
Компаніївський районний суд Кіровоградської області
Справа № 391/321/21
Провадження № 2-а/391/8/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25.08.2021р.селище Компаніївка
Компаніївський районний суд Кіровоградської області:
головуюча -суддя Мумига І.М.
за участю секретаря - Степанової Л.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до головного управління Національної поліції в Кіровоградській області, сектору поліцейської діяльності № 1 (смт.Компаніївка) відділення поліції № 2 (м.Кропивницький) Кропивницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до головного управління Національної поліції в Кіровоградській області, у якій просив: скасувати постанову про накладення на нього адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в неавтоматичному режимі серії БАА № 892040 від 12.05.2020.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 12.05.2021 року о 17:30 год в смт.Компаніївка по вул.Вишнева, 87, він рухався на транспортному засобі мопед, як раптом вимкнувся двигун та мопед зупинився. Відразу, після вимушеної зупинки він прибрав транспортний засіб за межі проїзної частини на узбіччя аби виявити причину несправності. Як згодом з`ясувалось, причиною вимкнення двигуна під час руху мопеду стала забрудненість свічки запалення. На момент виявлення причини несправності транспортного засобу, який стояв за межами проїзної частини, до нього підійшов інспектор поліції Лебедко І.Ю. , та повідомив йому, що ним вчинене адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 122 КУпАП, а саме порушення правил зупинки транспортного засобу ближче 10 метрів до пішохідного переходу. Інспектор провів процес розгляду справи при цьому не звертаючи уваги на його пояснення та заперечення, заповнив бланк постанови з пропозицією отримати її копію, на що він відмовився, оскільки заперечував факт скоєння ним правопорушення.
Як докази, які підтверджують його невинуватість зазначає, що на місці вимушеної зупинки транспортного засобу відсутні дорожні знаки 5.35. 1-5. 37.2, дорожня розмітка 1.14, 1-1, 14-3 та пішохідні світлофори, доказом порушення правил зупинки автомобіля є виключно замір відстані на місці вчинення правопорушення під час його вчинення, а не інші дані; жодних фактичних даних, які встановлюють, наявність правопорушення, зокрема пояснення особи, свідків, фіксування технічними засобами, інспектором не використовувалося. Враховуючи вказане, ОСОБА_1 просить визнати протиправною та скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення серії БАА № 892040 від 12.05.2020.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін та за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
На виконання вимог п.п.2, 3 ч.3 ст. 246 Кодексу адміністративного судочинства України суд зазначає заяви та клопотання учасників справи, інші процесуальні дії у справі.
Ухвалою суду від 30.06.2021 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін. Ухвалою суду від 30.07.2021 до справи залучено у якості співвідповідача сектор поліцейської діяльності № 1 (смт.Компаніївка) відділення поліції № 2 (м.Кропивницький) Кропивницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області.
16.07.2021 від Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області на адресу суду надійшов відзив, у якому відповідач вказує на те, що оспорювана позивачем постанова є законною та обґрунтованою, оскільки інспектором Кропивницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області Лебедком І.Ю. правомірно було розглянуто справу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення, яка повністю відповідає вимогам законодавства. Просить відмовити у задоволенні позову. Водночас клопотали про залучення у якості співвідповідача, орган, який уповноважений такі стягнення накладати - Сектор поліцейської діяльності № 1 (м.Компаніївка) відділення поліції № 2 (м.Кропивницький) Кропивницького районного управління поліції, зазначивши, що матеріали та докази вчинення адміністративного правопорушення не зберігаються в ГУНП в Кіровоградській області оскільки вони зберігаються в органі уповноваженому на розгляд адміністративних справ.
В судове засідання позивач надав заяву про розгляд справи у його відсутність, просив позов задовольнити.
Відповідач І Головне управління Національної поліції в Кіровоградській області не забезпечила явку свого представника у судове засідання, хоча належним чином повідомлялись про дату, час і місце судового розгляду. Про причини неявки суд не повідомив, клопотань про перенесення справи суду не надав.
Відповідач ІІ Сектор поліцейської діяльності № 1 (м.Компаніївка) відділення поліції № 2 (м.Кропивницький) Кропивницького районного управління поліції у судове засідання не з`явився, хоча належним чином повідомлявся про дату, час і місце судового розгляду. Про причини неявки суд не повідомив, клопотань про перенесення справи суду не надав.
Відповідно до ч. 3 ст. 268 КАС України, неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.
12 травня 2021 року інспектором сектору реагування патрульної поліції Кропивницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області Лебедком І.Ю. винесена постанова про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАА № 892040, згідно якої ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП) та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 340,00 грн.(а.с.8)
У вказаній постанові зазначено, що 12 травня 2021 року о 17 год 30 хв. в селищі Компаніївка ОСОБА_1 здійснив зупинку транспортного засобу (мопеду) ближче 10 метрів до пішохідного переходу, чим порушив п. 15,9 ( ґ), та скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 122 КУпАП.
Не погоджуючись із винесеною постановою серії БАА №892040 від 12.05.2021, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Статтею 14 Закону України «Про дорожній рух» визначено, що учасники дорожнього руху зобов`язані, зокрема, знати і неухильно дотримуватись вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху, створювати безпечні умови для дорожнього руху, не завдавати своїми діями або бездіяльністю шкоди підприємствам, установам, організаціям і громадянам.
Відповідно до п. 15.9 (г) ПДР України, зупинка забороняється: на пішохідних переходах і ближче 10 м від них з обох боків, крім випадків надання переваги в русі.
Частиною 1 ст. 122 КУпАП передбачена відповідальність за керування транспортним засобом Перевищення встановлених обмежень швидкості руху транспортних засобів більш як на двадцять кілометрів на годину, порушення вимог дорожніх знаків та розмітки проїзної частини доріг, правил перевезення вантажів, буксирування транспортних засобів, зупинки, стоянки, проїзду пішохідних переходів, ненадання переваги у русі пішоходам на нерегульованих пішохідних переходах, а так само порушення встановленої для транспортних засобів заборони рухатися тротуарами чи пішохідними доріжками.
Згідно з пунктом 8 частини першої статті 23 Закону України «Про Національну поліцію» поліція відповідно до покладених на неї завдань: у випадках, визначених законом, здійснює провадження у справах про адміністративні правопорушення, приймає рішення про застосування адміністративних стягнень та забезпечує їх виконання.
Згідно з вимогами статті 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст.7 КУпАП ніхто не може бути притягнутий заходам адміністративного примусу у зв`язку з адміністративним правопорушенням не інакше як на підставах і в порядку, передбаченому законом.
Відповідно до ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Зі змісту пункту 1 статті 247 КУпАП слідує, що обов`язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події та складу адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.
За приписами ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 20 КАС України, місцевим загальним судам, як адміністративним судам, підсудні усі адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Відповідно до статі 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно ч. ч. 1, 2, 5 ст.77 КАС кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суд не може витребовувати докази у позивача в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, окрім доказів на підтвердження обставин, за яких, на думку позивача, відбулося порушення його прав, свобод чи інтересів.
Згідно з пунктом 9 частини першої статті 31 Закону України «Про Національну поліцію» поліція може застосовувати такі превентивні заходи, зокрема, як застосування технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису.
Відповідно до частини першої статті 40 цього Закону поліція для забезпечення публічної безпеки і порядку може закріплювати на форменому одязі, службових транспортних засобах, монтувати/розміщувати по зовнішньому периметру доріг і будівель автоматичну фото- і відеотехніку, а також використовувати інформацію, отриману із автоматичної фото- і відеотехніки, що знаходиться в чужому володінні, з метою: 1) попередження, виявлення або фіксування правопорушення, охорони громадської безпеки та власності, забезпечення безпеки осіб; 2) забезпечення дотримання правил дорожнього руху. Інформація про змонтовану/розміщену автоматичну фототехніку і відеотехніку повинна бути розміщена на видному місці.
Отже, візуальне спостереження за дотриманням правил дорожнього руху працівниками органу Національної поліції може бути доказом у справі.
На підтвердження вини ОСОБА_1 , відповідачі не надали жодного доказу. Крім того відповідач Сектор поліцейської діяльності № 1 (м.Компаніївка) відділення поліції № 2 (м.Кропивницький) Кропивницького районного управління поліції в судове засідання не з`явився, відзиву у визначений строк судом не надав, витребувані судом докази до суду не надсилалися, тому у суду відсутні докази, які підтверджують факт порушення ОСОБА_1 Правил дорожнього руху.
Також, інших належних та допустимих доказів, які б свідчили про наявність у діях позивача складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст.121, ч.ч.1, 2, ст. 126 КУпАП, відповідач не надав, а судом таких обставин не встановлено. Крім постанови по справі про адміністративне правопорушення інших додаткових доказів, свідчень або інших відомостей до постанови, необхідних для вирішення справи про наявність обставин порушення Правил дорожнього руху ОСОБА_1 , відповідачем зібрано не було, постанова таких доказів не містить. Дані які б спростовували свідчення позивача та підтверджували правомірність винесення постанови про притягнення до адміністративної відповідальності позивача відповідачем в судове засідання надано не було.
Згідно ч.3 ст.286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб`єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
За приписами ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, зокрема у випадку відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи, що відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України відповідачем не доведено належними та допустимими доказами, передбаченими ст. 251 КУпАП, правомірності прийнятого ним рішення, твердження позивача відповідачем не спростовані, постанова про притягнення особи до адміністративної відповідальності не містить жодних доказів підтвердження вини, ОСОБА_1 , тому суд скасовує зазначену постанову, а провадження в справі про адміністративне правопорушення закриває у зв`язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Оскільки суд прийшов до висновку, що оскаржувана постанова підлягає скасуванню, то справа про адміністративне правопорушення відповідно до приписів п. 3 ч. 3 ст. 286 КАС України підлягає закриттю.
На підставі вищевикладеного та керуючись Правилами дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306, ч. 5 ст. 121, ч.ч.1, 2, ст. 126 КУпАП, ст. ст. 2, 8, 9, 72-77, 241-246, 250, 255, 262, 286 КАС України, суд,-
У Х В А Л И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до головного управління Національної поліції в Кіровоградській області, сектору поліцейської діяльності № 1 (смт.Компаніївка) відділення поліції № 2 (м.Кропивницький) Кропивницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення - задовольнити.
Скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, серії БАА № 892040 від 12 травня 2021 року, про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 122 КУпАП, а провадження у справі закрити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення, безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 26.08.2021.
Сторони по справі:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер платника податку НОМЕР_1 .
Відповідач І: Головне управління Національної поліції в Кіровоградській області; юридична адреса: 25006, м.Кропивницький, вул.В.Чміленка, 41, ЄДРПОУ 40108709.
Відповідач ІІ: Сектор поліцейської діяльності № 1 (смт.Компаніївка) відділення поліції № 2 (м.Кропивницький) Кропивницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області; юридична адреса: смт.Компаніївка відділення поліції № 2, вул.Паркова, 4а.
Суддя І.М.Мумига