
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про повернення позовної заяви
26 серпня 2021 року ЛуцькСправа № 140/7950/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Сороки Ю.Ю., одержавши позовну заяву ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 звернулася з позовом до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про визнання протиправною бездіяльності щодо перерахунку розміру допомоги на дітей, які знаходяться під опікою або піклуванням, яка є власністю ОСОБА_3 за період з 01.11.2019 по 31.12.2020.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 09.08.2021 позовну заяву було залишено без руху та встановлено позивачу строк (десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху) для усунення недоліків позовної заяви, із зазначенням способу їх усунення - шляхом сплати судового збору у сумі 908, 00 грн. та надання суду оригіналу платіжного документа, сформулювати позовні вимоги згідно змісту позовної заяви, звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку..
18.08.2021 до суду, на усунення недоліків позовної заяви, надійшла заява ОСОБА_1 про поновлення строку звернення до суду з цим позовом.
Заява обґрунтована тим, що позивач 05.07.2021 року в строк, визначений постановою Кабінету Міністрів України від 08 квітня 2020 року №264 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги», повторно звернулася із заявою до департаменту соціальної політики про виплату грошової допомоги при народженні дитини, однак отримала відмову листом від 08.07.2021 №11.2-8.6/7982/2021. Вважає те, що позивач скористалася досудовим порядком вирішення спору, надіславши повторно у межах визначених строків, лист про виплату грошової допомоги, є поважною причиною пропуску строку звернення до суду. Просить суд поновити строк звернення до суду з даною позовною заявою.
Суд, вивчивши позовну заяву та додані до неї документи, заяву про поновлення строку звернення до суду, дійшов висновку про те, що вказані позивачем підстави для поновлення строку звернення до суду є неповажними, у зв`язку із чим у задоволенні заяви про поновлення строку звернення до суду необхідно відмовити, а позовну заяву - повернути, з огляду на таке.
Згідно із частинами першою, другою статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Зі змісту позовної заяви вбачається, що 23.07.2020 згідно з повідомлення №11.5-7/2119/2020, Департаментом соціальної політики Луцької міської ради було відмовлено ОСОБА_1 у призначені допомоги при народженні дитини, проте до суду за захистом своїх прав, позивач звернулася лише 29.07.2021, після отримання повторної відмови у призначені допомоги при народженні дитини, тобто з пропуском строку звернення до суду, передбаченого чинним законодавством України.
На думку суду, наведені у заяві про поновлення пропущеного строку звернення до суду підстави не можна визнати поважними.
Так, поважними причинами пропуску строку звернення до суду можуть бути визнані лише ті обставини, які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов`язані з дійсними істотними перешкодами та труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій та підтверджені належними доказами.
Право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду, якими чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою соціальних спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Реалізація позивачем права на звернення до суду з позовною заявою в рамках строку звернення до суду залежить виключно від нього самого, а не від дій чи бездіяльності посадових осіб відповідача. Позивач, необґрунтовано не дотримуючись такого порядку, позбавляє себе можливості реалізовувати своє право на звернення до суду в межах строків звернення до суду, не реалізація цього права зумовлена його власною пасивною поведінкою (вказані висновки щодо застосування норм права в частині застосування строку звернення до суду, передбаченого статтею 122 КАС України, викладені у постанові Верховного Суду у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав від 31.03.2021 у справі №240/12017/19).
За правилами частин першої, другої статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Пунктом 9 частини четвертої статті 169 КАС України передбачено, що позовна заява повертається позивачеві, якщо: у випадках, передбачених частиною другою статті 123 цього Кодексу.
Таким чином, враховуючи, що шестимісячний строк звернення до суду з цим позовом є пропущеним, вказані позивачем у заяві про поновлення строку звернення до суду підстави для поновлення вказаного строку є неповажними, належних доказів на підтвердження поважності причин пропуску вказаного строку позивачем не надано, тому у задоволенні заяви про поновлення строку звернення до суду необхідно відмовити, а позовну заяву - повернути на підставі частини другої статті 123, пункту 9 частини четвертої статті 169 КАС України.
Керуючись частиною другою статті 123, пунктом 9 частини четвертої, частинами п`ятою - сьомою статті 169, статтею 248 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
В задоволенні заяви ОСОБА_1 про поновлення строку звернення до суду відмовити.
Позовну заяву Коширець Олесі Вікторівни в інтересах ОСОБА_2 до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії та додані до неї документи, повернути позивачу.
Копію ухвали про повернення позовної заяви надіслати особі, яка її подала, разом із позовною заявою і доданими до неї документами, а копію позовної заяви залишити в суді.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 256 КАС України, та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Ю.Ю. Сорока