
Справа № 550/1388/20
Провадження № 2/550/17/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 серпня 2021 року смт. Чутове
Чутівський районний суд Полтавської області
у складі: головуючого судді - Михайлюк О.І.,
при секретарі судового засідання - Байрачній Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу №550/1388/20
за позовом ОСОБА_1 ,
до Державного підприємства «Чутове»,
треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору:
1) Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області;
2) Фонд державного майна України,
про визнання протиправними дій та визнання права на земельну частку (пай), -
за участю: представника позивача - адвоката Рябоконя О.В.,
представника відповідача - адвоката Фірсової Н.В.,
представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Фонду державного майна України - Божинського В.В.,
УСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі за текстом - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся в суд з позовом до Державного підприємства «Чутове» (далі за текстом - відповідач, ДП «Чутове»), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області, Фонд державного майна України, в якому, після зміни предмета позову, просить:
- визнати протиправними дії Державного підприємства «Чутове» щодо виключення ОСОБА_1 зі списку осіб, які мають право на отримання земельної частки (паю) при приватизації земель Державного підприємства «Чутове», оформленого протоколом № 1 від 04.10.2019 р.;
- визнати за ОСОБА_1 право на отримання земельної частки (паю) у процесі приватизації земель сільськогосподарського призначення, які перебувають у користуванні Державного підприємства «Чутове» згідно протоколу зборів трудового колективу Державного підприємства «Чутове» № 2 від 04 вересня 2018 року, відповідно до якого ОСОБА_1 включено до списку осіб, які мають право на отримання земельної частки (паю) при приватизації земель Державного підприємства «Чутове» (а.с. 1-4, т.1, 24-26, т.3).
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що у період з 15 лютого 2016 року по 10 травня 2019 року він працював у ДП «Чутове» на посаді директора. 04 вересня 2018 року на загальних зборах трудового колективу ДП «Чутове» прийнято рішення, в порядку ст. ст. 25, 118 Земельного кодексу України звернутися з заявою до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту щодо приватизації земель сільськогосподарського призначення, що перебувають у постійному користуванні ДП «Чутове» та затверджено перелік осіб, які мають право на отримання земельної частки (паю), до якого входив і позивач, а також обрано уповноваженого представника від трудового колективу.
Позивач зазначає, що на час прийняття рішення про приватизацію земель, які перебувають у постійному користуванні ДП «Чутове» він був працівником цього підприємства та у відповідності до вимог ст. 25, 118 Земельного кодексу України набув право на отримання земельної частки (паю).
Однак, у жовтні 2020 року йому стало відомо, що 04 жовтня 2019 року були проведені Загальні збори трудового колективу ДП «Чутове» на яких, серед іншого, вирішувалисьпитання щодо внесення змін до протоколу Загальних зборів трудового колективу № 2 від 04 вересня 2018 року в частині визначення та затвердження списку осіб, які мають право на отримання у власність земельної частки (паю) ДП «Чутове».
За наслідками проведення зборів прийнято рішення внести зміни до протоколу Загальних зборів трудового колективу № 2 від 04 вересня 2018 року в частині визначення та затвердження списку осіб, які мають право на отримання у власність земельної частки (паю) ДП «Чутове» шляхом виключення із попереднього списку, які на час прийняття рішення про приватизацію земель ДП «Чутове» були включені до списку осіб, що мають право на земельну частку (пай) відповідно до вимог ст. 25, 188 Земельного кодексу України.
Позивач зазначає, що його було виключено із списку осіб, які мають право на отримання земельних ділянок при приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій з визначенням кожному земельної частки (паю), який був затверджений Загальними зборами 04 вересня 2018 року протокол № 2 та який було додано до заяви про надання дозволу на приватизацію та виготовлення проекту землеустрою з приватизації земель ДП «Чутове».
На думку позивача, своїми протиправними діями, які виражені у безпідставному виключенні його із списку осіб, які мають право на отримання земельних ділянок при приватизації земель ДП «Чутово», відповідач, всупереч законодавства, порушує його право на отримання земельної частки (паю), оскільки на час отримання рішення про приватизацію земель ДП «Чутове» та дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо приватизації земель ДП «Чутове» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за межами населеного пункту на території Чутівського району Полтавської області за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 2775,5 га у формі наказу Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 26 вересня 2018 року № 6544-СГ «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою» він був працівником ДП «Чутове» та був включений до списку осіб, які мають право на отримання земельної частки (паю) ділянок та відповідно подавав заяву до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про надання йому у власність земельної ділянки в процесі приватизації земель ДП «Чутове».
Таким чином, позивач вважає, що його протиправно виключили зі списку осіб, які мають право на приватизацію земельної ділянки, адже єдиним документом, що став підставою проходження всіх етапів приватизації (державна реєстрація земельної ділянки під час її формування, погодження загальними зборами трудового колективу, екстериторіальне погодження), відповідно до вимог ст. 49 Закону України «Про землеустрій», ст. ст. 25, 188 ЗК України, є саме наказ № 6544-СГ «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою», яким виданий у встановленому законом порядку на підставі заяви та доданого переліку осіб, що мають право на приватизацію. Позивач вказує, що будь - який інший дозвільний документ, що надає право на виключення, або подання, затвердження нового списку осіб в процесі здійснення приватизації земель сільськогосподарського призначення - відсутній.
Відповідач - ДП «Чутове» надав відзив на позов, в якому заперечує проти позовних вимог, вважає їх безпідставними та необґрунтованими, просить залишити їх без задоволення.
В обґрунтування свої заперечень проти позову, відповідач посилається на те, що відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України «Про землеустрій» замовниками документації із землеустрою можуть бути, в тому числі, землекористувачі, тобто саме ДП «Чутове».
Відповідач зазначає, що виникало чимало питань щодо списків осіб, які могли претендувати на безкоштовне отримання земельної ділянки, деякі пенсіонери підприємства необґрунтовано не потрапили у списки, деякі працівники, які знаходилися у трудових відносинах з підприємством станом на 04.09.2018 року, були звільнені, в тому числі і позивач. Після консультацій з фахівцями у земельних питаннях, з урахуванням думки та за постійної присутності ОСОБА_2 , який був уповноважений представником трудового колективу згідно протоколу № 2 від 04.09.2018 року, для внесення змін до протоколу та приведення пакету документів на замовлення технічної документації на приватизацію до вимог закону, 04.10.2019 року були проведені загальні збори трудового колективу підприємства, що зазначено у відповідному протоколі № 1. Після чого, 24.02.2020 відповідач замовив технічну документацію на приватизацію земельної ділянки, яка пройшла всі передбачені законодавством України етапи, в тому числі і Державну експертизу землевпорядної документації згідно висновку № 3528-20 від 21.09.2020 року. Тобто, в частині виключення позивача та осіб, які вже звільнилися на дату прийняття рішення від 04.10.2019 загальними зборами, на думку відповідача, рішення є законним та таким, що відповідає закону.
Щодо визнання за позивачем права на отримання земельної частки (паю) у процесі приватизації земель підприємства, відповідач зазначає, щовідповідно до п.5 ст. 116 Земельного Кодексу України земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом. Однак, позивач не довів, що право постійного користування на землю у відповідача на дату звернення з позовними вимогами припинено і таке право відповідача підтверджене відомостями про земельну ділянку, які містяться у Державному земельному кадастрі.
Відповідач вказує, що згідно ст. 118 ЗК України, надання дозволу на розроблення проекту землеустрою не означає прийняття у подальшому позитивного рішення про надання земельної ділянки у власність, що свідчить про відсутність обтяжень земельної ділянки у такому випадку. Згідно з приписами статей 125-126 Кодексу право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Таким чином, можна зробити висновок, що під словосполученням «розпочав процедуру приватизації» слід розуміти наявність у громадянина рішення компетентного органу про передачу земельної ділянки у приватну власність особи. За таких обставин, на думку відповідача, позовні вимоги в частині визнання за позивачем права на отримання земельної частки (паю) також є незаконними.
Позивач надав відповідь на відзив, в якому зазначив, що на його думку, відповідач невірно трактує приписи ст.ст. 116, 118 ЗК України. Позивач вказує, що в даній справі підставою для розроблення проекту землеустрою щодо приватизації земель ДП «Чутове» став саме наказ Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 26.09.2018 № 6544-СГ «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою», який у відповідності до положень ст.ст. 25, 118 ЗК України є початковим етапом проведення процедури приватизації земель ДП «Чутове», а протокол № 2 від 04.09.2018 року із списком осіб, які мають право на отримання земельної частки (паю), разом з заявами цих осіб, став підставою видачі наказу про приватизацію земель ДП «Чутове». Позивач вказує, що на час прийняття рішення про приватизацію земель, які перебувають у постійному користуванні ДП «Чутове», тобто на час отримання дозвільного документу у формі наказу від 26.09.2018 року № 6544-СГ, він перебував у трудових відносинах з підприємством та у відповідності до вимог ст. 25, 118 Земельного кодексу України набув право на отримання земельної частки (паю) під час приватизації земель ДП «Чутово», як працівник цього підприємства. З огляду на викладене, на думку позивача, не є обґрунтованими твердження відповідача, викладені у відзиві.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета позову - ГУ Держгеокадастру у Полтавській області надало пояснення по справі, в яких зазначило, що ГУ Держгеокадастру у Полтавській області діє відповідно до Положення про Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 №308, та реалізує покладені на нього повноваження згідно частини 4 статті 122 Земельного кодексу України по передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у відповідності до вимог Земельного кодексу України.
Уповноваженим представником трудового колективу ДП «Чутове» було подано заяву про надання дозволу на розробку проекту приватизації земель ДП «Чутове» на підставі наказу Регіонального відділення Фонду державного майне України від 03.08.2015 року №521 «Про приватизацію державного майні державного підприємства «Чутове» та статтей 25, 118 ЗК України. ГУ Держгеокадастру у Полтавській області прийнято наказ від 26.09.2018 №6544-СГ про надання дозволу на розробку документацій із землеустрою.
Таким чином, третя особа вважає, що вищевказаний наказ прийнято управлінням в межах компетенції та повноважень, у строк та у порядку, передбаченому чинних законодавством. Тобто, наказ ГУ Держгеокадастру у Полтавській області від 26.09.2018 №6544-СГ є таким, що відповідає статтям 8, 14, 19 Конституції України та статтям 5, 15-1, 25, 116, 118, 121, 122 Земельного кодексу України.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета позову - Фонд державного майна України подав пояснення по справі, в яких зазначив, що наказом Фонду від 27.12.2018 № 1637 «Про затвердження переліків об`єктів малої приватизації, що підлягають приватизації в 2019 році» єдиний майновий комплекс державного підприємства «Чутове» за адресою: Полтавська обл., смт. Чутове, вул. Центральна, 12, кімн. 7 включено до переліку об`єктів малої приватизації, що підлягають приватизації. Повноваження з підготовки до продажу та продажу об`єкта приватизації було покладено на Регіональне відділення Фонду державного майна України по Полтавській області.
Відповідно до наказу Фонду від 25.08.2020 № 1432 «Про передачу функцій з управління єдиного майнового комплексу державного підприємства «Чутове», наказу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Полтавській та Сумській областях від 27.08.2020 № 1117 «Про передачу функцій з управління єдиним майновим комплексом державного підприємства «Чутове», акту-приймання передачі єдиного майнового комплексу державного підприємства «Чутове», затвердженого наказом Фонду від 07.09.2020 № 1479, функції з управління єдиним майновим комплексом ДП «Чутове» покладено на Фонд.
Наказом Фонду від 28.08.2020 №1442 прийнято рішення про приватизацію об`єкта державної власності - єдиного майнового комплексу державного підприємства «Чутове» (код за ЄДРПОУ 00845921).
Третя особа зазначає, що підстави припинення права користування земельною ділянкою визначені ст. 141 ЗК України. За приписами ст. 152 Земельного кодексу України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Право постійного землекористування є безстроковим і може бути припинене лише з підстав, передбачених ст. 141 Земельного кодексу України, перелік яких є вичерпним. Дії органів державної влади та місцевого самоврядування, спрямовані на позбавлення суб`єкта права користування земельною ділянкою після державної реєстрації такого права поза межами підстав, визначених у ст. 141 названого Кодексу, є такими, що порушують право користування земельною ділянкою. Орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування має право прийняти рішення про припинення права власності на земельні ділянки чи права користування ними в порядку, з підстав і за умов, передбачених ст.ст. 140, 149 Земельного кодексу України.
Третя особа вказує, що після прийняття майнового комплексу підприємства до сфери управління Фонду було встановлено, що в порушення вимог законодавства, без згоди уповноваженого органу управління - ФДМ України, відбувається відчуження земель ДП «Чутове». Крім того, ФДМ України повідомляє, що фонд виступає проти відчуження земельних ділянок, які в свою чергу входять до складу підприємства, як єдиного майнового комплексу.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі з підстав, викладених у позові та відповіді на відзив, просив суд задовольнити позов, визнати протиправними дії ДП «Чутове» щодо виключення ОСОБА_1 зі списку осіб, які мають право на отримання земельної частки (паю) при приватизації земель ДП «Чутове», та визнати за ОСОБА_1 право на отримання земельної частки (паю).
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечувала, просила відмовити у позові повністю з підстав, викладених у відзиві. Також зазначила, що до 01.01.2018 року ДП «Чутове» підлягало приватизації згідно з Законом України «Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі». У зв`язку з набранням чинності Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» від 18.01.2018 № 2269-VIII та відповідно до наказу Фонду державного майна України від 27.03.2018 № 1637 «Про затвердження переліків об`єктів малої приватизації, що підлягають приватизації в 2019 році», представник відповідача вказує, що Наказом регіонального відділення від 23.01.2019 № 24 всі попередні накази були скасовані. Тобто, Єдиний майновий комплекс ДП «Чутове» почав підлягати приватизації шляхом продажу на аукціоні з умовами, відповідно до наказу № 25 від 23.01.2019, а сільськогосподарські землі ДП «Чутове» почали підлягати приватизації шляхом передачі їх працівникам підприємства, а також пенсіонерам з їх числа з визначенням кожному з них земельної частки (паю) відповідно до ст.25, 116 Земельного Кодексу України.
Відповідно до вимог ст. 15-1,25,116,118,186,121,122 Земельного Кодексу України, ст.49 Закону України «Про землеустрій» трудовий колектив підприємства звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області з заявою надати дозвіл ДП «Чутове» на виготовлення проекту технічної документації на приватизацію сільськогосподарських земель ДП «Чутове». Такий дозвіл підприємство отримало та, як землекористувач, звернулося до землевпорядної організації за замовленням проекту приватизації (ст.26 ЗУ «Про землеустрій»). Для замовлення проекту приватизації необхідне було протокольне рішення трудового колективу з вирішенням всіх питань, які необхідні були для виготовлення проекту та проходження усіх необхідних погоджень. Станом на прийняття рішення 04.10.2019 позивач не був членом трудового колективу, що він не заперечує. Той факт, що Проект технічної документації з протокольним рішенням отримав позитивний висновок державної експертизи землевпорядної документації від 21.09.2020 № 3528, на думку представника відповідача, свідчить про те, що протокольне рішення трудового колективу 04.10.2019 відповідає вимогам діючого законодавства. Підприємство не може впливати на рішення загальних зборів трудового колективу та відповідати за рішення, прийняті трудовим колективом, так точно, як і загальні збори трудового колективу не можуть відповідати за рішення підприємства.
Представник відповідача у судовому засіданні зазначила, що ДП «Чутове» в особі керівника не видавало накази чи розпорядження щодо прав та інтересів позивача і не може відповідати за протокольні рішення трудового колективу. Правовідносини між підприємством та трудовим колективом врегульовані колективною угодою. Представник відповідача вважала передчасними вимоги позивача про визнання за ним права на земельну частку (пай) в процесі приватизації земель, які знаходяться у користуванні ДП «Чутове».
Крім того, представник відповідача у судовому засіданні просила критично поставитись до доказів - документів, наданих позивачем в обґрунтування позову у зв`язку з тим, що вони неналежним чином завірені, оскільки позивач, не маючи оригіналів документів, не мав права завіряти копії таких документів «згідно з оригіналом».
Представник третьої особи - Фонду державного майна України у судовому засіданні підтримав позицію, викладену у поясненнях, вважав, що приватизація земельних ділянок, які знаходяться у постійному користуванні ДП «Чутове», без згоди уповноваженого органу управління - ФДМ України є незаконною.
Представник третьої особи - ГУ Держгеокадастру в Полтавській області у судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи належним чином був повідомлений, через канцелярію суду подав заяву про розгляд справи без його участі, а також просив врахувати надані ГУ Держгеокадастру у Полтавській області пояснення.
Суд, заслухавши представників сторін та третьої особи, перевіривши доводи, викладені учасниками справи в обґрунтування позовних вимог та заперечень проти позову, а також доводи, викладені третіми особами у поясненнях по справі, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх системному взаємозв`язку вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом та не заперечується учасниками справи, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2015 № 271 «Про проведення прозорої та конкурентної приватизації у 2015 - 2017 роках» ДП «Чутове» визначено об`єктом, що підлягає приватизації у 2015-2017 роках.
На виконання вищезазначеної постанови, 09.09.2015 Міністерство аграрної політики та продовольства України передало ДП «Чутове» до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Полтавській області.
Згідно п.п. 1.1, 1.2 Статуту ДП «Чутове» в редакції від 13.12.2016, Державне підприємство «Чутове» засноване на державній формі власності, входить до сфери управління Регіонального відділення Фонду державного майна України по Полтаській області (Уповноважений орган управління) і є підзвітним йому. ДП «Чутове» є правонаступником державного підприємства військового племзаводу «Чутове» (а.с.214-227, т.2).
Згідно державного акту на право постійного користування землею серії І-ПЛ №001880, виданого військовому племзаводу «Чутове», правонаступником якого є ДП «Чутове», надано у постійне користування 2775,5 га землі в межах згідно з планом землекористування (а.с. 228-231, т.2)
У період з 15 лютого 2016 року по 10 травня 2019 року, ОСОБА_1 працював у Державному підприємстві «Чутове» (код ЄДРПОУ 00845921) на посаді директора, що підтверджується записами у трудовій книжці серії НОМЕР_1 (та наказом Регіонального відділення ФДМ України по Полтавській та Сумській областях № 135 від 08.05.2019 (а.с. 48, т.1).
04.09.2018 були проведені загальні збори трудового колективу ДП «Чутове» оформлені протоколом №2 (а.с. 10-13, т.1).
Загальними зборами трудового колективу ДП «Чутове» 04.09.2018, оформлені протоколом №2, по питанню першому порядку денного, прийнято рішення затвердити список осіб, які мають право на отримання земельної частки (паю) ДП «Чутове» згідно переліку, в якому, у розділі «Працівники» під №1 значиться ОСОБА_1 .
По питанню другому порядку денного, загальними зборами трудового колективу ДП «Чутове» 04.09.2018, оформлені протоколом №2, прийнято рішення уповноважити ОСОБА_2 , інженера-землевпорядника ДП «Чутове», бути представником трудового колективу в усіх без винятку установах та організаціях, незалежно від форми власності та підпорядкування, перед фізичними та юридичними особами, в тому числі в органах місцевого самоврядування, ДЗК, органах Держгеокадастру, землевпорядних органах, відповідних органах реєстрації майнових прав на нерухоме майно, експертів, державних нотаріальних конторах, приватних нотаріусів, адміністрації ДП «Чутове», інших органах та організаціях.
05.09.2018 ОСОБА_1 подав ГУ Держгеокадастру у Полтавській області заяву про надання йому дозволу на розробку проекту землеустрою щодо приватизації земель, що знаходяться у постійному користуванні ДП «Чутове» та нотаріально посвідчену довіреність від 10.07.2018, згідно якої ОСОБА_1 уповноважив ОСОБА_2 представляти його інтереси в усіх без винятку установах та організаціях, перед фізичними та юридичними особами. (а.с. 38-39, т.1).
05.09.2018 уповноважений представник трудового колективу ДП «Чутове» звернувся до ГУ Держгеокадаструу Полтавській області із заявою, в якій просив прийняти рішення про приватизацію земель, що знаходяться у постійному користуванні ДП «Чутове» та надати відповідний дозвіл на розробку проекту приватизації земель (а.с.36)
До заяви від 05.09.2018 уповноважений представник трудового колективу ДП «Чутове» надав ГУ Держгеокадаструу Полтавській області, в тому числі, копію протоколу №2 загальних зборів трудового колективу ДП «Чутове», копії паспортів, ідентифікаційних кодів, заяв та доручень на представництво інтересів, в тому числі заяву ОСОБА_3 від 05.09.2018 разом із довіреністю від 10.07.2018 (а.с. 5-51, 52-99, 100-160, т.2).
26.09.2018 Головне Управління Держгеокадастру у Полтавській області прийняло рішення, оформлене наказом №6544-СГ від 26.09.2018 про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, згідно якого: надано ДП «Чутове» дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо приватизації земель сільськогосподарського призначення державної власності, що перебувають у його постійному користуванні, із цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованих на території Чутівської селищної ради Чутівського району Полтавської області за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, загальною площею 2775,5 га; створено резервний фонд земель у розмірі 10% площі з усіх земель сільськогосподарських угідь, які перебувають у постійному користуванні ДП «Чутове» (а.с. 37, т. 1)
Наказом Фонду від 27.12.2018 № 1637 «Про затвердження переліків об`єктів малої приватизації, що підлягають приватизації в 2019 році» єдиний майновий комплекс державного підприємства «Чутове» за адресою: АДРЕСА_1 , включено до переліку об`єктів малої приватизації, що підлягають приватизації. Повноваження з підготовки до продажу та продажу об`єкта приватизації було покладено на Регіональне відділення Фонду державного майна України по Полтавській області.
04.10.2019 були проведені загальні збори трудового колективу ДП «Чутове», оформлені протоколом №1 (а.с. 14-17)
З протоколу №1 від 04.10.2019 загальних зборів трудового колективу ДП «Чутове» вбачається, що питанню другому порядку денного слухали Голову загальних зборів трудового колективу ОСОБА_4 , яка розповіла про порядок приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, а також, про перелік осіб, які мають гарантоване право одержати у власність земельну частку (пай) відповідно до Земельного законодавства України. Доповідач запропонувала внести зміни до Протоколу загальних зборів трудового колективу №2 від 04.09.2018 року в частині визначення та затвердження Списку осіб, які мають право на отримання у власність земельної частки (паю) Державного підприємства «Чутове». Список було запропоновано взяти за основу і затвердити. Голосували: «за» - 20 осіб, «проти» та «утримались» - відсутні.
До протоколу №1 від 04.10.2019 загальних зборів трудового колективу ДП «Чутове» доданий Список осіб, які мають право на отримання у власність земельної частки (паю) Державного підприємства «Чутове», згідно якого, ОСОБА_1 не значиться, що і стало підставою для звернення позивачем до суду із даним позовом (а.с. 18-24, т.1).
Суд зазначає, що згідно ч. 6 ст. 3 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна», чинного на момент виникнення спірних правовідносин, приватизація земель державних і комунальних підприємств, установ та організацій регулюється Земельним кодексом України.
Згідно ч. 1 ст. 25 Земельного кодексу України, в редакції, що діяла на момент спірних правовідносин, при приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій земельні ділянки передаються працівникам цих підприємств, установ та організацій, працівникам державних та комунальних закладів освіти, культури, охорони здоров`я, розташованих на території відповідної ради, а також пенсіонерам з їх числа з визначенням кожному з них земельної частки (паю).
Частиною 2 статті 25 Земельного кодексу України рішення про приватизацію земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій приймають органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень за клопотанням працівників цих підприємств, установ та організацій.
Згідно ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим кодексом, або за результатами аукціону.
Відповідно до ч. 3 ст. 116 Земельного кодексу України у зазначеній редакції, безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 3 ст. 118 Земельного кодексу України уредакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, громадяни - працівники державних та комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, а також пенсіонери з їх числа, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельних ділянок, які перебувають у постійному користуванні цих підприємств, установ та організацій, звертаються з клопотанням про розроблення проекту землеустрою щодо приватизації цих земель до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 4 ст. 118 Земельного кодексу України у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, відповідний орган місцевого самоврядування або орган виконавчої влади в місячний термін розглядає клопотання і надає дозвіл підприємствам, установам та організаціям на розробку проекту приватизації земель. Передача земельних ділянок у власність громадянам - працівникам державних та комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, а також пенсіонерам з їх числа провадиться після затвердження проекту приватизації земель у порядку, встановленому цим Кодексом. (частина 5 статті 118 Земельного кодексу України)
Орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні (частина 7 статті 118 ЗК України у вказаній редакції).
Орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність (частина дев`ята статті 118 Земельного кодексу України у зазначеній редакції).
Відповідно до ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Судом встановлено, що із 2015 року по теперішній час здійснюється приватизація ДП «Чутове».
У зв`язку із приватизацією ДП «Чутове», трудовий колектив працівників підприємства, в тому числі ОСОБА_1 , 04.09.2018 провели загальні збори трудового колективу ДП «Чутове» оформлені протоколом №2, на яких був затверджений список осіб, які мають право на отримання земельної частки (паю) ДП «Чутове» згідно переліку, в якому значиться і ОСОБА_1 .
На підставі зазначеного рішення загальних зборів трудового колективу ДП «Чутове», оформлених протоколом №2 від 04.09.2018, у відповідності до ст.ст. 25, 116, 118 Земельного кодексу України, ОСОБА_1 , як працівник державного підприємства зацікавлений в одержанні безоплатно у власність земельну ділянку, яка перебуває у постійному користуванні цього підприємства, 05.09.2018 подав до ГУ Держгеокадастру у Полтавській області заяву про надання йому дозволу на розробку проекту землеустрою щодо приватизації земель, що знаходяться у постійному користуванні ДП «Чутове».
Також, 05.09.2018 уповноважений представник трудового колективу ДП «Чутове» звернувся до ГУ Держгеокадастру у Полтавській області із заявою, в якій просив прийняти рішення про приватизацію земель, що знаходяться у постійному користуванні ДП «Чутове» та надати відповідний дозвіл на розробку проекту приватизації земель. До заяви уповноважений представник трудового колективу ДП «Чутове» надав ГУ Держгеокадастру у Полтавській області, в тому числі, копію протоколу №2 загальних зборів трудового колективу ДП «Чутове», копії паспортів, ідентифікаційних кодів, заяв та доручень на представництво інтересів, в тому числі заяву ОСОБА_3 від 05.09.2018 разом із довіреністю від 10.07.2018.
На підставі поданих заяв та рішення загальних зборів трудового колективу ДП «Чутове», оформлених протоколом №2 від 04.09.2018, 26.09.2018 Головне Управління Держгеокадастру у Полтавській області прийняло рішення, оформлене наказом №6544-СГ, про надання ДП «Чутове» дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо приватизації земель сільськогосподарського призначення державної власності, що перебувають у його постійному користуванні, із цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованих на території Чутівської селищної ради Чутівського району Полтавської області за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, загальною площею 2775,5 га.
Суд зазначає, що матеріали справи не містять, а учасниками справи не надано доказів того, що наказ Головного Управління Держгеокадастру у Полтавській області №6544-СГ від 26.09.2018 був скасований чи визнаний незаконним за рішенням суду.
Згідно наказу Фонду державного майна України від 27.12.2018 № 1637 «Про затвердження переліків об`єктів малої приватизації, що підлягають приватизації в 2019 році`єдиний майновий комплекс державного підприємства «Чутове» за адресою: АДРЕСА_1 ,було включено до переліку об`єктів малої приватизації, що підлягають приватизації. Повноваження з підготовки до продажу та продажу об`єкта приватизації було покладено на Регіональне відділення Фонду державного майна України по Полтавській області.
04.10.2019 були знову проведені загальні збори трудового колективу ДП «Чутове», оформлені протоколом №1,якими затверджено новий список осіб, які мають право на отримання у власність земельної частки (паю) ДП «Чутове», згідно якого, до числа осіб, які мають право на отримання у власність земельної частки (паю) ДП «Чутове» ОСОБА_1 не входить.
Однак, згідно протоколу загальних зборів трудового колективу ДП «Чутове» №1 від 04.10.2019, зборами не приймалось рішення про виключення ОСОБА_1 зі Списку осіб, які мають право на отримання у власність земельної частки (паю) ДП «Чутове», що був затверджений протоколом загальних зборів трудового колективу №2 від 04.09.2018 року, як не зазначено і будь-яких інших підстав, з яких ОСОБА_1 не було виключено до нового списку.
Суд зазначає, що ОСОБА_1 станом на дату прийняття ГУ Держгеокадастром наказу №6544-СГ від 26.09.2018 про надання ДП «Чутове» дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо приватизації земель сільськогосподарського призначення державної власності, який не скасований та не визнаний незаконним, а також на дату включення єдиного майнового комплексу ДП «Чутове» до переліку об`єктів малої приватизації, що підлягають приватизації на підставі наказу ФДМ України від 27.12.2018 № 1637, був працівником ДП «Чутове» та подав до відповідного органу виконавчої влади заяву про надання йому дозволу на розробку проекту землеустрою щодо приватизації земель, що знаходяться у постійному користуванні ДП «Чутове».
За таких обставин, з огляду на те, що рішенням загальних зборів трудового колективу ДП «Чутове», оформлених протоколом №1 від 04.10.2019, не приймалось рішення про виключення ОСОБА_1 із Списку осіб, які мають право на отримання у власність земельної частки (паю) ДП «Чутове», який був затверджений рішенням загальних зборів трудового колективу ДП «Чутове» від 04.09.2018, що не заперечується і самим відповідачем, то суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 має право на отримання земельної частки (паю) у процесі приватизації земель сільськогосподарського призначення, які перебувають у користуванні ДП «Чутове» та безпідставно не включений до нового списку осіб, які мають право на отримання у власність земельної частки (паю) ДП «Чутове», затвердженого рішенням загальних зборів трудового колективу ДП «Чутове» від 04.10.2019.
Щодо посилання відповідача стосовно передчасності позовних вимог ОСОБА_1 в частині визнання за ним права на отримання земельної частки (паю) з огляду на приписи п.5 ст. 116 Земельного кодексу України, згідно якої, земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом, суд зазначає наступне.
Згідно ст. 79-1 Земельного кодексу України формування земельних ділянок здійснюється, зокрема, у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій.
Відповідно до ч. 3, ч. 4 ст. 79-1 Земельного кодексу України сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.
Згідно з вимогами ч. 9 та ч. 10 ст. 79-1 Земельного кодексу України земельна ділянка може бути об`єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї. Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.
Суд вказує, що отримання особою дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного вирішення питання про її передання у власність чи у користування.
Однак, предметом спору у даній справи є не визнання право власності на земельну ділянку, а визнання за позивачем майнового права, а саме - права на отримання земельної частки (паю), яка не є земельною ділянкою в розумінні приписів Земельного кодексу України.
Щодо посилань відповідача на те, що ДП «Чутове» в особі керівника не видавало накази чи розпорядження щодо прав та інтересів позивача і не може відповідати за протокольні рішення трудового колективу, суд зазначає, що у розумінні ст. 252-1 КЗпП України усі громадяни, які своєю працею беруть участь у його діяльності на основі трудового договору (контракту, угоди), а також інших форм, що регулюють трудові відносини працівника з підприємством, утворюють трудовий колективи підприємства.
Суд вказує, що трудовий колектив не має статусу юридичної особи, відтак і не наділений самостійною процесуальною правоздатністю у розумінні сучасних норм права.
Аналогічний висновок викладено у постанові Верховного Суду від 26.02.020 у справі №910/9010/17.
Відтак, з огляду на те, що позовні вимоги стосуються майнових прав позивача на отримання земельної частки (паю) із земель, що знаходяться у постійному користуванні ДП «Чутове», суд вважає, що саме ДП «Чутове» є належним відповідачем у даній справі.
Суд вважає безпідставними посилання відповідача у відзиві на позов на постанову Верховного Суду від 13.06.2018 по справі №128/1911/15-ц , оскільки висновки, викладені у зазначеній постанові стосуються спадкових правовідносин та не підлягають застосуванню у даній справі. Щодо посилання відповідача на постанову Верховного Суду від 26.02.2019 у справі №2/378/9/19, то у такій справі Верховний Суд не виносив постанову, а постанова Верховного Суду від 26.02.2019 по справі 760/6220/16-ц винесена у справі про стягнення коштів, і також не підлягає застосуванню у даній справі.
Стосовно вимоги представника відповідача у судовому засіданні про виключенні із доказів документів, доданих до позовної заяви у зв`язку із тим, що зазначені копії документів неналежним чином завірені, суд зазначає, що відповідно до ч. 11 ст. 83 ЦПК України у разі подання заяви про те, що доданий до справи або поданий до суду учасником справи для ознайомлення документ викликає сумнів з приводу його достовірності або є підробленим, особа, яка подала цей документ, може просити суд до закінчення підготовчого засідання виключити його з числа доказів і розглядати справу на підставі інших доказів.
Суд зазначає, що представник відповідача не ставила під сумнів достовірності документів, копії яких надані позивачем в обґрунтування позову. Крім того, суд враховує, що згідно матеріалів справи, на адвокатський запит представника позивача, ГУ Держгеокадастру у Полтавській області надало належним чином завірені копії документів, які долучені до матеріалів справи та містять, в тому числі, копії тих самих документів, що були надані позивачем до суду. Крім того, представник відповідача не подавала заяви про виключення зазначених доказів під час підготовчого засідання.
Стосовно посилань третьої особи - Фонду державного майна України на те, що під час приватизації майна ДП «Чутове» було порушено процедуру проведення приватизації, суд вказує, що правомірність та законність процедури приватизації не відноситься до юрисдикції місцевого суду загальної юрисдикції та не можуть бути предметом розгляду у даній справі.
За таких обставин, суд не вбачає підстав для виключення з числа доказів документів, поданих позивачем в обґрунтуванням позову.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 4, 10, 12, 13, 76-81, 89, 141, 259, 263, 264-265 ЦПК України суд,-
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Державного підприємства «Чутове», треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: 1) Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області; 2) Фонд державного майна України,про визнання протиправними дій та визнання права на земельну частку (пай) - задовольнити.
Визнати протиправними дії Державного підприємства «Чутове» щодо невключення ОСОБА_1 до списку осіб, які мають право на отримання земельної частки (паю) при приватизації земель Державного підприємства «Чутове», оформленого протоколом № 1 від 04.10.2019 р.
Визнати за ОСОБА_1 право на отримання земельної частки (паю) у процесі приватизації земель сільськогосподарського призначення, які перебувають у користуванні Державного підприємства «Чутове» згідно протоколу зборів трудового колективу Державного підприємства «Чутове» № 2 від 04 вересня 2018 року, відповідно до якого ОСОБА_1 включено до списку осіб, які мають право на отримання земельної частки (паю) при приватизації земель Державного підприємства «Чутове».
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи,якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду повністю або частково, шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення, безпосередньо до Полтавського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до Полтавського апеляційного суду або через Чутівський районний суд Полтавської області.
Позивач - ОСОБА_1 , зареєстрований за адресою: с. Кустолово- Суходілка Машівського району Полтавської області, ІПН: НОМЕР_2 .
Відповідач - Державне підприємство «Чутове», юридична адреса: смт Чутове, вул. Центральна, 12, кім.7 Полтавської області, код ЄДРПОУ - 00845921.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області, юридична адреса: м. Полтава, вул. Уютна, 23, код ЄДРПОУ - 39767930.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Фонд державного майна України, юридична адреса: вул. Генерала Алмазова, 18/9, м. Київ, 01133.
Повне судове рішення виготовлено 20.08.2021.
Суддя О. І. Михайлюк