706-VII).
Відповідно до ч. 1 ст. 36 Закону № 1105-ХIV, страховими виплатами є грошові суми, які Фонд виплачує застрахованому чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку.
Закон України від 23 вересня 1999 року № 1105-ХІV "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" (далі - Закон № 1105-ХІV), який із 01 січня 2015 року діє в редакції Закону України від 28 грудня 2014 року № 77-VIII та має назву "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування", визначає відповідно до Конституції України та основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування станом на момент виникнення спірних правовідносин правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообов`язкового державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності або загибелі застрахованих на виробництві.
Порядок призначення, перерахування та проведення страхових виплат, визначений постановою правління Фонду соціального страхування України від 19 липня 2018 року № 11 (далі - постанова № 11).
Відповідно до п. 1.2. постанови № 11 у разі настання страхового випадку управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, або в межах повноважень відділення виконавчої дирекції Фонду в районах і містах обласного значення (далі - управління (відділення) Фонду) зобов`язані своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду, заподіяну потерпілому внаслідок ушкодження його здоров`я або в разі його смерті особам, які мають на це право, виплачуючи, зокрема, одноразову допомогу в разі стійкої втрати професійної працездатності або смерті потерпілого (п.п.2).
Управління (відділення) Фонду розглядають справу про страхові виплати на підставі заяви потерпілого або осіб, які мають право на страхові виплати, за наявності усіх необхідних документів, визначених Законом України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон) та цим Порядком і приймають відповідні рішення у десятиденний строк, не враховуючи дня надходження останнього документа (п. 1.3 Постанови № 11).
Відповідно до п. 1.4. постанови № 11 рішення про страхові виплати приймається начальником управління Фонду або за його письмовим дорученням начальником підпорядкованого відділення Фонду та оформляється постановою (у тому числі в разі призначення страхової виплати за рішенням суду), у якій зазначаються дані про потерпілого та осіб, які мають право на страхові виплати, розміри виплат та їх строки або обґрунтування відмови у виплатах.
З матеріалів справи вбачається, що постановою начальника відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Торезі від 21 травня 2014 року №0561/18325/18325/8 потерпілому ОСОБА_1 призначено одноразову допомогу в разі стійкої втрати працездатності в сумі 78 682,80 грн. (а.с.8).
Положення пункту 3 розділу VII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 1105-ХІV (у редакції від 28 грудня 2014 року № 77-VIII) КМУ визначають особливості надання соціальних послуг та виплати матеріального забезпечення за соціальним страхуванням внутрішньо переміщеним особам (громадянам України, які переселилися з тимчасово окупованої території, території проведення АТО або зони надзвичайної ситуації).
Визначення того, хто є внутрішньо переміщеними особами надано у абзаці першому частини першої статті 1 Закону України від 20 жовтня 2014 року № 1706- VII "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" (далі - Закон № 1706-VII; у редакції яка діяла на час виникнення спірних правовідносин). Внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, який постійно проживає в Україні, якого змусили або який самостійно покинув своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Розпорядженням КМУ від 07 листопада 2014 року № 1085-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Судом встановлено, що позивач звернувся до відповідача із заявою про виплату одноразової допомоги.
Листом № С-01-04/19-312 від 11.05.2021 року управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області повідомило ОСОБА_1 що на виконання постанови № 0561/18325/18325/7 від 21 травня 2014 року йому необхідно надати реквізити особового банківського рахунку (а.с.9).
Позивач надав свої банківські реквізиті та знову звернувся до відповідача із заявою про виплату одноразової допомоги.
Листом № С-01-04/19-372 від 02.06.2021 року управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області повідомило ОСОБА_1 що на виконання постанови № 0561/18325/18325/7 від 21 травня 2014 року, відповідно до Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат, затвердженого постановою Правління фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 27.04.2007 року № 24, йому необхідно подати наступні документи:
1) заява потерпілого про призначення страхових виплат;
2) акт про нещасний випадок, пов`язаний з виробництвом, за формою Н-1 ( 1112-2004-п) (якщо стався нещасний випадок), висновок за формою Т-1 (якщо такий складався); { Підпункт 2 пункту 3.1 глави 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань № 4 ( z0382-12 ) від 01.03.2012 ;
3) акт (спеціального) розслідування нещасного випадку (аварії), що стався (сталася), за формою Н-5 ( 1112-2004-п ) (якщо такий складався);
4) акт розслідування хронічного професійного захворювання за формою П-4 ( 1112-2004-п ) (якщо таке встановлено);
5) рішення суду про встановлення факту нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (якщо було засідання суду з цього питання);
6) висновок МСЕК про ступінь втрати професійної працездатності;
7) довідка про середню заробітну плату (доход);
8) копія трудової книжки або витяг з неї, засвідчені страхувальником або підписом працівника робочого органу виконавчої дирекції Фонду при пред`явленні оригіналу;
9) довідка про розмір пенсії по інвалідності (якщо вона призначена) унаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (у тому числі про розмір одержуваних надбавок);
10) довідка будинку-інтернату для громадян похилого віку та інвалідів або пансіонату для ветеранів війни та праці про розмір вартості утримання потерпілого в ньому;
11) протокол засідання комісії з питань охорони праці підприємства, а у разі, якщо вона не створена на підприємстві, комісії з питань вирішення спорів при робочих органах виконавчої дирекції Фонду про відсоток зменшення розміру одноразової допомоги
потерпілому на виробництві (у разі встановлення комісією з розслідування нещасного випадку, що ушкодження здоров`я настало не лише з причин, що залежать від роботодавця, а і внаслідок порушення застрахованою особою нормативних актів про охорону праці). (а.с.10-11).
З цього приводу суд зазначає наступне.
По перше. Порядок призначення, перерахування та проведення страхових виплат, затверджений постановою Правління фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 27.04.2007 року № 24 втратив чинність з прийняттям Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат, визначений постановою правління Фонду соціального страхування України від 19 липня 2018 року № 11.
По друге. Ці документи які вказує відповідач в своєму листі № С-01-04/19-372 від 02.06.2021 року, необхідно подавати для призначення одноразової допомоги.
Як встановлено судом ця допомога позивачу вже призначена постановою № 0561/18325/18325/7 від 21 травня 2014 року.
Тому, суд не приймає ці заперечення відповідача, як такі що не відповідають обставинам справи та вимогам закону.
Також, суд відхиляє аргументи відповідача щодо закриття справи з підстав того, що виплата цієї одноразової допомоги вже була предметом розгляду у справі № 200/14042/19, виходячи з наступного.
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 13.05.2020 року по справі № 200/14042/19 суд апеляційної інстанції констатував відсутність доказів звернення позивача до відповідача із заявою про виплату одноразової допомогу в разі стійкої втрати працездатності в сумі 78 682,80 грн. та вважав, що позовні вимоги позивача в цій частині є передчасними.
При цьому, суд зазначив, що позивач не позбавлений права на звернення до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області із заявою про виплату одноразової допомогу в разі стійкої втрати працездатності в сумі 78 682,80 грн. на підставі постанови начальника відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Торезі від 21 травня 2014 року №0561/18325/18325/8 з наданням відповідних документів зазначених в п.2 постанови.
При розгляді даній справи встановлено, що позивач звернувся до відповідача з відповідною заявою про виплату йому одноразової допомоги та отримав відмову відповідача.
Таким чином, судом встановлено що вимоги позивача є цілком законними, обґрунтованими та підлягають задоволенню в цій частині.
Щодо позовної вимоги про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Таким чином, встановлення судового контролю є правом а не обов`язком суду.
В даному випадку, суд не бачить підстав з приводу яких управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області не виконає вішення суду.
Тому, в цієї частини позовних вимог позивачу слід відмовити.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Обов`язкам органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб кореспондує право фізичних та юридичних осіб очікувати що ці органи та посадові особи будуть діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принцип юридичної визначеності в свою чергу, є складовій принципу верховенства права.
Тому, правомірні очікування позивача на те, що орган державної влади буде діяти тільки на підставі в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законом, не здійснилися.
І таким чином, його право було порушено.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст.77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).
Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші протии Україн" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Оцінюючи у сукупності встановлені обставини та перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню частково.
Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до вимог закону, тому судом питання відшкодування судового збору не вирішується.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8-9, 19-20, 22, 25-26, 72-78, 90, 139, 241-246, 255, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про визнання протиправними дій по невиплаті згідно звернення від 18.05.2021року одноразової допомоги, призначеної раніше згідно Постанови відділення Фонду у м. Торезі від 21 травня 2014 року №0561/18325/18325/7 та про зобов`язання сплатити раніше призначену, нараховану, але не виплачену страхову виплату, задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області по невиплаті згідно звернення ОСОБА_1 від 18.05.2021 року, одноразової допомоги, призначеної згідно Постанови відділення Фонду у м. Торезі від 21 травня 2014року №0561/18325/18325/7 та зобов`язати управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області сплатити раніше призначену, нараховану, але не виплачену ОСОБА_1 суму 78 682 .80коп.одноразової допомоги.
У встановленні судового контролю за виконанням постановленого судового рішення, відповідно до частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, зобов`язавши управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області подати у встановлений судом строк суду звіт про виконання судового рішення, відмовити.
В повному обсязі рішення складене та підписане суддею головуючим 26 серпня 2021 року.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до п. 15.5 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Хохленков