
У Х В А Л А
17 серпня 2021 року справа № 927/535/21 Господарським судом Чернігівської області у складі судді Демидової М.О., за участю секретаря судового засідання Хіловської І.Д., розглянувши матеріали справи за позовом Комунального некомерційного підприємства "Прилуцька центральна районна лікарня" Прилуцької районної ради Чернігівської області, вул. Київська, 98, м. Прилуки, Чернігівська область, 17500
e-mail: ІНФОРМАЦІЯ_1
до відповідача: Ладанської селищної ради Чернігівської області, вул. Миру, 77а, смт. Ладан, Прилуцький район, Чернігівська область, 17583
e-mail: radaladan@ukr.net
про зобов`язання відповідача прийняти рішення про включення до бюджету селищної ради на користь позивача компенсації зі сплати комунальних послуг та енергоносіїв у сумі 223717 грн. 10 коп.
представники сторін:
від позивача: Карпенко В.К., адвокат;
від відповідача: не прибув;
від прокуратури: Юзвак Л.Б., прокурор, посвідчення №058705 від 16.12.2020;
встановив:
Комунальним некомерційним підприємством "Прилуцька центральна районна лікарня" Прилуцької районної ради Чернігівської області подано позов до Ладанської селищної ради Чернігівської області про зобов?язання відповідача прийняти рішення про закладання до бюджету селищної ради компенсації зі сплати комунальних послуг та енергоносіїв на користь позивач ау сумі 223717,10 грн. заборгованості зі сплати комунальних послуг та енергоносіїв за період з 01.01.2021 по 30.04. 2021 на утримання Терапевтичного відділення №1 Комунального некомерційного підприємства "Прилуцька центральна районна лікарня" Прилуцької районної ради Чернігівської області, що знаходиться на території смт. Ладан Ладанської селищної ради.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на п. 10 розділу 5 "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України "Про місцеве самоврядування", який передбачає обов`язок районних рад щодо передачі окремих видів майна та майнових прав зі спільної власності у власність окремих територіальних громад. Заклади охорони здоров`я бюджетним законодавством не передбачені для фінансування районними бюджетами починаючи з 01.01.2021. Пунктом 39 "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України визначено, що районні ради здійснюють передачу із спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст у власність сільських, селищних, міських територіальних громад установ та закладів, розташованих на їхній території, відповідно до розмежування видатків між бюджетами, визначеного цим Кодексом. З 01.01.2021 видатки на фінансування зазначених установ і закладів плануються та здійснюються з бюджетів таких територіальних громад. За доводами позивача, незалежно від факту передачі закладу охорони здоров`я відповідна рада, де знаходиться цей заклад, має передбачити фінансування, зокрема, комунальних послуг та енергоносіїв цього закладу відповідно до розподілу повноважень з бюджету територіальної громади. Відповідно до розрахунку Комунального некомерційного підприємства "Прилуцька центральна районна лікарня" Прилуцької районної ради Чернігівської області загальна сума на утримання терапевтичного відділення № 1, розташованого в смт. Ладан складає 223717,10 грн. і повинні бути виділена на утримання вказаного закладу з 01.01. 2021.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 28.05.2021 відкрите загальне позовне провадження, підготовче засідання призначено на 15.06.2021. Вказаною ухвалою встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позов - протягом п`ятнадцяти календарних днів з дня вручення ухвали для подання відзиву на позовну заяву із урахуванням вимог ст. 165 Господарського процесуального кодексу України.
У судове засідання 15.06.2021 прибув повноважний представник позивача у даній справі.
11.06.2021 від відповідача на адресу суду надійшло клопотання у якому відповідач просить суд залишити позов без руху на підставі п. 2 ч. 1 ст. 164 Господарського процесуального кодексу України та відкласти розгляд справи на іншу дату. Протокольною ухвалою судом відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про залишення позовної заяви без руху та відкладення розгляду справи, про що зазначено у протоколі судового засідання від 15.06.2021.
15.06.2021 від відповідача в межах встановленого строку на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву №02-39/913 від 14.06.2021, у якому відповідач щодо позовних вимог заперечив, зазначивши про те, що посилання позивача на пункт 39 розділу VI Бюджетного кодексу є безпідставним. КП «Прилуцька «Прилуцька центральна районна лікарня» Прилуцької районної ради Чернігівської області є лікарняним закладом, який не розташований на території Ладанської селищної ради, а розташований у місті Прилуки Чернігівської області, а тому даний заклад не підлягає передачі у комунальну власність Ладанської селищної ради відповідно до норм пункту 39 розділу VI Бюджетного кодексу України. Відповідач вважає, що усі, в тому числі й фінансові відносини, повинні виникати не між позивачем та Ладанською селищною радою, а між Прилуцькою районною радою Чернігівської області та Ладанською селищною радою та повинні будуватися виключно на договірній основі. Відповідач, посилаючись на ч. 5 ст. Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» , зазначив про відсутність правових підстав для фінансування тих витрат, про які зазначає позивач у своїй позовній заяві. Відповідач вважає, що пункт 6-2 розділу V Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» взагалі не стосуються заявлених позовних вимог, а підпункти 3 пункту 6-2 розділу V закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачає обов`язок утримання комунального майна новоутвореного району, в тому числі і комунального некомерційного підприємства «Прилуцька центральна районна лікарня» Прилуцької районної ради Чернігівської області покладається на новостворену Прилуцьку районну раду Чернігівської області. Також відповідач вказав про те, що вимога позивача про зобов`язання відповідача прийняти рішення про закладання до бюджету селищної ради компенсації зі сплати комунальних послуг та енергоносіїв на користь позивача суперечить нормам чинного законодавства, а така справа не підсудна Господарському суду і даний спір повинен вирішуватися в порядку адміністративного судочинства.
У підготовчому засіданні 15.06.2021 оголошено перерву до 20.07.2021.
15.06.2021 на електронну адресу суду від позивача надійшло клопотання про приєднання до матеріалів справи доказів, а саме первинні бухгалтерські документи.
08.07.2021 на адресу суду від позивача на адресу суду надійшло клопотання про приєднання до матеріалів справи додаткових документів №45/07-2021 від 07.07.2021.
У судове засідання 20.07.2021 прибув повноважний представник позивача у даній справі.
Відповідач у судове засідання не прибув, про час та дату проведення судового засідання повідомлявся належним чином.
У судовому засіданні 20.07.2021 судом постановлено протокольну ухвалу про продовження строку підготовчого провадження на 29 днів та оголошено перерву у підготовчому засіданні до 17.08.2021, 13:50.
20.07.2021 після закінчення судового засідання від позивача на адресу суду надійшло клопотання №55/07-2021 від 20.07.2021 про поновлення строку для подання доказів у справі, поданих 07.07.2021.
У судове засідання 17.08.2021 при були представники позивача та прокуратури.
Відповідач у судове засідання не прибув, причини неявки не повідомив, про час та дату судового засідання повідомлений належним чином.
У підготовчому засіданні 17.08.2021 судом задоволено клопотання позивача про поновлення строку для подання доказів у справі №55/07-2021 від 20.07.2021; додаткові докази залучено до матеріалів справи.
04.08.2021 на адресу суду від Прилуцької окружної прокуратури надійшла заява №3402ВИХ-21 від 02.08.2021 про вступ у справу №927/535/21 для захисту інтересів держави прокурора Прилуцької окружної прокуратури та залучення Прилуцької районної ради як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача.
Заява прокуратури мотивована тим, що Прилуцькою районною радою заходи на захист інтересів територіальної громади району не здійснюються, що підтверджується листом про необхідності захисту інтересів територіальної громади прокурором при розгляді вищезгаданої справи в суді № 01-12/297 від 26.07.2021. У листі вказано про те, що у разі прийняття Господарським судом Чернігівської області у справі №927/535/21 рішення не на користь позивача сплата заборгованості за комунальні послуги та енергоносії буде покладено на Прилуцьку районну раду, що не відповідатиме вимогам п. 39 перехідних положень Бюджетного кодексу України, згідно якого з 01.01.2021 видатки на функціонування зазначених установ і закладів плануються та здійснюються з бюджетів таких територіальних громад. Врахувуючи зазначене, прокурор просить суд на підставі ст. 50 господарського процесуального кодексу України залучити Прилуцьку районну раду як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача. Прокурор у заяві стверджує про наявність передбаченого ст. 131-1 Конституції України та ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" виключного випадку, за якого загроза порушення інтересів держави супроводжується неналежним виконанням функцій з їх захисту уповноваженим органом, що створює у прокуратури не тільки право, а й обов`язок застосування заходів прокурорського реагування представницького характеру.
Відповідно до ст. 50 Господарського процесуального кодексу України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи. Якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі. Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Треті особи, які не заявляють самостійних вимог, мають процесуальні права та обов`язки, встановлені статтею 42 цього Кодексу. Вступ у справу третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, не тягне за собою розгляду справи спочатку.
Розглянувши заяву Прилуцької окружної прокуратури у частині залучення Прилуцької районної ради в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, суд відмовляє у її задоволенні, оскільки прокурором не доведено, як саме рішення у справі може вплинути на права або обов`язки Прилуцької районної ради.
Розглянувши заяву Прилуцької окружної прокуратури про вступ у справу, суд зазначає таке.
Статтею 1311 Конституції України встановлено, що в Україні діє прокуратура, яка, зокрема, здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Згідно із ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.
Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.
Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді.
Відповідно до ч.3 ст.53 Господарського процесуального кодексу України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Враховуючи викладене, керуючись положеннями ст. 131-1 Конституції України та ч. 3 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", суд дійшов висновку про обґрунтованість заяви Прилуцької окружної прокуратури та наявності підстав для вступу прокурора у справу №927/535/21 з метою представництва інтересів держави, відповідно до ч. 3 ст. 53 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст.53, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
УХВАЛИВ:
1. Заяву Керівника Прилуцької окружної прокуратури від 04.08.2021 про вступ у справу задовольнити.
2. Допустити Прилуцьку окружну прокуратуру до участі у розгляді справи №927/535/21.
3. У задоволення заяви Керівника Прилуцької окружної прокуратури від 04.08.2021 про залучення Прилуцької районної ради в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - відмовити.
4. Оголосити перерву у підготовчому засіданні до 31.08.2021 до 14:30 год. Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду Чернігівської області за адресою: проспект Миру 20, м. Чернігів, 14000, зал судових засідань №201.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає.
З текстом ухвали можна ознайомитись у Єдиному державному реєстрі судових рішень за веб-адресою: http://reyestr.court.gov.ua/.
Ухвала підписана 25.08.2021.
Суддя М.О. Демидова