
Справа № 446/1185/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.03.2021 року Кам`янка-Бузький районний суд Львівської області в складі:
головуючого - судді Самсін М. Л.
при секретері судового засідання Груба Л.М.
за участю:
представника відповідача Горбової Н.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Кам`янка-Бузька Львівської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення відповідача, доведеного до позивача листом від 30.12.2016 №4273/04-32 про неврахування довідки №01-22/2116 від 19.12.2016, виданої Кам`янка-Бузькою районною державною адміністрацією відділу освіти, щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. за № 3723-ХІІ (в редакції, чинній на момент призначення пенсії) на підставі довідки відділу освіти Кам`янка-Бузької районної державної адміністрації Львівської області від 19.12.2016 № 01-22/2116 про заробітну плату з розрахунку 80% від суми місячного заробітку за відповідною посадою; зобов`язання Головне Управління Пенсійного Фонду України Львівської області здійснити з 01січня 2016 року перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років у зв`язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям, відповідно до Постанови КМУ № 1013 від 09.12.2015, згідно з вимогами ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. за № 3723-ХІІ( в редакції, чинній на момент призначення пенсії), на підставі довідки відділу освіти Кам`янка-Бузької районної державної адміністрації Львівської області від 19.12.2016 № 01-22/2116, в розмірі 80% місячного заробітку за відповідною посадою без обмежень максимального розміру пенсії та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 01.01.2016 року; стягнення з Головного Управління Пенсійного Фонду України Львівської області на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 640 (шістсот сорок) гривень.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем протиправно не враховано довідки Кам`янка-Бузької районної державної адміністрації Львівської області від 19.12.2016 № 01-22/2116, які мають братися до уваги при перерахунку розміру пенсії позивача.
Відповідач подав відзив на позов, в якому просив відмовити позивачу у задоволенні позову та зазначив, що стаття 37-1 Закону України від 16.12.1993 року № 3723-XII «Про державну службу» регулювала порядок і умови перерахунку пенсії державних службовців. Закон України від 10.12.2015 року № 889-VIII «Про державну службу» набрав чинності з 1 травня 2016 року. Відповідно до п.п.1 п.2 Розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889 визнано такими що втратили чинність Закон України «Про державну службу», крім статті 37, що стосується до осіб, зазначених у пунктах 1- і 12 цього розділу. Стаття 37 Закону України № 3723-XII від 16.12.1993 року, в частині, що залишилась чинною, не містить положень щодо перерахунку пенсії державним службовцям. Статтею 90 Закону України № 889-VIII від 10.12.2015 року передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Крім того вказують, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
У судове засідання позивач не з`явилась, до початку судового засідання, через канцелярію суду вх. № 2323 від представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Білик Р.О. поступило клопотання про розгляд справи без участі позивача та його представника, позовні вимоги підтримують.
Представник Головного Управління Пенсійного фонду у Львівській області Горбова Н.О. заперечила проти позову, просила у позові відмовити.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 21.12.2016 року звернувся до Кам`янка-Бузького обо`єданого управління Пенсійного фонду України Львівської області (правонаступник - Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області) з заявою про перерахунок пенсії, а саме перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», до якої було додано довідку довідки відділу освіти Кам`янка-Бузької районної державної адміністрації Львівської області від 19.12.2016 № 01-22/2116 «Про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця» (а.с. 24).
За наслідками розгляду заяви позивача, рішенням Кам`янка-Бузького об`єданого управління Пенсійного фонду України Львівської області (правонаступник - Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області) № 4273/04-32 від 30.12.2016 року, було відмовлено у перерахунку пенсії, про прийняте рішення повідомлено листом. (а.с. 25).
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Преамбулою Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі Закон № 1058-IV) визначено, що цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 19.12.1993 №3723-ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років.
З 01.05.2016 набув чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII (далі Закон № 889-VIII), яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців.
Згідно частини першої статті 90 Закону № 889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до пункту 2 розділу ХІ «;Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII втратив чинність Закон № 3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Відповідно до ч.1 ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. за №3723-XII (в редакції, чинній на момент призначення пенсії) правом на одержання пенсії користуються особи, які досягли встановленого законом граничного терміну перебування на службі в органах виконавчої влади або інших державних органах та мають стаж держслужбт не менше 10 років. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх місячної заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов№язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного заробітку).
Відповідно до Постанови КМУ № 1013 скасовано пункт 4 постанови КМУ № 865, яким визначався механізм перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу», а пункт 5 викладено в новій редакції:»Форма довідки про заробітку плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям», затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
Відтак. в редакції Постанови № 1013 п.5 Постанови № 865 передбачав форму довідки про заробітну плату, що подається лише для призначення пенсії державним службовцям.
Постанова № 865 втратила чинність на підставі Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій громадян» від 14 вересня 2016 року № 622, в якій також передбачається лише затвердження однієї форми довідки - для призначення пенсій. Форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсіїх працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, було затверджено постановою правління Пенсійного фонду від 04.09.2013 № 15-1. Разом з тим, постановою правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 № 15-2 (набрала чинності 02.09.2016 р.) форму довідки для перерахунку пенсіх було виключено.
Судом встановлено, що довідка № 01-22/2116 від 19.12.2016 «Про складові заробітної» видана Кам`янка-Бузькою районною державною адміністрацією відділом освіти містить відображення складових заробітної плати: посадовий оклад, надбавка за спеціальне звання (ранг), надбавка за вислугу років, надбавка за особливий характер роботи та інтенсивність праці; премія; допомога на оздоровлення (щорічна); допомога для вирішення соціально-побутових питань (щорічна); індексація, на які нараховано єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Таким чином, суд приходить до висновку, що всі відображені в довідках види оплати праці є складовими частинами заробітної плати позивача, з якої сплачені внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, тому вони мають братися до уваги при розрахунку розміру пенсії позивача.
Такий висновок суду узгоджується з положеннями пункту 1 статті 41 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», відповідно до яких до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
Враховуючи викладене, суд вважає протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії за вислугу років на підставі довідки відділу освіти Кам`янка-Бузької районної державної адміністрації Львівської області від 19.12.2016 № 01-22/2116 про заробітну плату з розрахунку 80% від суми місячного заробітку за відповідною посадою.
Частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
За таких обставин, враховуючи вищенаведені положення, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо неврахування довідки та відмови позивачу у перерахунку пенсії за вислугу років на підставі довідки відділу освіти Кам`янка-Бузької районної державної адміністрації Львівської області від 19.12.2016 № 01-22/2116 про заробітну плату з розрахунку 80% від суми місячного заробітку за відповідною посадою та зобов`язання Головного Управління Пенсійного Фонду України Львівської області здійснити з 01.січня 2016 року перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років у зв`язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям, відповідно до Постанови КМУ № 1013 від 09.12.2015, згідно з вимогами ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. за № 3723-ХІІ ( в редакції, чинній на момент призначення пенсії), на підставі довідки відділу освіти Кам`янка-Бузької районної державної адміністрації Львівської області від 19.12.2016 № 01-22/2116, в розмірі 80% місячного заробітку за відповідною посадою без обмежень максимального розміру пенсії та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 01.01.2016 року.
У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За таких обставин, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню повністю.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи, що позивачем при подачі позову сплачено судовий збір в розмірі 640 грн., то за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь ОСОБА_1 підлягають стягненню сплачені нею при поданні позовної заяви судові витрати в розмірі 640,00 грн. (шістсот сорок гривень 00 копійок).
Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій - задовольнити.
Визнати протиправним дії Головного Управління Пенсійного Фонду України Львівської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. за № 3723-ХІІ (в редакції, чинній на момент призначення пенсії) на підставі довідки відділу освіти Кам`янка-Бузької районної державної адміністрації Львівської області від 19.12.2016 № 01-22/2116 про заробітну плату з розрахунку 80% від суми місячного заробітку за відповідною посадою.
Зобов`язати Головне Управління Пенсійного Фонду України Львівської області здійснити з 01.січня 2016 року перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років у зв`язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям, відповідно до Постанови КМУ № 1013 від 09.12.2015, згідно з вимогами ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. за № 3723-ХІІ( в редакції, чинній на момент призначення пенсії), на підставі довідки відділу освіти Кам`янка-Бузької районної державної адміністрації Львівської області від 19.12.2016 № 01-22/2116, в розмірі 80% місячного заробітку за відповідною посадою без обмежень максимального розміру пенсії та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 01.01.2016 року.
Стягнути з Головного Управління Пенсійного Фонду України Львівської області на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 640,00 грн. (шістсот сорок гривень 00 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя: М.Л. Самсін